Dodaj do ulubionych

Narzucanie swojej woli innym

13.09.18, 16:42
Ostatnio zastanawia mnie na ile jestem osobą narzucajaca w kontaktach swoją wolę innym, probujaca dominować, a na ile uległa. Zawsze bylam raczej ulegla, ale ostatnio zauważam też tendencje do bycia czasem dominującą i zastanawiam sie gdzie jest ta zdrowa granica. Czy bycie asertywnym to właśnie ta zdrowa granica?

--
www.youtube.com/watch?v=Lb4I4MH7PWk
inspiracjemoje.blogspot.com/
inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
Edytor zaawansowany
  • herakles-one 13.09.18, 17:19
    No i w tym kontekście napisałem, że dorosłym dzieciom warto dać swobodę. To znaczy, nie miałem na myśli Twoich zachowań, bo nie wiem jak się zachowujesz, ale matki często zachowują się jak kwoki, które nie chcą wypuścić piskląt spod skrzydeł. Jeśli jeszcze na dodatek dziecko jest w związku, to mieszanie się mamy do nich nigdy dobrze się nie kończy. (Ten mój wpis był w innym wątku.) Oczywiście asertywność jest niezbędna, tylko trzeba uważać, by nasza asertywność nie raniła innych. Czasami ktoś realizuje swoje prawa np. do wypowiadania swoich opinii, a nie bierze pod uwagę, że to może obrażać innych. I później się dziwi, że spotyka go odwet.
    Napisałem o tym, że trzeba zadbać o zaspokojenie swoich potrzeb przede wszystkim ponieważ przeczytałem, że zarówno Ty jak In 123 odczuwacie często złość na siebie.Krytyk wewnętrzny to powoduje? Zapomniałyście o samowspółczuciu ?
    Zachęcam do powtórki:ohme.pl/psychologia/7-zasad-milosci-wlasnej-ktora-nie-rani-innych/
    emocje.pro/cft-czym-jest-wspolczucie-rozwijanie-samowspolczucia/
  • mona.blue 13.09.18, 17:49
    Jedna córkę już dawno wypuscilam spod skrzydeł, mieszka za granicą od 4 lat, skończyła tam studia i teraz już utrzymuje się tam sama. Do jej związku też się nie wtracam.
    Z drugą córka może jest trudniej, bo ona jest niepełnosprawna i jest pokusa, aby nią kierować, ale staram się tego wystrzegać.
    W tym pytaniu chodziło mi bardziej o relacje koleżeńskie, że znajomymi, o to że jedni mają tendencje do dominowania, inni do uległości, a inni są wręcz apodyktyczni, a jeszcze inni potrafią zachowywać się asertywnie, biorąc pod uwagę uczucia i potrzeby innych. A ja trochę gubie się w tym, trochę brak mi tej asertywności.

--
  • herakles-one 13.09.18, 18:40
    Ja piszę ogólnie, nie tylko do Ciebie.
  • mona.blue 13.09.18, 17:52
    Te złość faktycznie powoduje krytyk wewnętrzny, którego trudno wyciszyć.

--
  • in133 13.09.18, 21:03
    Myślałam, ze to watek o naszym forumowym genetycznym pseudo intelektualiście, który od miesięcy probuje nam narzucić swoje chore myślenie. Zaczyna mu brakować publiczności do poniżania . Jeszcze trochę i wlasnym jadem dlawic sie zacznie. Plus ta jego damska wersja. Może to siostra.
  • herakles-one 13.09.18, 21:26
    A ja myślę, że to cały czas była dama. Dwa razy go złapałem, że napisał w formie żeńskiej o sobie.
  • ada_ww 13.09.18, 21:31
    herakles-one napisał:

> A ja myślę, że to cały czas była dama. Dwa razy go złapałem, że napisał w formi
    > e żeńskiej o sobie.

A moze malzonka pod wplywem terroru zwiazanego z jego "misja" ataku na psychologow, terapeutow i psychiatrow odrabia za niego lekcje.
  • milamala 13.09.18, 23:27
    Nie wiem niestety, zawsze mialam tendencje do dominowania. Tego trudno sie oduczyc, bo czlowiek po prostu zawsze chce zeby bylo po jego mysle, bo jak nie jest to jest nieszczesliwy. Natomiast mam cos co pomaga, slucham co inni maja do powiedzenia, wrecz wypytuje jakie maja zdanie na okreslony temat, po to by po zebraniu wszystkich opinii wybrac optymalne rozwiazanie.
  • aaleksiss77 14.09.18, 07:02
    Bardzo mądre słowa - powinnaś swoja myśl wysłać politykom.
  • afq 13.09.18, 23:54
    to chyba bardzo szeroki problem zalezy od sytuacji kontekstu itd
    nie wydaje mi sie ze czyms złym jest dyskusja i przekonanie kogos do swoich racji
    a czyms innym jest terroryzowanie kogos, manipulacja, szantaż - to dla mnie jest narzucanie
  • mona.blue 14.09.18, 16:31
    Ta dominacja wyraża się chyba tez przez sam sposób prowadzenia rozmowy, przez próbę dominacji tej rozmowy i rozmówcy czy rozmówców.

--
  • ada_ww 14.09.18, 16:36
    mona.blue napisała:

> Ta dominacja wyraża się chyba tez przez sam sposób prowadzenia rozmowy, przez p
    > róbę dominacji tej rozmowy i rozmówcy czy rozmówców.
    >

Czyli chcesz zakrzyczec wszystkich, ludzie tego nie lubia, to ich ostrasza.
  • mona.blue 14.09.18, 16:40
    ada_ww napisała:

> mona.blue napisała:
    >
    > > Ta dominacja wyraża się chyba tez przez sam sposób prowadzenia rozmowy, p
    > rzez p
    > > róbę dominacji tej rozmowy i rozmówcy czy rozmówców.
    > >
    >
    > Czyli chcesz zakrzyczec wszystkich, ludzie tego nie lubia, to ich ostrasza.

Ja nie chcę, nawet nie potrafię. Tak mnie naszła refleksja po wczorajszym spotkaniu wśród znajomych, że są takie osoby i że to faktycznie jest denerwujące.

--
  • ada_ww 14.09.18, 16:56
    Ja myslalam, ze pisalas o swojej dominacji, a Ciebie wkurza taki sposob prowadzenia rozmowy, mnie tez wkurza.
  • in133 14.09.18, 21:33
    Też tego nie lubię. Tu tak matrix wrzeszczy. Ale już mu chyba głos odebrano.

Nie lubie narzucania. Cenię bardzo wolność. Wierzę w mądre wybory ludzi. Wybór zachęca do myślenia. A i też dobre relacje na mniejszą czy większą skale sprawiają, że ludzie zaczynają podążać w jednym kierunku.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.