Dodaj do ulubionych

Terapia grupowa

26.09.18, 17:17
Dowiedziałam się dzisiaj na konsultacji u terapeuty, że w moim przypadku terapia grupowa byłaby bardziej odpowiednia niz indywidualna. Tylko tak się zastanawiam, czy na NFZ mają po prostu za dużo chętnych do terapii i dlatego odsyłają na grupową, czy faktycznie ma to uzasadnienie?

--
www.youtube.com/watch?v=Lb4I4MH7PWk
inspiracjemoje.blogspot.com/
inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
Edytor zaawansowany
  • herakles-one 26.09.18, 19:17
    Terapia grupowa ma z reguły silniejsze oddziaływanie niż indywidualna i zwykle dużo krócej trwa. A w jakim nurcie ta grupa miałaby być prowadzona?
  • mona.blue 26.09.18, 22:02
    Nie wiem, jutro się dowiem, czy w ogóle jeszcze ta grupowa terapia jest prowadzona w tym ośrodku, o którym mówił ten terapeuta.

--
  • kod_matrixa 26.09.18, 21:21
    Grupowe lanie wody

--
    Zygmunt Freud:

„Pacjenci są tylko hołotą. Jedyną rzecz, do której pacjenci się nadają jest pomóc psychoanalitykowi utrzymać się i dostarczyć materiału do teorii. Jasne, że nie potrafimy im pomóc. To jest terapeutyczny nihilizm.”
  • ada_ww 26.09.18, 21:44
    Na terapii grupowej inni oprocz Ciebie moga miec pytania, ktore byc moze Ciebie tez by interesowaly, a odpowiedzi mozesz dostac z roznych punktow widzenia. Terapia idywidualna jest rozmowa w 4 oczy z psychologiem i ten psycholog ma wiecej czasu dla Ciebie i Twoje prywatne sprawy. Trudno powiedziec dlaczego zalecono Ci grupowa.
  • mona.blue 26.09.18, 21:59
    Wspominalam o pewnych problemach w relacjach, chyba dlatego.

--
  • herakles-one 27.09.18, 08:23
    Prawdopodobnie będzie więc w nurcie analitycznym lub może psychodynamicznym?
    W terapii grupowej o wiele łatwiejsze jest wychwycenie różnych tendencji przeniesieniowych, dlatego, że możesz go dokonywać nie tylko w stosunku do terapeuty, ale i do innych osób w grupie. Taka grupa aktywizuje też problematykę przeżyć związaną z wczesnym dzieciństwem, bo jeśli ktoś przedstawia swój problem, a Ty miałaś podobny, to automatycznie to wywołuje rezonans w Tobie. W ten sposób przypominają się Ci się różne trudne zdarzenia, które miały miejsce i które tkwią w psychice jak ukryte ciernie, bo nie zostały emocjonalnie przeżyte.Trzeba bacznie obserwować swoje uczucia i mówić o nich, a staniesz się ich świadoma. Dobrze prowadzona grupa jest bezcennym instrumentem leczniczym, bo terapeuta ma do pomocy członków grupy. Na podświadome tendencje pacjenci są ślepi tylko w swoim zachowaniu. Doskonale je widzą u innych i potrafią być doskonałymi pomocnikami terapeuty-pod warunkiem, że terapeuta to potrafi wykorzystać, a nie tłumi i że nie pozwala by osoby o tendencjach do dominacji zdominowały grupę. Nigdy w terapii indywidualnej nie uzyskasz tyle informacji zwrotnych co w grupie, na temat tego; jak jesteś odbierana przez innych i jakie uczucia i emocje w nich wzbudzasz, a to jest kapitał bezcenny.
  • mona.blue 27.09.18, 11:58
    Okazało się, że ta grupa będzie prowadzona w nurcie behawiorwlno-poznawczym. Nie wiem, czy to dużo zmienia odnośnie dynamiki grupy z tego, co napisałeś powyżej?

--
  • mona.blue 27.09.18, 16:47
    I jest problem w tym, że ta terapia grupowa to w ramach oddziału dziennego, nie wiem czy mam ochotę zapisywać się na 3 miesiące na oddział dzienny.

--
  • herakles-one 27.09.18, 18:22
    Taka terapia różni się zasadniczo od tej, o której pisałem. Szczerze mówiąc; nie mam doświadczeń związanych z prowadzeniem grupy w tym nurcie. Terapia behawioralna skupia się na oduczaniu nawyków nieprzystosowawczego zachowania i uczeniu prawidłowych. Twoim głównym problemem jest chyba, jak sądzę, lęk relacyjny odczuwany w interakcjach interpersonalnych. Będą Cię pewnie uczyć reakcji samorealizacyjnej: czyli przejawiania swoich emocji i domagania się własnych praw w odpowiedni, skuteczny sposób i przełamania swojego lęku.Terapia poznawcza skupia się z kolei na błędach poznawczych pacjenta i terapeuta stawia pytania dotyczące sensu, użyteczności i skutków jego poglądów. Nie argumentuje i nie przekonuje, lecz prowadzi tzw. dialog sokratejski. Tak stawia pytania by pacjent sam doszedł do logicznych wniosków. Najpierw pewnie zostaniesz zbadana w zakresie sposobów myślenia i zachowania i będą Cię uczyć zmian atrybucji, jeśli stwierdzą nieprzystosowawcze przekonania. Później pewnie będziesz miała naukę autotreningu radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie wiem, czy prowadzący terapię poszerzy terapię o paradygmat psychodynamiczny, czyli nieświadome przyczyny i motywy zachowań. Byłoby dobrze gdyby tak zrobił, lecz myślę, że i bez tego może ta terapia Ci pomóc.
  • afq 27.09.18, 08:44
    terapia grupowa to jest cos innego
    tu nie chodzi o hurtowe zalatwienie pacjentów

ja mam i indywidualne sesje i grupy
  • afq 28.09.18, 00:49
    a ja dzis miałem super indywidualna terapię, przymusową..
    spędziłem 6 godzin w tzw pokoju przejsciowym na komisariacie
    doprowadzony przez dwóch sierżantów
    sprawa bardzo stara.. z czasów moich pijanych lat
    załatwiona, ale nie wszystko sie zgadza nawet w policyjnych papierach czasem
    odizolowany
    w przestrzeni 2/2m
    idealne warunki do medytacji, przemyslen
    cala ta sprawa.. takie dobre przypomnienie... jak moglo byc, dybym nie zrobil porządku ze sobą
    te 6 nieprzyjemnych z pozoru godzin.. zadna strata
    ale duzy zysk, odswieza mi motywacje
  • afq 28.09.18, 00:51
    ..no i przypomina o priorytetach
    nie powinienem tutaj nikogo ewangelizowac
    kazdy kuje swoj los sam
  • afq 28.09.18, 00:57
    anegdota z komisariatu
    sierzant: leki pan przyjmuje? jakies leczenie?
    ja: tak, leczenie psychiatryczne, lek trittico, do tego terapia, lecze uzaleznienie
    sierzant do kolegów: trittico? [rzucil jakby głosne pytanie do ogolu]
    jakiś głos policjanta zza naroznika sciany: taki lek ze slonecznikiem na pudełku?
    ja: ooo widze ze pan tez zna ten lek
    inny glos z grupy policjantów: my tu wszyscy znamy trittico...

swoje chłopy :-)
  • ada_ww 28.09.18, 06:39
    Haaaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaahahaha
  • cien_zuz 10.10.18, 16:39
    Zastanawiam się nad psychoterapią grupową. Na NFZ straszliwe kolejki, a znalazłam ofertę w Warszawie. Lokalizacja bardzo mi pasuje, tylko pytanie, czy ktoś z Was chodził może i poleca SMolną - fundacja razem? o to ogłoszenie znalazłam www.gumtree.pl/a-inne-uslugi/srodmiescie/psychoterapia-grupowa-+-warszawa/1003194607910910479875209
    Z góry dziękuję za odpowiedź
  • in133 10.10.18, 19:25
    Mona skoro udało ci sie dostać na nfz to warto spróbować. Zawsze można zrezygnować (tak myślę, ze to chyba nie problem). Napisz w trakcie jak ci idzie.
  • mona.blue 10.10.18, 19:53
    Dzięki. Jutro będzie ide na kwalifikacje na oddział, zobaczymy czy mnie przyjmą. Trochę mam stracha i depresja mnie meczy.

--
  • herakles-one 10.10.18, 20:07
    Nic się nie bój i nie daj się ludziom z grupy. Nie będzie gorzej niż tutaj na forum.Masz praktykę. Alleluja i do przodu !
  • mona.blue 10.10.18, 20:27
    Boje się trochę, że dowiem się o sobie rzeczy, które mogą być trudne. Drugi problem to, że w tej depresji nie chce mi się wcale rozmawiać.

--
  • in133 10.10.18, 20:37
    Pewnie wszyscy będą w podobnym stanie do twojego. Ważne, że coś robisz (pod okiem fachowca na dodatek).
  • herakles-one 10.10.18, 20:47
    Znasz już swoje mocne i słabsze strony to czego się boisz? Jakiegoś smoka połknęłaś i boisz się, że z Ciebie wyjdzie?
  • in133 10.10.18, 20:47
    Mona, a jak tak pomyślisz o swojej depresji aktualnej, to jaka myslisz jest jej przyczyna? Wiesz co cię gryzie, co męczy, co wpływa na obniżony nastroj? (nie musisz pisać tego na forum, tylko sobie szczerze uświadomić) U mnie zawsze to jest kilka różnych czynników.
  • mona.blue 10.10.18, 20:55
    Wiem, chociaż zastanawiam się na ile jest ona endogenna, bo zawsze na jesieni i na wiosnę mi dokucza.

--
  • in133 10.10.18, 21:14
    To pozostaje przeczekać, a już za miesiąc (może półtora) będziesz mogła zacząć cieszyć się świąteczną atmosferą.
  • mona.blue 10.10.18, 21:38
    Muszę mieć leki dobrze dobrane, bo jak na razie to nie za bardzo są.

--
  • in133 10.10.18, 22:32
    Oby udało się właściwie dobrać te leki. I powodzenia jutro.
  • mona.blue 10.10.18, 22:36
    in133 napisała:

> Oby udało się właściwie dobrać te leki. I powodzenia jutro.

Dzieki

--
  • herakles-one 10.10.18, 21:26
    A Mona kiedy się bardziej zmęczona i apatyczna czujesz rano czy po południu? I czy się budzisz przedwczęśnie w nocy?
  • mona.blue 10.10.18, 21:37
    Chyba nie mam za bardzo takich wahań dobowych. Nie budzę się przedwcześnie, mam za to tendencje spać zbyt długo.

--
  • mona.blue 11.10.18, 12:59
    Będę przyjęta na oddział we wtorek.

--
  • herakles-one 11.10.18, 14:20
    To dobrze. Powodzenia ! Będę trzymał kciuki !
  • in133 11.10.18, 17:29
    Będziesz tam chodzić co dzień/co tydzień? Czy tam spędzisz kilka dni i nocy od razu?
    Byłaś juz kiedyś na takich terapiach grupowych?
    Napisz jak już się zacznie, czy są efekty, czy czujesz się lepiej. I jak grupa, czy jest ok.
  • herakles-one 11.10.18, 17:38
    To jest chyba dzienny oddział.
  • in133 11.10.18, 17:44
    Co to znaczy? Chodzi się na sesje raz w tygodniu przez kilka tygodni?
  • mona.blue 11.10.18, 17:55
    Sa zajecia codziennie, ale grupa chyba raz w tygodniu, poza tym psychoedukacja, psychrysunek, muzykoterapia, terapia zajęciowa itp.

--
  • yadaxad 14.10.18, 14:11
    Czyżby to wciąż ta sama Mona?
  • mona.blue 14.10.18, 16:46
    Tak. A Ciebie chyba bardzo dawno tu nie było ;)

--
  • yadaxad 14.10.18, 19:05
    Baaardzo. Jak wszyscy " starzy" bywalcy się wymeldowali, zrobiło się banalnie, nic mnie nie motywowało i jakoś tak zapomniałam o psychologii. A że mi pogrozili likwidacją nika za nieużywanie, to spojrzałam, czy może coś mnie uaktywni. Co do terapii, to rzeczywiście na indywidualną, teraz, terminy są bardzo wypełnione. Ale jak masz potrzebę terapii, a dają grupową - to brać. Bo wprawdzie grupowa może cię z różnych powodów nie satysfakcjonować, choć możesz trafić na grupę, która ci bardzo pomoże. A to, że jesteś pod opieką terapeuty, który (choć wiadomo, że nie zawsze co musi- jest) musi zajmować się każdym uczestnikiem, to są na takiej terapii indywidualne spotkania. Jeśli nie możesz wywalczyć indywidualnej, to nie warto rezygnować z terapii w ogóle, bo zablokujesz sobie skierowanie, bo po co udostępniać ci terapię, jak jej odmawiasz. A jak już na terapii jesteś, potrzebujesz jej, a grupowa się nie sprawdza, to będąc w toku terapii powinni cię przejąć na indywidualną.Nic nie stracisz próbując, zawsze lepiej, niż odmówić, jak się nie da wywalczyć indywidualnej.
  • mona.blue 14.10.18, 19:07
    Dzięki.

--
  • ar-issa 19.10.18, 12:31
    Wszyscy starzy wygumowali sie odkad wszedl na szczyty ten wydymany zwojowo, cpunski i alkoholicki pies z psychopatia, a w zasadzie suka.
  • kod_matrixa 19.10.18, 13:53
    Wszyscy starzy wygumowali sie odkad wszedl na szczyty ten wydymany zwojowo, cpunski i alkoholicki pies z psychopatia, a w zasadzie suka.

Czyli kto? :)

--
    Zygmunt Freud:

„Pacjenci są tylko hołotą. Jedyną rzecz, do której pacjenci się nadają jest pomóc psychoanalitykowi utrzymać się i dostarczyć materiału do teorii. Jasne, że nie potrafimy im pomóc. To jest terapeutyczny nihilizm.”
  • mona.blue 17.10.18, 15:49
    Byłam dwa dni na oddziale dziennym, ale na razie byla to tylko psychoedukacja. Terapia grupowa jest w piatki i wtorki, ciekawa jej jestem.

--
  • yadaxad 17.10.18, 21:51
    To na początek dobrze. Pierwsze wrażenie może być irytujące, A nawet tak by było lepiej, niż poczuć się "jak u siebie". Bo to otwiera możliwości, nazwijmy to, rozwoju. Powodzenia.
  • in133 17.10.18, 22:14
    Trzymam kciuki. I jestem ciekawa wrażeń.
  • k.perzowska.1993 19.10.18, 10:06
    To nie tak, że odsyłają Cię, bo mają za dużo chętnych. Terapia grupowa "ma moc" - naprawdę :) przekonałam się o tym na własnej skórze. Podczas terapii indywidualnej zasugerowano mi, aby spróbować terapii grupowej (jestem DDA) i dzięki pracy w grupie zrobiłam w o wiele krótszym czasie znaczne postępy. Pomagała i pomaga mi poradnia Salomon z Łodzi, którą przy okazji szczerze mogę polecić.
  • kod_matrixa 19.10.18, 10:20
    A po terapii grupowej chodzicie na... "kremówki"

--
    Zygmunt Freud:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.