Dodaj do ulubionych

potrzeba wiary w boga jest pierwotna?

18.10.18, 10:00
ateizm to sztuczny produkt?
dziecko (jeszcze nie nastoletnie) rodziców ateistów wierzy w boga.
Edytor zaawansowany
  • aaleksiss77 18.10.18, 11:05
    a Bóg to produkt dorosłych czy dzieci ?
  • aaleksiss77 18.10.18, 11:51
    aaa i określ pierw, co dla Ciebie znaczy słowo Bóg ? Osobiście spotkałam się z teza, że to zazdrośnik i manipulant nawiązując np. Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną :D
  • afq 18.10.18, 12:20
    mam raczej wrażenie że wiara nie jest instynktowna, to raczej skutek np wpływu rówieśników? może babci?
    podobnie z ateizmem
    mam na myśli oczywiście taki wiek - kilkuletnie dziecko
    potem światopogląd pewnie różnie może nam się kształtować ale na pewno bardziej samodzielnie
    chociaż... bóg jeden wie jak to jest :-)
  • aaleksiss77 18.10.18, 13:26
    "wrażenie" to chyba za mało ?
  • aaleksiss77 18.10.18, 13:32
    a kim dla ciebie jest owy Bóg ?
  • mona.blue 18.10.18, 13:33
    Ja tez mam wrażenie, ze dzieci sa wychowywane do wiary, ja w kazdym razie poznałam Boga na lekcjach religii.

--
    www.youtube.com/watch?v=Lb4I4MH7PWk
    inspiracjemoje.blogspot.com/
    inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
  • aaleksiss77 18.10.18, 13:41
    wiary w co ?
  • in133 18.10.18, 14:17
    Tak myślałam, ze napiszecie o wpływie otoczenia, ale jest tez potrzeba. Potrzeba wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania. Dorosły sobie w głowie ułoży, ze nie na wszystkie pytania da sie odpowiedzieć, zaakceptuje, ze cos moze powstać samorzutnie. A dziecko potrzebuje wiedzieć, kto wymyślił, ze cos będzie wyglądać tak a nie inaczej. Ja tez o istnieniu boga dowiedziałam sie dopiero na religii i wcześniej nie pamiętam, abym zadawała pytania dlaczego cos jest takie jakie jest. Ale moje dziecko od najmłodszych lat takie pytania co jakiś czas zadaje. Dzis tez takie pytanie padło - jest juz w wieku, ze jego rowiesnicy od dawna na religie chodzą. Najpierw odpowiedziałam, ze bo tak to zostało stworzone, bo nie mialam weny na takie rozmowy. A potem z poczucia obowiazku wyjaśniłam, co juz kiedyś kilka razy mówiłam, ze sa ludzie co wierza, ze to bóg stwarza. A on, ze tez tak myśli.

Wiara jest dla potrzeby bezpieczeństwa. Potrzeby poukladania . Na niepewność trzeba być gotowym.
  • aaleksiss77 18.10.18, 15:12
    ciekawa jestem w co aktualnie wierzą moje dzieci.
  • mona.blue 18.10.18, 16:25
    Tak, teraz doczytalam, że pytalas o potrzebę. Faktycznie istnieje potrzeba bezpieczeństwa, która wiara w Boga zaspokaja, w tym sensie, w tym sensie można powiedzieć, że jest pierwotna.

--
    www.youtube.com/watch?v=Lb4I4MH7PWk
    inspiracjemoje.blogspot.com/
    inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
  • milamala 19.10.18, 15:41
    mona.blue napisała:

> Tak, teraz doczytalam, że pytalas o potrzebę. Faktycznie istnieje potrzeba bezp
    > ieczeństwa, która wiara w Boga zaspokaja, w tym sensie, w tym sensie można powi
    > edzieć, że jest pierwotna.

To prawda, to jedna z tych korzysci, ktore wiara przynosi czlowiekowi w sensie psychicznym i emocjonalnym. Czlowiek czuje sie bezpiecznie.
    Jedno nie ulega watpliwosci, od zarania dziejow w czlowieku takze jak wiadomo pierwotnym bylo to "otwarcie na Boga".
  • milamala 19.10.18, 15:37
    afq napisał:

> mam raczej wrażenie że wiara nie jest instynktowna, to raczej skutek np wpływu
    > rówieśników? może babci?
    >
    > chociaż... bóg jeden wie jak to jest :-)

Ha ha ha, to prawda, bog raczy wiedziec.
    Podobno odkryto "osrodek boga" w mozgu, czesc odpowiedzialna za potrzebe doswiadczen duchowych. Pytanie, czy to efekt ewolucji, ze taki osrodek sie w ludziach uksztaltowal (niekoniecznie pod wplywem srodowiska) bo wiara w Boga w jakis sposob przynosila korzysci czlowiekowi?
    Czy jest to dar od Boga. A moze ow efekt ewolucji, jak wszystkie inne efekty to wlasnie dary od Boga pierwszego stworzyciela wszystkiego, kimkolwiek i gdziekolwiek jest.
    Pytanie wciaz otwarte. Ale wydaje mi sie, ze wiara (w szczegolnosci ta skoncentrowana na duchowosci) przynosi wiele dobrego czlowiekowi zwlaszcza w dziedzinie zdrowia psychicznego.
    Ponoc tak czy owak na wszelkie wypadek lepiej wierzyc niz nie, bo to nigdy nic nie wiadomo, a wiara przynosi korzysci (nie mowie o korzysciach majatkowych osob duchownych, choc ich obecnosc jest niepodwazalna niestety.)

• in133 20.10.18, 22:42
    Na wszelki wypadek wystarczy byc dobrym człowiekiem. A duchowość jakakolwiek faktycznie dobrze wpływa na zdrowie psychiczne. Medytacje, modlitwy, kontemplacja, twórczość, kontakt z natura itp.

• aaleksiss77 19.10.18, 20:05
    Gó...any nagłówek postu. Religia jest potrzebna elicie. Marchewka dla odmóżdżonego tłumu. Mało kto do świadomości dopuszcza, ze Bóg zabijał w przypływie gniewu. A pisze to w Biblii jak byk.
  • in133 20.10.18, 22:31
    Religia to nie bóg.
  • in133 20.10.18, 22:31
    Religia to nie bóg.
  • afq 21.10.18, 02:50
    religia to nie bóg to po pierwsze
    a poza tym jest istotna róznica między starym i nowym testamentem czego aaleksiss tez nie wie
    w nowym testamencie bóg juz jakos nie zabija, taka zagadka...
  • aaleksiss77 21.10.18, 07:31
    a który testament właściwy ?
  • afq 21.10.18, 12:30
    stary to jak powiedzmy podręcznik do historii
    a nowy to w zasadzie wspólczesność. tyle ze ta współczesnosc zaczela sie wieki temu
  • afq 21.10.18, 12:34
    nowy testament nazywany jest tez czasem nowym przymierzem

to tak jakby bóg uznał kiedyś ze to co po staremu bylo bylo do bani wiec sie z wami ludzie umawiam inaczej
    no i teraz jest inaczej powiedzmy
    bóg juz nie grzmi i nie zsyła plag
    miłością atakuje :-) bo sie teraz w ten sposob z ludzmi umówił i juz tak ma pozostac
    to własnie jest nowe przymierze
  • afq 21.10.18, 12:37
    to oczywiście jest w gigantycznym skrócie i łatwostrawnym to co napisałem
    ale plus minus tak to ma wyglądać

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.