Dodaj do ulubionych

choroba dwugiegunowa - chad, pytanie

04.12.18, 15:42
hej, mam 36 lat i moja matka odkad pamietam choruje na dwubiegunowke.

Przez cale swoje swiadome zycie probowalem jej pomoc (okolo 15-20 lat) finansowo, chodzilem po lekarzach ogolnie staralem sie ja wspierac jak tylko moglem chyba w kazdym mozliwej sprawie.

Aktualnie ma kolejna manie. Ja w domu nie mieszkam od 10 lat, matka mieszka z ojcem. Po raz setny ukradla mu pieniadze, mi zreszta tez wielokrotnie, duze kwoty.

Sytuacja wyglada teraz tak ze wczoraj z nia rozmawialem, przed rozmowa zebralem fakty i kazdy z nia omawialem czy cos pamieta. Chciala wyludzic pieniadze od moich znajomych i opowiada o mnie jakies fantastycznye historie nie majace nic wspolnego z prawda.

Na kazde pytanie klamie, chyba ze mam twarde dowody ze jest inaczej wtedy sie przyznaje. Wczoraj sklamala nawet zeby "uzyskac" 1 godzine spokoju.

Czy takiemu czlowiekowi jakos mozna pomoc ? nie mam nawet pomyslu jak moge jej pomoc gdy ona 100% slow ktore mowi to klamstwo, nie wiadomo czy bierze leki czy bedzie u lekarza, bo na pewno bedzie klamac.

Pytam dlatego ze chce po tych wielu latach sie od niej odciac, poinformuje jej braci i siostre ze musza sie zajac swoja siostra bo ja nie widze sposobu zeby jej pomoc gdy caly czas mnie oklamuje i gdy tylko jest mozliwosc wyludza pieniadze.

Nigdy nie byla agresywna, nie wyzywala mnie. Gdy nie ma manii jest wrecz dla mnie dobra tylko w trakcie manii okrada/wyludza/klamie do ostatniej sekundy gdy ma taka mozliwosc.

Prosze doradzcie cos.
Edytor zaawansowany
  • dkmn 04.12.18, 19:46
    Po pierwsze dziwi mnie że Twoja matka długo choruje na CHAD a Ty pomimo tego że chodziłeś po lekarzach to piszesz jakbyś nic nie wiedział o tej chorobie. Edukacja w tym temacie wśród bliskich chorego na CHAD to obowiązek.
    Zadłużanie się CHADowców to norma, a do tego konfabulacje, zdrady itp. Masz oczekiwania względem swojej matki jakby była zdrowa.
    Pomóc można tak żeby doprowadzić do dobrego leczenia. Jeżeli epizody są częste znaczy że leczenie dobre nie jest.
    W razie czego gdyby epizod był ciężki wyślij matkę do szpitala.

Poszukaj też grupy wsparcia dla bliskich osób chorych na CHAD.
  • mona.blue 04.12.18, 20:29
    Moze tez byc oddział dzienny, tam moga dobrze dobrac leki i jest psychedukacja i terapia.

--
    inspiracjemoje.blogspot.com/
    inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
  • ada_ww 04.12.18, 20:52
    Mona, Ty tu z Heraklesem na forum i z terapia z tymi waszymi zachetemi, niczym agencja Slawek i Gosia:)
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24236088,cbsp-rozbila-dwa-gangi-ktore-prowadzily-agencje-towarzyskie.html
  • mona.blue 04.12.18, 21:17
    Powiedziałabym, że to dość karkołomne porównanie :)

--
    inspiracjemoje.blogspot.com/
    inspiracjepsychologiczne.blogspot.com

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.