Dodaj do ulubionych

Metodologia - martwy punkt psychologii

09.02.19, 13:28
Metodologia badań m in efektywności psychoterapii ale również innych teorii psychologicznych jest bodaj największym martwym punktem psychologii.

Okazuje, się że zdecydowana większość psychologów, a zwłaszcza terapeutów nie ma merytorycznych podstaw właściwego przygotowania do przeprowadzania badań nad efektywnością swojej pracy, w tym psychoterapii.

Metodologia badań (czegokolwiek) to samo sedno jeśli chodzi o wiarygodność i weryfikację wyników oraz zasadności wykonywania różnych zadań, w tym: stawianych teorii, czy efektywności praktyk lekarskich, stawiania diagnoz lub - jak w przypadku psychoterapii - jej pozytywnych rezultatów.

Metodologia wszelkich badań naukowych to obszar, który musi być konstruowany z niezwykle wielką precyzją, reżimem, bezwzględnością oraz starannością i mozołem w celu wykluczenia lub minimalizacji pomyłek przy dochodzeniu do ostatecznych wniosków, weryfikacji, obliczeń czy konkluzji nad badanym zagadnieniem, aby można było uznać je za zgodne z prawdą.

Do takich pomyłek często dochodzi nawet w dziedzinach, które specjalizują się w opracowywaniu tych rygorystycznych metod badawczych (wszelkie dziedziny nauk ścisłych), a cóż dopiero mówić o psychologii, w której metodologia i kwestie z nią związane są traktowane co najmniej lajtowo, by nie powiedzieć niemal amatorsko. W dziedzinie, która dodatkowo ze względu na specyfikę przedmiotu swoich badań, ma tak złożoną i ciężko weryfikowalną kwestię jak ludzki umysł, wymykający się często wiarygodnym pomiarom i trafnym diagnozom.

Na domiar złego, okazuje się, że metodologia jest najmniej rozumianym przedmiotem wśród studentów psychologii, ale niestety także i kadr za nie odpowiadające.

Gdy połączymy ze sobą ww. kwestie w całość, uzmysłowimy sobie fakt, na jakim grząskim gruncie i jak bardzo daleko od prawdy musi stać obecnie psychologia.


--
Zygmunt Freud:

„Pacjenci są tylko hołotą. Jedyna rzecz, do której pacjenci się nadają jest pomóc psychoanalitykowi utrzymać się i dostarczyć materiału do teorii. Jasne, że nie potrafimy im pomóc. To jest terapeutyczny nihilizm.”
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka