Dodaj do ulubionych

Bóg, Źródło, świadomość i nauka

22.05.19, 21:34
Ta egzotyka tytułowego zestawu "Bóg, Źródło, świadomość i nauka" jest tylko pozorna.

Od Oświecenia żyjemy w swoistej schizofrenii, w której nauka i teologia stoją (przynajmniej w naszych umysłach) w opozycji względem siebie. Oświecenie błędnie założyło, że rzeczywistość, w której żyjemy jest materialistyczna.

Niestety czy stety, eksploracja świata w mikro skali na poziomie cząstek elementarnych nie znalazła potwierdzenia na istnienie "materii". Najnowsza fizyka skłania nas do przeświadczenia, że to wszystko co nas otacza jest "tylko" energią.

W zasadzie to tak na dobrą sprawę nie wiemy czym ta energia jest. Ale swoją drogą nie wiedzielibyśmy czym jest również materia. Wszystkie nasze wyobrażenia "cegiełek" rzeczywistości właściwie sprowadzają się jedynie do mglistego naszego wyobrażenia sobie tego czym w istocie jest rzeczywistość i tworzenia pewnych protez, które mogłyby nam pomoc zrozumieć otaczający nas świat.

Jednak gdy zaczniemy się nad tym bardziej zastanawiać i badać to okaże się, że te wszystkie protezy niczego nowego nie wnoszą, łącznie z materialistyczną wizją świata, wdrukowaną w nasze umysły. Bo niby czym miałaby być owa materia? Jakimiś kuleczkami? A z czego zbudowane są te kuleczki? I tak w nieskończoność.

A może rzeczywistość jeszcze czymś innym, a nie energią, np. świadomością i informacją. Do takich wniosków skłaniać może właśnie "paradoksalnie" nauka, na czele z mechaniką kwantową. I nagle okazuje się, że ta najbardziej zaawansowana nauka paradoksalnie, znowu przybliża nas do... teologii. To nauka klasyczna i nasza percepcja oraz materialistyczna wizja świata, zniekształciły nam obraz rzeczywistości.

Okazuje się, że nagle można dokonać syntezy nauki z tym co metafizyczne bardziej niż kiedykolwiek. Nauka nie musi stać w opozycji do tego co transcendentalne i metafizyczne, a wręcz przeciwnie. jest jednym i tym samym.

Siły, które są ponad nami, nazywane przez nas Bogiem, Źródłem, świadomością itp. i które czasem możemy zauważyć, choć ich nie rozumiemy i je wypieramy jako niewiarygodne, nie są wbrew pozorom takie przypadkowe i ponadnaturalne jak mogłoby się wydawać. Po prostu my ich nie rozumiemy, ale nie oznacza to, że nie istnieją. Mogą istnieć i to w pełnej zgodzie z nauką (!)

Trudno jest to nam mentalnie przyjąć, ponieważ mamy pewne wzorce wdrukowane przez kulturę i edukację.

Gorąco polecam poniższy wywiad z Thomasem Campbellem, specjalistą od analizy wielkich systemów, współtwórca m.in. systemu obrony anty-rakietowej ‘Gwiezdne Wojny. Wprowadził naukowe metody badawcze w laboratorium Roberta Monroe, legendarnego badacza świadomości. Link do opisu postaci: www.mbt-polska.pl/tom-campbell/


--
Myślenie krytyczne czyni wolnym
Edytor zaawansowany
 • ada_ww 22.05.19, 21:47

  Matrix napisal:
  Od Oświecenia żyjemy w swoistej schizofrenii, w której nauka i teologia stoją (przynajmniej w naszych umysłach) w opozycji względem siebie. Oświecenie błędnie założyło, że rzeczywistość, w której żyjemy jest materialistyczna.

  Nie w kazdej religii, tak jest w chrzescijanstwie. Koran w swoich zalozeniach tez jest bardzo podobny do protestanckich ewangelii chrzescijanskiej, muzulmanie tez wierza w zycie po smierci w niebie tak, jak i chrzescijanie, glowny kodeks moralny islamu jest niemal identyczny z dekalogiem z ta roznica, ze nauka i teologia ida razem w parze w islamie, a nie stoja wzgledem siebie w opozycji.
 • kod_matrixa 22.05.19, 21:48
  ada_ww napisał(a):

  >
  > Matrix napisal:
  > Od Oświecenia żyjemy w swoistej schizofrenii, w której nauka i teologia stoją (
  > przynajmniej w naszych umysłach) w opozycji względem siebie. Oświecenie błędnie
  > założyło, że rzeczywistość, w której żyjemy jest materialistyczna.
  >
  > Nie w kazdej religii, tak jest w chrzescijanstwie. Koran w swoich zalozeniach t
  > ez jest bardzo podobny do protestanckich ewangelii chrzescijanskiej, muzulmanie
  > tez wierza w zycie po smierci w niebie tak, jak i chrzescijanie, glowny kodeks
  > moralny islamu jest niemal identyczny z dekalogiem z ta roznica, ze nauka i te
  > ologia ida razem w parze w islamie, a nie stoja wzgledem siebie w opozycji.


  Zgadza się. Ja mam na myśli bardziej świat Zachodni. Ten materialistyczny do granic absurdu.
  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 22.05.19, 21:51
  I o ile dobrze pamietam, byly papiez Ratzinger tez byl zdania, ze nauka nie powinna isc w sprzecznosci z wiara, ze czlowiek powinien rozwijac sie, nie brac doslownie pradogmatow religijnych ze sredniowiecza. Nie pamietam juz dokladnie, ale chyba czytalam ksiazke "Sol ziemi", ktora byla reklamowana w czasach, gdy J.Ratzinger zostal papiezem.
 • kod_matrixa 22.05.19, 21:59
  ada_ww napisał(a):

  > I o ile dobrze pamietam, byly papiez Ratzinger tez byl zdania, ze nauka nie pow
  > inna isc w sprzecznosci z wiara, ze czlowiek powinien rozwijac sie, nie brac do
  > slownie pradogmatow religijnych ze sredniowiecza. Nie pamietam juz dokladnie, a
  > le chyba czytalam ksiazke "Sol ziemi", ktora byla reklamowana w czasach, gdy J.
  > Ratzinger zostal papiezem.


  Oczywiście.


  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 22.05.19, 22:10
  Tez jaki czas temu czytalam bardzo dobra ksiazke "Demonie&psychiatrie"W. van der Kamp, gdzie autor uwaza, ze wiara razem z nauka powinna byc czyms na zasadzie wspolpracy multidyscyplinarnej. Podobne przeslanie, co "Sol ziemi" z tym, ze z duzym naciskiem na psychiatrie jako nauke. Nie wiem, czy ksiazka zostala przetlumaczona na inne jezyki, bo naprawde jest warta przeczytania.
 • mona.blue 22.05.19, 22:30
  Jan Paweł II też na temat wiary i rozumu pisał w swojej encyklice:
  Fides et ratio (łac. Wiara i rozum) – encyklika papieża Jana Pawła II ogłoszona 14 września 1998. Mówi ona o relacjach między wiarą a rozumem z punktu widzenia Kościoła.

  Fides et ratio
  Ilustracja
  Autor
  Jan Paweł II
  Tematyka
  teologia, filozofia
  Typ utworu
  encyklika papieska
  Wydanie oryginalne
  Miejsce wydania
  Watykan
  Język
  łacina
  Data wydania
  1998
  Wydawca
  Libreria Editrice Vaticana
  poprzednia
  Ut unum sint następna
  Ecclesia de Eucharistia

  Artystyczna wizja encykliki "Fides et ratio" na suficie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.
  Spis treści
  Treść
  Edytuj
  Jednym z charakterystycznych zdań encykliki ukazujących komplementarność wiary i rozumu jest zdanie: „wiara i rozum są jak dwa skrzydła unoszące człowieka ku kontemplacji prawdy”. Główną tezą encykliki jest wykazanie, że wiara i rozum nie muszą się zwalczać, lecz powinny się uzupełniać, tak, by rozum nie popadł w pychę, zaś wiara nie przekształciła się w fideizm. Według Jana Pawła II wiara nadaje ludzkiej egzystencji sens, ukazuje jej przyczynę i cel, natomiast rozum sprawia, że wiara jest dojrzała i ugruntowana.

  Encyklika podaje, że rozum i wiara, jako pochodzące od Boga, nie mogą być ze sobą w antagonizmie.


  --
  inspiracjemoje.blogspot.com/
  inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
 • mona.blue 22.05.19, 22:33
  Coś się nie tak wkleilo powyżej.

  > Jan Paweł II też na temat wiary i rozumu pisał w swojej encyklice:
  > Fides et ratio (łac. Wiara i rozum) – encyklika papieża Jana Pawła II ogłoszona
  > 14 września 1998. Mówi ona o relacjach między wiarą a rozumem z punktu widzeni
  > a Kościoła.
  >

  > Jednym z charakterystycznych zdań encykliki ukazujących komplementarność wiary
  > i rozumu jest zdanie: „wiara i rozum są jak dwa skrzydła unoszące człowieka ku
  > kontemplacji prawdy”. Główną tezą encykliki jest wykazanie, że wiara i rozum ni
  > e muszą się zwalczać, lecz powinny się uzupełniać, tak, by rozum nie popadł w p
  > ychę, zaś wiara nie przekształciła się w fideizm. Według Jana Pawła II wiara na
  > daje ludzkiej egzystencji sens, ukazuje jej przyczynę i cel, natomiast rozum sp
  > rawia, że wiara jest dojrzała i ugruntowana.
  >
  > Encyklika podaje, że rozum i wiara, jako pochodzące od Boga, nie mogą być ze so
  > bą w antagonizmie.
  >
  >
  --
  inspiracjemoje.blogspot.com/
  inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
 • ada_ww 22.05.19, 22:34
  Dla mnie akurat papiez Jan Pawel II byl zbyt metafizyczny, bardziej do mnie przemawial racjonalizm J. Ratzingera, chociaz ja jestem innego wyznania i pewne prawdy, czy dogmaty moge postrzegac inaczej.
 • mona.blue 22.05.19, 22:47
  Ja też bardzo cenię sobie nie wiem jak to określić, ale taki intelektualny, a zarazem zwięzły i zrozumiały język Ratzingera.

  --
  inspiracjemoje.blogspot.com/
  inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
 • kod_matrixa 22.05.19, 21:47
  Film o tym, że matematycznych zależności nie można ignorować. Są one nierozłączną częścią natury. Można wręcz powiedzieć, że natura w wielu przypadkach jest ich konsekwencją.  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 22.05.19, 23:57
  Wlaczyles w ten watek systemy obrony antyrakietowej, wiec porusze temat Bliskiego Wschodu, Trupa Donalda i Ameryki. Spojrz na obecne swiatowe nastroje spoleczne. Trump destabilizuje cala swiatowa gospodarke, wysyla okrety wojenne z celem bombardowania niewinnych ludzi na Bliski Wschod, niszczy wszystko, co udalo sie zbudowac poprzedniemu prezydentowi USA, wszelkie idee pokoju i stabilizacji na BW. My Europejczycy za to wszystko placimy, wzrastaja ceny zywnosci, energii elektrycznej, gazu, benzyny, bo temu oszolomowi wlaczyly sie intstynkty imperialistyczne rodem z II wojny swiatowej. Ogladalam telewizje Viceland, gdzie kilka dni temu zostaly calkowicie zdemaskowane mordercze zapedy Donalda, pokazano nastroje spoleczne Amerykanow, szczegolnie studentow protestujacych przeciwko jego polityce, obywateli, ktorym pogorszyl sie standard zycia. Spoleczenstwo amerykanskie popada w panike z lekow przed konsekwencjami polityki zagranicznej Trumpa. Ludzie chodza z transparentami krzyczac "fuck you motherfucker" "power for Obama" itp. Doskonale tych Amerykanow rozumiem i serdecznie im wspolczuje.
  Stabilizowanie Bliskiego Wschodu powinno wygladac zupelnie inaczej, po co idee tworzenia Kurdystanu, jak wiadomo przeciez, ze ludnosc kurdyjska jest to Irak i wieksza czesc Syrii, wiec ci Kurdowie tak czy inaczej swoja panstwowosc maja. Jakim problemem jest uznanie przez Iran Izraela jako panstwa, to byloby lepsze niz publiczne wystawianie srodkowego palca przez przywodcow tych krajow, co jest zwyczajnie nieelegackie pomimo tego, ze te kraje nigdy zadnej wojny ze soba nie toczyly. Po co ten sztuczny twor jakim jest Jordania, czy ktokolwiek z tamtad ma tozsamosc Jordanczyka? Nie, tam statystyczny mieszkaniec jest albo Zydem, albio Palestynczykiem, wiec jakim problemem bylby odpowiedni podzial wzdluz Morza Martwego i przydzielenie tym Palestynczykom panstwa zamiast autonomii?
  Ale swiat jest jaki jest i takie Trumpy maja sie dobrze.
 • kod_matrixa 23.05.19, 14:08
  ada_ww napisał(a):

  > Wlaczyles w ten watek systemy obrony antyrakietowej, wiec porusze temat Bliskie
  > go Wschodu, Trupa Donalda i Ameryki. Spojrz na obecne swiatowe nastroje spolecz
  > ne. Trump destabilizuje cala swiatowa gospodarke, wysyla okrety wojenne z celem
  > bombardowania niewinnych ludzi na Bliski Wschod, niszczy wszystko, co udalo si
  > e zbudowac poprzedniemu prezydentowi USA, wszelkie idee pokoju i stabilizacji n
  > a BW. My Europejczycy za to wszystko placimy, wzrastaja ceny zywnosci, energii
  > elektrycznej, gazu, benzyny, bo temu oszolomowi wlaczyly sie intstynkty imperia
  > listyczne rodem z II wojny swiatowej. Ogladalam telewizje Viceland, gdzie kilka
  > dni temu zostaly calkowicie zdemaskowane mordercze zapedy Donalda, pokazano na
  > stroje spoleczne Amerykanow, szczegolnie studentow protestujacych przeciwko jeg
  > o polityce, obywateli, ktorym pogorszyl sie standard zycia. Spoleczenstwo amery
  > kanskie popada w panike z lekow przed konsekwencjami polityki zagranicznej Trum
  > pa. Ludzie chodza z transparentami krzyczac "fuck you motherfucker" "power for
  > Obama" itp. Doskonale tych Amerykanow rozumiem i serdecznie im wspolczuje.
  > Stabilizowanie Bliskiego Wschodu powinno wygladac zupelnie inaczej, po co idee
  > tworzenia Kurdystanu, jak wiadomo przeciez, ze ludnosc kurdyjska jest to Irak i
  > wieksza czesc Syrii, wiec ci Kurdowie tak czy inaczej swoja panstwowosc maja.
  > Jakim problemem jest uznanie przez Iran Izraela jako panstwa, to byloby lepsze
  > niz publiczne wystawianie srodkowego palca przez przywodcow tych krajow, co jes
  > t zwyczajnie nieelegackie pomimo tego, ze te kraje nigdy zadnej wojny ze soba n
  > ie toczyly. Po co ten sztuczny twor jakim jest Jordania, czy ktokolwiek z tamta
  > d ma tozsamosc Jordanczyka? Nie, tam statystyczny mieszkaniec jest albo Zydem,
  > albio Palestynczykiem, wiec jakim problemem bylby odpowiedni podzial wzdluz Mor
  > za Martwego i przydzielenie tym Palestynczykom panstwa zamiast autonomii?
  > Ale swiat jest jaki jest i takie Trumpy maja sie dobrze.


  USA (czyli emigranci europejscy) od zarania prowadzi imperialistyczną politykę. Najpierw wyrżnęli Indian, później kupowali niewolników od protestanckich krajów europejskich. Papież zabronił katolikom zniewalać ludzi.

  Wiek 20 to cała seria lokalnych wojen i wojenek na rzecz przemysłu zbrojeniowego. A przed tem jeszcze przed II WŚ bankierzy amerykańscy często pochodzenia żydowskiego kredytowania Hitlera.

  Dla chciwych pieniędzy i żądnych władzy maluczcy się nie liczą. Liczy się kasa i władza.

  Jak to powiedział wujaszek Joe czyli Józef Stalin, śmierć jednostki jest tragedią, a śmierć milionów tylko statystyką.
  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 23.05.19, 14:24
  Na swiecie bylo w miare spokojnie, przyszla taka kukla, karykatura, brzydsza niczym tylek swini i probuje ulzyc swoim kompeksom zaburzajac caly swiatowy porzadek.
 • ada_ww 23.05.19, 14:29
  Moze ze swinia to tez nie bylo najcenniejsze porownanie. Ten oszolom ma gebe niczym dupa pawiana i nie da sie temu zaprzeczyc:
  www.google.nl/search?biw=1333&bih=573&tbm=isch&sa=1&ei=fJHmXMSxLd-Ck74Po72r4A4&q=pawian+malpa&oq=pawian+mal&gs_l=img.1.0.0i30j0i8i30.82117.85421..87149...1.0..0.219.1523.4j4j3......0....1..gws-wiz-img.......0i67j0j0i5i30j0i10i30.fiy6j3_xppU#imgrc=jNNEZi4GRcWidM:&spf=1558614480356
 • kod_matrixa 23.05.19, 14:33
  ada_ww napisał(a):

  > Na swiecie bylo w miare spokojnie, przyszla taka kukla, karykatura, brzydsza ni
  > czym tylek swini i probuje ulzyc swoim kompeksom zaburzajac caly swiatowy porza
  > dek.


  Jaki spokój? A co z arabską wiosną? Co z Syrią i ISIS?

  Kto zdestabilizował Bliski Wschód? USA z Izraelem do spółki z Europą Zachodnią i jeszcze Putin swoje trzy grosze wstawił.


  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 23.05.19, 14:38
  kod_matrixa napisał:

  > ada_ww napisał(a):
  >
  > > Na swiecie bylo w miare spokojnie, przyszla taka kukla, karykatura, brzyd
  > sza ni
  > > czym tylek swini i probuje ulzyc swoim kompeksom zaburzajac caly swiatowy
  > porza
  > > dek.
  >
  >
  > Jaki spokój? A co z arabską wiosną? Co z Syrią i ISIS?
  >
  > Kto zdestabilizował Bliski Wschód? USA z Izraelem do spółki z Europą Zachodnią
  > i jeszcze Putin swoje trzy grosze wstawił.
  >

  Dla mnie to jest najbardziej znienawidzona postac medialna z nr1, nie zdziwiloby mnie, gdyby go sprzatneli.
 • kod_matrixa 23.05.19, 14:28
  A praktycznie cała Europa Zachodnia posiadała kolonie zamorskie na czele z Afryką, eksplorując tamtejsze dobra naturalne i wykorzystując tamtejszą ludność.

  Zachód pieje dziś o prawach człowieka, a sam wzbogacił się na koloniach i ludzkiej krzywdzie. Jeszcze ma czelność pouczać kraje dawnego bloku wschodniego, które przehandlował Stalinowi na konferencji w Jałcie pod koniec II WŚ. Dziś w Polsce znajdują się jeszcze intelektualne ameby z kompleksami i poczuciem niższości wobec tych państw o barbarzyńskiej kolonialnej polityce w swojej historii.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 23.05.19, 14:31
  Ale to nie oznacza, ze ten oszolom ma miec przyzwolenie na propagowanie praktyk kolonialnych ze sredniowiecza.
 • ada_ww 23.05.19, 14:43
  Miena, zalosna kreatura z lesnej ignacowki, pies go drapal.
 • kod_matrixa 23.05.19, 14:46
  ada_ww napisał(a):

  > Miena, zalosna kreatura z lesnej ignacowki, pies go drapal.  Pamiętaj też o tym, że nieudolna administracja Obamy za przeproszeniem rozpieprzyła Libię.
  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 23.05.19, 14:48
  kod_matrixa napisał:

  > ada_ww napisał(a):
  >
  > > Miena, zalosna kreatura z lesnej ignacowki, pies go drapal.
  >
  >
  >
  > Pamiętaj też o tym, że nieudolna administracja Obamy za przeproszeniem rozpiepr
  > zyła Libię.
  >

  A co mnie tam, niech sobie nadal wysrywa za przeproszeniem stateczki, ktore jak sie okazuje sa statkami widmo, nikt ich tak naprawde nie widzial i nikt o nich nie slyszal. Kij mu w plecy.
 • kod_matrixa 23.05.19, 15:00
  ada_ww napisał(a):

  > kod_matrixa napisał:
  >
  > > ada_ww napisał(a):
  > >
  > > > Miena, zalosna kreatura z lesnej ignacowki, pies go drapal.
  > >
  > >
  > >
  > > Pamiętaj też o tym, że nieudolna administracja Obamy za przeproszeniem ro
  > zpiepr
  > > zyła Libię.
  > >
  >
  > A co mnie tam, niech sobie nadal wysrywa za przeproszeniem stateczki, ktore jak
  > sie okazuje sa statkami widmo, nikt ich tak naprawde nie widzial i nikt o nich
  > nie slyszal. Kij mu w plecy.


  Teraz światowa oś konfliktu to USA - Chiny. I będzie tylko rosło znaczenie tej wojny gospodarczej. Oby tylko na wojnie gospodarczej się skończyło.
  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 23.05.19, 16:04
  kod_matrixa napisał:


  > Teraz światowa oś konfliktu to USA - Chiny. I będzie tylko rosło znaczenie tej
  > wojny gospodarczej. Oby tylko na wojnie gospodarczej się skończyło.
  >

  Nie tylko Chiny, ale tez i Rosja, bo te kraje zbagatelizowaly jego zakazy utrzymywania kontaktow gospodarczych z Iranem. Wypowie pozniej ta kukla woje tez i Unii Euroepjskiej za to, ze powolala wlasny system platniczy w miejsce systemu SWIFT. Z tego nowego systemu platniczego tez ma korzystac Izrael w celu kontynuowania eksportu srodkow farmaceutycznych.
 • ada_ww 23.05.19, 15:03
  Nigdy nie bylam antyamerykanska, ale w przypadku tego kaczora Donalda to zycze mu, zeby w koncu chodziaz raz zjednoczyl sie caly Bliski Wschod i mu tak wpier..., ze z wrazenia sam spadlby z tego stolka. Tylko w taki sposob, zeby nie ucierpieli niewinni ludzie, tylko zeby szlag trafil wszystkich tych, co zgodnie z wola tej kukly przybywaja z celem zabijania ludzi, ktorzy chca spokojnie zyc.
 • ada_ww 23.05.19, 15:18
  I kazdy statek, co do jednego, ktory podplywa z celem bombardowania niewinnych ludzi powinien zostac zatopiony zanim zdazy oddac swoj pierwszy strzal.
 • opium777 23.05.19, 04:47
  Wystrzelałabym wszystkich śmieciarzy, którzy wpajają ciemnemu ludowi, ze tylko umartwianie się, ubóstwo jest przepustką do raju he he. W KK bez przerwy kodowani są w ten sposób ludzie za pomocą pierdolonego krzyża i zaznaczaniem, że Bóg był tez człowiekiem. A sami skurwysyny przeżyją swój czas bez trosk i ciężkiej harówy. Jeszcze płatni propagandziści czy tez pożyteczni idioci wyzywają od leni gdy komuś nie chce sie jebać za 1600 zł. Zresztą ktoś mądry już dawno napisał, że gdyby nie religia to biedni dawno by wymordowali pasożytów chcących żyć z nie swojej pracy. I to jest prawda
 • opium777 23.05.19, 04:53
  w tym szambie to większość masochiści nieświadomi masochiści, bo tak im się wpaja od dziecka. Nie dość, że sami w poczuciu niskiej wartości żyją jak nędzne robaki to i jeszcze innych ściągają do swojego piekiełka, podpierdalaniem, zawiścią, zazdrością, własną frustracją i przekonaniem, że nic nie mogą.
 • opium777 23.05.19, 04:53
  bez realnego, materialnego np. zysku.
 • mmkaa11 23.05.19, 09:09
  "A może rzeczywistość jeszcze czymś innym, a nie energią, np. świadomością i informacją. Do takich wniosków skłaniać może właśnie "paradoksalnie" nauka, na czele z mechaniką kwantową. I nagle okazuje się, że ta najbardziej zaawansowana nauka paradoksalnie, znowu przybliża nas do... teologii. To nauka klasyczna i nasza percepcja oraz materialistyczna wizja świata, zniekształciły nam obraz rzeczywistości."

  Można rozkladac wszystko na czynniki pierwsze.
  Tylko czy robiąc to poznamy istote życia?
  Kiedys poznałam dziewczynke która zagryzla krolika.
  Wszyscy sie jej bali, a ja uwazalam ze ten akt był po prostu aktem sztuki, brutalnym to fakt
  ale ona chciała sie po prostu dowiedzieć, czym jest zycie

  Sztuka jest docieraniem do sedna, do istoty zycia
  wg mnie tym sednem jest samo tworzenie
  żeby poznac istote zycia nie rozszarpuj na strzepy lisci
  bo istota zycia wtedy umyka
  raczej patrz obserwuj czuj ruch zycia w polaczeniu z ziemia, z wiatrem, z woda, ze sloncem
  polacz sie wewnętrznym czuciem z istota liścia
  odczujesz to sobą


 • kod_matrixa 23.05.19, 10:00
  mmkaa11 napisał(a):

  > "A może rzeczywistość jeszcze czymś innym, a nie energią, np. świadomością i in
  > formacją. Do takich wniosków skłaniać może właśnie "paradoksalnie" nauka, na cz
  > ele z mechaniką kwantową. I nagle okazuje się, że ta najbardziej zaawansowana n
  > auka paradoksalnie, znowu przybliża nas do... teologii. To nauka klasyczna i na
  > sza percepcja oraz materialistyczna wizja świata, zniekształciły nam obraz rzec
  > zywistości."
  >
  > Można rozkladac wszystko na czynniki pierwsze.
  > Tylko czy robiąc to poznamy istote życia?
  > Kiedys poznałam dziewczynke która zagryzla krolika.
  > Wszyscy sie jej bali, a ja uwazalam ze ten akt był po prostu aktem sztuki, brut
  > alnym to fakt
  > ale ona chciała sie po prostu dowiedzieć, czym jest zycie
  >
  > Sztuka jest docieraniem do sedna, do istoty zycia
  > wg mnie tym sednem jest samo tworzenie
  > żeby poznac istote zycia nie rozszarpuj na strzepy lisci
  > bo istota zycia wtedy umyka
  > raczej patrz obserwuj czuj ruch zycia w polaczeniu z ziemia, z wiatrem, z woda,
  > ze sloncem
  > polacz sie wewnętrznym czuciem z istota liścia
  > odczujesz to sobą
  >
  >

  Masz rację Mmkaa. To czym jest rzeczywistość to my na obecnym etapie nie zrozumiemy. Jest też o tym w filmie mowa. Nawet nie ma za bardzo sensu dociekać do tego.

  Przecież nie wiemy co kryje się pod pojęciem świadomości czy informacji. Chodzi jednak o to, że ta materialistyczna percepcja rzeczywistości jest błędna i prowadzi na manowce poznania. To była taka XIX wieczna próba uporządkowania poznania mechanizmów rządzących funkcjonowaniem rzeczywistości. Dziś wiadomo już, że była błędna, ale w świadomości społecznej funkcjonuje do dziś, przekładając się na schematy ludzkiego myślenia we wszystkich dziedzinach.

  Dla współczesnego człowieka materializm = racjonalizm. Tak od kilku wieków mieliśmy to wpajane. Tymczasem sama nauka, m. in. za sprawą mechaniki kwantowej, zaczyna otwierać nam oczy, że to jest jeden wielki błąd poznawczy. Okazało się, że racjonalizmem nazwaliśmy to co sami za pomocą ludzkiego umysłu jesteśmy w stanie zrozumieć i wytłumaczyć. Nie uwzględniliśmy jednak faktu, że zjawiska, które mają miejsce w rzeczywistości i to w centrum nauki (w fizyce) odbywają się również w sposób dla nas nie zrozumiały i nielogiczny, ze względu na ograniczoność naszego umysłu.

  Zdecydowana większość ludzi odbiera rzeczywistość i jej funkcjonowanie w oparciu o XIX wieczną fizykę klasyczną. Tą którą uczy się młodych ludzi w szkołach do dziś.

  Racjonalizm wg dzisiejszego człowieka jest błędnie interpretowany jako coś co możemy zrozumieć. Jesteśmy przesiąknięci mechanistyczną percepcją świata, w którym A oddziałuje na B, a B oddziałuje na C i wydaje się, że nie może być inaczej. Mechanika kwantowa wyraźnie temu przeczy i dowodzi, że dwie cząstki elementarne oddalone od siebie miliardy kilometrów we wszechświecie mogą przekazywać sobie informację w tej samej chwili bez względu na ograniczenie prędkości światła, które fizyka klasyczna uznaje za nieprzekraczalną tj. ok. 300 tys. km/s.

  Niestety nie uczy się młodych ludzi obecnie w szkołach tych rzeczy, które diametralnie inaczej każą patrzeć człowiekowi na rzeczywistość, uznając je za zbyt trudne, co ma z kolei kolosalny wpływ na rozumienie i postrzeganie wielu innych dziedzin, w tym również psychologii.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • ada_ww 23.05.19, 13:22
  kod_matrixa napisał:

  >
  > Dla współczesnego człowieka materializm = racjonalizm. Tak od kilku wieków miel
  > iśmy to wpajane. Tymczasem sama nauka, m. in. za sprawą mechaniki kwantowej, za
  > czyna otwierać nam oczy, że to jest jeden wielki błąd poznawczy. Okazało się, ż
  > e racjonalizmem nazwaliśmy to co sami za pomocą ludzkiego umysłu jesteśmy w sta
  > nie zrozumieć i wytłumaczyć. Nie uwzględniliśmy jednak faktu, że zjawiska, któr
  > e mają miejsce w rzeczywistości i to w centrum nauki (w fizyce) odbywają się ró
  > wnież w sposób dla nas nie zrozumiały i nielogiczny, ze względu na ograniczonoś
  > ć naszego umysłu.
  >
  > Zdecydowana większość ludzi odbiera rzeczywistość i jej funkcjonowanie w oparci
  > u o XIX wieczną fizykę klasyczną. Tą którą uczy się młodych ludzi w szkołach do
  > dziś.
  >

  Niekoniecznie Matrix, zalezy jaka szkola i jakie zdolnosci ucznia. Wczoraj poznym wieczorem ogladalam Viceland i byl jeden program o studencie z Nevady, ktory sam zbudowal w garazu reaktor atomowy wykorzystujac w tym celu zloza uranu z pustyni w Nevadzie. Przetestowal swoje eksperymenty na pustyni powodujac eksplozje i zainteresowano sie nim. Gdy pytano go, czy jest to legalne to odpowiedzial, ze on sam nie wie. Mozliwe, ze dostanie za to jakas kare pieniezna, ale ktos taki znajdzie szybko prace, ktora pomoze mu to zaplacic, albo praca sama go znajdzie.
 • ada_ww 23.05.19, 13:42
  Malo tego, ten mlody studiujacy pirotechnik chwali sie, ze je jemu tak naprawde ten uran nie jest niezbedny, chociaz bardzo przydatny, poniewaz on potrafi zrobic bombe z cukru, bo ten cukier potrafi wykorzystac jako zrodlo energii.
 • ada_ww 23.05.19, 11:11
  mmkaa11 napisał(a):


  >
  > Można rozkladac wszystko na czynniki pierwsze.
  > Tylko czy robiąc to poznamy istote życia?
  > Kiedys poznałam dziewczynke która zagryzla krolika.
  > Wszyscy sie jej bali, a ja uwazalam ze ten akt był po prostu aktem sztuki, brut
  > alnym to fakt
  > ale ona chciała sie po prostu dowiedzieć, czym jest zycie

  Nie prawda Mmkaa, ta dziewczynka zwyczajnie urodzila sie juz emocjonalnie uposledzona, czesc mozgu odpowiedzialna m.in. za odroznianie dobra od zla, to zadna artystka, tylko juz od najmlodszych lat psychopatka, mozna sobie tylko wyobrazic, co bylo pozniej. Do poczytania Kant Kiehl mozg psychopaty.
 • ada_ww 23.05.19, 11:12
  Mialam na mysli, ze czesc mozgu odpowiedzialna za odroznianie dobra od zla nie zostala wyksztalcona w okresie prenatalnym.
 • mmkaa11 23.05.19, 12:22
  Ada, my jesteśmy z dwóch roznych bajek, ale faktem jest ze mnie to pobudza do myslenia ;)
 • ada_ww 23.05.19, 12:29
  mmkaa11 napisał(a):

  > Ada, my jesteśmy z dwóch roznych bajek, ale faktem jest ze mnie to pobudza do myslenia ;)

  To dobrze, bo jak widzisz, ja Ci nie wchodze w Twoja bajke, ja tylko pisze z punktu widzenia tej bajki dla mnie znanej, w jakiej sie wychowalam itp.:)
 • mmkaa11 23.05.19, 18:53
  Wysluchalam wypowiedzi Campbella. Wymyslil jakas hipoteze, sprawdzil ja, dla niego i dla nauki jest prawdziwa.
  Czy jednak hipoteza, ktora jest prawdziwa, pokazuje prawde?
  Czy budowa na podstawie tej hipotezy - hipotezy swiata wytworzonego za pomoca umyslu jest prawdziwa?
  Jestesmy tu wciaz w umysle i jego urojeniach. Byc moze czesciowo prawdziwych. Ale moze nie.
 • herakles-one 23.05.19, 19:12
  Pierwszy Twój post Matrix, który mi się naprawdę podoba. Sam bym tego lepiej nie napisał. Gdy nie piszesz o psychologii piszesz całkiem sensownie.
 • kod_matrixa 23.05.19, 21:14
  herakles-one napisał:

  > Pierwszy Twój post Matrix, który mi się naprawdę podoba. Sam bym tego lepiej ni
  > e napisał. Gdy nie piszesz o psychologii piszesz całkiem sensownie.  Nie podobają Ci się również wypowiedzi o psychologii nawet kolegów po fachu vide dr Tomasz Witkowski. Zdziwił bym się gdyby nagle moje miałyby Ci się podobać.

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 25.05.19, 11:32
  Podświadomość jest mocno przereklamowana. Więcej o tym w wątku w linku poniżej.

  forum.gazeta.pl/forum/w,210,168158399,168158399,Podswiadomosc_mocno_przereklamowana.html?p=168158399

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.