Dodaj do ulubionych

Podświadomość mocno przereklamowana

25.05.19, 08:56
To co nazywamy podświadomością to często pewne zakodowane programy na poziomie genetycznym.

Ciekawy artykuł opisujący freudowskie mity:

www.neurobiopsychologia.pl/index.php/2014/02/25/nieswiadomosc-czy-istnieje-naprawde/


--
Myślenie krytyczne czyni wolnym
Edytor zaawansowany
 • mmkaa11 25.05.19, 09:05
  Nie tylko, genetycznie zaprogramowane jest odzywianie ,rozmnazanie, oddychanie itp. Tez temperament.
  W jakiejs czesci podswiadomosci zakodowane sa tez schematy dzialania i reakcji na srodowisko, czyli charakter.
 • kod_matrixa 25.05.19, 09:49
  Poza tym ten "trójpodział" na id, ego i superego też wydaje się naciągany i mocno uproszczony.

  Człowiek potrafi przemodelować swój system wartości wraz z sumieniem czyli superego za pomocą refleksyjności tj. za pomocą autonomicznych procesów poznawczych. Czasem musi to potrwać, ponieważ muszą ukonstytuować się nowe połączenia neuronowe, a czasem odbywa się taki proces krócej.

  Ponadto nie znamy do końca przebiegu procesów poznawczych, które na które może mieć (i najprawdopodobniej ma) mechanika kwantowa.

  Mechanika kwantowa pozwala natomiast na "bezprzewodowy" przepływ informacji między obojgiem ludzi vide niepoznane do końca zjawisko telepatii. Ale również i z hipotetyczną świadomością kolektywną (fenomen doskonałej koordynacji przemieszczającego się stada ptaków czy ławic ryb).

  Należy mieć też na uwadze aspekty poruszane w wątku o świadomości i wspominanym tam źródle świadomości jako siłę nadrzędnej, tłumaczącej wiele tzw. zjawisk, interpretowanych przez nas jako zjawiska nadprzyrodzone, telepatia, telekineza, kontakt z świadomością mi osób nieżyjących, kontakty z UFO itd. z udziałem wielu wiarygodnych świadków.

  W czasach Freuda ludzki mózg traktowano jako niezmienny mechanizm. Dziś już wiemy, że mózg przejawia własności neuropatyczne.  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • mmkaa11 25.05.19, 10:04
  Do mnie podzial na id ego i superego nie przemawia jak i caly Freud.
  Jest mi bliska poparta badaniem empirycznym nieswiadomosc Junga. Ide ta sama droga wiec moje doswiadczenie potwierdza to o czym mowil Jung.
  Jest swietna ksiazka Junga, obejmujaca cale jego zyciowe doswiadczenie ale juz z ludzkiej perspektywy, nie naukowej - Wspomnienia, sny, mysli C.G. Jung.
 • mmkaa11 25.05.19, 10:13
  Jestem ciekawa, czemu tak mocno trzymasz sie rozumu?
  Mozesz zdradzic, czy zajmujesz sie zawodowo jakas nauka?
 • kod_matrixa 25.05.19, 10:30
  mmkaa11 napisał(a):

  > Jestem ciekawa, czemu tak mocno trzymasz sie rozumu?
  > Mozesz zdradzic, czy zajmujesz sie zawodowo jakas nauka?


  Tu nie chodzi o rozum Mmka. Tu jest pewien paradoks, bo mechanika kwantowa wychodzi mocno poza logikę, a więc i nasz rozum, którego psychologia tak mocno "racjonalnie" i mechanistycznie się trzyma.

  To właśnie mechanika kwantowa czyli nauka na wyższym, nieklasycznym poziomie, pozwala odejść od tego materialistycznego "racjonalizmu", którego zwykliśmy nazywać rozumem.

  Prawdziwa nauka jako dążenie do poznania prawdy nie stoi w sprzeczności z duchową stroną świata tylko z naszym zrozumieniem go czyli naszą upośledzoną percepcją, a tym samym, tym co błędnie w Oświeceniu nazwaliśmy nauką i racjonalizmem.

  Prawdziwa nauka to nic innego jak dążenie do prawdy, wbrew ludzkiej logice. To człowiek błędnie zrównał naukę z logicznym myśleniem. Logiczne myślenie to nic innego jak ludzki rozum, który jest zawodny. Choć logika na pewnym poziomie jest bardzo przydatna, to w zrozumieniu rzeczy bardziej złożonych może być bezużyteczna i błędna.

  Mam nadzieję, że to rozumiesz, bo brzmi trochę zagmatwanie, ale to tylko tak brzmi, choć da się to objąć umysłem. :)

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • mmkaa11 25.05.19, 10:59
  Rozumiem.
  Ja badam swoja osobista prawde wlasnie za pomoca roznych narzedzi - intuicji, ciala, snow, synchronicznosci, skojarzen i ostatnim krokiem jest uzycie rozumu i slow do podsumowania doswiadczenia :)
 • kod_matrixa 25.05.19, 10:15
  Podświadomość często kojarzona jest też z tym co zostaje wyparte do niej przez świadomość.

  Można zauważyć pewną właściwość, mianowicie im jednostka jest bardziej świadoma i wrażliwa tym trudniej jest jej wyprzeć coś do podświadomości. Ten sam mechanizm dotyczy spostrzegawczości. Jednostki mniej spostrzegawcze często są mniej świadome, mniej refleksyjne, za to bardziej podatne na sugestie i manipulacje. Generalnie są to jednostki o niższym poziomie inteligencji poznawczej.

  Niestety jeśli przeanalizuje się wiele teorii psychologicznych, to łatwo można dostrzec, że są one jakby percepcją osób gdzieś bliżej środka z krzywej Gaussa dla inteligencji czyli jednostek bardziej przeciętnych, a nie mocno ponadprzeciętnych pod względem inteligencji.

  Ponadto w psychologii zauważalny jest ten infantylny i aksjomatyczny XIX wieczny freudyzm, który zewsząd wybija, kosztem progresywnych koncepcji.  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym
 • kod_matrixa 25.05.19, 11:34
  Przy okazji roli świadomości warto zapoznać się z kwestiami poruszanymi w wątku z poniższego linku.

  forum.gazeta.pl/forum/w,210,168146600,168146600,Bog_Zrodlo_swiadomosc_i_nauka.html?p=168146600

  --
  Myślenie krytyczne czyni wolnym

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka