Dodaj do ulubionych

Z czego wynika poczucie własnej wartosci

13.08.19, 11:39
Na czym opieracie wasze poczucie wartości? Z czego oni wynika?

--
inspiracjemoje.blogspot.com/
inspiracjepsychologiczne.blogspot.com
Edytor zaawansowany
  • in.113 13.08.19, 22:48
    Według mnie powinno z mocnych stron. A często tych mocnych stron się wstydzimy, nie doceniamy, wydają się nam głupie, nie prestiżowe, przyziemne, albo godne frajera. Dlatego je czasem ukrywamy, zniekształcamy, przepraszamy za nie, tłumaczymy się z nich albo przedstawiamy się za kogoś innego.
  • meela 13.08.19, 23:20
    Ja jak chodziłam do terapeutki, to ona zauważyła, że u mnie jest huśtawka. Raz jestem taka, jakbym miała wysokie poczucie własnej wartości, a raz niskie. Ale już nie zdążyłam się temu przyjrzeć. Może po części każdy tak ma, zależnie od sytuacji.
  • meela 13.08.19, 23:32
    Czytałam dzisiaj na tekst o trójkącie Karpmana i trzech podstawowych rolach: wybawcy, prześladowcy i ofiary, które się przeplatają.
    Najpierw neurotycznie szukamy miłości i wchodzimy w rolę wybawcy. Poświęcamy się dla innych, rezygnujemy ze swoich potrzeb. Po jakimś czasie zorientujemy się, że coś tu nie gra, że nasze poświęcenie nie zwraca się. Mamy więc pretensje do tych ludzi, których chcielibyśmy wybawić. Wchodzimy wtedy w rolę prześladowcy. Czujemy się oszukani, ponieśliśmy straty emocjonalne, więc wchodzimy w rolę ofiary. I tak w kółko.
    To tak na marginesie, ale w sumie w temacie;)
  • mona.blue 14.08.19, 10:56
    Fajna książkę czytam, o kompulsywnym jedzeniu powodującym nadwagę. Jako jedna z jego przyczyn wymienione jest niskie poczucie własnej wartości, które powoduje wstyd, poczucie, że jest się 'złym'.

Poczucie własnej wartości wynika, jak sie postrzegamy info czujemy wobec siebie. To jest zgodne z tym co wy pisaliście, dzięki. Takie osoby zadowalaja innych, chcą być przez wszystkich aprobowane, boją się konfrontacji. Pochodzą często zmrodzin dysfunkcyjnych. W tej książce jest to określone jako wspoluzaleznienie, to znaczy wyuczone zaxhwanie, które dziecko nabywa , gdy dorasta i wychowuje się w dysfunkcyjnej rodzinie.

--
  • mona.blue 14.08.19, 11:14
    Ta książka jest tak genialna w opisie problemu kompulsywnego jedzenia i rozwiązywania go, że zmotywowała mnie do stworzenia nowych wpisów na moim blogu :)

--
  • mona.blue 14.08.19, 12:35
    Pierwszy wpis na moim nowym blogu (drugi link na dole postu) albo poniżej :)

mona775.blogspot.com

--
    mona775.blogspot.com
  • mona.blue 15.08.19, 01:32
    Odkurzyłem właśnie 'Poczucie własnej wartości dla bystrzaków', genialna książka. W drugiej kolejności będzie 'Pewnosc siebie dla bystrzaków'. A na koniec warsztaty 'Pokochaj siebie', ale niestety termin dopiero w połowie listopada.

--
    mona775.blogspot.com
  • herakles-one 15.08.19, 09:13
    www.youtube.com/watch?v=MMfE0pbDJ0A&feature=push-fr&attr_tag=m-0lSjnMuGIsCmSL%3A6
  • mona.blue 15.08.19, 09:23
    herakles-one napisał:

> www.youtube.com/watch?v=MMfE0pbDJ0A&feature=push-fr&attr_tag=m-0lSjnMuGIsCmSL%3A6

Dzięki. Słuchałam kilku filmików tej pani, mówi faktycznie bardzo rozsądnie i przekazuje konkretną wiedzę.

--
    mona775.blogspot.com
  • jeszcze 15.08.19, 07:38
    Z realnych osiągnięć....nawet tych małych.
    Dlatego buduje się je wyznaczając choćby najmniejsze cele i zmierzając do nich, a satysfakcja z ich osiągnięcia buduje od środka nasza samoocenę. Natomiast docenienie z zewnątrz ją umacnia.

Cześć Mona, kiedyś tu pisałam jako Lilith, nie wiem czy pamiętasz..... :)
  • in.113 15.08.19, 07:53
    Właśnie o tym wieczorem czytałam, ze działanie jest istotne. Mona zainspirowała mnie do zagłębienia tematu.

Ja ciebie lilith pamietam, bo jesteś jedną z mądrzejszych życiowo osób jakie w necie spotkałam.
  • in.113 15.08.19, 08:03
    A swoją drogą to odnoszę wrażenie, ze mona ma teraz dobry okres. Dużo pozytywnego myślenia i optymizmu od niej tchnie. Oby ją to napełniło po brzegi i do zimy przez jesień się nie wyczerpało. Bo ja juz myślę czasem o jesieni. Nie to żebym tęskniła, ale cieszę sie że przyjdzie.
  • in.113 15.08.19, 08:21
    Nawet matrix sie zmienił w ciągu tego rocznego pisania. To pisanie trochę mu pomogło cos w sobie uspokoić i chyba podjąć sensowniejsze i bardziej satysfakcjonujące działanie. Ale to tylko moje widzenie przez net.
  • mona.blue 15.08.19, 09:27
    in.113 napisała:

> A swoją drogą to odnoszę wrażenie, ze mona ma teraz dobry okres. Dużo pozytywne
    > go myślenia i optymizmu od niej tchnie. Oby ją to napełniło po brzegi i do zimy
    > przez jesień się nie wyczerpało. Bo ja juz myślę czasem o jesieni. Nie to żeby
    > m tęskniła, ale cieszę sie że przyjdzie.

Tak, mam do dobry okres :) Tak jakby wiele rzeczy poukładało mi się w głowie. I czuje często radość, spokój, zadowolenie, mogę chyba nawet powiedzieć, że szczescie.

--
    mona775.blogspot.com
  • mona.blue 15.08.19, 09:24
    jeszcze napisał(a):

> Z realnych osiągnięć....nawet tych małych.
    > Dlatego buduje się je wyznaczając choćby najmniejsze cele i zmierzając do nich,
    > a satysfakcja z ich osiągnięcia buduje od środka nasza samoocenę. Natomiast do
    > cenienie z zewnątrz ją umacnia.
    >
    > Cześć Mona, kiedyś tu pisałam jako Lilith, nie wiem czy pamiętasz..... :)

Pewnie, że pamiętam, fajnie że się odezwałaś znów :)

--
    mona775.blogspot.com
  • jeszcze 15.08.19, 09:49

mona.blue napisała:
    >
    > Pewnie, że pamiętam, fajnie że się odezwałaś znów :)

Postaram się bywać :)
  • mona.blue 15.08.19, 10:14
    jeszcze napisał(a):

>
    > mona.blue napisała:
    > >
    > > Pewnie, że pamiętam, fajnie że się odezwałaś znów :)
    >
    >
    > Postaram się bywać :)

Ciesze się :)

--
    mona775.blogspot.com
  • mona.blue 15.08.19, 09:57
    Czytam właśnie o aformacjach, które pomagają osiągnąć poczucie własnej wartości. Wpisałam parę tych afirmacji do komórki, aby je często powtarzać. Stworzenia też nowe, spersonalizowane.

--
    mona775.blogspot.com
  • mona.blue 15.08.19, 09:57
    *afirmacjach

--
    mona775.blogspot.com

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się