Dodaj do ulubionych

Korzyści w życiu, biznesie- analiza strat i zysków

01.10.19, 20:27
Szukam wiedzy książkowej (teoretycznej, praktycznej, akademickiej, naukowej lub jakiejkolwiek) na temat zagadnienia korzyści w życiu: prywatnym, biznesowym, rodzinnym etc.

Zapewne każdy z nas każdego dnia spotyka się z różnymi sytuacjami gdzie albo my sami albo ktoś inny podejmuje pewne decyzje. Ja po przeanalizowaniu wszystkich decyzji: w życiu prywatnym, życiu biznesowym jak i w życiu rodzinnym - stwierdzam że KAŻDY z nas robi w większości spraw prosty rachunek korzyści. W najprostszym ujęciu można to ująć, że przy podejmowaniu nawet najmniejszych decyzji analizujemy:
a. sumę korzyści
b. versus nakład czasu, pracy, wysiłku
Zderzamy to ze sobą i podejmujemy stosowne decyzje. NIEMALŻE ZAWSZE.

1.Przykład pierwszy.
Kolega namawia nas na spotkanie z kilkoma osobami na drugim końcu miasta. Przed podjęciem decyzji analizujemy korzyści, które możemy odnieść w wyniku takiego spotkania. Korzyściami dla nas mogą być możliwość spotkania ciekawej osoby, możliwość tego, że ktoś nam pomoże w znalezieniu pracy, lub jeśli np. prowadzimy firmę to ktoś może zostać naszym kontrahentem kupując nasze usługi lub produkty. Korzyścią może być też poczucie zadowolenia z interakcji, korzyść z miłego spędzenia czasu.
2. Drugi przykład
Ktoś prosi nas aby podwieźć kogoś na drugi koniec Polski samochodem. Przy podjęciu decyzji bierzemy pod uwagę wszystkie korzyści jakie odniosą obie strony. Jakie korzyści ? :
a. Np. nasze podbudowanie naszego ego w zamian za wdzięczność osoby proszącej,
b. poznamy kogoś ciekawego, czegoś się dowiemy, ktoś nam pomoże w jakimś naszym problemie życiowym prywatnym służbowym
c. jeśli jesteśmy natomiast osobą gadatliwą, szukającą bratniej duszy i szukając wygadania się to też odniesiemy korzyść w postaci tego że komuś przez kilka godzin w podróży będziemy mogli opowiadać o swoim życiu o swoich problemach. Nawet jeśli ktoś nie wniesie istotnej wiedzy do naszego problemu, to naszą korzyścią to będzie wygadanie się komuś.
3. Praca
Środowisko pracy jest podobne. Jeśli nasz przełożony prosi nas o jakąś drobną przysługę, chętnie ją wykonujemy. Dlaczego ? Ano dlatego że odnosimy korzyści polegające na zabłyśnięciu w oku tej osoby, zauważeniu tego przez naszego szefa i być może w przyszłości odnieślibyśmy korzyść w postaci przyszłego awansu etc.

Moje pytanie to GDZIE I JAKICH TEMATÓW powinienem szukać dla rozwinięcia tego wątku. Czytałem trochę książek na temat negocjacji, teorii gier, i masy książek z obszary psychologii, niemniej jednak szukam książek które dotyczyłyby jasnego rachunku KORZYŚCI przy podejmowaniu decyzji nie tylko biznesowych ale i prywatnych.

Szukam dlatego, że w ciągu ostatniego roku stwierdziłem że niemal wszystkie zachowania moich znajomych, kolegów z pracy, z rodziny jak również sąsiadów można by rozstrzygnąć przy pomocy analizy korzyści i strat. Takie elementy jak wspaniałomyślność, chęć bezinteresownej pomocy, bezinteresowność, chęć pomagania innym są na drugim albo trzecim nawet planie !!!! Na pierwszym planie jest zimna kalkulacja i rachunek korzyści i strat.

Podsumowując podpowiedzcie mi jakich obszarów tematycznych powinienem szukać, jakie książki opisują rachunek korzyści i strat. Być może używam niezasadnie hasła KORZYŚCI, może jest jakieś lepsze określenie, jakieś synonimy tych zagadnienia. Przejrzałem np. całe zbiory Biblioteki Narodowej pod hasłem KORZYŚCI ale nie znalazłem książek na ten temat.
W jakim kierunku szukać ? Jakiej nomenklatury szukać ?
Obserwuj wątek
    • heniek.8 Re: Korzyści w życiu, biznesie- analiza strat i z 02.10.19, 09:22
      szukaj w literaturze ekonomicznej o metodach podejmowania decyzji,
      pewnie trafisz prędzej czy później na taką tabelkę w której będziesz rozpisywał sytuację na czynniki i dopisywał do nich wagi

przypomniało mi się w jakiejś książce autor wspominał swojego kolegę z uniwersytetu, który wykładał naukowe metody podejmowania dobrych decyzji itd.
      no i dostał propozycję pracy na innej uczelni, ale wiązało się to z przeprowadzką, z jednego wybrzeża Stanów na drugie
      profesor gryzł się z tym, zastanawiał się jak postąpić, więc ten autor mówi do niego "może skorzystaj ze swoich metod szacowania korzyści"
      a profesor "daj spokój, to poważna sprawa" :D

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka