• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

ksiązka o tym jak przestać być kozłem ofiarnym

• 21.02.06, 14:45
    Witam
    Potrzebuję książki o tym jak przestać być kozłem ofiarnym w grupie, kimś
    uprzedzająco grzecznym, kimś kto sprawia wrażenie że mu można kołki na głowie
    ciosać i nie przepraszać, nie chodzi mi o asertywne dziamolenia lecz raczej o
    kurs wizerunku.
    Edytor zaawansowany
    • 21.02.06, 14:48
      Najlepiej opuścić grupę, jak im się udało zrobić z ciebie kozła ofiarnego to
      już nim zostaniesz na zawsze. To jest prawo dżungli:)
      • 21.02.06, 14:57
        to wiem
        • 21.02.06, 14:58
          Co więcej chcesz wiedzieć i po co?:)
          • 21.02.06, 15:05
            j.w.
    • 21.02.06, 15:02
      Czy twój nick pochodzi z pewnej bardzo ciekawej psychologicznie ksiazki o dwu
      siostrach, z których jedna była wychowywana na księzniczke a druga na Kopciucha
      i ta pierwsza dostawała z trudem zdobywane pomarańcze a drugiej matka mówiła;
      Ty jedz jabłka! ?
      • 21.02.06, 15:04
        tak
        • 21.02.06, 15:05
          I co myslisz, ze sie cos zmieni? Jak jesteś w grupie kozłem ofiarnym to nadal
          będziesz i tak:)
        • 21.02.06, 16:07
          Myślę, że archetypem kozła ofiarnego jest baśniowy "głupi Jasio" - to ktoś w
          rodzaju Bronki z książki, którą znamy. Śmieje się - przez łzy - jest
          wmanewrowywany w najgłupsze sytuacje, gubią go własne zszarpane nerwy, nie śmie
          domagać się uszanowania i równych praw...
          Zresztą w jego rodzinie, w jego otoczeniu, role są już rozdane. Wszyscy
          potrzebują Głupiego Jasia, żeby odreagowywać na nim własne niepowodzenia,
          złośliwość, agresję, żeby spychać go na dno i na jego tle prezentować się jako
          ktoś mądry, piękny i wspaniały...
          Głupi Jasio pomaga sobie dopiero wtedy, gdy wyrusza z domu i ze swojej wioski.
          Idzie sam, na bosaka, obarczony popsutymi garnkami i dziurawymi workami zranień
          i kompleksów... Jego bracia mają na swoją drogę porządne buty i pomarańcze na
          II śniadanie... To niesprawiedliwe, ale... pal sześć pomarańcze! Jabłka mogą
          być od nich smaczniejsze, gdy je się je w dobrym towarzystwie! ;)
          Nikt nie jest kozłem ofiarnym z natury. Są patologiczne środowiska, które muszą
          kogoś takiego mieć. Ale jest mnóstwo miejsc, gdzie nie ma grania w kozła i
          Mądrych Braci. Naprawdę. Trzeba wyjść w świat i poszukać swojego prawdziwego
          domu, swojego właściwego miejsca.
          Pamiętasz, jak Bronce z suchego patyka wyrosła piękna wierzba?...
          Tak się dzieje z kozłami ofiarnymi, gdy przeniesie się je na inny grunt, który
          pozwoli im sie rozwinąć.
          Nie daj się wpedzić w przekonanie, ze to z tobą coś jest nie tak, bo to jakby
          mówić, że okradziony sam sobie winien, bo miał pieniądze.
          Treningami wizerunku nic nie zmienisz obracając się w środowisku mentalnych
          prymitywów. Typowaniu kozła winne jest niewłaściwe otoczenie - ot, co!
          Jeśli masz możliwość, pomyśl o zmianie otoczenia na zdrowsze, "żyźniejsze", a
          prawdopodobnie listki wystrzelą w niebo!.. :)))
          PS. Jest fajna książka na takie okoliczności: "Błękitny Zamek" L. M. Montgomery
    • 21.02.06, 15:06
      kozlem ofiarnym jest sie gdy sie okazuje i okazuje i ooookazuje ze to boli
      --
      La vita e' bella
    • 21.02.06, 15:07

jabłka nie pomogą jak jesz popaprane
      storytel.republika.pl/gm-stan.doc
    • 21.02.06, 15:28
      Z ksiazki sie o tym nie nauczysz.
      Kozlem ofiarnym zostaje ktos, komu w widoczny sposob brakuje pewnosci siebie.
      Jesli w jakis sposob udaloby Ci sie to zmienic tylko zewnetrznie przez, jak
      sobie wyobrazasz, "kurs wizerunku", to stalabys sie okropnie bucowata - nie ma
      nic gorszego niz polaczenie kompleksow i pychy. Ble.

Pewnosc siebie buduje sie mozolnie i z trudem - albo raczej - tylko taka
      pewnosc siebie jest cos warta.

Terapia (sa organizowane krotkie, ultraskuteczne terapie - np. 'trening
      interpesonalny' - 5 do 7 dni) albo sprzyjajace otoczenie (autentycznie cieple i
      wspierajace), albo jedno i drugie najlepiej.
      A na poczatek - "Toksyczni rodzice" Susan Forward i "Wirus samotnosci"
      Wojciecha Kruczynskiego.
    • 21.02.06, 17:02
      Wiesz, też tak miałam w liceum, trafiła mi się paskudna klasa, żeńska i w
      dodatku większość panienek sprawiała wrażenie, jakby pomyliły szkoły, bo
      poziomem obycia i kultury (a także wiedzy, ledwo zdały maturę, ciągle przecież
      wagarowały i nigdy nie miały odrobionych lekcji) przypominały zawodówkę (nikogo
      nie obrażając). Teraz, kiedy studiuję i to zaocznie, jest zupełnie inaczej,
      tutaj rozmawiając z kimś czuję, że tego kogoś interesuje co chcę powiedzieć, po
      prostu normalni ludzie, którzy z każdym pogadają.
      • 21.02.06, 17:19
        Dokładnie tak! :)))
        A najgorzej by zrobił ten, kto wpadł w jakieś denne towarzystwo /lub niestety w
        takiej rodzinie się urodził/ i uwierzył, że jest skazany na bycie kozłem.
        To kwestia szukania i szczęścia - trafia się na inny grunt i nagle okazuje się,
        że jest się fajną koleżanką i nie ma żadnego "kozłowania"! :)))
        • 21.02.06, 17:20
          Zdejmij ten moherowy beret:)
          • 21.02.06, 17:37
            Nie zdejmę, dobrze grzeje a w dodatku z kozła jest angorskiego!!! :)
    • 21.02.06, 17:11
      Ten link nie jest może tak do końca spełnieniem Twojego zapotrzebowania, ale
      warto chyba zacząć od tej książeczki:)
      polecam..!

www.skorzewo.republika.pl/archiwum/wredni_ludzie.html
    • 21.02.06, 17:13
      Ksiazka dla wiesniakow, dla ktorych pomarancze to szczyt marzen. Tam gdzie one
      rosna, lepiej smakuja jablka, nie tylko tam:)
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.