29.12.17, 12:52
Witam!
Zwracam się o poradę do Was Drogie Mamy, gdyż z racji długiego stażu w karmieniu uważam Was za najlepszych ekspertów smile
Karmię piersią od prawie 5 miesięcy. Jakieś 3 dni temu pojawiły się problemy, tzn. miałam wrażenie, że mleka jest za mało. Popołudniu Malutka co chwilę upominała się o jedzenie i zauważyłam, że jak ciągnie to już nie połyka, bo widać już zabrakło. Mała za tydzień kończy 5 miesięcy, więc uznałam, że widocznie rośnie i zwiększył się apetyt, poprzystawiam ją częściej i więcej naprodukuję smile Plan był dobry, tylko, że Ssaczek się denerwuje jak mleka nie ma i nie chce ciągnąć, wypluwa pierś i krzyczy. Starałam się jak najwięcej pić, kupiłam też Femaltiker (tak bardziej dla komfortu psychicznego). W nocy jest super, bo nic jej nie rozprasza, jest spokojna, je dużo i zasypia. Dzisiaj rano nie chciała złapać piersi i się wystraszyłam, że może się zraziła do ciągnięcia bez nagrody i już nie chce. Po porannej drzemce zjadła.
A teraz moje wątpliwości:
a) Malutka się zdenerwowała i może pierś odrzucić? (oby nie, bo bardzo chciałabym karmić),
b) coś jej dolega? ale nie ma podwyższonej temperatury, nie kaszle, nie ma kataru i ogólnie wydaje się ok, chociaż czasem się denerwuje, więc to bym raczej wykluczyła,
c) ząbkuje? (ślini się od dawna, wszystko pcha do buzi, ale nie wydaje mi się żeby dziąsełka wyglądały inaczej),
d) laktacja się dostosuje, a Mała za kilka dni będzie wcinała jak dawniej? wink
Wiem, że to trochę wróżenie z fusów, ale liczę na to, że w Waszych doświadczeniach coś podobnego się przewinęło i coś doradzicie smile Najbardziej chyba wsparcia potrzebuję wink
Pozdrawiam ciepło!
Edytor zaawansowany
  • ela.dzi 29.12.17, 13:39
    Laktacja się dostosuje, wszystko jest w porządku. Może skok rozwojowy, zęby lub jeszcze coś innego i nie dojdziesz, no szybciej minie. Jeśli nie dostaje innego mleka, to na rzecz czego miałaby się odstawić ? No przecież nie jest głupia i nie odrzuci jedynego źródła pożywienia smile
  • indjanek 29.12.17, 14:47
    Ciężko stwierdzić co się dzieje, ale na pewno mleko się nie skończyło. Na tym etapie piersi produkują na bieżąco pod wpływem ssania więc nic nie może się skończyć. Próbowałaś podać drugą pierś jak się denerwuje przy pierwszej?

U nas też były różne dziwne strajki, zazwyczaj mijały zanim zorientowałam się o co chodzi.
  • born_to_sea 29.12.17, 15:35
    Dziewczyny już Ci dobrze napisały, ja podrzucę jeszcze jeden trop - w takiej sytuacji warto poprosić lekarza o sprawdzenie uszu. W przypadku zapalenia ucha może być tak, że jedyny objaw to właśnie nerwowe próby ssania, odrywanie i płacz, zwłaszcza w nocy.
    Idzie jednak weekend, wieć jeżeli nie masz takiego lekarza pod ręką, to możesz spróbować podać Nurofen i zobaczyć, czy po nim ssie spokojnie (jeżeli to zęby, to też zadziała).
  • fizula 30.12.17, 00:06
    Sorry, ale dziecko które zna tylko pierś i mama karmi go skutecznie (czyli dobrze rośnie) aż 5 miesięcy, nie ma takich pomysłów jak Ty, że "mleka nie ma". Ma takie pomysły, jeśli równocześnie zajada z butelki, w której jest dno. W piersi dna nie ma- i właśnie ssanie z pozoru "pustej" piersi, nakręca laktację, bo daje sygnał, że mleka potrzeba więcej. I dziecko ssąc czeka na to więcej. A czeka cierpliwie zazwyczaj, o ile nie ma w odwodzie butli ze smoczkiem i pochodzących stąd przyzwyczajeń.
    Winowajcą może też być smoczek-uspokajacz, bo on sprawia, że: 1. Dziecko zamiast się najadać ssie gumę; 2. Może nauczyć się nieprawidłowego sposobu ssania.
    Dziecko nie musi cały czas ssać piersi odżywczo- tzn. z połykaniem. Potrzebuje też ssać nieodżywczo, żeby się uspokoić, poprzytulać, pobudzić laktację. Czy mleka jest wystarczająco dowiemy się wyłącznie po odpowiednich przyrostach wagowych dla danego wieku, dla konkretnego dziecka, a nie z jakichś "mrocznych" przekonań. Zresztą w sytuacji np. choroby- mniejszy przybór wagi, który wówczas może się zdarzyć, to nie powód do podawania gorszego mleka czyli modyfikowanego- tylko do leczenia malucha. Jak maluch nie chce ssać jednej piersi- można podać drugą- jak i tej już nie chce- to z powrotem pierwszą itd, itd. Tak się nakręca laktację. Dając dziecku dostęp do piersi. Jak nie chce ssać (nawet zmienionej kolejny raz piersi) i krzyczy- to zastanów się, czy na pewno o głód chodzi.
    Jest jeszcze wiele innych powodów, dla których dziecko "hałasuje"- możesz je rozważyć:
    -"mamo, daj mi spokój z tym ssaniem, już się najadłem po pachy!"
    -boli!
    -swędzi (np. dziąsła);
    -jakaś choroba się wykluwa i niepokoi dziecko;
    -in.
    Cierpliwości do siebie i maleństwa smile Bądź pewna, że mleko nie znika bez powodów, nie braknie go "ot tak". Na to zazwyczaj trzeba sobie zapracować.

--
    Mam wsparcie
    Karmienie piersią powyżej roku
  • zamyslona_ona02 04.01.18, 15:37
    Dziękuję wszystkim za komentarze smile Już jest dobrze, myślę, że to był jakiś skok i musiała się rozkręcić laktacja. Wasze odpowiedzi mnie uspokoiły, a to też pomaga smile Niestety nawet lekarze (bo rodzina swoją drogą) mnie zniechęcają do karmienia naturalnego (co mnie dziwi, biorąc pod uwagę ich wiedzę na ten temat), twierdząc, że dziecko "wszystko ze mnie wypije". Jestem bardzo drobna i chyba dlatego wydaje im się, że nie dam rady, dlatego tak walczę o to karmienie wbrew wszystkim wink
  • katica1 04.01.18, 17:08
    Też wyglądam jak przecinek. Karmię trzy lata. Wyniki krwi idealne, nawet hemohlobina. Dziecko, jeśli się dobrze odżywiasz, Cię nie zje 😀
  • katica1 04.01.18, 17:11
    PS Raz jedna lekarka, która badała mnie po roku karmienia (rozebrana byłam do majtek) zasugerowała, że może mi się wydaje, że mam pokarm. Poza tym bardzo miła kobieta. Dodam, że moje dziecię nie jadło wtedy prawie nic poza piersią, więc mimo moich astenicznych kształtów nie mogło mi się wydawać 😀
  • indjanek 05.01.18, 23:28
    A dziecko jakie miało kształty? 😂
  • katica1 06.01.18, 11:02
    Jak to określiła pewna pani - nie widać po niej, że nic nie je. To nic, to oczywiście "normalne" jedzenie, a nie mleko od mamy 😀

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.