Dodaj do ulubionych

uzasadnienie o zmianie podręcznika

17.03.12, 20:32
Powiedzcie proszę jak ma wyglądać takie uzasadnienie, bo ja chciałabym zmienić podręczniki po moim poprzedniku i może wytłumaczę dokładniej o co mi chodzi. W kl 1 chcę wprowadzić całkiem nowe - inne niż te które mamy teraz czy przy takiej sytuacji muszę pisać uzasadnienie? w kl 2 zechcę z mienić na inną serię i wydawnictwo bo wszyscy tzn. i ja i uczniowie się strasznie męczymy więc tutaj to raczej na pewno musze napisać, no i w kl 4 zechcę zmienić na inne niz ma obecna 4 czy w takiej sytuacji też muszę pisać jakieś uzasadnienie?????? jeżeli tak to co trzeba w nim zawrzeć i jak ono powinno wyglądać czy ktoś pisał coś takiego? albo może wiecie jak trzeba to napisać?
Edytor zaawansowany
 • zojanka 18.03.12, 11:27
  Szczerze mówiąc to jestem zdziwiona, że musisz napisać jakieś uzasadnienie. Ja od września pracuję w nowej szkole, o pracy dowiedziałam się ostatniego sierpnia i musiałam pracować na podręcznikach jakie zostały już zakupione.. natomiast dyrekcja sama powiedziała, że mogę wybrać sobie nowy podręcznik od nowego roku szkolnego ale tylko dla klas pierwszych SP, czwartych SP i pierwszych gimnazjum... z kolejnymi muszę kontynuować wybrane wcześniej podręczniki. Zatem uzasadnienie co do zmiany podręcznika w klasie II jest dla mnie nawet logiczne.. ale uzasadnienie w przypadku wyboru podręcznika dla klasy I czy IV jest dziwne. Dowiedz się dlaczego musisz uzasadniać no i czy na pewno musisz. Może jeszcze być tak, że np. szkoła podpisała z wydawnictwem pewną umowę, że przez np. trzy lata, czyli przez cały jeden etap edukacyjny będziecie korzystac z ich podręczników i może dlatego nie możęsz zmienić podręcznika dla klasy II.
 • fineliner 18.03.12, 14:59
  Zojanka dzięki wielkie za odpowiedź. No właśnie mnie samą to dziwi, ale właśnie zapytała mnie ostatnio wychowawczyni 3 klasy SP o podręczniki do klasy 4 akurat w obecności dyrki no i powiedziałam że chciałabym zmienić a dyrektorka na to, że w takim wypadku muszę pisać uzasadnienie, nie wiem jak ma to wyglądać i co w nim zawrzeć, a jak zapytałam w jakim celu to powiedziała, że wychowawczyni musi je przedstawić rodzicom, zasięgnąć ich opinii i po ich zgodzie będę mogła wprowadzić, gdzie u nas szkoła jest bardzo malutka a rodzice w większości nie mają zielonego pojęcia o j. angielskim a tym bardziej o podręcznikach. hmmmm no musze nad tym pomyśleć i jeszcze dopytać. Ale jeżeli ktoś już takie uzasadnienie pisał to proszę o odpowiedź.
 • chinwag 18.03.12, 18:31
  Rodzice mogą być niechętnie nastawieni do zmiany podręcznika, bo za niego będą musieli zapłacić.
  Nie ma podręczników doskonałych, każdy ma swoje wady, ale jeśli obecny ewidentnie nie spełnia oczekiwań (skuteczne i jak najmniej bolesne;) zdobywanie kompetencji językowych, efektywne realizowanie podstawy programowej, czy przyswajanie umiejętności i wiedzy wymaganej przez CKE w egzaminach), to zmiana jest wskazana. To na ogół rodzice rozumieją.
 • fineliner 18.03.12, 19:38
  chiwang napisałeś że rodzice będą musieli za podręcnzik zpłacić, ale przecież za każdy inny też będą musieli zapłacić więc nie rozumiem, a co im za różnica za jaki będą płacić?
 • chinwag 18.03.12, 21:34
  > chiwang napisałeś że rodzice będą musieli za podręcnzik zpłacić, ale przecież z
  > a każdy inny też będą musieli zapłacić więc nie rozumiem, a co im za różnica za
  > jaki będą płacić?

  Nie znam sytuacji Twoich uczniów, ale bywa, że sporo uczniów korzysta z używanych podręczników.
  Jeśli to nie dotyczy Twojej sytuacji, to oczywiście nie ma znaczenia w praktyce dla rodziców.

  Tak, czy siak to nie problem rodziców najprawdopodobniej, a życzenia dyrekcji, by zmianę uzasadnić. Dyrekcja chce uzasadnienia, nie masz wyjścia, bez względu na to co o tym sądzimy. ;)

 • zojanka 18.03.12, 19:56
  o rany.. 'zasięgnąć opinii rodziców'. Wybór podręcznika to musi byc Twoja swiadoma, przemyślana decyzja, szczególnie w obliczu nowej podstawy programowej, w której nie zatwierdza się już żadnych programów nauczania ponieważ nauczyciel tworzy swój własny program, który ma być zgodny z podstawą więc co mają do tego rodzice, przy całym szacunku dla nich. Sama jestem rodzicem ale nie wyobrażam sobie, że jako rodzic zatwierdzam podręcznik do fizyki albo chemii. Wiem, że rodzice zatwierdzają programy wychowawcze dla klas.. ale podręczniki? Wiesz co, może po prostu Twoja pani dyrektor kocha papiery, a w nich takie słowa jak "ewaluacja", "podstawia programowa", "rozwój umiejętności', itp. i po prostu coś takiego trzeba napisać. Napisz, że Twoja decyzja o wyborze podręcznika jest poparta wcześniejszą analizą proponowanych, że wybór tego a nie innego pozwala na pełne wykorzystywanie wypracowanych przez Ciebie i skutecznych metod nauczania, że pozwala na różnicowanie zadań, na indywidualizację. Ze odpowiada Ci takie a nie inne wprowadzanie i rozwijanie kolejnych umiejętności i takie tam. Papier przyjmnie wszytko, a prawda jest taka, że Ty musisz byc przekonana do podręcznika. No, to życzę zadowolenia z wybranych pomocy naukowych:):)
 • fineliner 19.03.12, 21:01
  Zojanka, widzę że jesteś doświadczoną nauczycielką, ja uczę dopiero 3 lata więc mało wiem, a Twoje cytaty są jak z ust wyjęte mojej dyrektorce. Dokładnie tak jak napisałaś ona KOCHA PAPIERY!!!!! Także dziękuję Ci bardzo za pomysły, ewaluacja, podstawa progr. i indywidualizacja to temat przewodni u dyrektorki także baaaardzo dużo mi pomogłaś i na pewno tak napiszę. Jeszcze raz wielkie dzięki.
 • zojanka 23.03.12, 22:49
  No to mam nadzieję, że już napisałaś, papier oddałaś, dyrektorka cała szczęśliwa, że może powiększyć stos nikomu niepotrzebnych papierów, a Ty wreszcie będziesz mogła skupić się na nauczaniu języka angielskiego, do czasu.... kiedy to Twoja pani dyrektor nie wpadnie na kolejny błazeński pomysł.
  Ja od lat gromadzę wszystko na dysku, zmieniam tylko daty, a czasami zdarza mi się oddawać nawet coś ze starą datą i też jest przyjmowane, odhaczone, że oddałam i ok. Bo prawda jest taka: jak nie oddasz papieru lub nie wykonasz jakiegoś polecenia nadgorliwej dyrektorki to wylecisz na dywaniku.. a jak nie przygotujesz się do lekcji to nikt tego nie będzie widział, jedynie Ty sama jedna będziesz miała poczucie, że nie poszło tak jakbyś chciała. Dlatego warto nauczyć się 'odwalania' papierów i skrzętnie, systematycznie przygotowywać sie do lekcji dla własnego poczucia, że coś zrobiło się dobrze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.