Dodaj do ulubionych

Skazany za rasizm w internecie

05.07.09, 08:57
"Motorniczy MPK Krzysztof D. został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za znieważanie Romów w internecie. Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: - To krok w dobrym kierunku. Autorzy rasistowskich haseł wypisywanych w sieci nie są już bezkarni.

Do przestępstwa doszło, kiedy motorniczy rozmawiał za pośrednictwem komunikatora internetowego z Romem, który przedstawiał się jako Bartek. "Ty cygańska k..., przyjedź do mnie do Wrocławia, a zobaczysz, ja cię, k..., zabiję" - wykrzykiwał Krzysztof D. "Ty tłusta cygańska świnio (...). Wszyscy Romowie to są śmiecie. (...). To naród złodziei (...). Cyganie to najgorsze k... (...). To śmiecie, których trzeba wytresować (...). Kula w łeb i do lasu, ewentualnie kosa w plecy (...). Kop se własny grób, frajerze".

Wypowiedź Krzysztofa D. została nagrana i zamieszczona w portalu YouTube. Tak trafiła do przedstawicieli Związku Polskich Romów, którzy zawiadomili policję. Kiedy okazało się, że jej autorem jest wrocławianin, sprawą zainteresował się wojewoda dolnośląski i zawiadomił prokuraturę. W efekcie motorniczy został oskarżony o znieważenie grupy ludności narodowości romskiej i kierowanie pod jej adresem gróźb karalnych. Oba zarzuty sąd uznał za zasadne. - Zgromadzony materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Wiesław Rodziewicz. - Zresztą sam oskarżony przyznał się do tych zarzutów i sąd nie ma powodów, żeby mu nie wierzyć.

Największą wątpliwość w trakcie procesu budziło ustalenie, czy wypowiedź Krzysztofa D. w komunikatorze internetowym miała charakter wystąpienia publicznego. - I nie chodzi tu o kategorię miejsca, ale zachowania. Formułując swoją wypowiedź w komunikatorze internetowym, Krzysztof D. z całą pewnością miał świadomość, że jej treść może zostać zarejestrowana i rozpowszechniana - zaznaczał sędzia.

Prokurator Małgorzata Dziewońska: - Ten wyrok będzie nauczką dla ludzi, którym wydaje się, że w internecie można popełnić przestępstwo i ujdzie ono płazem.

Dariusz Tokarz, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego do spraw mniejszości narodowych: - Liczę, że administratorzy sieci wezmą postanowienie sądu pod uwagę i będą częściej reagowali na takie zjawiska - po to, żeby nie dopuszczać do głosu agresji, także tej słownej. Cieszę się, że wybierając między wolnością słowa a ochroną przed dyskryminacją, sędzia wybrał to drugie.

Z wyroku wrocławskiego sądu jest zadowolony Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: - Takie postanowienie nie zmieni świata, ale to krok w dobrym kierunku. Może przynajmniej część internautów zrozumie, że nawet za anonimowe wypowiedzi grozi im odpowiedzialność karna. Albo przynajmniej - zanim coś napisze - trzy razy się zastanowi.

Innego zdania jest Łukasz Medeksza, szef redakcji internetowej Radia Wrocław i blogger: - Ten wyrok niczego nie zmieni w polskim internecie. On co najwyżej przypomni internautom, że wolność słowa wiąże się również z odpowiedzialnością. W tym przypadku ustalenie tożsamości sprawcy nie było żadnym problemem. Nie można porównywać jego wypowiedzi do komentarzy z forów internetowych, których autorzy są anonimowi. Jestem za zaostrzeniem kryteriów dyskusji na forach i eliminowaniem z nich agresji. Ale jest to bardziej apel do administratorów niż do samych internautów.

Wrocławskie MPK nie podjęło jeszcze decyzji o przyszłości motorniczego, bo czeka na dokumenty z sądu. Ale rzeczniczka firmy Iwona Czarnacka mówi: - Nasi pracownicy muszą być nie tylko dobrymi kierowcami, ale też ludźmi przyzwoitymi. Nie ma mowy o współpracy z kimś, kto propaguje rasizm. Nie zatrudniamy też osób z orzeczonymi przez sąd wyrokami."
Magda Piekarska
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
--
www.drk.up.pl
Edytor zaawansowany
  • 01.12.14, 05:14
    Skazany za wypowiedziane słowa . Czy tak samo postąpiono by gdyby lżył księdza katolickiego? Wątpię . Choć słowa były ostre i słusznie skazano gościa za szerzenie "rasizmu ". Według mnie to ta opinie powiela tysiące ludzi w Polsce . może nie w tak ostrych słowach , może nie grożąc śmiercią , ale maja wiele pretensji do Romów i słusznych uwag.
    to po trochu państwo jest winne takim uprzedzeniom . Kiedy ludzie dowiadują się ,że Romowie otrzymują z tytułu przynależności do tzw, mniejszości narodowych , spore pieniądze , w dodatku za darmo i nic nie robiąc , to szlag jasny może trafić człowieka . Polak musi spełnić ostre kryteria by otrzymać np. zasiłek , gdy taki pasożyt dostaje darmo niemałe pieniądze , w dodatku nie płacąc podatków .
    Do tego jeszcze sposób w jaki odnoszą się do otoczenia , wulgarny ,chamski język ... Trudno się dziwić .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.