Dodaj do ulubionych

Parafianin - definicja rewelacja

04.09.05, 09:59
Natknąłem się na ciekawą i WIELE MÓWIĄCĄ definicje tego słowa. Otóż wg wielu słowników j. polskiego słowo parafianin oznacza "prostaka, człowieka o przestarzałych pogladach i obyczajach". Dobre, nie? I jakie prawdziwe!

--
Zapraszam na Kościół, religia bez KATOcenzury oraz Mężatki i żonaci (znudzeni)
Edytor zaawansowany
  • derby6 04.09.05, 11:47

Sprawdzałem w trzech słownikach.

1./Słownik języka polskiego wydany w 1979 r przez PWN
    2./Słownik Wyrazów Obcych wydany w 1993r. przez PWN
    3./Słownik Poprawnej Polszczyzny wydany w 1980r. przez PWN
    wszędzie ma znaczenie pejoratywne; przypisywany ludziom
    o niepostępowych poglądach;"zacofanie",zacofany,bez ogłady
    ograniczony,bez wykształcenia,prowincjonalny,zasciankowy;
    również jako członek danej parafii.

• nibiru.9 11.09.16, 15:05
    Tak parafianin to ciemny i nieoświecony człowiek. Przecież widać co sie dzieje tylko trzeba umieć patrzeć. Ale mydlenie oczu przynosi krocie więc nie sądzę żeby nagle ci wszyscy parafianie przejrzeli na oczy.
  • ateistazwyboru 05.09.05, 08:36
    Dobre! Faktycznie coś w niej musi być
  • watanabe.miharu 06.09.05, 20:00
    hehe, fajne. pewnie powiązane to jest z tym, że parafia kojarzy się z jakimś
    zaściankiem, zastanym środowiskiem, stąd też zacofanie i te sprawy.
  • ac78f92aa421c5e2b9 06.09.05, 20:39
    Ale tutaj: sjp.pwn.pl/
    już tak nie jest!
    'prafianin' - członek parafii po prostu,
    ale za to:
    'parafiański' - zacofany, ograniczony, prowincjonalny
    'parafiańszczyzna' - ogół cech przypisywanych ludziom o niepostępowych
    poglądach; zacofanie
    również 'parafialny' oprócz tego że: należący do parafii, znajdujący się w
    obrębie parafii; przechowywany, sporządzony w kancelarii kościelnej,
    to również: prowincjonalny, zaściankowy, parafiański.

Przy czym te pejoratywne znaczenia są określone jako przestarzałe.
  • biblianiedlaparafianina 10.10.16, 12:33
    Stąd że takie zdanie ma kościół o swoich kochanych owieczkach. Kiedyś parafianinowi nie wolno było czytać biblii pod karą ekskomuniki, bo o posiadaniu nie było w ogóle mowy. Słowo odnosi się dosłownie do obecnego katolika.
  • dorianamanda1 28.01.15, 18:48
    Przez tyle lat z ambony mnie obrażano. Niewiarygodne ale prawdziwe.
  • tylkojezusnaszympanem 05.10.16, 15:17
    Z ambony sejmowej??? Do jakiego Kościoła chodziłaś? Byłem w wielu kościołach na świecie i nigdzie mnie nie obrażano!

Tylko Jezus naszym Panem!
  • edico 31.01.15, 02:39
    O ile dobrze pamiętam, taka też jest definicja parafianina w słowniku wyrazów obcych wydanym w latach 60-tych ub.w.

--
    To zdumiewające, że bogactwo ludzi kościoła wzięło swój początek od zasady ubóstwa.
    (Montesquieu)
  • kolejnyanonimowy 21.08.16, 01:52
    Problem w tym, że ludzie chcą być parafianami. Pasuje im to. Równie dobrze można by ich nazywać bardziej nowocześnie - idiotami. A gdy za kilkaset lat i to słowo okrzepnie. Nikt nie będzie się obrażał, a jedynie uważał, że to słowo oznacza człowieka chodzącego do kościółka.
  • zmyslaowas 01.09.16, 10:39
    To proste, żeby wierzyć brednie o skakaniu z chmurki na chmurkę po śmierci i jeszcze za to trzeba zapłacić to trzeba być niedouczonym prostakiem.
    Były dwie podstawowe zasady w kościoła albo jesteś ciemniakiem i wierzysz albo jesteś mądry i milczysz i udajesz że wierzysz.
    Niesamowite jest dopiero to że ludzie kiedyś chodzili do kościoła ze strachu, a teraz robią to dobrowolnie i nikt nie rozumie po co bo przecież nie uczyć się o Bogu bo kościół o nim nie uczy.
  • oyayebye 06.07.19, 14:56
    Dopisz. cham, niewykształcony, tępak. A myślisz, że jak ktoś ma np. studia to nie może być prostakiem? Zobacz tych prostakow co pląsają na jego urodzinach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka