historia Antykoncepcji Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • czy mógłby mi ktoś pomóc i doradzić - chciałaby napisać pracę o historii
    antykoncepcji - wkładzie pigułki na wyzowlenie kobiet. Czy któraś z was może
    mi polecić jakąś książkę, ewentulanie czasopismo - chodzi mi o sam począte i
    rozwój badan nad pigułkami oraz pierwsze testy na kobietach.
    za wszelkie informacje będę niezmiernie wdzięczna.
    • o pigulke ?
      bo juz w staozytnosci stosowano rozne metody antykoncepcji.
      --
      "CBOS przeprowadził sondaż na temat opinii Polaków o bezrobociu. Aż 90 proc.
      Polaków uważa, że jedną z głównych przyczyn utrzymywania się bezrobocia jest
      brak miejsc pracy."
    • Pani Super.Kiniu!

Internet--> Google-->antykoncepcja+historia+bibliografia...jazda!

A tak ode mnie- najtarsze pomysły:

1. Odchody krokodyli (starożytny egipt)- czasem Słonia
      2. Masa z utartej kory akacji, daktyli i miodu (Papirus z Ebers 1550 p.n.e)-
      akacja fermentując zabija plemniki (kwas mlekowy i te sprawy)- to fakt znany
      3. W tym samym okresie w arabii: Jądro wilka owinięte w bawełnę
      4. Afryka północna- pot wielbłąda zmieszany z prochem
      5. Moje ulubione. Starożytne Chiny: w wierzeniach: zjedzenie 24 kijanek
      zapobiega zajściu w ciążę przez okres 5 lat...

Potem oczywiście gąbki dopochwowe, płócienne prezerwatywy, jelitne prezerwatywy i takie tam...Oczywiście gąbki nasączano...np. sokiem z cytryny. Dr Wide w 1838 opisał działanie gumowych krążków itp...Kasanowa ponoć w 1700r aplikował Pani wydrążoną połówkę cytryny...

Co do interesującej Cię pigułki...czyli środków aplikowanych doustnie:

W starożytnych Chinach kobiety łykały...ołów i rtęć (notabene ołów to ciekawy temat wśród chińczyków). Jak się domyślasz...była to metoda...permanentna...Kobiety nie zachodziły w ciążę. Generalnie po kuracji to pewnie do kuchni nawet nie zachodziły- kończąc kurację tam gdzie stały...ech...Ale to początek pigułki bez wątpienia.
      W literaturze: Hipokrates kazał łykać nasiona dzikiej Marchwi.. Powszechne też było twierdzenie że picie alkoholu zabija plemniki. Do ciekawszych pomysłów należało picie alkoholu w którym cześniej moczono...jądro bobra.

Tu pozwolę sobie na swawolny żarcik:
      Jądro bobrze niszczy dobrze- Jak nie dobrze- to nie bobrze... (przepraszam- wracam do wątku...)

W latach 30 XX wieku meksykanki zażywały specyfik- wyciąg z korzenia Ignamu. Jak się potem empirycznie okazało- korzeń ten zawiera steroid zapobiegający ciązy.

A potem już prosto:
      Estrogeny i Progestrageny: lata 50-te. Zajęli sie tym dr Pinkus i dr Rock.
      1960 r. FDA - zarejestrowała Envoid-10. I potem poszło!

Dzięki za bodziec Super.Kinia!

----------------------------
      Widziałem dziś bobra z jednym jajem....

• tgmen napisał:

A potem już prosto:
        > Estrogeny i Progestrageny: lata 50-te. Zajęli sie tym dr Pinkus i dr Rock.
        > 1960 r. FDA - zarejestrowała Envoid-10. I potem poszło!
        >

dziękuję serdecznie, jednak nie mogę oprzeć pracy na faktach z internetu,
        dlatego poszukuję róznego rodzaju publikacji. Podrążę temat owych lekarzy.

A może ktoś wie - w początkach XX wieku, kobietami po aborcjach społecznie
        zajmowała się pewna pielęgniarka srodowiskowa NY - czy ktoś zna jej dane?
    • Już w tamtych czasach ostrzegano kobiety, żeby uważnie sprawdzały prezerwatywy
      i same je zakładały kochankom, gdyż wielu mężczyzn celowo je uszkadza lub źle
      je zakłada, aby podstępnie zapłodnić kobietę.

Historia antykoncepcji to jednak przede wszystkim Chiny i Indie - największe
      osiągnięcia w dziedzinie pigułek mieli taoistyczni chemicy i alchemicy.
      Historia antykoncepcji bez Chin byłaby tak jak historia makaronu bez Chin -
      zwyczajnym kłamstwem (czytałem kiedyś tekst o makaronach, gdzie historia
      zaczynała się we Włoszech - to tak jakby pisać historię ludzkości i wywodzić,
      że ludzie pochodzą od Anglików)

--
      nie zapominaj o złożoności swojej natury, jesteś organizmem symbiotycznym,
      nigdy nie wiesz, czy działasz w swoim interesie czy swoich bakterii

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.