Dodaj do ulubionych

Pytanie o PCO

IP: *.dynamic.chello.pl 05.09.12, 16:41
Dzień dobry, na usg dopochwowym wykryto u mnie po kilkanaście pecherzyków w kazdym jajniku. Na usg jamy brzusznej stwierdzono powiekszone jajniki i dodatkowo tyłozgięcie maciciy-tak na marginesie. Lekarz robiący badanie powiedział, ze teraz moja lekarka prowadząca powinna zlecić mi badania hormonów płciowych. Ale ona tego nie zrobiła, stwierdzając że to pco i przepisała mi tabletki Medinette. Jak się domyslam, zrobiła to z oszczędności.
Zastanawiam się, czy okreslenie hormonów jest wazne i czy warto je zrobić. Ona mi nie da skierowania na nie na pewno. Ale mam niedługo wizytę u zwykłego endokrynologa i tak myslę, czy jego nie poprosić o takie skierowanie. Dla mnie to duzy koszt.
W kazdym bądź razie mam zaburzenia miesiaczkowania oraz hirsutyzm. Czy te objawy plus wynik usg wystarczą by stwierdzić pco? Czy "walczyć" o skierowanie na badanie hormonów?
Edytor zaawansowany
  • marianne11 05.09.12, 19:58
    Gość portalu: gość napisał(a):

> Czy "walczyć" o skierowanie na ba
    > danie hormonów?

Ja bym walczyła i poprosiła o skierowanie endokrynologa (według mnie nie odmówi), bo pewności nigdy za wiele.

--
    Girl I Love You
  • bambinaa 06.09.12, 09:36
    Z tego co wiem to jest zespół policystycznych jajników i same policystyczne jajniki. Do leczenia objawów tych drugich, szczególnie jeśli jesteś młoda i nie planujesz jeszcze dzieci, wystarczą tablketki anty. Co do zespołu to chyba jest to bardziej skomplikowane, najlepiej gdybyś poszła do lekarza ginekologa-endokrynologa, żeby sprawdzić jajniki, hormony i tarczycę...
  • Gość: gość IP: *.dynamic.chello.pl 06.09.12, 12:07
    Ale własnie ja byłam u gin-endo. Zleciła mi tylko usg. Badań nie (na 100% z oszczędności). Czy mam zespół czy same, nie mam pojęcia bo tę lekarkę to o kant..Nic się od niej dowiedzieć nie mogę. Przepisała tabletki i już.
  • aaaniula 06.09.12, 17:02
    Oprócz badań hormonalnych wywalcza skierowanie na krzywą cukrową + insulina. To też ważne, a lekarze o tym zapominają.
  • Gość: gość IP: *.dynamic.chello.pl 06.09.12, 18:02
    Eh, kurczę... Czy endokrynolog (zwykły) da mi skierowanie, a raczej czy może dac skierowanie na badanie hormonów płciowych, krzywej i insuliny? czy lekarz poz moze wydać skierowanie na któreś z tych badań?
    Jestem jeszcze młoda i nie chcę się faszerować czymś, czego mogę uniknąć a także zadbac o wszystko, żeby poxniej nie pluc sobie w brodę.
    Jednak nie wiem, czy trafię na dobrego lekarzauncertain
  • bambinaa 07.09.12, 10:02
    Zrobić badań nie zaszkodzi, jak będziesz miała wyniki i zobaczysz, co Ci lekarz powie, to wtedy zadecydujesz, czy warto coś brać czy nie, a bez badań to w ogóle nie ma rozmowy...
  • marianne11 07.09.12, 10:05

> Eh, kurczę... Czy endokrynolog (zwykły) da mi skierowanie, a raczej czy może da
    > c skierowanie na badanie hormonów płciowych, krzywej i insuliny?

tak (na badanie hormonów płciowych to na 100%, co do krzywej i insuliny - nie wiem)

--
    Girl I Love You
  • Gość: gość portalu IP: *.sds.uw.edu.pl 07.09.12, 10:29

Nie pozwól, by oszczędzano na Twoim zdrowiu. Koniecznie poproś endo o skierowanie i przebadaj się możliwie wyczerpująco, skoro nie możesz robić wyników prywatnie. W Twojej sytuacji wyniki hormonów są bardzo ważne i trzeba je zrobić.
  • Gość: natalia IP: *.iurid.amu.edu.pl 20.09.12, 12:04
    Powinnaś walczyć o skierowanie.
    Ja rok nie miałam miesiączki i chodziłam non stop do nieudolnych ginekologów. Nie potrafili stwierdzić dlaczego, jeden nawet stwierdził że powinnam przytyć (mimo iż nie byłam osobą szczupłą), budował swoją chorą teorię na tym że podobno mam za mało tłuszczu i endometrium nie rozwija się prawidłowo.
    W końcu poszłam do kolejnego i " z grubej rury" mu powiedziałam: mam wszystkie objawy PCOS nie mam od roku miesiączki przytyłam 15kg, mam tego dosyć moje ciało coraz bardziej pokrywa się włoskami, proszę o skierowanie na badania hormonalne. Zdębiał, przeprowadził badanie gin i usg, podał mi skierowanie i stwierdził że mam rację że to mogą być policystyczne jajniki ponieważ na obu jajnikach mam wiele maleńkich pęcherzy-torbieli. Które uniemożliwiają wydostanie się jajeczka(-ciałko żółte) (pl.wikipedia.org/wiki/Cia%C5%82ko_%C5%BC%C3%B3%C5%82te) i w ten sposób nie dochodzi do owulacji.
    Dostałam skierowanie do endokrynologa i na badania hormonalne. po 2 miesiącach leżałam już w klinice na 3 dniowych badaniach hormonalnych. Leczę się już ponad 2 lata.
    to jest niestety nieuleczalna choroba, można łagodzić tylko jej objawy : brak miesiączki, owłosienie, trądzik, otyłość, łysienie, warto też zapytać o dietę.
    Ja prawie już wróciłam do swojej wagi, jednakże pilnuję się i stosuję dietę ograniczającą węglowodany oraz tłuszcze zwierzęce.
    Jest to uciążliwa choroba ale nie załamuj się, naprawdę bardzo wiele dziewczyn ma ten problem.. i tu pojawia się pytanie dlaczego...????
    Lekarze nie znają jednoznacznej przyczyny tej choroby.
  • bambinaa 21.09.12, 10:09
    Z moich koleżanek też wiele to ma i zastanawiam się, czy po prostu wcześniej tego nie wykrywali tak często/nie mieli możliwości, czy to już jakaś choroba cywilizacyjna...
  • marygirl 22.09.12, 14:24
    mam pco, to choroba z która sie rodzisz, nie ma na to lekarstwa, jest tylko łągodzenie objawów p przez przyjmowanie leków hormonalnych regulujących cykl krwawień, jesli narazie nie planujesz dzieci to tabletki antykoncepcyjne, jeśli planujesz, a zapewne przy pco cykle masz bezowulacyjne, to nalezy stymulowac owulacje.Tyle w temacie.
    --
    www.suwaczki.com/tickers/f2wltgf6p5zmop0x.png
  • Gość: gość IP: *.dynamic.chello.pl 23.09.12, 08:57
    tak, wiem, że wiele kobiet ma tę dolegliowść.
    Prawdopodobnie ma ją też moja mama. Zagadam do endokrynologa o takie badania, ale nie wiem, czy się zgodzi.
    A czy przy PCOS towarzyszą Wam bóle i zawroty głowy? Bo mnie to bardzo meczy. Gdy leże sobie albo siedze głowa nagle robi się ociężała, zaczyna boleć.
    Mam też zaparcia więc może przyczyną są po częścoi one.
    Bo już o wypryskach na twarzy nie wspomnę w róznych dniach cykluuncertain
  • marianne11 23.09.12, 10:35
    Ja mam endometriozę nie PCO, ale PCO ma moja koleżanka - bardzo często ma bóle brzucha, poza tym bolesne miesiaczkowanie, problem z cerą i nadmiernym owłosieniem (w jej przypadku wszystko uległo zmniejszeniu po działających antyandrogennie, m.in. yasmin, pigułach anty)
    --
    Girl I Love You
  • Gość: gość portalu IP: *.play-internet.pl 19.10.12, 23:33
    > Zagadam do endokrynologa o takie badania, ale nie wiem, czy się zgodzi.

Dobry lekarz powinien sam zlecić takie badania, a nie się na nie łaskawie zgadzać. Jeśli się nie zgodzi - idź do innego albo zrób je prywatnie.
  • Gość: angela IP: *.gorzow.mm.pl 13.10.12, 19:58
    witaj
    ja tez mam ten sam problem. choruje na PCO moj ginekolog zlecil mi badania hormonalne i sie potwierdzilo. ta badania sa kosztowne ale warto je zrobic bo bedziesz wiedziala na czym stoisz, a jesli chcesz miec w przyszlosci dzieci to to trzeba leczyc.
    Po badaniach lekarz przepisal mi tabletki i je zazywam mam nadzieje ze uda mi sie zajsc w ciaze i urodzic zdrowe dzieci i zycze tobie tego tez. smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka