guz na wargach sromowych Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • zauważyłam wczoraj że mam jakiegoś guza między nogami, tak na wargach
    sromowych, pod skórą jakaś taka kulka! jestem przerażona, co to może być?!
    Rak? mam to od paru dni
    • Gość: gosc IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.04.07, 08:01
      no, to zajrzyj do ginekologa
    • Gość: 333111 IP: *.gprsbal.plusgsm.pl 13.04.07, 10:24
      jest to gruczoł Bartoliniego!(jeśli występuje na wargach sromowych)
      też mam taką kulkę wielkości groszku ale na pachwinach pojawia się czasem potem
      znika. byłam u gin i wykluczyła gruczoł ponieważ tam nie ma prawa powstać. więc
      co to jest?
    • Nie tam od razu rak!
      To moze byc "zatkany kanalik" - nie wiem dokladnie co to za kanalik i czy sie
      jakos nazywa, ale mialam kiedys taką wlasnie malenka kulke i lekarka mi
      powiedziala ze to jest zatkany kanalik i ze nic z tym nie trzeba robic, ze moze
      mi juz tak zostanie, a moze tez sam zniknac. Sam zniknal, po jakims roku.
    • Gość: +++=== IP: *.gprsbal.plusgsm.pl 13.04.07, 10:37
      Gruczoł przedsionkowy (tzw.Bartholiniego)jest gruczołem odpowiedzialnym za
      produkcję śluzu. Zamknięcie przewodu wyprowadzającego może doprowadzić do
      powstania torbieli a dodatkową dołączająca się infekcja bakteryjna doprowadza
      do powstania ropnia gruczołu przedsionkowego. Niestety zdarzyć się może nawrót
      schorzenia po tej samej stronie lub po stronie przeciwnej. Zależnie od stanu z
      jakim mamy do czynienia czyli w przypadku torbieli leczenie polega na
      operacyjnym wyłuszczeniu takiej torbieli. Gdy natomiast utworzy się ropień
      takiego gruczołu to właściwym postępowaniem jest jego nacięcie, opróżnienie z
      treści ropnej i często również założenie sączka.
    • Gość: +++=== IP: *.gprsbal.plusgsm.pl 13.04.07, 10:39
      Gruczoł Bartholina - gruczoł przedsionkowy większy - uchodzi do przedsionka
      pochwy na wysokości 1/3 dolnych warg sromowych mniejszych. Najczęstszą
      przyczyną zapalenia tego gruczołu jest zakażenie dwoinkami rzeżączki, pałeczką
      okrężnicy lub paciorkowcami. W wyniku zainfekowania bakteriami ujście gruczołu
      zamyka się i dochodzi do zakażenia zbierającej się w nim wydzieliny. Do
      głównych objawów zapalenia należą:

obrzmienie lub guz w przedsionku pochwy;
      zaczerwienienie okolicy guza;
      podwyższenie temperatury ciała;
      silny ból okolicy sromu narastający przy siadaniu i zmianie pozycji.
      Leczenie polega na chirurgicznym nacięciu ropnia w takiej fazie choroby, w
      której treść ropnia jest na tyle płynna, że może swobodnie wydostać się na
      zewnątrz. Brzegi nacięcia należy obszyć lub skoagulować, aby zapobiec zbyt
      szybkiemu zamknięciu się gruczołu. Niekiedy konieczne jest miejscowe lub ogólne
      leczenie antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi. Schorzenie to często
      nawraca, zwłaszcza gdy nie opróżniono ropnia do końca albo gdy
      antybiotykoterapia była nieskuteczna.
    • Gość: przestraszona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.04.07, 20:16
      dzięki za odpowiedzi. powiedziałam jej, jest jeszcze bardziej przestraszona niż ja..
    • Gość: ktoś IP: *.ssnet.pl 14.04.07, 23:28
      a może nie trzeba tak panikować? Czasami po kilku dniach takie kulki/guzki same
      znikają.
      • Gość: SL IP: *.icpnet.pl 15.04.07, 11:43
        Kiedys zrobił mi się taki guzek, poszłam do ginekologa, a ten orzekł od razu,
        że to mięsak i wysłał do onkologa. Onkolog przepisał ... BISEPTOL. Po kilku
        dniach po naciśnięciu "guzka" okazało się, że mozna go wydusić jak pospolitego
        pryszcza.
        Od czasu do czasu robi mi się cos takiego, wyduszam i po wszystkim.
        • Gość: przestraszona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.04.07, 13:12
          ale to nie jest żadna krostka czy coś.. to jest pod skórą i to nie tak od razu
          tlyko trochę głębiej ..
          • Gość: patrycjaa IP: *.citynet.pl 15.04.07, 15:16
            ja mam takie guzki (kuleczki pod skora) na tylnej czesc warg sromowych, za
            wejsciem do pochwy kierujac sie do odbytu. Probwalam to wycisnac, ale bardzo
            bolalo, raz mi sie udalo... czy to moga byc jakies gruczoly potowe? Nie boli
            mnie to ani nic..
        • Gość: gosia IP: *.pmt.pl 16.04.07, 11:04
          U mnie tak samo - czasem sie zdarzy takie coś pod skórą wielkości groszku (raz
          zierna fasoli) też się przestraszyłam, ale po pary dniach jak nabrzmiało to
          troszkę to mocniej ścisnełam i pękło jak zwykły pryszcz z ktorego wydostała się
          jakaś wydzielina. Teraz tak raz na pare miesięcy tez mi sie cos takiego pojawia,
          ale bez strachu traktuje jak 'pryszcz'
          • Gość: nan IP: *.chello.pl 10.05.07, 20:43
            to mogl byc czyrak. czyraków nie powinno sie wyciskac!!! bo mozna sobie szkode
            srobic i bardziej zainfekowac organizm. ja juz to przerabialam. najlepiej wziac
            w takiej sytuacji(jaki taki bialy czepek się robi)na gazik polozyc masc
            ichtiolowa i przykleic w miejsce czyraka. ropka sama wyjdzie, bez uzywania
            sily. lagodniej i bezpieczniej, z tymze ciut dluzej. ok 2-3 dni
    • Gość: Matylda IP: 85.112.196.* 15.04.07, 22:40
      Dobrze, że powiedziałaś o tym mamie. Widać, że masz z mamą dobry kontakt ale
      nie zawsze tak bywa. Powinnaś jednak wiedzieć, że 16-letnia dziewczyna może
      pójść do ginekologa bez mamy.
    • Ropień gruczołu Bartholina

Gruczoł Bartholina - gruczoł przedsionkowy większy - uchodzi do przedsionka
      pochwy na wysokości 1/3 dolnych warg sromowych mniejszych. Najczęstszą
      przyczyną zapalenia tego gruczołu jest zakażenie dwoinkami rzeżączki, pałeczką
      okrężnicy lub paciorkowcami. W wyniku zainfekowania bakteriami ujście gruczołu
      zamyka się i dochodzi do zakażenia zbierającej się w nim wydzieliny. Do
      głównych objawów zapalenia należą:
      obrzmienie lub guz w przedsionku pochwy;
      zaczerwienienie okolicy guza;
      podwyższenie temperatury ciała;
      silny ból okolicy sromu narastający przy siadaniu i zmianie pozycji.
    • Gość: po_zabiegu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.04.07, 07:07
      Ludzie, nie mieliście tego nigdy, a wklejacie jakieś bzdury skopiowane z innych
      stron. O ile mi wiadomo koleżanka nie miała bardzo silnego bólu, więc ropniak
      gruczołu Bartholina to nie jest. Może to być co najwyżej torbiel. JEdna z osób
      napisała, że lekarz powiedział ,że to normalne i nic nie da się zrobić. Też
      chodziłam kiedyś do takiego pseudo-gina, który mi powiedział, że można zrobić
      zabieg dopiero jak będzie bolało (warga sromowa powiększała się, ale po ok.
      1,5tyg. wracała sama do normy). Aż zaczęło boleć, nawet bardzo. Skończyło się na
      tym, że wylądowałam najpierw u lekarki, która zapisała mi antybiotyki z
      zaznaczeniem, że jak coś będzie się działo to do spzitala. Na drugi dzień na
      bieliźnie zauważyłam dość pokaźną plamę krwi (do dziś nie wiemy z lekarzem, czy
      to z torbieli było) i to skłoniło mnie, żeby pojechać natychmiast do szpitala.
      Tam dwóch bardzo sympatycznych lekarzy obejrzało mnie i odrazu dostałam
      skierowanie na drugi dzień na operację - z zaznaczeniem,żeby nigdy nie chodzić
      do lekarza, który nie pracuje/nie pracował w szpitalu, bo oni mało wiedzą i mało
      umieją. Okazało się, że już dawno mogłam mieć przeprowadzony zabieg, nie
      czekając aż zacznie boleć i aż najem się strachu i nerwów. Sam zabieg
      (wyłuszczanie torbieli gruczołu Bartholina)odbywa się w znieczuleniu ogólnym
      (czyli popularna narkoza) i trwa ok.20 -30 min. NA drugi dzień wyszłam ze
      szpitala, aby wyleżeć to w domu (ze względu na szwy nie mogłam siedzieć, ale
      chodzić trochę można było). Jedyny minus jest taki, że po operacji szczególnie
      przez pierwsze dni trochę boli i warga jest opuchnięta (ale to po każdej
      operacji tak jest smile). Po tyg. miałam zdejmowane szwy i teraz jest świetnie.
      Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na zabieg - trochę wycierpiałam, ale
      dzięki temu uniknęłam prawdziwego cierpienia, jakie mogło mnie spotkać gdyby
      torbiel przerodziła się ropniak. Polecam szpital na Polnej w Poznaniu - świetni
      lekarze, bardzo miłe panie pielęgniarki i co najważniejsze - jak już coś robią,
      to robią to dobrze smile

• Gość: już po zabiegu IP: *.centertel.pl 10.05.07, 15:50
      Witaj przestraszona,

Jak się teraz czujesz? Czy jesteś już po wizycie u lekarza?

Ja jestem już po zabiegu wyłuszczania torbieli gruczołu Bartholina. Torbielka
      czasem była mniejsza, czasem większa, ale z zabiegiem nie można czekać aż
      torbiel przerodzi się w ropniak. Mój ginekolog od razu skierował mnie do
      szpitala na zabieg.

Sam zabieg (wyłuszczanie torbieli gruczołu Bartholina) odbył się w znieczuleniu
      ogólnym, a następnego dnia zostalam wypisana ze szpitala. Dostałam zwolnienie
      na 2 tygodnie, Metronidazol 3x2, środki przeciw bólowe i zalecenie aby robić
      okłady z sody.

Niestety mimo ciągłej dbałości o higienę: dezynfekowania ubikacji przed każdym
      skorzystaniem z niej, dezynfekowania rąk, używania jałowych gazików i mycia
      mydłem hipoalergicznym operowanego miejsca, po 3 dniach trafiłam z powodu
      silnego bólu do lekarza, który rozpoznał stan zapalny. Wedlug niego w szpitalu
      niepotrzebnie zalecono mi okłady z sody która nadmiernie wysusza błony sluzowe,
      co tylko potęgowało ból.

Przepisal mi Wodny roztwór fioletu gencjanowego, który od razu przyniósł mi
      ulgę, maść Oxycort, Flucinar N i maść nagietkową która działa łagodząco i
      kojąco.

Gencjana bardzo plami ( i skórę i ubrania ) ale bardzo mi pomogła. Smarowałam
      szew jałowym gazikiem 2 razy dziennie.

Brałam też Arnica montana 5ch - lek homeopatyczny który przyspiesza gojenie.

Przez pierwszy tydzień bolało, nie mogłam siedzieć, jednak ostry ból był
      sygnałem że coś jest nie tak ( stan zapalny ) i że trzeba zgłosić się do
      lekarza.

Dziś, 15 dni po operacji nie czuję już bólu, nie mam śladów po gencjanie (
      schodzą po ok tygodniu ) i cieszę się że w porę trafiłam do lekarza który
      skierowal mnie do szpitala na zabieg.

Pozdrawiam Cię i trzymam za Ciebie kciuki

• Gość: pipi IP: *.192.155.murka.net 10.05.07, 18:44
      ja miałam kiedyś takiego wrzoda zwykłego ,bolało dopóki sie nie obrał później
      sama go ręcznie potraktowałam i jest spokój,mysle ze to od przeziębienia krwi
      itd wychodzą takie dziwadła.
    • Gość: Kamisia IP: *.lubin.dialog.net.pl 10.05.07, 19:40
      Ja czasem takie mam... Ostatnio nawet miałam, dość pokaźna - jedna forumka
      poleciła ma Clotrimazolum i znika. Z tego co zauważyłam, był to jakis tak
      pryszcz wink [bo niestety doszło do erupcji ;D ] Troche to boli przy ściśnięciu
      [np. spodnie źle sie ułożą] ale znika po kilku dniach.
    • Gość: ja IP: *.range86-128.btcentralplus.com 10.05.07, 19:52
      Najczęściej to nie jest zmiana w obrębie gruczołu Bartholina, ale zwykłe
      zapalenie mieszków włosowych (opisywane jako "pryszcz")
    • Gość: fdvb IP: *.chello.pl 10.05.07, 20:37
      smaruj clotrimazolem. mialam cos podobnego, bolacego. zapalenie jakiegos
      gruczolu- cos w ten desen. po kilku dnbiach przeszlo.
    • Gość: izolda IP: *.lodz.mm.pl 10.05.07, 23:14
      moze zapalenie gruczołu Bartolina? Nowotwor z reguly nie pojawia sie tak nagle i
      nie przebiega bezobjawowo. Należy wyczyscic gruczołsmile
    • Gość: po_zabiegu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.07, 23:13
      Jedna z koleżanek pisała, że pomimo dbania o higienę i tak dostała zapalenie. JA
      wszystkim polecam to, co mi zalecono w szpitalu (jeden z najlepszych w Polsce -
      Szpital Położniczo-Ginekologiczny w Poznaniu - jeśli tylko któraś z Was ma
      możliwość, to tylko tam na zabiegi, z całego serca polecam). Proste czynności -
      po każdym korzystaniu z toalety pod prysznic i podmycie sie SZARYM MYDŁEM!, a
      poza tym ok 5-6 razy dziennie psikałam sobie takim środkiem OCTENISEPT. Mała
      buteleczka kosztuje co prawda ok 25zł, ale spokojnie starcza na czas po zabiegu.
      No i osobny (w sensi, że tylko do tych okolic) ręczniczek, wymieniany tak
      chociażby raz na dwa dni. Lekarka na wizycie kontrolnej przy zdejmowaniu szwów
      aż sama była zaskoczona, że tak ładnie się wsyzstko goi. Pamiętajcie dziewczyny
      - OCTENISEPT i SZARE MYDŁO, mogę wziąć na siebie odpowiedzialność jeśli
      ktokolwiek przy tych zaleceniach będzie miał jakąś "niespodziankę"! smile

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.