Dodaj do ulubionych

Zespół jelita nadwrażliwego a tabletki ??

14.12.03, 05:05
Dzień dobry!
Od kilku lat cierpię na zespół jelita nadwrażliwego. Dokładnie mam problemy
z jelitem grubym. Chciałabym się zapytać czy ze względu na swoją przypadłość
może zaistnieć problem z wchłanianiem tabletki? Wyjasnie, że jednym z
objawów tej choroby sa nudności, trudności z przyswajaniem różnych pokarów
[np. nabialu],czeste zatrucia pokarmowe czyli biegunki i zaparcia, czasami
wymioty, u mnie wystepuja takze zaslabniecia.Niestety tabletki
antykoncepcyjne należą do czynników pogłębiających te objawy.I czy takie
leki jak duspatalin retard, debridat mogą wchodzić w interakcję z tabletkami
antykoncepcyjnymi? Może moje pytanie wyda sie smieszne, ale chcialbym sie
dowiedziec czy nie byloby zadnych przeciwskazan, zebym zazywała tabletki o
bardzo niskim poziomie hormonów. Czy Pani doktor poleciłaby mi dodatkowe
zabezpieczenie oprocz pigułek [biore Diane35]?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
alija
Edytor zaawansowany
  • marysia3 14.12.03, 13:02
    A mogę zapytać, skąd wiesz, że cierpisz akurat na zespół jelita nadwrażliwego?
    Mam podobne objawy do twoich, ale do tej pory żaden lekarz nie powiedział mi,
    co dokładnie mi jest? Czy twoje objawy pogarszają się w sytuacjach stresowych?
  • alija 14.12.03, 16:08
    czescsmile
    o tym ,że cierpię na zespół jelita wrazliwego dowiedziałam sie od lekarza.
    jest to schorzenie, ktore wielu lekarzy bagatelizuje, ja np. nie moge sie
    doprosic o badania.ale trafilam na lekarza, ktory potrafil to stwierdzic,
    nistety faszeruje mnie tabletkami i musze utrzymywac diete. wszystkie objawy
    bardzo nasialaja sie w sytacjach stresowych. zespol ten wystepuje czesto tez u
    ludzi, ktorzy cierpia na depresje. i wiem ze wyeliminowanie czynnika
    stresowego to polowa sukcesu, ale ja mam z tym wielkie problemy tongue_out. z tego co
    dowiedzialam sie z literatury fachowej, zeby dokladnie stwierdzic czy to
    zespol jelita nadwrazliwego powinno sie zrobic serie badan, w tym
    gastroskopie.pozdrowienia smile
  • marysia3 14.12.03, 19:13
    A mogłabyś mi napisać, jakie badania robiłaś? Byłabym Ci bardzo wdzięczna.
  • alija 18.12.03, 01:20
    Widzisz moj najwiekszy problem do tej pory to olewajacy lekarze, ale chyba
    trafilam do kogos lepszego, zobaczymy. Bo jak już tutaj dziewczyny pisaly sa
    okresy kiedy czlowiek czuje sie wspaniale i nic mu nie jest , ja tak mialam
    przez pol roku. Teraz bede robic gastroskopie i kolanoskopie, nie sadze
    zeby ,ktorekolwiek z tych badan bylo przyjemne[gastroskopia-to wkladanie rurki
    niezbyt cienkiej z (chyba)wziernikiem przez usta, natomiast kolanoskopia, to
    to samo tylko ze przez odbyt],ale warto, zeby zobaczyc co mi jest. pozdrawiam
  • sylwka_1 15.12.03, 11:27
    Oj niestety wiem co to znaczy i wspolczuje. Sama to przerabiam juz od dawna.
    Przez jakie dwa lata meczyly mnie ranne biegunki (sprint z lozka do toalety o 5-
    6 rano to malo przyjemny sport). To byl koszmar i z czasem bylo coraz gorzej.
    Wreszcie zdecydowalam sie odwiedzic lekarza. Po wykluczeniu innych chorob wybor
    padl na ZJN. Ponad 9 miesiecy bralam dusphatalin i dusphatalin retard plus
    witaminy na poprawienie ogolnej mojej kondycji. W tym czasie stosowalam
    tabletki i co moge stwierdzic. Eksperymentowalam troche bo mialam problemy z
    ich tolerowaniem. Mercilon poglebial objawy ZJN, Triquilar - zle tolerowalam,
    Cilest (mimo ze bralam go wczesniej bez problemow) stal sie nie do przyjecia i
    ostatecznie najdluzej bralam Microgynon. Zawsze moj ginekolog wiedzial ze mam
    problemy z jelitami ale nigdy nie mowil, ze moze to miec jakis negatywny wplyw
    na zabezpieczenie.
    Po 9 miesiacach rzucilam duspathalin bo juz dluzej nie moglam. Czulam jakbym
    miala kamienie w jelitach i od tej pory nie bylam u lekarza a minal rok. Trzy
    miesiace bylo super, potem miesiac kryzysu, potem kilka miesiecy wzglednego
    spokoju az do zatrucia sie nadmiarem slonecznika. Mialam 2 tygodnie wyciete z
    zyciorysu bo nawet loperamid nie za bardzo pomagal. Potem znowu troche spokoju
    az dwa miesiace temu zmienilam 'klimat' i wode i sie zaczelo - miesiac zabawy.
    Teraz znowu od miesiaca jest wzgledny spokoj ale juz jestem pewna ze jak tylko
    pojawie sie w kraju to wybieram sie do lekarza, bo cos z tym trzeba zrobic.
    Rzeczywiscie miewam tez choc na szczescie nie czesto potworne mdlosci co konczy
    sie wymiotami i nie da sie tego powstrzymac, bo jestem na granicy omdlenia.
    Przytrafilo mi sie to ostatnio w autobusie i myslalam ze nie wytrzymam
    wirujacych wokol mnie gwiazdek. To moze byc problem dla tabletek (ja mam
    przerwe w braniu). W moim przypadku powodem tego wszystkiego jest stres i tego
    jestem pewna. Niestety takie prowadze zycie i taka jestem 'glupia' (choc moze
    inni to nazywaja wrazliwa), ze nie moge sie nie stresowac.
    A i nie wydaje mi sie aby ktorekolwiek z Twoich pytan bylo smieszne, bo
    niestety ZJN staje sie naprawde powazna choroba gdy przez to nie mozna
    normalnie zyc. Pozdrawiam serdecznie i zycze wygranej z tym 'cholerstwem'.
  • skabu 15.12.03, 14:28
    Witajcie!Ja rowniez niestety mam ta przypadlosc...I tez musze stwierdzic, ze
    jest bardzo meczaca i utrudniajaca zycie. Jezeli chodzi o tabletki to ja bralam
    Femoden, po ktorym objawy choroby sie jeszcze bardziej wzmogly.P.gastrolog u
    ktorej sie leczylam stwierdzila ze hormony nie powinny potegowac choroby...A
    jednak..Mysle, ze jest to indywidualna sprawa. Ja musialam odstawic tabletki,
    bo inaczej nie moglabym funkcjonowac. Pozdrawiam i zdrowka zycze!
  • monika.antepowicz 04.01.04, 17:32
    jeśli sa wymioty to lepiej dodatkowo se zabez[pieczyc. no i pigułki mogą
    nasiklac dolegliwości- stad rozważyłabym zmiane na plastry antykoncepcyjne
    orthoevra
  • marysia3 04.01.04, 21:22
    A czy te plastry są już dostepne w Polsce? Napisz, jak było na gastroskopii i
    kolonoskopii, bo będzie mnie chyba czekać to samo;-(
  • femalespirit 04.01.04, 21:39
    Polecam Wam leczenie ZJN psychoterapia - usuwa sie wtedy przyczyny, nie tylko
    skutki. Jak wiecie, ZJN jest choroba psychosomatyczna i nasila sie w sytuacji
    stresu - przedefiniowanie wizji siebie, swojego otoczenia, nowe spojrzenie na
    wiele rzeczy i inne zmiany, ktorych dokonuje sie w psychoterapii pozwalaja
    okielznac stres. Leczenie nieco trwa, ale zmiany sa spektakularne, bardzo
    trwale i nie wymagaja farmakologicznego podtrzymywania.
    --
    Najciemniej jest przed wschodem słońca

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka