Dodaj do ulubionych

Tomografia komputerowa odcinka lędzwiowego

16.08.09, 21:23
Czy podczas miesiączki można wykonywać tomografię komputerową odcinka
lędźwiowego kręgosłupa?
Jak wygląda takie badanie???

z góry dziękuję za odpowiedź
Edytor zaawansowany
  • yoka1 17.08.09, 08:28
    lepiej zrobić rezonans, dokładniejszy
  • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.08.09, 17:20
    czy sa przeciwskazania w trakcie okresu to nie wiem - na pewno w czasie ciąży bo
    o to zwykle pytaja. badanie wygląda tak że trzeba się rozebrać do rosołu -
    zostajesz tylko w majtka. stawiają cie w jednym pomieszczeniu pod urządzeniem a
    pani/pan po drugiej stronie ściany robi ci zdjęcie. stoisz normalnie, z
    opuszczonymi rękoma. chyba każą ci się odwrócić bokiem jeszcze i tyle. trwa z 10
    min lub krócej.ja na wyniki czekałam kilka dni bo zdj musi opisać lekarz.
  • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.08.09, 17:25
    ps. pisałam o rtg zwykłym wink) ale tk wygląda o tyle inaczej że kładziesz się na
    podłużym łóżku które znajduje sie wewnątrz dużej obręczy, a radiolog jest po
    drugiej stronie pomieszczenia za "oknem" i steruje aparaturą naświetlającą. nie
    mozna mieć nic metalowego na sobie - nie wiem jak się ma guzik w dżinsach wink
    ale chyba nie stanowi ci groźnego. jedynie nie wiem co do ubrania - ja miałam tk
    górnej części kręgosłupa, a rtg części lędźwiowej (dlatego też np. musiałam
    zdjąc biżuterię no ale dołu to niedotyczy o ile nie masz kolczyka w pępku wink
  • kol.3 17.08.09, 18:09
    A nie pomyliła Ci się TK z MRI?
  • dinah33 17.08.09, 18:54
    kol.3 napisała:

> A nie pomyliła Ci się TK z MRI?

to jak faktycznie wygląda to badanie ?
  • kol.3 17.08.09, 22:23
    Nie mam nic do opisu badania, tylko słyszałam, że to przy MRI nie można mieć na
    sobie ani w sobie nic metalowego. Przechodziłam TK kręgosłupa (odcinek szyjny)
    i nie stawiano takich wymagań.
  • kol.3 17.08.09, 22:28
    A jednak nie, przy TK też trzeba zdjąć metalowe rzeczy z siebie biżuterię paski
    z klamrami itp.
  • Gość: danuta IP: *.204.31.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 10.04.13, 10:26
  • Gość: GosiaKozak IP: 212.244.185.* 17.05.13, 09:32
    dinah33 napisała:

> Czy podczas miesiączki można wykonywać tomografię komputerową odcinka
    > lędźwiowego kręgosłupa?
    > Jak wygląda takie badanie???
    >
    > z góry dziękuję za odpowiedź

Ja też się nad tym zastanawiam, mam skierowanie na takie badanie i przypada akurat w czasie miesiączki. Polecono mi, żeby i samo badanie i wywiad apropos tomografii komputerowej zrobić w którymś oddziale Helimedu na Śląsku - bo pracują tam specjaliści i są chyba najdłużej na polskim rynku. Mam nadzieję, że badanie przebiegnie sprawnie i że wyniki będą dobre (w Helimedzie podobno dostanę tego samego dnia, więc dużo mniej stresu) smile
  • michal.inaaaa 23.07.13, 08:34
    Można wykonywać takie badanie w trakcie miesiączki, chociaż dla własnego komfortu wygodniej jest - jeśli możemy chwilę zaczekać - umówić się w innym terminie. Wiem, że w HELIMEDZIE właśnie są bardzo krótkie terminy oczekiwania na badanie tomografem a w większości placówek da się dodatkowo zrobić badanie za darmo, bo mają kontrakty z NFZ. I rzeczywiście po moim badaniu wyniki miałam niemal od razu.
  • Gość: M. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.07.13, 09:02
    Skoro wątek został reaktywowany, zadam nurtujące mnie pytanie:
    Czy skierowanie na tomografię jest wymagane nawet jeśli chcę ją wykonać prywatnie? Czy może być z tym różnie w różnych laboratoriach?
  • michal.inaaaa 26.07.13, 08:41
    M., Jeśli chcesz zrobić tomografię prywatnie, to nie potrzebujesz do tego skierowania - tylko płacisz. Wydaje mi się, że jest tak we wszystkich laboratoriach, ale ja akurat z HELIMEDem miałam do czynienia i tam nie dość, że nie zdarli ze mnie pieniędzy, to jeszcze ten sprzęt mają świetny taki nowoczesny, myślę, że badają bardzo solidnie + bardzo krótkie terminy przyjęć.
  • sz-pieg 30.08.13, 15:14
    Długo szukałam informacji, czy w trakcie miesiączki można bezpiecznie robić badanie tomografem, bo wydawało mi się to jakoś średnio komfortowe. Odpowiedział mi Katowicki Helimed:

"Czy menstruacja jest przeciwwskazaniem do badania MR?

Nie jest."

No i po badaniu okazało się, że moje obawy były bezpodstawne smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka