Dodaj do ulubionych

wyrzycanie liczników gazu z mieszkań, moga tak?

19.02.10, 09:15
właśnie wyrzucaja u mnie liczniki gazu na korytarz w zwiazku z tym demoluja mi
mieszkanie. kuja sciany itp. najgorsze, ze przyczepili się do instalacji
gazowej bezpośrednio doprowadzającej gaz do kuchenki, ze jest za nisko.
podobno może byc na min wysokosci 70 cm. chcą żeby,m napiala oswiadczenie,. że
nie ruszaja tego na moja odpowoiedzialność.

ale nigdzie nie znalazłam przepisu mówiącego, ze instalacja ma być na tej
wysokosci??? taka była tu pod początku.
Edytor zaawansowany
  • tumoi 19.02.10, 10:58
    niech oni pokażą Ci odpowiednie rozporzzenie, artykuł, paragraf a
    jak nie to niech spadają z oświadczeniem
  • jarecki_2 19.02.10, 13:45
    Co do tego czy mogą wywalać liczniki na zewnątrz mieszkania, nawet muszą, taki
    przepis.










    --
    biuro@zubbau.pl
  • Gość: olduvaii IP: *.warszawa.mm.pl 23.02.10, 07:36
    ok, rozumiem te liczniki, ale właśnie zrobiłam remont, goscie rzucaja mi jakimiś
    wymogami i mówia, że to jest w rozporządzeniu, pewnie, ze sami nie wiedzą w jakim.

    zrobili mi juz instalacje w domu, w koncu nie ruszyli remontowanej kuchni bo
    powiedziałam, że maja ja przywrócic do stanu poprzedniego jesli chca ją ruszyć,
    ale chcą to oswiadczenie, że na własną odpowiedzialność podjelam taka decyzję (w
    miedzyczasie odłączyli mi wąż od kuchenki i skad mam wiedziec że podłączyli
    dobrze? i za to tez niby mam brac odpowiedzialność)

    przyniesli tez drugie oswiadczenie, że nie zgłaszam zastrzeżeń do prac sanitarno
    budowlanych, a niby skad mam wiedzieć czy nie zgłaszam zastrzeżeń skoro gazu w
    bloku nie będę miała jeszcze przez 3 tygodnie?

  • Gość: lopi1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.02.10, 11:15
    Dz.U.02.75.690 2002-12-16 zm. Dz.U.03.33.270
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

    Przewód gazowy z gazem ziemnym powinien być prowadzony powyżej innych
    przewodów(np elektryczny itp). Znajdziesz to w rozporzadzeniu.

    Co do gazomierza zainteresuje cie punkt 5, paragrafu nr 166 z tego
    rozporzadzenia.

    § 166.
    1. Urządzenia pomiarowe zużycia gazu, zwane dalej „gazomierzami” spełniające
    wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej gazomierzy, powinny być
    zainstalowane oddzielnie dla każdego z odbiorców i zabezpieczone przed dostępem
    osób nieupoważnionych.
    2. Lokalizacja gazomierzy powinna zapewniać łatwy dostęp do ich kontroli lub
    wymiany.
    3. Przed każdym gazomierzem należy zainstalować zawór odcinający. Jeżeli
    gazomierz jest instalowany w jednej szafce z kurkiem głównym, uznaje się, że
    wymaganie to jest spełnione.
    4. Gazomierze mogą być instalowane:
    1) w szafkach z materiałów co najmniej trudnozapalnych, z otworami wentylacyjnymi:
    a) na klatkach schodowych lub korytarzach ogólnych,
    b) na zewnątrz budynku, razem z kurkiem głównym instalacji gazowej, z
    zachowaniem warunków określonych w § 159 i 160,
    2) w szybach wentylowanych przeznaczonych dla pionów instalacyjnych, z
    drzwiczkami bez otworów wentylacyjnych, dostępnymi od strony pomieszczeń
    niemieszkalnych.
    5. Dopuszcza się instalowanie gazomierzy, także bez szafek, w kuchniach
    stanowiących samodzielne pomieszczenie oraz w przedpokojach w istniejących
    budynkach mieszkalnych, podlegających przebudowie lub w których następuje remont
    instalacji gazowej.
    6. Gazomierze mogą być ponadto instalowane w wydzielonych i zamykanych
    pomieszczeniach piwnicznych, jeżeli mają one otwór okienny oraz przewód
    wentylacji grawitacyjnej wyprowadzony ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną na
    wysokość co najmniej 2,5 m powyżej terenu, w odległości nie mniejszej niż 0,5 m
    od bocznej krawędzi okien, drzwi i innych otworów.
  • Gość: josner IP: 195.116.25.* 23.02.10, 11:29
    jarecki_2 napisał:

    > Co do tego czy mogą wywalać liczniki na zewnątrz mieszkania, nawet
    muszą, taki
    > przepis.

    To podaj ten przepis.

    Podejrzewam, że remontowana jest instalacja w całym budynku łącznie
    z budową nowych pionów na klatce schodowej i przy okazji wyrzucane
    są gazomierze.

    Jedyny plus to łatwiejszy odczyt i ewentualne zdjęcie gazomierza za
    zadłużenie.
  • Gość: cromwell IP: *.163.246.94.artcom.pl 23.02.10, 15:56
    > Jedyny plus to łatwiejszy odczyt i ewentualne zdjęcie gazomierza za
    > zadłużenie.

    sa jeszcze plusy
    jezeli zostawisz rosol na gazie sasiad zerwie klodke i zamknie doplyw
    zamiast wzywac policje i wywazac drzwi
    poza tym nie wiemy czy to zwykla kuchnia czy aneks podpadajacy pod pomieszczenie
    mieszkalne
    jezeli zwykla to wywalenie gazomierzy na klatke stwarza mozliwosc jej przerobki
    ale to tylko gdybanie

    calosc przepisow odnosnie prowadzenia instalacji reguluje norma PN-EN 1775-2001
    jezeli w tej normie nie ma zapisu regulujacego minimalna wysokosc rury to nie ma
    co szukac

    pzdr.
  • Gość: josner IP: 195.116.25.* 01.03.10, 09:31
    No to tej normy nie znajdę w necie. Ale dzięki za namiar. Jak będzie
    okazja to poproszę kolegę, żeby mu wydrukowali normę w Izbie
    Projektantów.
  • Gość: cromwell IP: *.163.246.94.artcom.pl 01.03.10, 16:05
    zadnej normy w necie nie znajdziesz
    prawo autorskie zabrania ich publikacji

    pzdr.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka