Dodaj do ulubionych

Rozbiórka -nowy dom w miejsce starego

18.01.11, 17:05
W naszej okolicy znaleźliśmy fajną działkę,ale na działce znajduje sie dom z 1948r który nadaje się tylko do wyburzenia. I teraz pytania:

1) Jaki moze byc koszt wyburzenia domu, dom ma ok 10m szerokości z poddaszem użytkowym ,dom jest w calosci podpiwniczony czy to wiaze sie z usunięciem całego fundamentu- jest z kamienia więc pewnie tak ?
2) Jak wygląda pozwolenie na budowe nowego domu w tym samym miejscu, a raczej chcę przesunąć nowy dom o jakieś 3m do przodu, ale boczna ściana byłaby w tym samym miejscu co stary wg planów.
3) Czy droższe są koszty stawiania fundamentu na takim podłożu gdzie wcześniej stał stary dom, ponieważ pewnie będzie trzeba zasypać piwnicę i utwardzić a nowy dom będzie stał w części na miejscu starego a w części na działce? pewnie jest to skomplikowane
4) Czy jeśli nowy dom będzie miał ścianę jedna (boczną) w tym samym miejscu co nowy czy da się to zaliczyć jako przebudowę? jakie sa tego korzyści?
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Edytor zaawansowany
  • labadine 18.01.11, 18:58
    Jak chcesz wiekszy dom to zrobic rozbudowe zachowujac jedna sciane z otworem okiennym,we Francji takie cos sie robi bo taniej ale nie wiem jak w Polsce.
  • jarecki_2 18.01.11, 20:58
    Nie wiem, bo nie widziałem, jak wygląda stary dom i do czego się nadaje, w całości czy w części. Natomiast na pewno taniej będzie wyburzyć stary i postawić nowy, tak jest najtaniej i najszybciej, ale potrzebne wszelkie pozwolenia, projekty i cała reszta papierów.
    Oczywiście możesz wyremontować stary dom nie zostawiając z niego nic tak na prawdę. Wystarczy obudować cały dom ścianami zewnętrznymi, z fundamentem oczywiście z otworami itd, a potem zawalić do środka stary dom i wynieść gruz. Drożej, bez papierów i pozwoleń, robisz remont. Akurat piwnice bym zostawił, skoro już są i są w dobrym stanie, odkopać wykonać nową izolację pionową (trzeba sprawdzić w jakim stanie jest izolacja pozioma), nie ma lepszego fundamentu niż taki, który stoi już lata i nadal spełnia swoją funkcję, ale to musi zobaczyć fachowiec.

--
    zubbau@gmail.com
  • Gość: inż IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 21:49
    "wystarczy obudować cały dom ścianami zewnętrznymi, z fundamentem oczywiście z otworami itd, a potem zawalić do środka stary dom i wynieść gruz. Drożej, bez papierów i pozwoleń, robisz remont. "

Jaki jest sens robić tego typu idiotyczne samowole budowlane, ktore wczesniej czy pozniej i tak wyjdą na wierzch (np przy aktualizacji geodezyjnej lub katastrofie budowlanej = KARA FINASOWA) skoro wychodzi to drożej niż w legalny sposób???

Nie mówie już o bezpieczeństwie mieszkańców użytkujących pózniej tego typu samowole budowlaną...

Czymże jest spowodowana ta straszna trwoga przed legalną ścieżką ??? Tak wygląda legalna ścieżka:
    projekt rozbiórki -> pozwolenie -> rozbiórka
    projekt nowego -> pozwolenie -> budowa

Pewne i przedewszystkim LEGALNE postępowanie.
  • Gość: I IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.10.11, 06:33
    Rozrysowałam to sobie graficznie...

Żeby wyburzyć stary dom, w pierwszej kolejności muszę zdobyć opinię Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków, ponieważ obiekt budowlany nie jest zabytkiem, ale jest objęty ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z tą opinią i innymi załącznikami (jak mapka z naiesionym obiektem budowlanym, przeznaczonym do likwidacji czy oświadczenie o prawie do dysponwania nieruchomością, opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych, opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia) wysyłam wniosek do Starostwa o pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego.

Starostwo może zażądać, ale nie musi projektu na rozbiórkę...

Jak wyrażą zgodę to można go rozburzyć, później trzeba jeszcze zgłosić likwidację obiektu w Powiatowym Zakładzie Katastralnym we Wrocławiu.

W skrócie - myślę, że chyba będę w stanie rozpalić ognisko w miejscu stareg domu za około 2 lata hehehee

"Tylko" tyle o rozbiórce...
    Później rusza cała machina z budową domu...
    A nad przebudową to dzisiaj posiedzę :)

• Gość: Danuta IP: *.interpc.pl 12.04.13, 15:52
    Dziękuję za wpis - czytam bardzo uważnie... Mamy ruinę domu, który chcielibyśmy na nowo wybudować, zmodernizować. Dom jest bez piwnic, a zależałoby nam na nich również. Teren suchy, można to przeprowadzić. Nie znam się zupełnie na przepisach budowlanych, więc mam pytanie: czy projekt rozbiórki dotyczy niedużego domu? Praktycznie stoją same ściany, kawałek dachu nad dobudówką. Czy wystarczy zgłosić rozbiórkę i wystąpić o zgodę na: modernizację, remont, odbudowę? A projekt nowego chyba dopiero po uzyskaniu zezwolenia?
    Przepraszam za dziecinne pytania...
  • 3goust 18.01.11, 22:27
    fundament kamienny to najlepsza rzecz jaka mogła Cię spotkać. Sprawdź stan i stawiaj na tym.
  • allusia1 19.01.11, 11:16
    projekt rozbiórki -> pozwolenie -> rozbiórka
    projekt nowego -> pozwolenie -> budowa

Dziękuję za odpowiedzi, tak właśnie chcemy zrobić- legalnie, ale chcę wiedzieć czy jak dom obecny ma 10m na 10m a chcemy postawić dom o wymiarach 9,5 na 7,5 to nie będą to te same fundamenty, ale w tym samym miejscu będą dwie ściany, czyli prawdopodobnie będzie trzeba usunąć stare fundamenty.
    Najchętniej zburzylibyśmy ten dom całkowicie i na jego miejsce postawilibyśmy nowy, ale musi on być w tym samym miejscu tylko mniejszy odrobinę, poza tym stary dom jest podpiwniczony, a nowy dom ma być bez piwnicy (teren wilgotny, nie chcę mieć wody w piwnicy) więc nie bardzo wiem jak to wygląda, przecież po piwnicy będzie wielka dziura, więc jak to się zabezpiecza pod nowy dom, utwardza, zasypuje?czy to będzie bezpieczne miejsce pod nowy dom, czy tak się przygotowuje jakoś specjalnie teren (pewnie ogromne koszty są), sama nie wiem bo chciałabym aby to było bezpieczne postawienie nowego domu w tym samym miejscu.
    A jeśli zdecydujemy się postawić na tych samych fundamentach (oczywiście wzmocnić) to czy możemy zrezygnować z piwnicy? w jaki sposób?
  • jarecki_2 19.01.11, 15:28
    Jak wspomniałem wyżej, najszybciej i najtaniej będzie tak jak planujesz zrobić, wyburzyć i postawić nowy. Odpowiadając na zarzut o samowoli budowlanej w wypadku kombinacji z remontem: nie mówię, żeby tak zrobić, nie namawiam do takiego działania, to nie moja działka i nie mój dom co nie zmienia faktu, że bzdurą jest to co kolega pisze. To nie jest samowola budowlana tylko zupełnie zgodne z prawem działanie, mogę pokazać taki budynek którego usytuowanie, wielkość domu i działki oraz przede wszystkim sąsiedzi, ich upór i działanie zawsze wbrew sąsiadowi wymusił taką operację. Dom był do wyburzenia i znajdował się w ostrej granicy działki, po wyburzeniu była pewność, że postawienie ponowne nowego budynku będzie nie możliwe w tym miejscu przynajmniej przez bardzo długi okres, aż do zakończenia spraw sądowych z sąsiadem, więc zrobiliśmy właśnie tak jak opisałem, obudowaliśmy budynek nowym murem i stary dom został wyburzony do środka, wszystko zgodnie z prawem.
    Wracając do tematu.
    Piwnica to fantastyczna sprawa, kamienny fundament również, żeby to wykorzystać powiększył bym nawet dom. Co do wilgoci, czy teraz w piwnicy starego domu jest woda?? Jak jej nie ma to skąd obawa że się pojawi. Oczywiście jak nie to wyburzamy, powstała dziura w ziemi którą fantastycznie się wypełni gruzem z rozebranego budynku, po wykonaniu nowych fundamentów. Na to wszystko i tak będzie projekt więc wszystko się wyjaśni jak już zostanie wykonany.

--
    zubbau@gmail.com
  • Gość: alek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.01.11, 15:41
    więc nie bardzo wiem jak to wygląda, przecież po piwnicy będzie wielka dziura, więc jak to się zabezpiecza pod nowy dom, utwardza, zasypuje?

WG PROJEKTU

czy to będzie bezpieczne miejsce pod nowy dom, czy tak się przygotowuje jakoś specjalnie teren (pewnie ogromne koszty są), sama nie wiem bo chciałabym aby to było bezpieczne postawienie nowego domu w tym samym miejscu.

Każdy PROJEKT musi być bezpieczny - inaczej na projektanta czeka więzienie.

A jeśli zdecydujemy się postawić na tych samych fundamentach (oczywiście wzmocnić) to czy możemy zrezygnować z piwnicy? w jaki sposób?

WG PROJEKTU
  • allusia1 21.01.11, 09:47
    bardzo pomocna odpowiedź :(
  • Gość: alek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.01.11, 10:28
    Odpowiedzi na 99,9% pytań zadawanych na forach internetowych są w dobrze opracowanych PROJEKTACH BUDOWLANYCH. A że wy "wiecie lepiej" i robicie większość prac bez projektu to na efekty nie trzeba długo czekać.
    Mamy w Polsce obowiązujące Prawo Budowlane wg którego pewne procedury są takie a nie inne.
  • Gość: I IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.10.11, 07:35
    My też tak planujemy. Nasz budynek jest w niewielkiej części podpiwniczony.
    Zastanawiamy się, czy nie wybudować nowego domu w miejsce starego (bez pisania wniosku o rozbiórkę).
  • mihal8623 22.11.14, 19:19
    Chciałbym sie dowiedzieć czy w miejscu starego drewnianego domu, czesciowo zawalonego, czesciowo rozebranego mozna wybudować, odtworzyć taki sam dom drewniany, na tych samych fundamentach?.Dodam tylko że na mapach dom ten jest ujęty. Jeżeli mozna jakie sa formalnosci?
  • Gość: biker IP: *.105.75.238.spec.waw.pl 21.01.11, 11:15
    Ja kiedyś (2009 r) interesowałem się kosztem wyburzenia budynku (9m9m - 3 kondygnacje).
    Koszt wyburzenia wraz z wywiezieniem gruzu wychodził od 30 tys do 60 tys. w zależności od firmy.
    Poza tym od pewnej wysokości potrzebne jest pozwolenia na wyburzenie (nie mapiętam ile ta wysokość wynosiła, bo ja i tak się na nią nie łapałem).
    Przy niskim parterowym budynku, leżącym w bezpieczniych odległościach od granic działek pozwolenie na rozbiórkę nie jest potrzebne - ale to trzeba zorientować się w gminie o konkretne wytyczne.
    Ja swój budynek ostatecznie przebudowałem. Dzięki temu zaoszczędziłem co najmniej 50 tys (koszt wyburzenia + koszt materiałów na nowy dom budowany od poczatku).
  • Gość: seiw83 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.01.11, 19:08
    jesli sa piwnice t owystarcy zmowic maszyne do mkelenia gruzu odchodzi koszt wywozu gruzu z dzialki, spora czesc rozbiorki to taki gruz, to ze zasypie sie to dobrze,tylko trzeba odpwiednio ubic nowe podloze, robic to warstwami. odchodzi problem gruntu rodzimego i usuwanie jego.oczywiscie w gre wchodzi przebudowa istniejacego budynkuitrzeba miec na to pozwolenie.
  • bolkowiak 31.10.11, 10:31
    Ile kosztuje wyburzanie to nie da się tego prosto powiedzieć.
    Można co najwyżej zorientować się co wchodzi w zakres usługi.
    Przykładowe firmy od rozbiórek znajdziesz na favore.pl
    www.favore.pl/cat101712_wyburzenia-rozbiorki.html
    Fundamenty i tak będzie trzeba oczyścić z tego co tam jest, ale za to grunt jest już ubity, więc odpadają koszty badań geologicznych i pomiarowych.

Ja starych domów bym nie polecał remontować, chyba że to jakaś prawdziwa okazja.
  • Gość: Biknik IP: 88.220.176.* 13.01.14, 13:56
    Jako remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. Nie jest remontem budynku jego rozebranie, a następnie zrealizowanie w tym samym miejscu innego obiektu budowlanego o innej grubości ścian i innym rozmieszczeniu otworów niż w budynku pierwotnym. Tego rodzaju roboty budowlane nie prowadzą bowiem do „odtworzenia stanu pierwotnego”. Proponuję poczytać nieco o samych definicjach remontu np. Tekst linka
  • Gość: Tradzia IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 12.05.14, 08:13
    Jeżeli ktoś szuka dobrej firmy zajmującej się całkowita rozbiórką domu to mogę polecic (z trójmiasta) www.pl-kraz.pl/ - u nas było sporo burzenia , wywiezli wszystko ,przygotowali dodatkowo ziemie do budowy nastepnego domu –wiec zadnych zastrzeżeń nie mielismy , polecam :)
  • Gość: booblista IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 09.05.14, 15:14
    Ja pozwolenie i pozostałe zgody oraz resztę papierów szczęśliwie miałem już w spadku. Co do kosztów to róznie bywa na pewno od kilku do kilkunastu tys, ale to zależy … u mnie nie wzieli jakos strasznie drogo za za rozbiórkę i wywóz, to mogę polecic firme , bo byłem zadowolony i z pracy i z wyceny www.pl-kraz.pl/ .
  • Gość: KarolinaKK IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 26.05.14, 13:40
    No tak, to koszta są, ale w kwestii wyburzenia to i ja mogę podać namiary na firmę, która się tym zajmuje. Miałam z nimi okazję wspólpracować jak rozbiórkę budynku na naszej działce przeprowadzaliśmky: www.cm-construction.pl/oferta/19
  • drogimex 03.05.15, 23:01
    Witam,
    polecam przede wszystkim sprawdzić, czy dom ten nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku ochrony konserwatorskiej bardzo trudno uzyskać zgodę na rozbiórkę. Jeśli wszystko jest w porządku to polecam stronkę zbudujmydom.pl/index.php?page=jak-zglosic-rozbiorke-budynku gdzie w prosty sposób opisano jakie formalności należy dopełnić przy zgłoszeniu zamiaru rozbiórki budynku.
  • magd.aw79 25.01.17, 14:17
    Nam rozbiórkę domu, który zakupiony został wraz z działką wykonała firma Trex Hal z Rybnika - www.trexhal..pl
    Fachowo oraz dosyć tanio (porównując z innymi firmami oczywiście)
  • magd.aw79 25.01.17, 14:19
    Nam rozbiórkę domu, który zakupiony został wraz z działką wykonała firma Trex Hal z Rybnika - www.trexhal.pl
    Fachowo oraz dosyć tanio (porównując z innymi firmami oczywiście)
  • highit 19.12.17, 15:47
    Nie lepiej skontaktować się z firmą od rozbiórek np. anion-transport.pl/wyburzenia-i-rozbiorki ? Przecież oni są najlepiej rozeznani jeśli chodzi o takie kwestie i każdą poradę dostajesz za darmo :D

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka