Dodaj do ulubionych

Dom z piwnicą - jak zrobić poprawnie drenaż?

21.02.11, 14:06
Witam serdecznie! Liczę na Waszą pomoc a w szczególności osób, które robiły drenaż. Wybudowaliśmy dom parterowy cześciowo podpiwniczony ( piwnica zaznaczona na czerwono ). Pod piwnice był wykopany dół wysoki na 3 m. W tym dole panowie wybudowali piwnicę, ściana z bloczków kładzionych w poprzek, styropian 10 cm. na zewnątrz zwykła folia. Ze względu na to, że w wykopie było sucho ekipa wszystkowiedząca doradziła, że drenaż jest zbędny. Dodam, że teren gliniasty. Poza tym działka jest ze spadkiem ( zaznaczony na zdjęciu ). Dół wokół piwnic został zasyany gruntem rodzimym i dom był dalej budowany. Gdy mury były już gotowe zaczęły się ulewy i w efekcie w piwnicy woda około 20 cm. Nie było jednak dachu i cała woda ze stropów zapierniczał po schodach do piwnicy. Dom przykryliśmy, wodę wypompowaliśmi i był spokój. Niestety w tym roku po pierwszych roztopach znów woda, jakieś 2 cm w dwóch miejscach. Po przeczytaniu różnych artykółów myślimy, że woda znajduje sobie ujście wokół piwnicy w zasypanej ziemi i przesiąka przez ściany, które są mokre. Mamy nadzieję, że drenaż by pomógł, ale nie wiemy jak go poprawnie wykonać. Czy wystarczy dać rury po bokach i od strony z której spływa woda? Nie trzeba by wtedy odkopywać ściany frontowej. Najbardziej nurtuje nas jak prawidłowo zrobić wykopy gdyż piwnica jest bardzo głęboka a reszta domu już nie. Będę wdzięczna za radi i proszę nie wspominać, że zrobiliśmy bląd, bo teraz to musztarda po obiedzie i wystarczą nam już nieprzespane noce.

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7f09f6613b566a93.html][IMG]http://images43.fotosik.pl/648/7f09f6613b566a93m.
Edytor zaawansowany
 • jarecki_2 21.02.11, 15:23
  Na przykład tak:

  www1.pipelife.com/web/pl_new/t2w_pl.nsf/webTop/A2EF888ABFE3FF24C125728300610201


  --
  "Zakład Usług Budowlanych"
  zubbau@gmail.com
 • Gość: zikimas IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.02.11, 14:28
  A ten "grunt rodzimy" to pewnie .... glina.
 • leon64 22.02.11, 22:51
  Mój znajomy miał podobny problem. rozwiązał go w następujący sposób. Przed domem od strony wzniesienia zrobił 2 drenaże, około 5 metrów od budynku pierwszy, który zbierał wodę powierzchniową, na głębokości pół metra wpakował rurę drenażową w rękawie z geowłókniny na podsypce piaskowej, na wierzch nakładł, kamieni, nie wiem jak takie kamienie fachowo się nazywają, ale opiszę jak wyglądają: okrągłe wielkości 10-15cm. na wierzch tych kamieni tylko 10-15cm ziemi do poziomu gruntu, drugi drenaż metr od budynku na głębokości metra, tu poszło sporo tych kamieni, ułożenie takie samo, podsypka z piasku, dren w otulinie z geowłókniny i kamienie, na wierzch 15cm ziemi do poziomu gruntu. W piwnicy wykopał dziurę, wpakował beczkę, taką dużą, po oleju castrol wysokość około 1,20 metra, beczka ma nawierconych całą masę dziur, to jest totalne sito, w beczce jest zamontowana pompa z pływakiem, jak pojawi się woda, pompa się włancza i wypompowuje do kanału, w piwnicy ma płytki na posadzce, nad beczką jest tylko wieczko/dekiel o takiej średnicy żeby mógł wyciągnąć kabel z pompą, beczka jest wkopana pod schodami tak, aby nie przeszkadzał dekiel pod nogami jak się chodzi po piwnicy. dom stoi na stoku, tam jest sama glina, może 2-3cm ziemi, przy ulewach wszystko spływa, nic nie wsiąka, a na wiosnę napływ wody jest tak duży, że pompa w beczce czasem chodzi przez kilka godzin, uwaga pompa powinna być odpowiedniej wydajności, uff to chyba by było na tyle, mam nadzieję, że opis się przyda, pozdrawiam.
  --
  --->|| FILMY ONLINE BEZ LIMITU I OPŁAT PREMIUM ZA DARMO ||<---
 • leon64 22.02.11, 22:57
  zapomniałem dodać, że dren był z wierzchu też przysypany piaskiem oczywiście gruboziarnistym, dopiero na wierzch te kamienie.
  --
  --->|| FILMY ONLINE BEZ LIMITU I OPŁAT PREMIUM ZA DARMO ||<---

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka