Dodaj do ulubionych

Piecyk dwufunkcyjny z zamkniętą komorą - wymogi

06.12.11, 18:53
Witam.
Potrzebuję porady. Zamontowałam piecyk dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania (immergas) z wyprowadzeniem spalin na zewnątrz przez ścianę. Ponieważ jest to mieszkanie w bloku potrzebne mi było zezwolenie na montaż takiego pieca od zarządcy (TBS), które uzyskałam. Teraz sąsiadka skarży się na spaliny z pieca (podobno wpadają jej przez okno od wyprowadzonej przez ścianę rury). TBS - y teraz oczekują ode mnie demontażu pieca, współpracują ze Spółdzielnią kominiarską w mieście i żaden kominiarz nie chce mi napisać pozytywnego protokołu odbioru. Co mam robić? Czy w przypadku takiego pieca są jeszcze jakieś wymogi techniczne dotyczące jego rozmieszczenia, co w ogóle wspólnego z tym maja kominiarze skoro jest to zamknięta komora spalania i TBS nie oczekiwało przed wydaniem zgody mojej konsultacji z kominiarzami.
Za podpowiedź dziękuję. Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • Gość: lopi1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.12.11, 10:29
    Jeśli kociołek ma moc większą niż 5 kW, spalin nie możesz wyprowadzić przez ścianę budynku.
    W budynku jednorodzinnym moc graniczna dla takiego przypadku wynosi 21 kW.
    Jeśli przekraczasz 5 kW musisz zastosować (jeśli to możliwe) pobór powietrza do spalania rurą, która przechodzi przez ścianę a wylot spalin podłączyć do przewodu kominowego wychodzącego ponad dach. Dodatkowe koszty to przejściówka umożliwiająca taki układ oraz wkład kominowy ze stali nierdzewnej. Poza tym ewentualne procedury wynikające z prawa budowlanego-projekt, pozwolenie na budowę, opinia kominiarska, warunki techniczne wydane przez gazownię itp.
    Jeśli nie masz takiego projektu i pozwolenia możesz spotkać się z zarzutem samowoli budowlanej. A projektu chyba nie masz, bo żaden projektant nie zrobiłby wyrzutu spalin z kotła dwufunkcyjnego (przekraczasz 5 kW z uwagi na ciepła wodę) przez ścianę budynku wielorodzinnego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka