ogrzewanie , ogrzewanie Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.08.04, 11:21
        nie podałeś wysokości pomieszczenia ale zakładam iż ma 2,6 m -jest zbyt
        małe .czy ma przewód kominowy i wentylacyjny ,czy ma nawiew powietrza z zewnątrz
        i jeśli to jest dom to dlaczego nie da się wygospodarować większej przestrzeni
        na pomieszczenie w którym ma znajdowac się kocioł?
        • Gość: Bogol1234 IP: *.proxy.aol.com 28.08.04, 14:25
          Pomieszczenie ma 2,60 jes polozone na zewnetrznej scianie budynku wiec
          nawiew mozna wykonac .Przewod kominowy jest.Czy sa jakies przepisy dotyczace
          wielkosci pomieszczenia na piec?.Slyszalem o piecach z zamknieta komora
          spalania pobierajacymi powietrze podwujnym kanalem spalinowym ,moze taki
          by sie nadawal. Dziekuje za odpowiedz.
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.08.04, 21:03
            Przewód kominowy spalinowy min 130mm kubatura pomieszczenia dobrze będzie 15 m3.
            oprócz nawiewu przewód wentylacji grawitacyjnej.
            z amkniętą na pewno będzie się nadawał ale i tak warunek wentylacji i nawiewu
            musi być spełniony. Przy kotle z zamknięta komorą i wyprowadzonym przewodem
            spalinowym przez komin i zasysem z komina /dwurura/ istotna jest równiez
            wysokosć komina.
    • To i ja się podłączę z pytaniem: mamay w domu ogrzewanie węglowe i chcielibyśmy
      połączyć je z gazowym, żeby w nocy trzymać ciepło gazem (węgiel mamy powiedzmy
      dośc tanio, ale komu się chce wstawać w nocy). No i, jako kompletny laik :)
      pytam, jak to zrobić, jaki kupić piec, czy wymieniać instalację/kupować nowy
      piec węglowy itp. Dzięki za info z góry!
      --
      www.pandora.blox.pl A tu życie z Pitulem dzień po dniu
    • Gość: agata IP: *.proxy.astra-net.com 07.09.04, 19:36
      Zdecydowałam się na postawienie w mojej kawalerce pieca kaflowego. Jakie są
      koszty postawienia takiego pieca? Przypominam, że moje mieszkanie ma jakieś
      30m2. Czy mogę kupić piec kaflowy przenośny, w ramie? Zda to zadanie?
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.09.04, 19:31
        nie wiem .
        ale czy masz tam przewód spalinowy ?
        czy jest przewód wentylacyjny ?
        I na koniec -które to piętro i czy masz kawalera do noszenia węgla ?
        • Gość: sylvia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.10.04, 12:58
          mam pytanko ... na razie jestem absolutnym laikiem. bardoz prosze o pomoc przy
          wyborze ogrzewania domu typu kanadyjczyk o orientacyjnej powierzchni ok 100m2 z
          użytkowym poddaszem. dom ma malutkie pomieszczenie gospodarcze (o ile nie
          zmienimy projektu), na razei jest tylko prąd , gaz ma być ale nikt nei wie
          dokłądnie za 3 czy za 8 lat. jak rozwiazavc sposób ogrzewania by nei popaść w
          ruinę z powodu kosztów ogrzewania? na pewno kominek, ponadto wszyscy nam
          proponują zwykłe grzejniki na prąd, a jak to wygląda potem z kosztem?
          zastanawiamy się and zrobieniem wstępnej instalacji pod CO podczas budowy domu
          a potem dokupienia grzejników i pieca gdy zajdzie możliwość podpięcia pod gaz.
          Czy takie rozwiązanie ma sens? no i pozostaje pytanie dot. sposobu ogrzewania
          na ten czas przejściowy. a dom ma współczynnik 0,24 . dziękuje za informacje
          Sylvia
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.10.04, 19:30
            gdyby to był mój dom wykonałbum ogrzewanie wodne-grzejniki wyposazone w kocioł
            elektryczny ido tegokominek z płaszczem wodnym grzejący równiez bojler z
            wężownicą i grzałką elektryczną , może dołożyłbym dwie tanie płyty kolektora
            słonecznego do grzania wody ,ale uprzedzam iż jest to mimo wszystko dość
            kosztowne rozwiązanie na etapie inwestycji ,za to potem tanie w eksploatacji -
            wykonywałem już takie i klienci są zadowoleni z eksploatacji.
            • Witam i od razu prosze o szybką reakcję. Wprowadziliśmy się do domku
              jednorodzinnego. Mój ojciec zajmuje dół domu. Ja po podniesieniu dachu będę
              mieszkała na pętrze. chodzi mi o ogrzewanie podłogowe. Bardzo chciałabym je
              mieć w łazience. Słyszałam ,że koszty nie są drogie metraż łazienki ok. 8qm)
              Pjciec chce już teraz wylewać szlichtę 5cm nad istniejącym stropem. jak to
              zrobito popij wodą , po moim ogrzewaniu podłogowym. Nie rozumiem jego
              argumentów,że przez to ogrzewanie poziom szlichty musi na całym piętrze
              podnieść o 5 cm. Prosze o jeakieś rozwiązanie i przybliżone koszty ogrzewania
              podłogowego.Dziękuję z góry za podpowiedź
    • Witam.
      Planuję zakup mieszkania ok. 50m2, w którym do ogrzewania wody używa się
      bojlera elektrycznego. W mieszkaniu dostępny jest gaz miejski i w związku z tym
      zastanawiam się, czy warto byłoby przerobić ogrzewanie wody na piec
      przepływowy. Pytanie, czy warto i jakiego rzędu bylyby to koszty?
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.09.04, 19:36
        skoro nie ma podgrzewacza gazowego - to pewnie nie ma przewodu kominowego do
        którego można się z takim podłaczyć , co jest z wentylacją ?
        o kosztach można mówić po obejrzeniu całosci i wglądzie w opinię kominiarską.
        Samo ogrzewanie wody gazem będzie tańsze od ogrzewania prądem elektrycznym.
        • Gość: gość IP: *.walbrzych.sdi.tpnet.pl 24.09.04, 09:22
          kupiłem piec miałowy z pleszewa, rozpaliliśmy węglem - 4 małe łopatki i
          zostawiliśmy z temperaturą na piecu 64 stopnie, rano zaglądam a temperatura na
          piecu 93 a woda przelała się przez naczynie wyrównawcze, byłem zdziwiony ze
          taka mała ilośc węgla tyle szumu narobiła, moje pytanie: czy mógł sie uszkoszic
          kocioł? z zewnątrz wygląda OK
    • Gość: agata IP: *.proxy.astra-net.com 09.09.04, 20:37
      Mogę mieć piec kaflowy, był kominiarz, sprawdił. Lepszy będzie przenośny, czy
      taki na stałe? Zdun wycenił postawienie pieca na 800 do tysiąca złotych.
      • Witam! Mam małe pytanko: mieszkanie, stare budownictwo, 43m2. Chcemy mieć
        kominek (jest oczywiście możliwość), ale też ogrzewanie tradycyjniejsze... Czy
        opłaca się, albo jakie są jeszcze możliwośći, zamontowania piecyka na gaz do
        c.o., wody w kranach. Założenie:sterowanie temperaturą, ogrzewanie też
        kominkiem, łazienka - kaloryfer łazienkowy, wykluczone elektryczne (opłaty za
        prąd - czy mam rację?). Dziękuję i pozdrawiam!
        • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.04, 20:55
          straszne zamieszanie-jaki kominek -klasyczny wkład ,czy też np. z płaszczm
          wodnym ? bo do tak małego mieszkania z płaszczem wodnym to zbyt duży
          wydatek .Jeśli masz komin opłaca się załozyć kocioł gazowy dwu -funk woda -co
          ALE JEST TO SZTUKA ZNALEŻĆ ODPOWIEDNI KOCIOŁ DO TAKIEJ POWIERZCHNI .
      • Gość: lecho IP: *.devs.futuro.pl 22.11.04, 21:36
        a wiesz ile sadzy jest z węgla?
        aha i zdun nie dodał do tego kosztów materiału
    • Gość: piotr IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.09.04, 23:04
    • Gość: piotr IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.09.04, 23:07
      mam pytanie, czy to prawda, ze w pomieszczeniach z kotlami na olej czuc jego
      zapach? czy mozna to jakos usunac? czy przy dystrybucji cieplego powietrza
      okoloce wylotow sa narazone na ubrudzenia sadza czy innymi brudami? dziekuje za
      odpowiedz
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.04, 20:48
        Prawda - można , zmieniając system na gazowy.
        po dwuch latach wyloty są brudne niezależnie od wszelkich stosowanych filtrów
    • Gość: alek IP: 62.29.135.* 21.09.04, 23:09
      a jak sie sprawdzaja pompy ciepla???czytalem swietne 'recenzje', niestety zadna nie nalezala do uzytkownika takeigo systemu...:(
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.04, 20:43
        są super !! ale układ grzewczy musi być wykonany jako układ niskotemperaturowy
        np. ogrzewanie podłogowe, cena za ogrzewanie w naszych warunkach jest
        porównywalna z cena gazu -wydatek max 1-4 oznacza iż nalezy włozyc 1kW energii
        elektrycznej aby uzyskać 4 kw energii cieplnej i to przy ograniczonej
        temperaturze , jednakże w specjalnych warunkach może być lepiej - zależy to od
        dolnego żródła ciepła , inwestycyjnie są bardzo drogie -co najmniej dwa razy za
        drogie , w klasycznym budynku jednorodzinnym wg, mnie się nie opłaca .Państwo
        olewa ekologię i nic do tych technologii nikomu nie dopłaca .Jak masz dużo kasy
        i stać cię na experymenty możesz spróbować.Reszta to mit i reklama . pozdr.
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.04, 20:50
        recenzje producentów zawsze będą swietne ,a życie sobie.
    • Gość: KAROL IP: *.pacyna.sdi.tpnet.pl 27.09.04, 19:41
      Zima zapasem wiec namówiłem swoich rodziców do zmiany ogrzewania z węglowego na
      gazowe (gaz ziemny) powierzchnia okło 150 do 170 m. I pojawiło się kilka
      problemów:

1.Jaki wybrać piec wiszący czy stojący ( dobry a tani :- )) )
      2. Czy wymieniać grzejniki? ( są w tej chwili żeliwne w układzie około 200 l
      wody)

Z góry serdeczne dzięki.
      Pozdrawiam Karol
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.09.04, 21:14
        klient w salonie mercedesa pyta czy może dostac ofertę na merca nowego ale w
        cenie fiata np malucha - nie może !!!!
        do takiego domu polecam kocioł wiszący z modulacją - do modernizacji starych
        układów z dużą objętością wody polecałbym kocioł kondensacyjny .
        grzejniki mogą zostać , ale kiedyś musisz je i tak wymienić .na pewno zapytasz
        który .Jeśli nie stac cię na vaillant -a , vieśmana , lub buderusa , albo de
        dietriich by remeha , poleciłbym aristona.
    • Gość: nike IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.09.04, 10:22
      bardzo proszę montera o pomoc, a mianowicie zależy mi na twojej wypowiedzi,
      mamy kupiony stary dom, remont przeprowadzamy gruntowny (wymiana dachu, okien,
      ocieplenie itp.)jakie ogrzewanie? chcieliśmy gazowe, nawet bardzo ale co
      niektórzy nam odradzają, bo mówią że nas póści z torbami, bardzo proszę abyś
      się wypowiedział, dom jest z 60r., piwnice pod 1/2 domu, parter ok.80 m2,
      piętro też ok. 80 m2, myśleliśmy też jeszcze dodatkowo o kominku ? bardzo
      proszę i dziękuję.
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.09.04, 21:20
        wszystko zalezy od tego jakie macie wielkie ''torby''
        A POWAZNIE-jeżeli wykonaliście gruntownie wszystko co piszecie i nie będziecie
        szukać wynalazków i firm wykonawczych nie sprawdzonych to nie powinniście
        płacic więcej niż 350 -400 zł za ogrzewanie w miesiącach zimowych - ogrzewanie
        kuchenkę i ciepła wodę .Wpowiedzi na ten temat już na forum się pojawiały .
        Kominek -fajna rzecz , a gdyby był z płaszczem wodnym to super.
    • Gość: Domator IP: *.ey.com.pl / *.ey.com.pl 29.09.04, 15:50
      Mieszkam w moim domu już prawie dwa lata. Teraz uruchomiłem instalację grzewczą
      na jej trzecią zimę (kocioł Viessmann Vitopend 100, jednofunkcyjny, zasobnik,
      instalacja gazowa, grzejniki Purmo, sterownik elektroniczny temperatury).
      Wykonanie dobre, nie mam powodów do narzekań. Instalacja była używana przez
      cały okres (woda).
      Po raz ostatni piec i instalacja były oglądane przez fachowca podczas
      uruchamiania, czyli dwa lata temu. I tu pytania:

Czy trzeba teraz robić jakiś przegląd (wszystko pięknie działa i zastanawiam
      się czy to ma sens)?
      Czy ma to robić monter (ten kto kładł instalację), czy licencjonowany fachman
      od Viessmanna (ten co uruchamiał instalację)?
      Jak często w ogóle robić przeglądy?
      Ile to kosztuje (Warszawa, cena oczywiście orientacyjna)?
      Co powinno wchodzić w skład takiego przeglądu i na co zwrócić uwagę?
      Co się może popsuć w instalacji po takim krótkim okresie?
      Czy to prawda, że zasobniki szlak trafia po kilku latach?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
      Domator
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.09.04, 21:44
        robić czy nie robić przegląd ?? a jezdzisz samochodem ? bez przeglądów , wg
        mnie robić . Komu powierzyć przegląd -jeśli coś nawala w kotle - bezwzględnie
        uprawnionemu serwisantowi , ale oni najczęściej ograniczają sie tylko do kotła
        i zasobnika , wszelkie rurki dochodzące do kotła napawają ich
        obrzydzeniem ,najlepiej znależć takiego który ma stosowne uprawnienia do kotłów
        i zna instalację , Ja PRZEDŁUZAM KLIENTOWI GWARANCJĘ NA KOCIOŁ DO TRZECH LAT
        JEŻELI WYKONYWAŁA MOJA FIRMA INSTALACJĘ I MONTAZ KOTŁA WRAZ Z URUCHOMIENIEM
        jeżeli klient co rok wykonuje przegląd kotła i kotłowni ( kwota od 70-180 zł )
        plus dojazd.PRZEGLĄD KOTŁA - SPRAWDZENIE SZCZELNOŚCI PRZEWODÓW GAZOWYCH ,
        SPRAWDZENIE AUTOMATYKI ZABEZPIECZAJĄCEJ KOCIOŁ I SYSTEM GRZEWCZY ,SPRAWDZENIE I
        UZUPEŁNIENIE CIŚNIENIA W NACZYNIACH PRZEPONOWYCH CO I CWU, KONTROLA FILTRA CO ,
        GAZU I EWENTUALNE CZYSZCENIE ,OGLĘDZINY I EWENTUALNE CZYSZCZENIE PALNIKA ,
        KONTROLA CIŚNIENIA GAZU NA BLOKU GAZOWYM I PALNIKU ,SPRAWDZENIE MAKSYMALNEGO
        ZUZYCIA GAZU , W PRZYPADKU KOTŁÓW GAZOWYCH Z PALNIKAMI WENTYLATOROWYMI ANALIZA
        SPALIN ZA POMOCA PRZYZĄDU , USTAWIENIE W RAZIE POTRZEBY , WYDRUK POMIARÓW ALE
        ZA TE CZYNNOŚCI DODATKOWA OPŁATA OK.90-150 ZŁ .
        CZY TO TRZEBA ROBIĆ w Krakowie wielu ma węza w kieszeni ale czasem wyniki tego
        sa załosne , ( koszty ) np. w przypadku zatkania filtra w instalacji 90% wymaga
        czyszcena stopniowo wzrasta zużycie gazu klient nie wie iż zamiast
        serwisantowi , płaci gazowni za niepotrzebnie zuzyty gaz , to samo dotyczy
        palnika , zakamienionego wymiennika , itd.
        Wszystko kiedyś szlak trafia ,pies zyje 20 lat , człowiek 80 ,a inne zwierzaki
        krucej lub dłużej ,jeżeli zasobnik wyposazony jest w zawór bezpieczeństwa ,
        naczynie przeponowe , a przed zasobnikiem zamontowany jest reduktor cisnienia -
        nie tani tylko dobry , anoda magnezowa jest kontrolowana raz na dwa lata i
        zasobnik jest przyzwoitej firmy to powinien wytrzymac ok 10 lat.
        jezeli moja odpowiedz rozjasniła Ci cokolwiek to bardzo mnie to cieszy.
    • Gość: Ala IP: *.internetdsl.tpnet.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 29.09.04, 23:14
      Witam z góry zaznaczam,że moja wypowiedz może być chaotyczna,bo jestem
      kompletnym laikiem w tych sprawach-mamy domek mały 90m2-piwnica,parter i małe
      podasze-mąż -podkreślam,że też jest laikiem uparł się na kocioł olejowy Buderus
      LoganoGI 15UBE-grzejniki też będą wymieniane-czy to jest dobry pomysł z tym
      ogrzewaniem olejem-zaznaczam ,że gaz odpada i nie ma możliwośći podciągnięcia.I
      jeszcze jedno pytanie-jeżeli pomieszczenie nie było ogrzewane przez 3lata,a
      znajdują się już tam panele-czy jest prawdą,że może je wybić czy pojawić się
      grzyb na śćianach.Dziękuję za odpowiedz.
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.04, 23:37
        jezeli w grę wchodzi tylko olej to Buderus olejowy jest ok., jesli nie
        przeszkadza Wam trochę pracy i kurzu to mozna by pomyslec o kotle na eko
        groszek z podajnikiem , lub peletss ,- eksploatacyjnie na pewno wyjdzie taniej
        niż olej.

nie rozumiem o co chodzi w ostatnim akapicie kogo wybić i czym , oraz co ma do
        tego grzyb.
    • proszę montera o opinię na temat
      indywidualnych liczników ciepła montowanych na podejsciach do poszczególnuch
      lokali mieszkaniowych .
      czy wykazują one tylko zużycie ciepła i przepływającej wody?
      cz można indywidualnie regulować pobór ciepła z pominięciem regulacji przy
      głównym piecu( piec gazowy na cały blok)?
      a może uzyskam podpowiedź montera lub innych użytkowników forum w jaki
      najbardziej "sprawiedliwie społeczniy" sposób prowadzić rozliczenie zużycia
      ciepła na poszczególne lokale?
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.04, 23:54
        nie ma sprawiedliwosci na tym świecie!
        Wszystko jest umowne . problem pomiaru zuzywanego ciepła jest kazdorazowo
        jakimś kompromisem .wszelkiego typu liczniki to sprawy umowne ,jak by nato nie
        patrzeć służą do podziału kosztów ogólnych pochłanianych przez kotłownię .
        jesli wszyscy lokatorzy mają je załozone to podział jest mniej więcej
        sprawiedliwy, inną sprawa jest koszt jednostki wskazywanej przez licznik.
        Po założeniu licznika istnieje możliwość regulacji poboru ciepła np. za pomocą
        zaworów z głowicami termostatycznymi -są tez głowice programowalne z
        mozliwoscia nastawy zarówno temperatury jak i przediziałów czasowych w jakich
        dana temperatura ma się utrzymywać -coś jak programator tygodniowy do kotła
        tyle że działajacy tylko na jeden grzejnik , mozna równiez za licznikiem od
        strony mieszkania zainstalowac zawór dwudrogowu sterowany programatorem
        tygodniowym z mieszkania lub zamiast głowic termostatycznych założyć na zawory
        siłowniki elektrotermiczne sterowane z programatora tygodniowego wg . Twoich
        nastaw.Jak wię widzisz można robić to na różne sposoby nie dotykając kotła- bo
        on pracyje wg. swojego rytmu wyznaczonego np. sterownikiem pogodowym .twoje
        indywidualne regulacje wpływaja na jego pracę -zuzycie gazu ale nie
        przeszkadzają innym w uzywaniu ciepła wg. ich potrzeb , kocioł "rozpoznaje " iż
        układ zmniejszył zapotrzebowanie na grzanie i za pomocą swoich układów
        kotłowychreaguje w odpowiedni sposób.
        I nie szukaj sprawiedliwości bo to nierealne rozliczenie ma być dobre i
        klarowne matematycznie a jedynie słuszne społecznie już było.
    • Gość: seven IP: *.icpnet.pl 01.10.04, 19:19
      pytanie o piec
      kupilem 80 metrowe mieszkanie w kamienicy, musze tam zinstalowac ogrzewanie
      gazowe, wiem ze musze kupic 2 funkcyjny piec, no wlasnie, jaki najlepszy? czy
      do 5000 zl dostane cos na lata? chodzi mi o jak najbardziej ekonomiczny, i
      zeby
      nie bylo klopotow np, gdy jedna osoba bierze prysznic, a druga korzysta z
      cieplej wody w kuchni, chcialbym aby obie osoby mialy ciepla wode ;) , bardzo
      prosze o rzezcowa osobe, to co tu sie dowiem, bedzie mialo duzy wplyw na moj
      zakup, wielkie dzieki
      • Gość: Rafal IP: *.dip.t-dialin.net 03.10.04, 11:12
        Dzien dobry Panu
        Mam zamiar zmienic ogrzewanie w domku 120m kw. z weglowego na gazowe.
        Tzn.kompletna wymiana (czesc instalacji bedzie pod tynkiem)
        Moje pytanie dotyczy rurek z miedzi.
        Mam okazje odzyskac wszystkie potrzebne mi do instalacji rury
        z rozbieranej instalacji CO w pewnej fabryce
        Instalacja ta byla montowana 10 lat temu, a 2 lata jest juz nieczynna.
        Czy to ma sens?
        pozdrawiam.
        • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.04, 13:05
          kosz rury instalacyjnej miedzianej dla takiej powierzchni ro rząd 800-1000zł
          rury z demontazu nie dają gwarancji że wytrzymaja jesze długi czas , nie wiemy
          co w tej fabryce wytwarzano jaki jest stan ich powierzchni , na pewno w
          wykonawstwie pochłona więcej czasu i energii wykonawcy .
          wg. mnie to nie ma sensu .
        • witam,
          mam w projekcie kocioł FERROLI DOMINA C24E. Mieszkanie 60 m2
          2 pokoje przedpokój + łazienka. co sądzisz o piecu?
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.04, 21:22
            Generalnie tego kotła akurat nie znam ale DOMINA przypomina mi inny włoski
            kocioł innego byc może producenta , jesli musisz to ją kup , ale popatrz czy
            ewentualnie w podobnej cenie nie dostaniesz lepszej marki , inaczej marki
            uznawanej za lepsza na naszym rynku. Ferolli to znana firma w branzy
            grzewczej , nie wiem jak jest z serwisem -zapytaj sprzedawcy.Jeśli kupujesz u
            instalatora który go zamontuje i ma na ten kocioł serwis to ok. Jesli zaś
            kupujesz w sklepie , montuje -nie daj boże firma garaż , a serwis jest tylko na
            ulotce to się zastanów .
            Aodnosnie projektów to wsadza się do nich nie to co jest optymalnie najlepszym
            rozwiazaniem dla danego budynku lub mieszkania lecz powiedzmy to co ma w danej
            pracowni największą siłe przebicia.
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.04, 13:14
        mieszkanie 80 m to niewielka przestrzeń dla ogrzewania .Do kwoty 5000zł kocioł
        dwufunkcyjny jesteś w stanie kupić nawet nie zły ,jesli chodzi o ekonomię to
        wszystkiesą podobne , gorzej z serwisem , ja mam zaufanie do Vaillanta,
        Buderusa , Viessmana , De dietrich-a ,Remehy , może być Ariston , ew.Beretta.
        J a poleciłbym CI kocioł z małym wbudowanym zasobnikiem np. Vaillant z
        wbudowanym zasobnikiem lub Ariston.
        Udanych zakupów
        • Gość: Romek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.10.04, 14:54
          Mam pytanie popsuł mi się wczoraj piec dwu funkcyjny na gaz firmy Termet
          Płomień sie nie zapala przy odkręceniu ciepłej wody ani nie ogrzewa
          pomieszczeń. Mógł by Pan coś w tej sytuacji poradzić.
    • Gość: klemens IP: *.visp.energis.pl 06.10.04, 23:21
      Pytanie mam: dom pietrowy 240 m2, woda ogrzewana przepływowymi
      ogrzewaczami,instalacja nowa miedziana, piec miałowy. Problem w tym,że piec
      jest tak zniszczony, ze pociągnie może jeszcze tą zimę. Czy możesz doradzić mi
      jakieś optymalne rozwiązanie ogrzewania tego domu? Wymiana pieca w przyszłym
      roku. Aha, brak gazu, kotłownia w piwnicy. Kominki nie wchodzą w grę.
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.10.04, 16:01
        nie masz wyjścia , gazu niema , płynny -chyba nie -cena i rosnaca akcyza , olej
        strach myslec co będzie , a juz jest drogi , może by tak ekogroszek z
        podajnikiem tylko uprzedzam cena jest dość wysoka, ale z reguły może byc na
        ekogroszek i pelets.Generalnie dość wygodny w obsłudze . Producenci HEF, BIECZ
        WIADRUS, .CENY -6000-18000 ZŁ -WSZYSTKIE DO UKŁADU OTWARTEGO
    • Gość: Alex IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.10.04, 23:20
      W jakim mieście Pan pracuje? Jestem z Wrocławia i potrzebuję konsultacji - nie
      sądzę jednak, żeby obyło się bez oględzin. A jeśli nie Pan, to może jakiś
      znajomy kompetentny z Dolnego Śląska? Pozdrawiam
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.10.04, 10:43
        instalacje mogę wykonać wszędzie.aby nie zanudzć na forum szczegółami podaj
        adres netowy , lub inny kontakt informacja jest za darmo.
        • Gość: Alexa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.10.04, 16:33
          1. Z jakiego powodu wylot przewodu powietrzno-spalinowego od kotła z zamkniętą
          komorą spalanie nie może być w odległości do 0,5 m od otworu okiennego? Czy w
          przypadku w ogóle nieużywanych-nieotwieranych okien (na klatce schodowej) można
          by zrobić wyjątek?
          2. Czy są jakieś przeciwwskazania odnośnie montażu kotła na klatce schodowej (z
          zamkniętą komorą)? Oczywiście to klatka schodowa w całkiem prywatnym budynku -
          bez dostępu do niej obcych osób.
          3. Proszę o kontakt - alexa66@poczta.onet.pl - chciałabym się poradzić, ale
          sytuacja wydaje mi się dość skomplikowana i nietypowa, więc nie będę zabierać
          miejsca na forum.
          Pozdrawiam
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.10.04, 09:50
            odp. 1 -przepis jest taki a nie inny , poza tym gdybyś jednak kiedyś otwarł
            okno to spaliny powędrują do srodka , z praktyki mogę Ci powiedzieć iż u mnie
            wogóle nie wypuszczamy wylotu spalin jeżeli na ścianie znajdują się otwory
            okienne. Od przepisów nie ma wyjątków jeśli w grzę wchodzi bezpieczeństwo
            użykownika.
            2- Na ogół na klatce schodowej nie ma otworów wentylacyjnych , które to bez
            względu na rodzaj kotła w przypadku kotłów gazowych i nie tylko są
            niezbędne.Brak tez jest kratek ściekowych - koniecznych ze względów czysto
            praktycznych.
    • nie wiem, czy to też kwestia na którą mógłbyś odpowiedzieć, ale czy znasz się
      na procedurze przeprowadzenia modernizacji/remontu instalacji gazowej
      (ogrzewanie wody) w mieszkaniu. Jakie dokumenty trzebaby mieć, kogo prosić o
      pomoc w tej sp[rawie? Z góry dziękuję za odpowiedź
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.10.04, 19:51
        mało precyzyjnie co wtej instalacji należy zmodernizować ? co ma wspólnego
        modernizacja instalacji gazowej z wodą ,
        Czy obecna instalacja jest szczelna ?
        gdybyś jednak chciał coś grzebać z gazem to
        1-potrzebujesz opinii kominiarskiej o możliwości przyłaczenia do komina
        odbiornika gazu, i prawidłowej wentylacji pomieszczenia w którym odbiornik się
        znajduje .
        2-jeżeli modernizacja zmienia przebieg od licznika do odbiornika ,formalnie
        potrzebny jest projekt , i warunki z gazowni.
        3-montaż powinien przeprowadzic uprawniony do takich prac instalator i wykonac
        próbę potwierdzona protokółem ,jeżeli był zdjęty licznik do protokółu wykonawca
        powinien dołaczyć wniosek o napełnienie instalacji.
        • Chodzi o to, że kiedys w tym mieszkaniu były dwa piecyki gazowe - oddzielny do
          kuchni i oddzielny do łazienki. Kuchnia i łazienka na dwóch końcach mieszkania.
          W tej chwili nie ma zadnego. Sterczą tylko ze sciany rurki doprowadzające wode
          i gaz. Czy jeżeli piecyk zrobię w kuchni to ogrzaną wodę będzie tzreba
          pociągnąc przez całe mieszkanie do łazienki? Może lepiej termy elektryczne?.
          Jeżeli zostanę przy piecykach to czy znasz kogoś kto tym sie potrafi zająć -
          także przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji?

Gość portalu: monter napisał(a):

> mało precyzyjnie co wtej instalacji należy zmodernizować ? co ma wspólnego
          > modernizacja instalacji gazowej z wodą ,
          > Czy obecna instalacja jest szczelna ?
          > gdybyś jednak chciał coś grzebać z gazem to
          > 1-potrzebujesz opinii kominiarskiej o możliwości przyłaczenia do komina
          > odbiornika gazu, i prawidłowej wentylacji pomieszczenia w którym odbiornik
          się
          > znajduje .
          > 2-jeżeli modernizacja zmienia przebieg od licznika do odbiornika ,formalnie
          > potrzebny jest projekt , i warunki z gazowni.
          > 3-montaż powinien przeprowadzic uprawniony do takich prac instalator i
          wykonac
          > próbę potwierdzona protokółem ,jeżeli był zdjęty licznik do protokółu
          wykonawca
          >
          > powinien dołaczyć wniosek o napełnienie instalacji.
    • Gość: maciek IP: *.dom / *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.10.04, 18:57
      Mamy w planach wymiane instalacji CO w calym mieszkaniu (3 pokoje, willa
      poniemiecka). Do tego zakupimy nowy piec CO na gaz (aktualnie mamy stare
      "Swiebodzice"). Pytania:

1. Gdzie najlepiej montowac piec? Miejsca sa dwa: kuchnia albo lazienka.
      Spotkalismy sie z glosami, ze piec gazowy w lazience to niedobry pomysl (mamy
      tam problemy z wentylacja). Czy instalacja pieca w laziece czyms grozi?

2. Z praktyki zna Pan moze dobre marki i moze polecic czym kierowac sie przy
      kupnie pieca CO?

Acha, mieszkanie ma 73m^2, 3 pokoje, kuchnia, lazienka.

Pozdrawiam,
      Maciek
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.10.04, 14:01
        najlepiej montować piec w pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownie , jeśli nie
        ma może być w łazience lub kuchni , ale przed zamontowaniem popros do domu
        kominiarza aby wskazał przewody dymowe i wentylacyjne .
        Jeśli w łazience wentylacja grawitacyjna jest zła wogóle nie powinno się
        montować tam kotła .i komin spalinowy musi być sprawny potwierdzony opinią
        kominiarska . czym grozi - zaczadzeniem brak sprawnego przewodu spalinowego , a
        brak wentylacji i nawiewu złym spalaniem .
        Wszyscy producenci kotłów twierdzą iż są najlepsi , mnie dobrze sie pracuje z
        Vaillantem , Buderusem , Aristonem , uważam iz Świebodzice nie są złe obecnie
        TERMET , poprawnie pracuja De Dietrich , ale jeśli dana marka ma duzy wybór to
        na ogół te najtańsze modele są najprostszymi rozwiązaniami odbiegającymi od
        pozostałych modeli technicznie.. Szukaj kotła z modulacją -prawie wszystkie
        wiszące - i z jakimś sterownikiem .
        • Gość: Maciek IP: *.dom / *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.10.04, 09:20
          Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Miejsca na kotlownie nie mamy, chyba
          zdecydujemy sie umiescic piec w kuchni, nic nie poradzimy. Z tymi kotlami to
          faktycznie jest tak jak Pan mowi - kazdy twierdzi, ze jest najlepszy. My
          chcielibysmy wykorzystac piec oprocz ogrzewania rowniez do grzania wody i
          zastanawiamy sie nad piecem z zasobnikiem - moze to uscislenie pomogloby Panu
          zaproponowac konkretniejszy model? O jaka modulacje (modulacje czego?) i
          sterownik chodzi?

Pozdrawiam,
          Maciek
    • Witam

To ja z grubej rury! :) Idzie zima. Jak nie zamarznąć w 18,5 metrowej klitce
      sklepowej? Brak w niej C.O., jest natomiast prąd! :) Zeszłą zimę przejechałem
      na nagrzewnicy, która niestety "ciągnie" 2000W a niewiele daje w zamian (no
      chyba, że na niej usiąde - wtedy mogę się nawet oparzyć :)) Co możesz polecić
      aby stosunek jakości do ceny był jak najwyższy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

P.S. Przepustowość klientów to ok. 10 kilkusekundowych pełnychotwarć drzwi
      wejściowych na godzinę. :) Jeśli potrzebujesz więcej danych to bez zbędnych
      krempacji pytaj! :)
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.10.04, 13:47
        cudów nie ma . strata ciepła jest stratą , 18 m2 to niewiele i żaden cud
        grzewczy nie pomoże skoro jest tylko jedno żródło pt. prąd .
        mozna spróbowac gazwe /butla/ gdyby był gaz ,i spełnione warunki /wentylacja /
        i zastosować nagrzewnicę z wyrzuten spalin przez ścianę . /tu znowu warunki
        odległość od okien wylotu spalin itd/
        Producent i dystrybutor - robur polska , z Gdyni -może są inni trzeba szukać .
        Jesli chodzi o cene to są na ogół wysokie ,chyba jeszcze gazela , dystrybutor
        Ferro z Krakowa i CZESKA MORA .
    • Gość: Alexa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.10.04, 07:00
      Hej, a co z moim pytaniem (patrz wyżej)? Pozdrawiam
    • Gość: AgA IP: *.NAT.WRO.Korbank.PL 12.10.04, 14:21
      No to pytam. Mam piec gazowy viesmanna, chcemy dokupić termostat, ale
      bezprzewodowy. Czy to słuszna decyzja????
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.10.04, 16:50
        nie wiem jak popatrzy na to VIESMAN wZASADZIE POWINIEN BYC STEROWNIK Viessmana
        radziłbym jednak kupić przewodowy - mniej kłopotu w eksploatacji więcej z
        załozeniem - a na marginesie jki to kocił VIESMANA .
        • Gość: AgA IP: *.NAT.WRO.Korbank.PL 13.10.04, 09:59
          Kocioł Vitopend 200
          Mąż chce do tego kupić taki oto termostat:

www.e-system.com.pl/o1,termostaty.php#null
          termostat BPT21
          • Gość: Sylvia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.10.04, 13:06
            jeszcze raz bo mi źle zapisało...
            mam pytanko ... na razie jestem absolutnym laikiem. bardoz prosze o pomoc przy
            wyborze ogrzewania domu typu kanadyjczyk o orientacyjnej powierzchni ok 100m2 z
            użytkowym poddaszem. dom ma malutkie pomieszczenie gospodarcze (o ile nie
            zmienimy projektu), na razei jest tylko prąd , gaz ma być ale nikt nei wie
            dokłądnie za 3 czy za 8 lat. jak rozwiazavc sposób ogrzewania by nei popaść w
            ruinę z powodu kosztów ogrzewania? na pewno kominek, ponadto wszyscy nam
            proponują zwykłe grzejniki na prąd, a jak to wygląda potem z kosztem?
            zastanawiamy się and zrobieniem wstępnej instalacji pod CO podczas budowy domu
            a potem dokupienia grzejników i pieca gdy zajdzie możliwość podpięcia pod gaz.
            Czy takie rozwiązanie ma sens? no i pozostaje pytanie dot. sposobu ogrzewania
            na ten czas przejściowy. a dom ma współczynnik 0,24 . dziękuje za informacje
            Sylvia
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.10.04, 19:39
            znam ten typ , ja wolałbym Euroster 2000 -radiowy -jeśli juz .
            Nazwał bym to tak euroster jest prostszy w obsłudze i rzadziej się psuje część
            radiowa.
    • Gość: ZrobToSam IP: 217.153.152.* 13.10.04, 13:25
      Postanowilem zalozyc termostat do Junkersa EurostarZWE 24-2KP (model 8 letni).
      W ramach oszczednosciowych nie chce wzywac serwisanta bo inwestycja bedzie 2
      krotnie drozsza (dojazd 50 robocizna 100). Wiem, ze sparawa jest banalnie
      prosta, gdyz wystarczy srubokret i przewod 2 zylowy. Na plytce w piecu jest
      miejsce/kostka oznaczona jako nr 1, 2,4. Moje pytanie jest dosc banalne,w ktory
      slot trzeba wlozyc kable i czy 3ba dodatkowo cos przestawiac? A moze sie myle,
      ze to nie jest to latwa operacja?
      Dzieki
      Pzdr
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.10.04, 19:34
        powinienes mieć dwa wejścia zwarte przewodem -jak mówią elektrycy -na
        krótko,należy je rozpiąć i w to miejsce wpiąć sterownik.Ale mimo wszystko
        wezwij fachowca i przy okazji niech zrobi przegląd kotła.
        • Gość: ZrobToSam IP: 217.153.152.* 14.10.04, 14:07
          Tak bylo w Berettcie i tym tropem szedlem w Junkersie ale chyba to nie jest
          wlasciwy kierunek. Fachowiec to dobre rozwiazanie ale do bardzo trudnych
          napraw. Obserwowalem fachowca przy ostatnim przegladzie ja tez mam pedzelek a
          nawet odkurzacz i taki przeglad sam sobie moge zrobic. Ok szukam dalej zobacze
          czy mi sie uda.
          PZDR
    • mam problem z centralnym ogrzewaniem w domu pietrowym murowanym na parterze
      jest zimno a na pietrze cieplej,co zrobić, czy zakup pompy jest dobrym
      rozwiązaniem ? dom nie jest najnowszy
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.10.04, 21:34
        jaka to instalacja - pewno grawitacyjna ze starym kotłem -węglowy czy gazowy ?
        Pompa na pewno polepszy krążeniee wody w instalacji ale, przy gazowym starym
        kotłe zwiększy zyzycie gazu ,, może również zaburzyć przepływy i coś nie bedzie
        grzało , jeśli układ jest stary nie ma zapewne zaworów termostatycznych , być
        może grzejniki są żle dobrane i jak znam życie pewno zabudowane ozdobami a pod
        spodem jest nieogrzewana piwnica ,lub brak ocieplenia na posadzce.na górze
        płyta betonowa nie ocieplona .Itd -WIEM ŻE TO WSZYSTKO OGÓLNIKI ale wTwojej
        wypowiedzi brak konkretów.
    • Gość: TYMON IP: *.veranet.pl 14.10.04, 09:55
      Witaj Monter! ciesze sie ze sa ttacy ludzie jak TY :-)! Moje pytanie: dom typu
      drewnianego moze kanadyjczyk alboz bali albo prefabrykat .. ale taki. Gaz jest
      ale dociagnicie 10000 zł chyba za duzo chyba ze powiesz ze to sie oplaci!?
      czytam o kominku wodnym tu na formu co to jest? moza mysli o kozie lub dwoch
      (acha dom bez piwnicy z uzytkowym poddaszem) a woda to nie wiem bo boiler jest
      drogi w rachunkach, czy moze byc przeplywowy grzejnik wodny? co sadzisz o
      piecach akumulacyjnych czy sa sensowne? Najlepiej jakbys podal rozwiazanie tych
      spraw i polecil marki konkretne oraz koszty takiej inwestycji!! dziekuje z góry
      za wyczerppujaca pomoc!! chetnie pogadam poza formu: e-mail lub GG
      • Bardzo proszę o fachową poradę.

Dom ok.300m2, dwie łazienki, cztery osoby, gaz z butli (docelowo ziemny).
        Interesuje mnie kocioł dwufunkcyjny (bo to chyba taniej niz jednof. z
        możliwością podłączenia zasobnika), kondensacyjny (komin do takiego kotła już
        zakupiony). Jakiej firmy kupić?
        Oczywiście, jak chyba wszystkich interesuje mnie rozwiązanie "dobre i nie
        drogie". Czy ma znaczenie to z czego jestwykonany wymiennik (materiały są
        bardzo różne), czy faktycznie inwestować w pogodową regulację pracy kotła,
        która jest droższa od pokojowej, a nie każdy kocioł ma to w standardzie.
        Chciałabym zamknąć się w kwocie zakupu do 8000zł.
        Proszę o poradę.
        Dziękuję.
        Pozdrawiam.

• > Witam , przeczytałem wszystkie pytania i odpowiedzi na tym forum i mam
          pytanie: dlaczego nie poleca Pan kotłów firmy Junkers ? Jestem laikiem więc
          proszę o prostą odpowiedź . Pozdrawiam .
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.10.04, 20:29
            wogóle staram sie nie polecac żadnych marek ale czasem pytający chcą znac moje
            zdanie, więc podaję te do których mam zaufanie i które lubię montować i
            serwisować .
            A jesli chodzi o Junkersa to po prostu nie lubię tej marki ,a poza tym kiedys
            na pewnym rodzaju tych urządzeń widziłem napis wykonano na Plskę i Słowenię
            tani kocioł dla ............ J. należy do grupy Bosch ,uzywałem tych narzędzi
            w pracy i nie byłem zadowolony , ponadto polityka cenowa prowadzona na części
            zmienne mże uzytkownika któremu się coś zepsuje doprowadzić do szłu.

nie uważam byśmy nadal musieli gloryfikowć tą nazwę ,bo w urządzeniach
            grzewczyj jest wiele urządzeń lepszych , tańszych

• Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.10.04, 20:19
          kocioł dwufunkcyjny taniej , ale przy dwuch łazienkach i kuchni będziesz
          losować kto się myje a kto czeka w kolejce -taki kocioł słuzy do obsługi max
          jednego pkt. poboru wody!ale faktycznie jest tanio.
          jaki komin kupiłas do kotła kondensacyjnego -fi, ile?
          Juz pisałem o tanim rozwiazaniu kotła kondensacyjnego z zasobnikiem ARISTON -
          jest niezły i pewny serwis.RODZAJ MATERIAŁU ZASTOSOWANEGO NA WYMIENNIK
          MANCZENIE ale jeśli wymienniki wykonane z odlewu stopu aluminiowo -krzemowego
          mają 10 lat gwarancji to dla uzytkownika jest bez znaczenia .Jeśli masz zamiar
          zastosować koc. kondensac. pogodówka z mozliwością regulacjipokojowej jest
          rozwiazaniem najlepszym . i za pieniądze o których piszesz możesz nabyc taki
          zestaw ARISONA.iNNE SA DROŻSZE.
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.10.04, 20:07
        ile metrów tego gazu trzeba podciagnąć ?
        Kominek z płaszczem wodnym to taka bestia która przez szybę grzeje
        pomieszczenie w którym się znajduje a, obudowa wykonanna jest w taki sposób iż
        znajduje się w niej woda która za pomocą pompy zasila grzejniki lub grzeje wodę
        uzytkowa w bojlerze z wężownicą .Są różne rozwiązania do układów otwartych i
        zamkniętych.
        Szczegóły www.trojan .com .pl. www. makroterm .com pl
        Ja proponowałbym zestaw -kocioł eletryczny do co , grzejniki klasyczne ,kominek
        z płaszczem wodnym ,kolektor słoneczny -do grzania wody latem , bojler
        elektryczny z podwójna wężownicą .jeśli to jest w małopolsce mogę przyjechac
        ogądnąć i wycenić , jeśli nie podaj swego maila to porozmawiamy o szczegółach.
    • Monter,
      B mile z Twojej strony, ze chcesz sie podzielic wiedza... Dzielenie sie nie
      jest popularna cecha w naszym narodzie.. niestety...
      Mam pytanie. Mam dom. Kilka kondygnacji. Kociol Eurostar i wiele grzejnikow.
      Zalozony rok temu. Po wiosnie, po odpaleniu kotla, widze, ze niektore grzejniki
      nie grzeja (grzaly rok temu). Mozesz postawic diagnoze ?!
      Dzieki Wielkie
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.10.04, 20:38
        trudno powiedziec tak na odległość
        1-Zawory termostatyczne czy aby nie zacięte ./zdjąć głowicę termostatyczną i
        nacisnąć trzpień zaworu/

2-Zapowietrzenie grzejników - odpowietrzyć.
        3-jeśli grzałynie grzeją -sprawdzić filtr na instalacji co przed kotłem.
        A przy okazji jeśli jest ich wiele sprawdż czy rury z zasilaniem do kazdego
        grzejnika są przwidłowo przyłączone do grzejników.
    • Gość: ILONA IP: *.veranet.pl 15.10.04, 21:21
      Witaj Monter! ciesze sie ze sa ttacy ludzie jak TY :-)! Moje pytanie: dom typu
      drewnianego moze kanadyjczyk alboz bali albo prefabrykat .. ale taki. Gaz jest
      ale dociagnicie 10000 zł chyba za duzo chyba ze powiesz ze to sie oplaci!?
      czytam o kominku wodnym tu na formu co to jest? moza mysli o kozie lub dwoch
      (acha dom bez piwnicy z uzytkowym poddaszem) a woda to nie wiem bo boiler jest
      drogi w rachunkach, czy moze byc przeplywowy grzejnik wodny? co sadzisz o
      piecach akumulacyjnych czy sa sensowne? Najlepiej jakbys podal rozwiazanie tych
      spraw i polecil marki konkretne oraz koszty takiej inwestycji!! dziekuje z góry
      za wyczerppujaca pomoc!! chetnie pogadam poza formu: e-mail aureus@wp.pl lub GG
      4574462
    • Gość: jarek IP: 5.2.* / *.chello.pl 17.10.04, 20:09
      czym róznią się wkłady piecowe od kominkowych, gdzie je można kupić, jakie byłyby najlepsze do małego salonu (22 m) w domku 130 m ogrzewanym gazowo?
      • Gość: monter IP: *.kobierzyn.sdi.tpnet.pl 17.10.04, 23:21
        no no no nie wiem o co chodzi ???!!!
        • mam domek 130 m2 i zapotrzebowanie na energię na c.o. na około 12 kW ,a wszyscy
          dilerzy kotłów oferują mi kotły 24 kW . Czy jest mi potrzebny taki duży
          kocioł ? Wiem , że palniki są modulowane ale po co mi taki duży kocioł ? Na
          rynku jest tylko kilka ktotłów 15-18 kW . Czy kupując kocioł 24 kW popełnię
          duży błąd?
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.10.04, 19:07
            pytanie -czy ten kocioł ma słuzyć do podgrzewania równiez ciepłej wody
            użytkowej a jeśli tak to czy przepływowo czy w zasobniku?
            do samego ogrzewania jest to za duza moc , co prawda jeśli kocioł ma modulację
            bez większej szkody mógłby być ale przy kotłach o mocy 24 kw modulacja
            występuje w zakresie z reguły 9-24 kw zatem ten kocioł nie bedze pracował mocą
            poniżej 9 KW .podane w projekcie wyliczenie dotyczy mocy max przy parametrze
            temp.+20/-20 występującym raczej niezbyt często nalezy wnosic iz przy sredniej
            temperaturze zimowej na poziomie -5-10 st.C na zewnątrz zapotrzebowanie Twojego
            budynku będzie na pozimie max 7-9 kw.Mimo modulacji właczenia i wyłaczenia
            kotła będą występowały bardzo często a przez to straty będą duże.
            uważam iż jeśli chodzi o samo ogrzewanie lepiej kupić kocioł niedowymiarowany
            niż przewymiarowany.
    • Gość: Usuniecie grzejnik IP: *.ip.pop.e-wro.net.pl 24.10.04, 15:43
      Moja spółdzielnia nie chce wyrazić zgody na usunięcie dwu żeberkowego
      kaloryfera twierdzac że to nie zgodne z ustawa ( w każdym pomieszczeniu musi
      być grzejnik) Mi on do niczego nie potrzebny, nigdy go nie odkręcam, kuchnia
      nie ma drzwi, a poza tym przechodzi rura, która jest gorąca. Poradzcie, co
      zrobić, czy spółdzielnia ma rację?
    • Gość: villas IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.11.04, 12:55
      kocioł kondensacyjny -co to jest i jak to działa?
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.11.04, 17:42
        Wszystko co nieznane kojarzy się z magia i cudami!
        Kocioł kondensacyjny to taki kocioł który oprócz działania klasycznego kotła -
        uzyskania ciepła z procesu spalania odzyskuje jeszcze dodatkowo ciepło
        uciekające z kotła w postaci goracych spalin. Sprawność tych urządzeń podawana
        jest jako 105-109% i to jest powodem usmiechu sprzedawców i klasycznych
        monterów garazowych.
        w skrócie rzecz ujmując kocioł kondensacyjny przewyzsza swoją sprawnością kotły
        pozostałe ok 12-15%.i TU JEST TEN CUD PIERWSZY .ABY WYJĄĆ TRZEBA WŁOZYĆ-skąd
        zatem te ponad 100%.Upraszczając temat -kiedyś licząc sprawności kotłów uznano
        iż ta częsć energi uchodząca kominem jest stracona bezpowrotnie zatem mozna ją
        pominąc przy wyliczaniu sprawności kotła .i pewno dla lepszego samopoczucia
        producentów pominięto ją uzyskując w ten sposób sprawnosci urządzeń rzędu 90-92%
        i zapomiano o tych 10%. jednak po wielu latach ktos wymyślił aby powrót wody z
        instalacji przepuścić do kotła rurą która biegnie przez strumień spalin których
        temperatura sięga 100-120*c schładzając je i równocześnie podgrzewając wstępnie
        wracającą z instalacji wodę zanim zostanie podgrzana płomieniem w wymienniku
        głównym i wten sposób uzyskano wynik graniczący z cudem czyli sprawność ponad
        100%.
        Sprawność urządzeń niekondensacyjnych wynosi ok 80-82% a kondensacyjnych 96-99%.
        ale aby sprawność takiego kotła była wysoka należy dążyć do jaknajniższej
        temperatury wody wracającej do kotła.Temperatura spalin kotła
        niekondensacyjnego 100-120*C temperatura spalin kotła kondensacyjnego to
        temperatura wody wracającej do kotła do 60*C.
        Fałszywe prawdy o tych kotłach krążące na rynku-
        1-grzejniki musż być przewymiarowane -niektórzy twierdza iz nawet dwu krotnie-
        po co?
        Projektant lub monter dobierając grzejniki dobiera je na warunki 20/-20./75
        Oznacza to iż przy temperaturze -20na zewnątrz temperatura wpomieszczeniu ma
        być+20 przy parametrze wyjścia wody 75*c ,zatem powrót wody będzie miał ok60*C
        Ii rzeczywiście jest to temperatura przy której nie osiągnie się sprawności
        podawanej w dtr .ale to nic bo kocioł może pracować temperaturą wyższą .
        w zeszłym sezonie grzewczym w Krakowie takich dni -20 nie było zatem w
        pozostałe dni temperatura wody wracającej do kotła umożliwiała wykorzystanie
        wysokiej sprawności kotła.
        Automatyka pogodowa w tych kotłach jest szczególnie przydatna.
    • Gość: ewwa IP: *.visp.energis.pl 15.11.04, 21:33
      cześć monter, mam dwa pytania. Kupuję mieszkanie 3 pokojowe, w plombie
      kamienicznej. Na razie wszystko z instalacji można zmienić. Wszystkie okna
      (południowe) są od góry do dołu (podłogi) takie typu balkonowego/tarasowego. W
      zwiazku z tym nie ma miejsca pod oknami na grzejniki. Projekt zakłada
      umiejscowienie grzejników (typu Purmo) na bocznych scianach działowych. Ze
      wzgledów estetycznych nie bardzo mi takie rozwiazanie się podoba. Wczoraj
      koleżanka powiedziała mio, że można zamontować jakieś grzejniki w podłodze (nie
      chodzi o ogrzewanie podłogowe), a wyglada to jak klatka ściekowa biegnaca
      wzdłuz okna. Napisz czy słyszałeś o czymś takim i rózne sczegóły. Drugie
      pytanie to kamienica ma wspolną gazową kotłownie. czy jest jakiśc problem
      póxniej w kosztach ogrzewania w stosunku do kotła indywidualnego (ci i woda
      użytkowa), bo takie było pierwotne założenie dewelopera.
      • Gość: czarkowski IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.11.04, 01:00
        Witam! Zamierzam w najblizszym czasie wykonywac instalacje w nowym, malym 100m2
        domu pod Warszawa.Czy Twoje firma dziala w tych okolicach?Z gory dziekuje za
        odp. Moj adres cejez@poczta.onet.pl
        • Gość: slawek IP: *.chello.pl 18.11.04, 02:09
          Szanowny Monterze:
          Mam stan surowy zamkniety, 3 kondygnacje, razem ok 300 m. kw. (3 x 100 m kw.) Sciany sa
          wykonane z Maxa (dwie warstwy, 24 i 12 cm plus 8 cm styropianu miedzy nimi).
          Rozgladam sie za piecem, ktory to wszystko ogrzeje.
          Juz zakupilem grzejniki Purmo (ok. 1200 W)
          Rozwazam zakup dwoch piecy:
          De Ditrich (8 000 zl - piec + zasobnik wody)
          Saunier Duvall - Niedzwiedz (5 000 zl - piec i zasobnik wmontowany w srodku)

Ktory z nich jest bardziej ekonomiczny w eksploatacji? Mam niewielka kotlownie i sklaniam sie ku
          Niedzwiedziowi ze wzgledu na mniejszy rozmiar.
          Dziekuje za odpowiedz.
          • bardzo ładnie działają. Zaleta: kompakt i duży wydatek ciepłej wody.
            Myśląc o zasobniku weź pod uwagę moc węzownicy = wydatek cwu. Nie wszystkie są
            takie same.
            --
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.11.04, 19:25
            biednych nie stać na rozrzutność - polecam kocioł z modulacją , a więc wiszący
            i do tego zasobnik pod spód zasilany z kotła .uwazam iz klasyczne kotły stojace
            dla budynków jednorodzinnych to przezytek i strata w eksploatacji
            one są tylko cięzkie i jako zaletę mozna podać iż są trudne do kradzieży z
            budowy chociaż i takie widziałem.
            Udanego wyboru.
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.11.04, 19:28
            za 8000 zł możesz kupić zestaw kondensacyjny 24 kw Ariston.
      • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.11.04, 19:19
        grzejniki kanałowe- tak się nazywaja te kratki sciekowe pod oknami .
        Po pierwsze aby je załozyć konieczny jest kanał przyokienny o głębokoći min
        30cm.-Możesz nie mieć takich mozliwości . po drugie są to przewaznie grzejniki
        konwekcyjne wymagające wysokiego parametru zasilania -czy kotłownia go
        zapewnia .,po trzecie wszystkie grzejniki kanałowe służą raczej do podgrzania
        pow,szyby a nie pomieszczeń
        co by nie powiedzieć grzeniki nikomu sie nie kmponują w mieszkaniu.
        jednak zima jest zimą i tego się nie zmieni .
        wspólna kotłownia wspólny problem i ciagłe podejrzenia o przekręty w
        wystawianiu opłat .
        • Gość: ewwa IP: *.visp.energis.pl 18.11.04, 20:09
          Bardzo dziękuję, rzeczywiscie chyba podaruję sobie te kratki sciekowe/
          grzejniki kanałowe. Ale szukać będę, a może nuż... Teraz sprawdzam następną
          informację o grzejnikach, których ściana grzejna wyglada jak płyta kamienna. Z
          opisu wyglada na staszną drożyznę,ale mam jescze trochę czasu. Zawsze mogę
          skończyć jako włascicielka grzejników Purmo. W sumie nic do nich nie mam, tylko
          to kobiece poczucie estetyki. Pozdrawiam.
          • Gość: monter IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.11.04, 21:12
            jeśli chcesz się tak rujnować zastanów się nad ogrzewaniem podłogowym, brak
            grzejników i miłe ciepło ''od nóg'', ekonomia ogrzewania i w łazience również
            oczywiście z grzejnikiem łazienkowym , ozdobnym a jakże -podłogowym wodnym.
(1-100)
przejdź do: 1-100 101-200 201-300 301-333
(201-300)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.