Komentarze do artykułu

Czy zmiana halogenów na LED się opłaca

Jedną z wielu zalet źródeł światła opartych na diodach LED jest ich energooszczędność. Drugą - długowieczność. Obie przekładają się bezpośrednio na niski koszt ich użytkowania. Niestety żarówki LED są drogie. Czy ich zastosowanie w oświetleniu domowym ma sens?

Czy zmiana halogenów na LED się opłaca Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • żarówki LED oparte na diodach Samsunga 6060 SMD - odpowiednik ok 45 W z poborem mocy 4,5W w cenie 19,99 na www.ledowe.eu

Posiadamy również inne modele na www.ledowe.eu

TAŚMY LED
    TASMY RGB
    ZASILACZE I AKCESORIA
    WEJDŹ NA

www.ledowe.eu

i sprawdz sam

• diody led może i są droższe od halogenów: ale mają dłuższą żywotność nawet do 30000 godzin. Mało pobierają prądu - więc w dłuższej perspektywie taki zakup się na pewno zwraca. Niektórzy boją się takiego zakupu w obawie, że zaraz dioda padnie itd. Dobre diody posiadają gwarancję nawet na 3 lata
    • Dokładnie. Halogeny to są głównie światła dekoracyjne, a nie główne źródło światła.
      --
      zabudowy warszawa
    • Gość: QWERTY IP: *.dynamic.chello.pl 06.10.12, 17:48
      Lepiej być ostrożnym przed zatrudnianiem nierzetelnych wykonawców budowlanych i bez umów jak np. Tomasza Ignasiak, tel.501543519, lat ok 40 z okolic Warszawy. Nie jest przyjemny i profesjonalny, pracuje bez umów, nie usuwa usterek, praca tylko bez faktur -na czarno i urząd skarbowy powinien się zainteresować bo tacy budowlańcy działają w szarej strefie.
    • Zrobicie jak uważacie ja napiszę to co wiem na pewno.Żadne wynalazki bo te są po to żeby okradać ludzi przy zakupie .Oszczędności nie ma żadnej bo sprzedający prąd jeśli zauważy spadek zysków przez wasze oszczędzanie podniesie wam cenę prądu lub którąś część która się na tą cenę globalną składa.Wczoraj dostałem rachunek wcześniej zużywałem średnio 348 kW mieszkanie w bloku 56 m3 3 osoby płaciłem około 120 zł na nowym rachunku zużyłem 314 kW czyli zaoszczędziłem niechcący w kW a suma do zapłaty 192 zł.To jest to o czym napisałem.Nie używam żadnych wymyślnych żarówek urządzeń bo to nie ja decyduję o końcowej sumie na rachunku.
      • Gość: krawatywiążę IP: *.adsl.inetia.pl 07.10.12, 11:57
        Dokładnie jest tak jak piszesz. To samo było z wodą, nie mieli ludzie liczników i nie oszczędzali to woda była tania, obecnie oszczędzamy i płacimy dużo więcej. Zasada jest taka jaką opisałeś, kasa musi się skądś brać. Mnie zużyjesz więcej zapłacisz. To się nazywa kapitalizm.
        • Według mnie zmiana na LED to naprawdę dobra inwestycja. Mniejsze zużycie mniejsza awaryjność itp.
          Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie
        • fajnie by było jakby nie było liczników ale są, u mnie jakoś nie podnoszą opłat za prąd już od kilku lat zużycie mam takie same, a jeśli można oszczędzić na oświetleniu to chyba warto skorzystać?
          • Ano z tym prądem to troszkę ciężkawo. A to kuchenka,to lodówka itp itp
            Ale powoli wymieniając sprzęt na ten z klasą energetyczną A+ lub A można sporo zaoszczędzić.
            Tak samo sprawa ma się z oświetleniem. 100 watowa żarówka ma klasę energetyczną E co raczej świadczy o jej niskiej energooszczędności.
            • zlot-y89 napisał:

> Ano z tym prądem to troszkę ciężkawo. A to kuchenka,to lodówka itp itp
              > Ale powoli wymieniając sprzęt na ten z klasą energetyczną A+ lub A można sporo
              > zaoszczędzić.
              > Tak samo sprawa ma się z oświetleniem. 100 watowa żarówka ma klasę energetyczną
              > E co raczej świadczy o jej niskiej energooszczędności.
              no właśnie, ja kupując sprzęt zwracam uwagę na klasę energooszczędzania i staram się kupować właśnie A+ lub A, bo naprawdę szkoda pieniedzy na płacenie dużych rachunków
    • TAK MA SENS PONIEWAŻ DZIĘKI NIM MOZNA ZAOSZCZĘDZIĆ DO 80% ENERGII NA OŚWIETLENIU DOMU.
      KOSZT ZAKUPU ZARÓWKI ZWRACA SIE JUZ W 1 SEZONIE UŻYTKOWANIA
      ZAPRASZAM NA
      www.ledowe.eu

• Analfabetyzm techniczny autora poraża! Dioda LED - nie jest żarówką! Mocy nie określa się w woltach - V lecz w watach - W! Zużycia energii - liczy się w kilowatogodzinach kWh a nie w w kilowatach! Wstyd!
      • Gość: . IP: 195.205.194.* 28.10.12, 17:14
        Nie krzycz, wszyscy widzimy tę kryptoreklamę oświetlaczy, czy w czy kwh czy v- rezultatem ma być nocna kolejka pod ledowem lub innym bankrutującym ch...ńskim badziewiem za centa sp4zedawanego tu za 10$
      • wlodwoz napisał:

> Analfabetyzm techniczny autora poraża! Dioda LED - nie jest żarówką! Mocy ni
        > e określa się w woltach - V lecz w watach - W! Zużycia energii - liczy się w ki
        > lowatogodzinach kWh a nie w w kilowatach! Wstyd!

zgadza się, że dioda nie jest żarówką ale nowoczesne często wyglądem przypominają standardowe żarówki a nazywa się je lampami led. Z resztą się zgadzam
    • Witam mam pytanie czy diody LED daja lepsze swiatlo od halogenow i mozna zastosowac w calym mieszkaniu?
    • Gość: edek IP: *.205.118.133.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 17.12.12, 19:44
    • Koszt LED-ów się zwraca. W kuchni mam tylko oświetlenie LED i bardzo dobrze się sprawdza. W pokojach mam listwy ledowe, służą jako oświetlenie punktowe, sprawdza się podczas oglądania TV. Jak ktoś nie wierzy, polecam wypróbować. Koszt żarówki LED 2,5-3W to ok. 20-25 zł. Żarówki energooszczędne są niewiele tańsze, a nawet czasem droższe.
      --
      Zapraszam na mojego bloga Dom i wnętrze
    • Ma sens ponieważ mają dłuższą żywotność -> mniej razy trzeba je wymienić w okresie użytkowania w stosunku do klasycznego oświetlenie
      zużywają mniej energii -> 5W LED= 35W żarówki (30W zostaje "w kieszeni")
    • oczywiście, że będzie róznica i na pewno lampki ledowe bedą ladniej wyglądały niż tradycyjne żarówki.
    • Opłaca się, w salonie wymieniłem wszystkie halogeny (8x50W) na ledowe odpowiedniki 5W na diodach COB. Nie widać żadnej różnicy, może ledowe świećą ciut mocniej. Jedna żarówka ledowa na diodach COB to koszt 45 zł, nie chciałem kupować najtańszych.
    • Opłaci się, jeśli używamy jako doświetlenie (diody o mniejszej mocy nie kosztują już tak dużo jak kiedyś), moim zdanie mniej awaryjne i co równie ważne można wygodnie dostosować barwę światła jaką chcemy uzyskać.
    • Oczywiście, że się opłaca. Ja kupiłem i wymieniłem wszystkie żarówki dzięki Allegro:
      allegro.pl/listing/user.php?us_id=3163729
      Nie dosyć, że taka żarówka się nie przepala, bo dają gwarancję na 50.000h świecenia, czyli ok 20 lat - to jeszcze pobiera 10x mniej prądu niż klasyczna żarówka. Naprawdę wszystkim gorąco polecam. Jednorazowa inwestycja 100zł dała mi już w pierwszym miesiącu 87zł oszczędności na rachunku za światło.
    • Z tego artykułu pod linkiem wynika, że w dłuższej perspektywie czasu koszty są podobne:
      mieszkaniebeztajemnic.pl/porady-eksperta/fakty-i-mity-o-diodach-led/

Ale pewnie jak to z elektroniką bywa (ledy to elektronika w ogole? heh) --> takie oswietlenie będzie coraz tańsze i coraz bardziej będzie się opłacać.. Oby jak najszybciej! :)
    • Gość: Adam IP: *.play-internet.pl 31.01.13, 11:56
      Przy ledach dochodzi jeszcze aspekt bezpieczeństwa, z którym też się już spotkałem w pracy ;)
    • Gość: Miałek IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 14:30
      Przy oświetleniu zwłaszcza zewnętrznym będzie to dobra opcja, zreszta nie trzeba robic tego wszystkiego na raz można stopniowo wymieniać już co starsze halogeny.
    • Uważam że tak. zaleta halogenów LED to prócz energooszczędności to jeszcze dłuższa żywotność od tradycyjnych halogenów. halogeny LED nie grzeją się i dają jaśniejsze światło, Należy pamiętać tylko żeby wśród wielu ofert wybrać dobry produkt. Ja swoje halogeny kupiłem na www.zarowka-led.com i jestem bardzo zadowolony
    • To zależy od wielu czynników. Jeśli ktoś ma tylko w łazience i świeci przez 2 godziny na dobę to nie ma najmniejszego sensu. Warto przeczytać artykuł Tekst linka gdzie wszystko jest opisane. Dla laika może zawile ale informacji w bród gdzie się nie złapać. Jak ktoś ma jako takie pojęcie o oświetleniu będzie wiedział o czym mowa, a nie tylko marketingowa papka :)
    • To nie jest tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Po przeczytaniu artykułu Halogen VS LED nasuwają się wnioski, że nie zawsze. Ja np. w łazience świecę około 1 godzinny dziennie i tam się nie opłaca. W kuchni lubię zostawić światło wieczorem cały czas załączone i to już ma sens. Warto poczytać ten artykuł.
    • Jak się wykazuje w taki sposób to na pewno wyjdzie. 2-3W ? Od kiedy to jest równoważnik 20-30W? Poczytajcie sobie rzeczowy artykuł bez papki marketingowej Halogen VS LED. Po tej lekturze będziecie bogatsi w wiedzę. LED tak, ale nie taki, o którym tu piszą.
    • Bardzo fajny i rzeczowy artykuł. Niezgadzam się tam z paroma rzeczami.
      Zapytam tak: Kiedy najczęciej przepalają się zwykła żarowki? Podczas włączania. Niezależnie od trwalości zarnika, "pstrykanie" swiatla zabija żarowki bardzo szybko. Tego autor nie wziął pod uwagę ani nie uwzględnił kosztów zakupu kolejnych żarówek.

Dobrze, ze poruszony jest temat stabilizacji napięć. Ledy są troche bardziej skomplikowanym oswietleniem niż żarówki. Kto się na nie decyduje nie może kupować w ciemno i wkręcać. Bo jak tak zrobi to potem będzie klnąć. Ledy się zwracają bardzo szybko. Na pewno w mieszkaniu nie trwa to tyle co autor napisał. Tak naprawdę ile to trwa ciężko powiedzieć, bo należałoby poczekać aż ledy zaczną się uszkadzać a to może potrwać dluuuuugo.

Trzeba wiedzieć że jak chcemy zamontować ledy na 12V, MUSIMY zakupic porzadny zasilacz. Najlepiej stabilizowany firmy Mean While. To jest dodatkowy koszt ale zabezpiecza nam nasze światełka solidnie. W ogóle polecam montować tylko ledy na 12V poprzedzone porzadnym zasilaczem ze stabilizatorem napiecia. Jeśli zasilacz jest mały[zamkniety] to przy przepięciu, on sie spali a nie nasz ledy. Jeśli zasilacz jest dużo[otwarty], to padnie bezpiecznik.

Przykładowo koszt zasilacza pod 6 x 6W to ok 40zł. To jest tez dodatkowy koszt o którym autor nie pisze.
      Podam też prosty przykład z autopsji. Wymieniłem mini żarówki halogenowe w okapie. Były tam 2 żarówki G4. Po zamontowaniu ledów G4, zaczęły one pulsować. Dobrałem sie do zasilacza, miernik w ręke i okazuje się, że prad nie był odpowiedni a do tego był zmienny a nie stały. Brak stabilizacji i zmiennośc napiecia wykończyłyby moje ledy w mgnieniu oka. Musiałem zmieinc zasilacz na porzadny. Co ciekawe teraz gdy prąd jest odpowiedni, ledy swieca troszke jasniej i nic nie mruga. Calkowity koszt to 2x15zł za ledy 3W + 20zł zasilacz. Ktoś powie, ze płacenie 50zl jest bez sensu. Nie jest. Żarowki przepalały sie bo do dupy byl zasilacz w srodku. Pierwsza padła po miesiącu uzytkowania. Podejrzewam ze żarowki zmieniałbym kilka razy w roku. Natomiast nawet nieuwzględniając koztów nowych zarowek halogenowych, koszt ledów w samym prądzie zwróci się za 3 lata przy świeceniu 2 godziny dziennie. Teraz jak sa ledy to przynajmniej nie mozna się opażyć jak sie dotknie okolice halogena.

Jak zakupiłem niedawno mieszkanie to w calym mieszkaniu zamontowałem oświetlenie led. Zarowno tam gdzie są gwinty, jak i tam gdzie sa halogeny. 6 podsufitowych halogenów 6W oswietla 3/4 pokoju. W normalnych warunkach ludzie mają lampe 5x60W. Uwierzcie mi, ja mam jasnniej niż przy 5x60W. Teoria w artykule to jedno a praktyka to drugie. 300W a 36W to różnica. Warte podkreślenie jest tez to, że na ledy wydajemy raz i mamy dłuuuugo spokój z wydatkami. Po zarówki lata sie co jakiś czas i warto miec jeszcze kilka w zapasie w szafie. Co jakis czas zapomnimy dokupić zapas i sie wkurzamy, ze mamy ciemno bo sie żarowka przepaliła, sąsiada któremu pożyczyliśmy drabine nie ma, my mamy 150cm więc siedzimy w ciemności. Czas kiedy zwórci nam sie inwestycja: 1,5 roku. W kazdym kolejnym roku, tylko na tym jednym oswietleniu jestesmy ok 100zł do przodu.

Aby potwierdzić energooszczędność dodam jeszcze, że mimo posiadania płyty indukcyjnej 7200W, mam rachunki mniejsze niż w mieszkaniach ze zwykłymi żarówkami i płycie gazowej.

Podsumowując: Aby miec ledy trzeba na start wyłożyc wieksza gotówkę. Jasnośc swiatła nie jest gorsza niz żarówek. Bezobsługowość tego oswietlenia, energooszczędność, różnorodność zastosowań. Trzeba miec jednak troszke wiedzy a najlepiej poradzić sie kogos kto troche się zna aby nie wdepnąć w jakąś mine.

Badania laboratoryjneto jedno a test w zyciu codziennym to drugie i właśnie to zycie pokazuje, że ledy wyśmienicie zastepują zwykłe żarówki i dbaja o portfel.
    • Gość: PM IP: *.dynamic.chello.pl 07.01.14, 22:19
      Jeśli chodzi o zamienniki typowych halogenów, w obudowach typu MR16 lub AR111 / QR111 to zdecydowanie polecam produkty firmy Optiled, wykorzystujące diody Cree a ostatnio również Philipsa (Lumileds). Dają bardzo ładną barwę światła, mają podobnie jak tradycyjne halogeny dość wąski kąt świecenia (w zależności od modelu kąt od 8 do 45 stopni). Niektóre modele mogą współpracować z tradycyjnymi tzw. transformatorami elektronicznymi lub toroidalnymi czyli da się wymienić star halogeny na nowe "halogeny" LEDowe nie inwestując w zakup nowyuch zasilaczy i ograniczając działania do zwykłej wymiany źródła światła Zainteresowanym polecam kontakt z firmą www.alled.pl
      Pozdrawiam,
      Piotr
    • zmieniłam co prawda ze zwykłych żarówek na ledy, ale można sobie obliczyć patrząc na ile dana żarówka czy lampa pobiera energii, na stronie osram znalazłam kalkulator do obliczania ile się da zaoszczędzić www.ledosram.pl/ledstar
    • Wymiana ma sens tutaj jest taki łatwy w użyciu kalkulator do przeliczenia:Kalkulator pokazujący różnice między oświetleniem LED i tradycyjnym
    • Jest taki duży wytwórca lamp dla sieciówek - Lis, gość z tej firmy się wypowiada, że niedługo w ogóle zostaną tylko LEDy, polecam poczytać te kilka zdań. www.zycie.pl/poradnik/155,Nowoczesne-oswietlenie.html

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.