• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Turbina kominkowa

• 01.11.12, 18:31
    Moje mieszkanie jest ogrzewane tylko poprzez kominek, chcę kupić turbinę kominkową, ale nie wiem, ktorą wybrać :
    1) kam 125 400m 3
    Parametry techniczne:

TYP - KAM 125 (DKOM 400)
    Wydatek powietrza [m3/h] - 400
    Ciśnienie statyczne [Pa] - 123
    Głośność [dB/A] - 42
    Napięcie zasilania [V/Hz] - 230/50
    Obroty silnika [obr./min.] - 1300
    Moc [W] - 108
    Pobór prądu [A] - 0,8
    Zakres temperatury pracy [oC] - od +20 do +150
    Zakres regulacji termostatu [oC] - od 0 do 90
    Waga [kg] - 4,5
    Stopień ochrony [IP] - 02
    Typ łożyska - kulowe
    2)kam 150 520m3
    Parametry techniczne:

TYP - KAM 150
    Wydatek powietrza [m3/h] - 520
    Ciśnienie statyczne [Pa] - 238
    Głośność [dB/A] - 42
    Napięcie zasilania [V/Hz] - 230/50
    Obroty silnika [obr./min.] - 1280
    Moc [W] - 115
    Pobór prądu [A] - 0,84
    Zakres temperatury pracy [oC] - od +20 do +150
    Zakres regulacji termostatu [oC] - od 0 do 90
    Waga [kg] - 5,7
    Stopień ochrony [IP] - 02
    Typ łożyska - kulowe

Moje mieszkanie ma jakieś 95 m 2

Gdzies wyczytałam że tę 400 używa się do mieszkań o powieszchni max 80 m 2 , ale nie wiem i nie chce popełnić błędu. Czy jak kupie mocniejszą , czyli tę 150 520m 3 , to bedzie dawała wiekszy nawiew i ciepło?
    Edytor zaawansowany
    • 01.11.12, 19:53
      Sama turbina nie będzie dawała większego ciepła, ciepło da takie jakie pobierze z kominka tu nic się nie da zrobić. Natomiast przepompuje ogrzane powietrze szybciej i będzie to bardziej odczuwalne niż w przypadku mniejszej pompy, ogrzanie pomieszczeń nastąpi szybciej , ale trzeba pamiętać, że szybciej odbierze również temperaturę/ogrzane powietrze z kominka i się wyłączy aż do nagrzania ponownie powietrza do zadanej temperatury. Ważne jest również umiejscowienie pompy. Najlepiej jak by była możliwość zobaczenia takiego urządzenia w naturze. Teraz montuję takie nawiewy w 90 metrowym domku, instaluję tę mniejszą maszynę. Gdyby była Pani z Warszawy lub okolic to jest możliwość obejrzenia jak to działa trzeba się tylko ze mną umówić.
      --
      "Zakład Usług Budowlanych"
      zubbau@gmail.com
      • Gość: majowa_dziewczynaa IP: *.adsl.inetia.pl 01.11.12, 21:47
        Nie , jestem z woj. opolskiego , nie znam się na tym kompletnie , a różnica w cenie pomiędzy tymi obiema turbinami to 40 zł , więc jesli ta 520 m 3 jest lepsza , czyli da większe ciepło , w szybszym czasie i myslę ze lepiej kupić taką. A jesli nie da to różnicy to już nie chodzi o te 40 zł, ale chyba pobiera więcej energi elektrycznej, więc po co zbedna inwestycja...
        • 02.11.12, 07:56
          Wiadomo, że nie chodzi o 40 zł, ale wcale zastosowanie mocniejszej maszyny nie musi okazać się dobre. Sporo zależy również od tego, o czym przypomniałem sobie teraz, jak daleko będziesz prowadzić rury nawiewu. Jak do 2-3 metrów od kominka to nie ma sensu kupować mocniejszej maszyny, jak dalej to mocniejszą. Chodzi również o to żeby było skutecznie, ale żeby nie wywołać huraganu w pomieszczeniach. Jeśli chodzi o hałas to należy pamiętać, że turbina jest zamontowana nad kominkiem który jest od środka odizolowany wełną mineralną, płytami, wykończeniem kominka. Hałas jaki słychać po wykończeniu wszystkiego nie jest zwykle bardziej słyszalny niż działająca lodówka a czasem i nawet to nie.

--
          "Zakład Usług Budowlanych"
          zubbau@gmail.com
          • Gość: majowa_dziewczynaa IP: *.adsl.inetia.pl 02.11.12, 09:28
            Jarecki_2 wiesz co do hałasu, to też słyszałam opinie jakie to głośnie i że spać przy tym nie będę, ale znajomy włączył mi u siebie taką turbinę i miał chyba dobre wygłuszenie , czyli ta izolacja , o której piszesz, fakt słychać było że cos chodzi, ale nie tak że czułam sie jak na dworcu pkp ;), jak mnie straszono wcześniej.
            Kominek jest umiejscowiony praktycznie na środku mieszkania, więc ryrki będą miał max 2- 3 metry.
            Dzieki za rady.
    • Gość: Regius IP: *.dynamic.chello.pl 01.11.12, 22:27
      "Głośność [dB/A] - 42"
      Za głośno, nie zasnąłbym przy takim hałasie...
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.