Dodaj do ulubionych

Płytki na płycie k-g i osb

21.06.13, 11:57
Witam!
Jestem w trakcie remontu i mam zamiar położyć płytki na płycie OSB przykręconej do podłogi. W łazience są także inne trudne powierzchnie jak płyty k-g. I teraz przepis mam taki:
Osb oszlifować, odkurzyć, na to Cerplast, folia w płynie dwukrotnie, potem klej wysokoelastyczny z zatopioną siatką z włókna szklanego. Na drugi dzień już kładzenie płytek na ten sam klej, potem fuga elastyczna. Na ściany Cerplast, folia 2x i płytki na ten sam klej i fugi.
Pytań mam kilka. na stykach ścian z płyty k-g i ściany normalnej została zatopiona w folii taśma z włókna szklanego, czy to nie ograniczy odkształcania ścian i nie spowoduje odchodzenia płytek? Czy ewentualne zastosowanie listew narożnikowych- chodzi o styki ścian i ściany z podłogą można stosować, w przypadku odkształcających się ścian i podłogi, a wiadomo, ze zarówno osb, jak i ścianki działowe z k-g się odkształcają... Czy zostawić jakąś szczelinę dylatacyjną między ścianą a podłogą z osb? Co zastosować w styku, aby tez nie ograniczyć ruchów podłoża? Taśmę uszczelniającą, listwę? Byle tylko płytki nie odchodziły po czasie...Proszę o odpowiedź!
Edytor zaawansowany
  • jarecki_2 21.06.13, 18:25
    Jeśli kładziesz płytki na ścianach i podłodze w łazience i masz na podłodze i ścianach tak jak mówisz to robisz to tak, na styku ścian z podłogą i w narożnikach ścian dajesz taśmę uszczelniającą (taka gumowa taśma z perforacjami po bokach dostępna w supermarketach na dziale z płytkami, jakieś 10 zł/mb) kleisz taką taśmę na "gumę w płynie" następnie smarujesz dodatkowo taśmę po wierzchu, polecam "gumę" ceresitu, i jak wyschnie kleisz płytki. Na OSB klej musi być specjalny, patrz opis na opakowaniu, polecam Kerakoll. Na ściany dobry klej uelastyczniony np. granatowy atlas lub jak chcesz wejść grubo to atlas plus (lub odpowiedniki z ceresitu), ale jest dwukrotnie droższy. I to tyle, fuga wiadomo. Oczywiście możesz używać tylko Kerakollu, ale to droższe kleje, za to wyśmienite.

--
    "Zakład Usług Budowlanych"
    zubbau@gmail.com
  • klaus88 21.06.13, 20:22
    Klej na ściany i na osb to Atlas Plus s2 właśnie, taki wysokoelastyczny. Płyta osb już przemalowana Cerplastem, jutro mam zamiar ją odmalować folią w płynie, także styki osb i ścian ( jest szczelina pomiędzy osb a ścianami ) chciałbym posmarować folią. Czy więc można zatopić w tej folii tą taśmę, a nie dodatkowo kupować ten gumowy klej? Podobno folia dobrze to trzyma?? Czy pozostałe czynności są właściwie wykonywane? Dziękuję za odpowiedzi:)
  • klaus88 21.06.13, 20:26
    Czy w tej szczelinie dylatacyjnej taka luźna taśma może być, czy przedtem czymś to jeszcze wypełnić ?
  • andrzej2007.832 21.06.13, 23:31
    Każda większa szczelina może powodować pęknięcia, ale tego później nie będzie widać, woda jednak ją znajdzie z czasem. Zastosuj się jak wyżej opisane nie kombinuj z siatką w narożach.
    --
    Tym się zajmuję
    remontuj.org
    andrzejlegionowo.dbv.pl
  • jarecki_2 22.06.13, 10:05
    Czy taśma będzie luźno w szczelinie czy szczelina będzie wypełniona nie ma większego znaczenia. Jak ściany będą pracowały to i tak powstanie pęknięcie. Taśma przyklejona za pomocą "gumy" i tak będzie nieco luźna w rogu (oczywiście im mniej będzie luźna, to znaczy jeśli nie dokleisz jej dokładnie tylko w samym rogu, tym lepiej) i dobrze, niech swobodnie pracuje. Taśma nie pęknie. Jak dasz na to płytki i w rogu wykończysz silikonem wszystko będzie działać jak należy. Ważne natomiast jest, jeśli podłoga jest z OSB, żeby podłoga pod płytki była sztywna. Osiąga się to poprzez dwie lub trzy warstwy OSB, skręcone naprzemiennie, jeśli wychodzą gdzieś połączenia płyt. Oczywiście jeśli pomieszczenia jest na tyle małe zasada na przemienności nie ma zastosowania, ale za to muszą być co najmniej dwie warstwy płyt żeby usztywnić podbudowę. Jedna płyta, choćby najgrubsza, da mniejszą sztywność niż dwie warstwy cieńszych płyt skręconych ze sobą.

--
    zubbau@gmail.com
  • klaus88 22.06.13, 12:00
    Dzięki:)
    Podłoże będzie mocne myślę, tam idą deski, na to płyta 20mm i na to jest osb 12mm, wszystko skręcone. I teraz jeszcze kwestia klejenia głównie na podłodze. Jak wyschnie druga warstwa folii chcę położyć siatkę z włókna zatopioną w kleju elastycznym Atlas Plus S2, pozostawić do wyschnięcia i na drugi dzień kłaść już na ten sam klej płytki. Jest jednak kwestia wiązania się tego kleju i wysychania. Podobno płytek nie można dociskać do samego końca, bo klej podeschnie tylko na 2 cm na ich obrzeżach a reszta nie wyschnie. Trzeba docisnąć nieco lżej pozostrawiając kanały wentylacyjne. Czy to prawda i jak długo klej elastyczny musi schnąć, żeby położyć fugę?
  • jarecki_2 22.06.13, 16:59
    Czas wysychania, całkowitego jest podany na opakowaniu kleju. Zanim położysz płytki na wykonanej podbudowie z siatki i kleju, poczekaj aż podkład wyschnie i to nie będzie na pewno jeden dzień. Atlas plus ma przedłużony czas wiązania, nie mylić z czasem wysychania, i dla tego trzeba będzie poczekać nieco dłużej bo położysz płytki na nie związany podkład jaki zaplanowałeś. Czy to podkład czy to położone płytki zastosować się radzę do instrukcji przy czym podkład traktować należy jak być położył płytki. Druga sprawa z tym dociskaniem to bzdura, kleje do płytek to "gruba" chemia i nie ma mowy o tym, że coś nie wyschnie (zwiąże) jak dociśniesz za mocno. Oczywiście jak nie dociśniesz za mocno, do oporu, to nic się nie stanie. Jak nie dociskasz do końca to masz większe pole manewru na płytkach, ale to w przypadku jak podłoga, posadzka nie jest zbyt prosta i zasadniczo nie ma to związku z wysychaniem, a właściwie wiązaniem kleju. Na pewno klej zwiąże co byś nie robił i na pewno odparuje woda co byś nie wymyślił.

--
    zubbau@gmail.com
  • jarecki_2 22.06.13, 17:04
    Przy czym użycie siatki,kleju na wykonanej izolacji uważam za nie potrzebna a wręcz szkodliwe. Przy tak zaawansowanym kleju możesz strzelić sobie w kolano wykonując trzy różne warstwy (guma, klej na siatce i płytki) które będą pracowały każdy sobie. Ja w takiej sytuacji nie daję siatek zatopionych w kleju. Dobrze wykonana podłoga z OSB nie wymaga dodatkowego amortyzowania zmiennej pracy płyt OSB i położonych płytek, warunek jest taki, że trzeba użyć dobrego, dedykowanego, kleju stąd zawsze na podłogę z OSB daję Kerakoll.

--
    zubbau@gmail.com
  • klaus88 22.06.13, 18:33
    Teraz to już mam mętlik w głowie- jedni piszą, że dać siatkę, inni, że nie. Sam już nie wiem, co zrobić, żeby tez nie przesadzić i nie przekombinować. W dodatku na niedawno odmalowaną folię woda mi ze źle zatkanej rury nieco się wylała. Odeszło trochę taśmy od ściany i podłogi i folia się zmoczyła. Starłem to, odciąłem nasiąknięty kawałek taśmy. Mam nadzieję, że wystarczy tam dosztukować taśmę i miejsca zmoczone pokryć na nowo folią. Na szczęście to tylko kawałek..

Czyli jednak lepiej nie siatkować osb, tylko kleić płytki... Niestety Atlas Plus już kupiony, więc będę kleił na niego. Może też będzie dobrze??
  • jarecki_2 22.06.13, 18:48
    Zauważ, że mówię o dwóch różnych sprawach, bez siatki ale pod warunkiem, że stosujesz inny klej niż zamierzasz. Reszta o siatce, czyli bez niej to już moje zastanawianie się, nie robiłem nigdy podłogi na innym kleju niż Karakoll i nie wiem czy pod atlas warto ją dać. Pod kerakoll nie ma takiej potrzeby.
    Jak wyschnie Ci folia zupełnie to wtedy sprawdź jak wygląda po zalaniu, jak coś będzie odchodzić to odetnij z naddatkiem i pomaluj ponownie to miejsce, będzie ok, tylko nowe znowu musi wyschnąć więc płytek od razu nie położysz,

--
    zubbau@gmail.com
  • klaus88 23.06.13, 17:09
    A miał może ktoś doświadczenie z Atlasem Plus S1 ( bo to jest S1, a nie S2, jak przedtem pisałem ), jak długo schnie? Na opakowaniu jest napisane, ze minimum 24h, więc tak naprawdę do końca nie wiadomo, po jakim czasie już można kłaść fugę? Zważywszy na niższe temperatury i nieco większą wilgotność, jakie szykuje nam aura na najbliższy tydzień może ten czas się wydłużyć... Wystarczą 2 dni zamiast 48h na wyschnięcie warstwy kleju z siatką i np. 3 dni na schnięcie kleju pod położonymi płytkami przed fugowaniem?
  • jarecki_2 23.06.13, 21:23
    wystarczą.

--
    zubbau@gmail.com
  • mrbean198 24.06.13, 14:32
    W dokumentacji na stronie Atlas możesz znaleźć dokumentację :) gdzie znajdziesz info o temperaturze dokładnie etc. gdzieś w PDF-ie można znaleźć. Ale jak wyżej: powinno starczyć tyle czasu co mówisz

---
    Płyty budowlane
  • klaus88 30.06.13, 20:19
    Mam jeszcze jedno pytanie. Płytki kładzie mi kumpel i w związku z tym, ze ściany są nierówne miejscami odstęp od ściany płytek jest na 1,5cm, bo w ten sposób nadrabia, żeby było w jednej płaszczyźnie. W specyfikacji Atlasa piszą, że można nakładać max 1cm, czy one z czasem mi nie odpadną w związku z tym, czy któryś z Was miał taki przypadek i orientuje się co i jak? On mówi, ze nic się nie stanie, ale ja się bardzo denerwuję, bo szkoda by było tej kasy wydanej na remont. Chyba bym się załamał. Co o tym sądzicie?
  • jarecki_2 30.06.13, 20:44
    Trochę szkoda, że nie przygotował sobie ściany wcześniej, zaoszczędził by Tobie stresu a sobie czasu. Nie wiem jak to wygląda, ale może trzeba było przemyśleć sprawę i zbić stary tynk, zastąpić go płytą GK wyrównując ściany i wtedy położenie płytek to bajka. Ale i ja nie sądzę, żeby stała się jakaś tragedia. Jeśli płytki odpadają ze ściany to zazwyczaj błąd przygotowania ściany, nie oczyszczona, nie odpylona, nie zlikwidowana lub chociaż nie zmatowiona porządnie lamperia, nie zagruntowana ściana to wszystko powody odpadania płytek. Jeśli nie wystąpił żaden taki przypadek to nic się nie stanie. Klej zwiąże i jeśli tylko płytka będzie przyklejona na kleju a nie na powietrzu to się będzie trzymać. Gorzej jak wypadnie w tym miejscu coś wywiercić i zrobi się to nie umiejętnie, wtedy taka grubość kleju może tego nie wytrzymać. Nie zapominaj, że jeszcze jest fuga a ona potrafi długo przytrzymać płytki w kupie nawet jak się odspoją od ściany, ale to już ekstremalne przypadki.

--
    zubbau@gmail.com
  • paulinakar 03.08.14, 16:08
    Mój mąż, jak robiliśmy łazienkę chciał kłaść płytki na samą płytę... Na szczęście znajomy polecił nam dobrą firmę Home Depot. Panowie przyjechali, zrobili dobrą wycenę i porządnie położyli płytki. Remont był ok 6 lat temu i do tej pory nic nie odpada, wszystko się trzyma na swoim miejscu :) Więc lepiej chyba zainwestować trochę i oszczędzić sobie stresów i kosztów ponownego remontu.
  • zbyszekkrak 01.10.14, 22:37
    a propos płyty OSB to ja polecam firmę Monter Rusztowania i Szalunki z Krakowa.

tam pracują specjaliści w temacie płyty OSB.

to ich stronka: www.monterbudowy.pl
  • importer2 03.10.14, 22:41
    Zapraszam na najtansze zakupy w sieci. ceny po hurtowych cenach. import. www.facebook.com/pages/Kupuj-najtaniej/728795697168976?ref=bookmarks
    niedlugo rusza nasza strona. szczegóły ukaża sie w linku. Zapraszam do polubienia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.