Dodaj do ulubionych

Dom czy mieszkanie?

08.12.18, 19:39
Witam, proszę o radę. Mam działkę 1000m około 50 km od Warszawy. Chciałabym 'pójść na swoje', mam 27 lat i nie zamierzam całe życie mieszkać z rodzicami i siostrami. Jak w temacie - która opcja będzie dla mnie lepsza - budowa domu na tej działce czy lepiej mieszkanie oczywiście w kredycie? Jestem wolna, nie mam drugiej połówki. Mam stabilną pracę, zarabiam na tą chwilę 3500 zł na rękę. Od rodziców dostanę do 30 tysięcy max na start. Na co to starczy jeśli chodzi o początki budowy domu? Bo w kwestii kredytu mieszkaniowego to tylko na wkład,a gdzie jeszcze wykończenie.. Nie wiem czy z taką pensją jest sens żeby się porywac na coś takiego jak swój kąt. Działkę mogłabym sprzedać,ale wtedy nie będę miała żadnego zabezpieczenia na przyszłość. Poza tym nie dostanę za nią więcej niż jakieś 60 tys. ( o ile w ogóle tyle dostanę..) bo jest to wieś. Jest tam wodociąg i gaz, ale działka jest w głębi - piąta od ulicy. Bardziej sklaniam się do budowy domu. Parter + piętro, ale póki co chciałabym wykończyć najtańszym kosztem sam parter, góra z czasem kiedyś. A jeśli chodzi o kupno mieszkania to nie chciałabym kawalerki, tylko jakieś minimum dwupokojowe (dwa pokoje i oddzielna kuchnia).
Jestem trochę zagubiona w tych tematach. Może powinnam udać się do jakiegoś doradcy mieszkaniowego/budowlańca?
Doradzcie proszę!
Edytor zaawansowany
  • oklibrary 09.12.18, 12:43
    oczywiście że dom :D
  • loczek_blond_1 09.12.18, 20:51
    A co w przypadku gdy będzie słabsza sytuacja finansowa? Mając dwupokojowe mieszkanie można jeden pokój wynająć żeby mieć przynajmniej na opłaty. Z domem będzie gorzej. Czy przy takiej pensji warto w ogóle porywac się w pojedynkę na taką inwestycję? Może lepiej przez 2-3 lata odłożyć kasę i dopiero zacząć działać?
  • dorota.badzinska 19.12.18, 22:19
    Ja byłam w podobnej sytuacji z takim dylematem dom czy lepiej jednak zainwestować w mieszkanie. Problem poniekąd rozwiązał mi się sam. Będąc na wakacjach nad morzem w Kołobrzegu zainteresowałam się trwającą budową mieszkań, przez dłuższy czas przyglądałam się temu aż mi się nagle zaświeciła żarówka. Czy ja koniecznie muszę mieszkać blisko rodziców? Stwierdziłam że nie, w związku z tym poszłam do siedziby tej firmy no wiadomo jak budują to reklamy wszędzie wiszą. Zostałam bardzo miło przyjęta. Ta firma to Abades abades.pl/apartamenty-w-kolobrzegu.html. Po zapoznaniu się z warunkami nabycia apartamentu wpisano mnie na dodatkową listę oczekujących. Okazało się, że jest to bardzo doświadczona firma i trudno u nich o kupno mieszkania. Oczywiście w grę wchodził kredyt. Lecz z moim zawodem znajdę pracę wszędzie, więc się nie martwiłam o ewentualną zmianę miejsca zamieszkania. No cóż wakacje się skończyły, wróciłam do domu i pracy. Zaledwie po tygodniu otrzymałam telefon, że zwolniło się jedno miejsce i mogę skorzystać z oferty kupna. Pojechałam od razu do dewelopera załatwić wszelkie formalności, kredyt dostałam. Teraz jestem właścicielem pięknego apartamentu w Kołobrzegu. Nie żałuje swojej decyzji, gdy przypadkiem popadnę w kłopoty to zawsze mogę wynająć. Już nie w głowie mi domek mając taki apartament w pięknej okolicy, komfortowy i wygodny.

Dorota Badzińska

• martakotlar885 10.01.19, 22:43
    Jeżeli masz działkę to oczywistym rozwiązaniem jest budowa, ta kwota która posiadasz powinna wystarczyć na fundamenty, postaraj się coś odłożyć do lata żeby mieć na pozwolenia i całą biurokrację. Może to nie są jakieś ekstra zarobki, ale warto pożyć trochę oszczędniej i mieć ten swój kąt, może w międzyczasie trafi się ta druga połówka i już będziecie działać we dwoje.Życie w bloku trzeba lubić, jednak dom gwarantuje Ci spokoj i odpoczynek, chyba że nie możesz się obejsc bez zycia typowo miejskiego, codzienne zakupy imprezy itd, ale to już Twoja decyzja.
  • turbodymomen999 11.01.19, 14:49
    Myślę, że zdecydowanie dobrym krokiem będzie poradzenie się doradcy, który ma doświadczenie i będzie się nim kierował. Na pewno pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to ocenić swój budżet- bo to od niego się zaczyna cała przygoda. Później z realnym wyobrażeniem o budżecie możesz iść do kogoś kto zna się i na finansach i na nieruchomościach. Sprawdź koniecznie tą stronkę grupacdf.pl/, bardzo Ci ją polecam :)
  • ased123 14.01.19, 10:38
    zdecydowanie dom jest lepszym rozwiązaniem, teraz można znaleźć wiele ciekawych projeków mnie podoba się Gamebo 101 firmy Gamebodom
  • aliceallen369 21.05.19, 10:03
    Ja się zdecydowałam na mieszkanie i muszę ci powiedzieć że jestem szczęśliwa z swojego wyboru :) Czekam na razie na odbiór mieszkania w Akacjowa Apartamenty Jaworze ale wiem że będzie ono zbudowane według najnowszych zasad budownictwa i dodatkowo będę miała nowoczesną izolację która mi pomoże w oszczędzaniu na różnych rachunkach.Już się nie mogę doczekać przeprowadzki! Oczywiście wybór należy do ciebie ale ja bym stawiała na mieszkanie :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.