• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Wymiary miejsca parkingowego. Proszę o pomoc !

  • 27.02.05, 22:07
    Witam,

    Znalazłem następujące ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie
    warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    Interesuje mnie fragment dotyczący miejsc postojowych.

    Cytuję:
    Rozdział 3 Miejsca postojowe dla samochodów osobowych
    § 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co
    najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m

    § 104
    2. Stanowiska postojowe w garażu powinny mieć wymiary zapewniające zachowanie
    odległości między samochodami co najmniej 0,6 m oraz między samochodami a
    przegrodami budowlanymi - co najmniej 0,5 m.

    Jak jest liczony wymiar (230cm) miejsca parkingowego, jeśli miejsca takie są
    oddzielone liniami? Czy jest to odległość pomiędzy środkami tych linii, czy
    też ich wewnętrznymi krawędziami?

    Druga sprawa. Nie bardzo wiem jak interpretować punkt 2 w § 104. Jaka jest
    przyjęta maksymalna szerokość samochodu osobowego? Jak są liczone te
    odległości (między samochodami i przeszkodami budowlanymi) - czy wtedy kiedy
    samochód jest zaparkowany na środku miejsca parkingowego?

    Poza tym, co to są przegrody budowlane? Czy jeśli z boku mojego miejsca nie
    ma ściany, ale jest za to słup betonowy o szerokości np. 60cm to czy stanowi
    on przegrodę budowlaną?

    Będę bardzo wdzięczny za w/w informacje. Szykuję się do walki z dewleoperem.
    --
    Pzdr
    Krzych
    GG: 6118549
    Edytor zaawansowany
    • Gość: andrzej IP: 83.238.67.* 27.02.05, 22:51
      jest Pan świetny. Pracowałem 10 lat w nadzorze budowlanym, ale nigdy nikt nie
      wpadł na takie postawienie sprawy. Radzę z tak sformułowanym zapytaniem
      (ocywiście be zmianki o developerze) zwrócić się do najbliższego Powiatowego
      Inspektora Nadzoru Budowlanego. Sam jestem ciekawy, jaka będzie odpowiedź.
      Pozdrawiam i życzę sukcesów w dociekliwości w tropieniu budowlanych absurdów.
      • 28.02.05, 15:56
        Gość portalu: andrzej napisał(a):

        > jest Pan świetny. Pracowałem 10 lat w nadzorze budowlanym, ale nigdy nikt nie
        > wpadł na takie postawienie sprawy.

        nie rozumiem, na jakie postawienie sprawy ?
        Pierwszy raz się Pan spotkał z miejscem parkingowym o wymiarach z
        Rozporządzenia ?
        Gdzie Pan praktykował te 10 lat ?

        >Radzę z tak sformułowanym zapytaniem
        > (ocywiście be zmianki o developerze) zwrócić się do najbliższego Powiatowego
        > Inspektora Nadzoru Budowlanego. Sam jestem ciekawy, jaka będzie odpowiedź.

        bez przesady. Norma dokładnie opisuje minimalne wymiary, po co zawracać głowę
        Inspektorowi, wszak ma inne ważniejsze sprawy.

        Wymiar mierzy się do środka linii, a słup stanowi przegrodę budowlaną.

        > Pozdrawiam i życzę sukcesów w dociekliwości w tropieniu budowlanych absurdów.
        To nie jest budowlany absurd a zwykłe dziadostwo, gdzie skąpi się miejsca na
        samochód. I to by było tyle
        • 14.04.13, 08:11
          jest Pań świetny, czytam ten post po 7 latach i też się dziwię na takie postawienie sprawy! Wspaniale Pan odpowiedział temu Panu, który jedynie roześmiał się na te budowlane absurdy, a Pan okazał się być człowiekiem rzetelnym, na co wskazuje chęć rozwiązania problemu ograniczania komfortu zycia zmotoryzowanych poprzez zgodę (prawną) na ograniczanie szerokości miejsca postojowego. Każdy, kto parkuje na wyznaczonych polach doskonale wie, o czym Pan pisze. I sądzę, że to politycy (i tworzący takie przepisy) powinni bronić praw i potrzeb społeczeństwa, natomiast dają sobie wcisnąć (przez zachłannych developerów, parkingotwórców itp) bezczelnie najmniejsze wymiary miejsca postojowego, na których się da (ale nie bez problemów i przeklinania) zaparkować. Każdy, kto ma zmotoryzowaną żonę ten wie, o czym mówimy.
          Pozdrawiam i życzę sukcesów w walce o prawo do pewnej swobody w życiu społecznym.
          • Gość: Majkel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.14, 12:08
            Nie rozumem co Pan tak chwali. Na końcu wypowiedzi pana powyżej jest wyraźny, podstawowy błąd. Słup nie jest przegrodą!
      • 12.02.15, 22:41
        To jak zes nadzorowal te twoje budowy? No popatrz, popatrz, nik nie wpadl na takie postawienie sprawy.
    • 05.03.05, 16:35
      Witam,
      Podsyłam zdjęcie mojego miejsca parkingowego w garażu podziemnym wraz z
      wymiarami.
      Prosze o informacje czy miejsce to spełnia normy budowlane:
      chr.republika.pl/miejsce_garazowe.jpg
      --
      Pzdr
      Krzych
      GG: 6118549
    • Gość: nina IP: *.aster.pl / *.aster.pl 06.03.05, 13:51
      nie spełnia, musi być przynajmniej 230 cm na całej szerokości.
      • 07.03.05, 09:31
        długość też nie spełnia normy ...
        • 02.11.13, 10:53
          Jest w prawie budowlanym ale parking 5m i 2,30 chyba na jedno miejsce postojowe
    • 03.10.13, 12:30
      A co zrobić jak miejsca postojowe sa tak płytkie,że auta wystają na droge przejazdową.
      Lampy uliczne sa w parkingach.Drzewa otoczone wysokim krawęznikiem,zajmuja miejsca postojowe.Prawo,prawo,prawo.,ale czy na tym polega Chodnik musi mieć 150cm szerokości ale mijesca postojowe sa zrobione bez prawa odpowiednich parametrów.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.