• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Fundamenty

• 19.10.05, 14:24
    Szkoda, że w artykule nie wspomniano o płycie fundamentowej ułożonej znacznie
    płycej, wykonywanej znacznie szybciej ale nie mam informacji czy taniej.
    Budujemy domy ciężkie, więc fundamenty muszą być solidne - fakt. Ja planuję
    budowę jedynie ścian z ceramiki (lub typu YTONG) natomiast strop parteru +
    wiązary dachowe chciałbym zakupić gotowe (szybciej i mam nadzieję
    dokładniej). Taki sposób budowy ogładałem w Niemczech i byłem zdumiony tempem
    prac. Ale to niemieckie planowanie musi dawać efekty. W tydzień płyta, ściany
    z bloczków 10 dni, 7 dni dach. A potem wykończenie... ale to już standard .
    Czy zatem mógłbym liczyć na kontynuację artykułu z suplementem nt. innej
    technologii?
    Edytor zaawansowany
    • Gość: Józek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.06, 21:26
      Szkoda,że w artykule nie wspomniano o fundamentach wylewanych bezpośrednio w
      gruncie bez ław ,czyli monolitycznych.
      • 08.08.06, 13:23
        W dzisiejszych czasach wszystkie budynki posadawia się ma ławach
        fundamentowych. Nie stosuje się już posadowienia na ścianach fundamentowych,
        dla których deskowanie stanowił wykop.
        Wszystko po to, aby było bezpieczniej.
        Zalecam przeczytanie normy: POSADOWIENIE BEZPOŚREDNIE BUDYNKÓW
    • 08.08.06, 13:25
      Głębokość posadownienia fundamentów zależy od głębokości przemarzania gruntu.
      Jesli poziom posadowienia bedzie mniejszy niż głębokość przemarzaania, to po
      kilku sezonach beton konstrukcyjny fundamentu zostanie zniszczony przez cykle
      zamarzania i odmarzania.
      Zalecam przeczytanie normy POSADOWIENIE BEZPOŚREDNIE BUDYNKÓW, gdzie jest
      podana mapka minimalnych poziomów posadowien w zależności od częsci kraju.
      • Gość: ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.08.06, 07:10
        Panie Cenzorze sam jestem trollem

ale nigdy nie puszczam tekstów ewidentnie szkodliwych mogących w przypadku
        zamieszania w głowach wywołać jakieś katastrofy ...

zacytuję tekst ramonka:

"Jesli poziom posadowienia bedzie mniejszy niż głębokość przemarzaania, to po
        > kilku sezonach beton konstrukcyjny fundamentu zostanie zniszczony przez cykle
        > zamarzania i odmarzania."

bardzo osobliwa teoria dotycząca przyczyn głębokości posadowienia budynków :-)

czy też jakieś brednie raczej ....
        • 09.08.06, 12:15
          Skoro ktoś <GOŚĆ> wie lepiej dlaczego stosujemy minimalne głębokości
          posadowienia to niech napisze co wie.
          • Gość: wladek IP: 78.147.189.* 26.12.10, 15:00
            Minimalne glebokosci posadowienia w gruntach wysadzinowych stosuje sie w celu ochrony budowli przed niszczacym dzialaniem peczniejacego gruntu. I nie wazne czy fundament jest z betonu, stali czy drewna. Zamarzajacy grunt zwiekszajac swoja objetosc moze podniesc fundament powodujac zarysowania i pekniecia scian i stropow.
        • 09.08.06, 13:15
          GŁEBOKOŚĆ POSADOWIENIA FUNDAMENTÓW USTALA SIĘ BIORĄC POD UWAGĘ:

- głębokość występowania warstw geotechnicznych,
          — poziom zwierciadła wody gruntowej i przewidywane jego zmiany,
          — występowanie gruntów pęczniejących, zapadowych i wysadzinowych,
          — projektowany poziom powierzchni terenu w sąsiedztwie fundamentów, poziom
          posadzek pomieszczeń podziemnych (piwnic),
          — głębokość posadowienia obiektów sąsiednich (jeśli istnieją),
          - umowną głębokość przemarzania gruntów.
          Przyjęta głębokość posadowienia fundamentu powinna spełniać następujące warunki:
          — zagłębienie podstawy fundamentu w stosunku do powierzchni przyległego terenu
          nie powinno być mniejsze niż 0,5 m; projektowanie zagłębienia niniejszego
          wymaga uzasadnienia,
          — w gruntach wysadzinowych, tzn. wszystkich gruntach zawierających więcej niż
          10% cząstek o średnicy mniejszej niż 0,02 mm oraz wszystkich gruntach
          organicznych, poziom posadowienia powinien znajdować się poniżej umownej
          głębokości przemarzania h;. która — zgodnie z PN-8l/B-03020 — w poszczególnych
          strefach Polski wynosi odpowiednio fy, = 0,80; 1,00; l,20i 1,40m
          - stosowanie minimalnej głębokości posadownienia ma na celu takżę ochronę
          betonu ław fundamentowych przed szkodliwym działaniem cyklów zamarzania i
          odmarzania (korozja betonu)
          głębokość przemarzania mierzy się od poziomu terenu lub poziomu posadzki piwnic
          w budynkach nieogrzewanych.
          Projektując fundamenty posadowione bezpośrednio, należy przewidzieć środki
          chroniące przed: —• zalaniem wykopu fundamentowego przez wody gruntowe,
          powierzchniowe
          lub opadowe,
          — przenikaniem do pomieszczeń podziemnych wód gruntowych oraz wód opadowych,
          spływających powierzchniowo lub infiltrujących w podłoże gruntowe,
          —- korozyjnym działaniem wód gruntowych, opadowych i technologicznych na
          materiały i konstrukcje podziemnej części obiektu budowlanego.

Stosowanie minimalnych głębokości przemarzania ustalonych przez normę, napewno
          nie doprowadzi do katastrofy. Jest to zdogne z PN i my konstruktorzy
          budownictwa musimy się do tego stosować.
          Jak pan chce to możę pan sobie posadowić budynek nawet na torfie na głębokości
          25cm. Jezeli podpisze panu ktoś projekt to już jest pańska sprawa i tego kogoś
          kto go podpisuje.
          Z postu napisanego przez pana wynika, że nie ma pan najmniejszego pojęcia o
          posadawoaniu budynków, ani też najmniejszego pojęcia z zakresu budownictwa.
          • Gość: ARTUR IP: *.toya.net.pl 22.07.09, 18:52
            Mam pytanie odnosnie torfu ,mam warstwe ziemi110cm pod którą znajduje sie
            ok.100cm torfu.Co ztym fantem
    • 21.12.06, 22:25
      Zgodnie z normą PN-EN 206-1:2000 nie stosuje się juz oznaczeń betonu B10 czy B20
      , tylko co najwyżej C15/20 czy inny odpowiednk poprzedniego oznaczenia. To już
      kolejny artykuł, w którym autor stosuje oznaczenia z nieaktualnej normy...
      • 22.12.06, 08:32
        witam
        Tak na przekorę Ramonku:

www.legalett.com.pl/?P=main
        Fundamenty na powierzchni gruntu.
        pozdrowienia
      • 03.02.09, 18:27
        norma normą, ale w sprzedaży wszyscy używają starych oznaczeń, bo nas już uczą nowych oznaczeń na politechnice, ale większość zna stare i dopóki da sie zamawiać w ten sposób, to się nowych nie nauczą.
      • Gość: JaX IP: *.olsztyn.mm.pl 17.02.10, 20:44
        Drogi kolego. Norma PN-B-03264-1999 nadal obowiązuje. Wcale nie jest nieaktualna. Tak więc w Polsce dopuszcza się stosowanie i jednych i drugich oznaczeń. Obydwie ww normy mają i tak być zastąpione przez Eurokody. Ale to puki co przyszłość.
        • Gość: Ciekawski IP: *.citysat.com.pl 19.03.10, 02:33
          Mylisz się kolego:

Numer: PN-B-03264:2002
          Tytuł:
          Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone -- Obliczenia statyczne i projektowanie
          Abstrakt:
          Podano zasady obliczania i projektowania konstrukcji z betonu zwykłego. Określono wymagane właściwości betonu i stali, a także zasady zapewnienia niezawodności konstrukcji. Podano reguły sprawdzania nieprzekroczenia stanów granicznych nośności i użytkowalności oraz wymagania konstrukcyjne, których przestrzegać należy przy opracowaniu rysunków. Podano definicje 34 terminów

ISBN: 83-236-9228-9
          Data zatwierdzenia: 2002-12-06
          Data publikacji: 2002-12-06
          Liczba stron: 143
          grupa cenowa:XB
          Zespół Normalizacyjny: ZBD
          Komitet Techniczny: 213
          Zastępuje: PN-B-03264:1999

A na przyszłość: odwiedź najpierw stronkę PKN, zanim wypowiesz się na temat aktualności PN.

Pozdrawiam
        • Gość: Ciekawski IP: *.citysat.com.pl 19.03.10, 02:37
          Nawet Wikipedia ma bardziej aktualne dane niż kolega:

"Jeszcze spotykane są oznaczenia betonu zgodne z nieaktualną i nieobowiązującą
          normą. Według już nieaktualnej normy, stosowano oznaczenia - np. beton B 20 - to
          beton o gwarantowanej wytrzymałości 20 MPa. Norma PN-B-03264:2002 została w 2004
          r. uzupełniona poprawką, zgodnie z którą np. beton oznaczony jako B-20 jest
          odpowiednikiem betonu klasy C16/20."
      • Gość: Robert3331 IP: 85.219.200.* 13.09.10, 09:28
        ale wszyscy wiedzą o co chodzi stare nazwy są znane większości którzy chociaż trochę interesowali się budownictwem z urzędu lub z konieczności ...tak jak ja budując dom..
      • Gość: adex IP: *.adsl.inetia.pl 09.01.11, 18:38
        nie prawda dalej stosowane jest stare ozanaczenie jak B10,B15 ,czy B20 jak widze z tej nowczesnosci boli cie juz glowka
    • Gość: BOB IP: *.polkomtel.com.pl 18.06.07, 13:27
      Ciekawe gdzie można dostać beton B20 za 180 zł/m3, aktualnie do tej ceny należy
      doliczyć jeszcze 60%! Cena betonu B20 to 305 zł m/3.
      • Gość: Paweł IP: *.adsl.inetia.pl 21.06.07, 15:25
        Jak zabezpieczyć typowe ławy betonowe B20 i ściany fundamentowe z bloczków
        betonowych przed wnikaniem wody - poziom wód gruntowych jest wysoki, zwłaszcza
        wiosną i podnosi się do około 50-60 cm od powierzchni gruntu. Grunt jest
        mieszany z dużą ilością gliny i frakcji bardzo drobnych, ilastych.
        rojektowa głębokość posadowienia chudziaka 1,25, law 1,15 m. Fundament będzie
        wystawał 50 cm ponad poziom terenu. Przewidziano izolację poziomą na ławie i na
        ścianie fundamentowej.
        • Gość: mag.fran@wp.pl IP: 80.50.238.* 24.05.08, 21:21
          po przeczytaniu tego artykułu to jak ja bym to pisała mamy ten sam
          problem na działce.Jesteśmy na etapie jest wylany strop i narazie
          nie ma drenarki a boimy się żeby dom na tym ucierpiał,popękanie
          ścian itp.dlatego postanowiłam napisać może coś poradzisz.
          • Gość: Inwestor IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.09.08, 14:07
            Proszę o poradę.Ekipa budowlana postawiła mi ściany fundamentowe, nie w osi,
            lecz od zewnętrznej krawędzi ław fundamentowych.Szerokość ław=50cmm, a szer.
            ścian fund.=25. Czy to grozi w przyszłości? Przecież nie rozbiorę ich teraz!!!
            • Gość: Sherpa IP: 83.101.2.* 18.02.10, 22:54
              W zasadzie, dla spokoju wewnetrznego, trzeba sciany fundamentowe rozebrac (na koszt wykonawcy) i budowac zgodnie z projektem. Mialem podobne doswiadczenie tylko, ze u mnie wylano zbyt cienkie lawy fundamentowe. Zmierzylem, pokazalem rysunek i kazalem rozebrac. Minelo kilka lat, byc moze i bez tej niemilej operacji nie mialbym rys w scianach, ale kto wie.
              Badanie gruntu, obliczenia itd moga wykazac, ze nie bedzie problemow, ale do tego jest potrzebny specjalista.
            • Gość: podobny problem IP: *.adsl.inetia.pl 05.07.10, 08:54
              Witam jak możesz napisz jak rozwieszałeś problem z ławami??
        • 24.05.08, 21:40
          www.fundament.icopal.pl

po ludzku i po polsku :)

pozdrawiam

Żaholec
          --
          takie są fakty, takie jest życie....,to co piszę to moje prywatne
          zdanie.
        • 03.02.09, 18:45
          Jeżeli przewidziana jest piwnica, to potrzebna jest 20cm dociskowa płyta żelbetowa, która znajduje się pod ścianką fundamentową. Hydroizolacja powinna być na ścianie wychodzić do samej góry i pod płytą dociskową. Najlepiej na ścianie fundamentowej wykonać jescze ściankę dociskową z cegły pełnej o grubości 12cm. Musisz zrobić hydroizolacje ciężką dla fundamentów.
          • Gość: Mateusz IP: *.chello.pl 17.03.09, 17:30
            Witam
            Prosiłbym o pomoc,w wyjaśnieniu pojęcia "płyty fundamentowej"
            Potrzebowałbym dokładne, formalne wyjaśnienie tego pojęcia lub ewentualnie
            podanie informacji gdzie moge uzyskac taka informacje (przejrzałem wszystkie
            normy ale niestety nic konkretnego nie znalazłem).

Wykonałem sobie pod niewielkim sklepikiem wylewkę betonową gr. ok 4-5cm na
            glinie na niej sa umieszczone ściany (ramy drewniane obłożone panelami)
            Niestety bez żadnych uzgodnień i obecnie jestem oskarżony o "samowolkę
            budowlaną" i wybudowanej owej "płyty fundamentowej"
            Czy rzeczywiście jest to płyta fundamentowa??
            Jakim wymaganią powinna ona odpowiadać żeby móc ją nazwać płyt fundamentową??
            Z góry dziekuje za odpowiedz i wielką pomoc
        • Gość: :) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.11.10, 14:12
          Zgłoś się do firmy Deitermann, mają materiały na takie sytuacje (m.in. Superflex 10)
          • Gość: cromwell IP: *.147.246.94.ip4.artcom.pl 08.11.10, 16:30
            drogi kolego
            sami nie wiecie co posiadacie
            wiodacym producentem chemii budowlanej na naszym rynku jest sika
            jeszcze raz powtorze
            sika
            dyskryminowana przez sklady budowlane chyba z racji tego ze jest nasza i duuuzo lepsza od
            deitermanna

pzdr.
      • 09.11.10, 21:41
        Płaciłam 150 za B20 , najdrożej 200. Pytanie gdzie ty kupujesz za ponad 300zł?
        --
        w646.wrzuta.pl/film/8tKCMMbu1ye/impreza_pod_palacem_prezydenckim

Objaw przedawkowania Radia Maryja.
    • Gość: Henryk IP: *.adsl.inetia.pl 13.04.09, 08:03
      Co myślicie o domach pasywnych energooszczędnych.
      Lub o stronie:beton.stal.googlepages.com/
      Zbieram informacje na ten temat i podzielę się z tymi co posiadam.
      Henryk
    • 17.04.09, 12:50
      Wszystkim którzy zaczynają budować dom albo jeszcze są przed zakupem działki
      polecam zrobienie badań gruntu (geotechniczne czy geologiczne). Jeżeli grunt
      będzie nienośny działki lepiej nie kupować w ogóle, a jak już się ją ma to
      geolog wskaże sensowne rozwiązania sytuacji. Dokumentację z badań następnie
      obejrzy architekt i zaprojektuje odpowiednie fundamenty. Potem dopiero wchodzi
      ekipa budowlana! Apeluję, nie mylcie tej kolejności :)
      • Gość: Grom IP: *.adsl.inetia.pl 17.05.09, 12:39
        Fundament domu
        Dla tych co szukają nowych rozwiązań technologi polecam moją stronę
        beton.stal.googlepages.com/zapraszam.
      • Gość: Grom IP: *.adsl.inetia.pl 17.05.09, 12:41
        Fundament domu
        Dla tych co szukają nowych rozwiązań technologi polecam moją stronę

beton.stal.googlepages.com/
      • Gość: jogi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.09, 13:58
        Jeżeli grunt
        > będzie nienośny działki lepiej nie kupować w ogóle

Dlaczego nie kupować? Kupić, tylko liczyć się z większymi kosztami projektu i
        wykonania.

Dokumentację z badań następnie
        > obejrzy architekt i zaprojektuje odpowiednie fundamenty.

Czyżby była jakaś zmiana w uprawnieniach, o której nic nie wiem? Od kiedy to
        architekt może projektować fundamenty?
      • Gość: MK IP: *.ssp.dialog.net.pl 16.09.09, 01:01
        Zrobiłem badania , grunt wyszedł trudny, konstruktor wymyśliłm mi
        ławy fundamentowe o szerokości 180 cm. Wokół wszyscy robią 60 cm
        śmieją sie jak słyszą o 180 cm. Teraz mam problem co zrobić z tymi
        ławami
        • Gość: tn IP: *.tktelekom.pl 22.09.09, 23:29
          Może się zdarzyć, że grunt jest trudny, ale wtedy już lepiej zastosować
          fundament płytowy. W razie potrzeby mogę pomóc w sprawdzeniu projektu.
        • 11.11.09, 17:48
          Witam, mam pytanie ile wyniosły Cię badania i czy możesz polecić firmę,
          która je wykonywała?
          Pozdrawiam
      • Gość: Ada IP: *.ghnet.pl 09.04.10, 10:33
        Ja też uważam, że badania geologiczne są niezbędne. W tamtym roku zaczęłam
        budować dom pod Krakowem, znajomy architekt zasugerował żebym dla pewności
        wykonała wcześniej badania gruntów i na szczęście go posłuchałam. Okazało się,
        że są fatalne grunty i trzeba zastosować inny rodzaj fundamentów, niż planowano.
        Gdybym tego nie wiedziała wcześniej, utopiłabym sporo pieniędzy. Polecam firmę z
        Krakowa Geobud (www.geobud-krakow.pl), która mi wykonała badania, bo zrobili to
        naprawdę szybko i tanio.
      • Gość: Rafał IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 13.01.14, 14:15
        teraz już takie badania są wymagane aby uzyskać zgodę na budowę. I bardzo dobrze, później nie ma płaczu i zgrzytania zębów bo ściany popękały
      • 13.01.14, 19:40
        zgadzam się! mało brakowało, a bym się nacięła właśnie na taką działkę. Dobrze, że wcześniej mąż zlecił zbadanie gruntu bo byśmy utopili mnóstwo pieniędzy
    • 13.11.09, 10:36
      Pręty żebrowane przykładowo fi 12 od Mevago
      • Gość: cromwell IP: *.163.246.94.ip4.artcom.pl 13.09.10, 19:26
        w rejonie hut
        /katowice sedzimira i innych sprzedanych/
        sa dziesiatki firm handlujacych stala
        nie potrzseba nam dodatkowej

pzdr.
    • Gość: Krzysztof IP: *.tktelekom.pl 23.01.11, 21:57
      Konstrukcja, technologia , wykonanie płyty

znajdzie pan informacje na www.altiff.com.pl

• 28.03.11, 12:03
      na temat rozwiązań stosowanych w fudamentach znalazłem ciekawy materiał - mówi też o tym, jak wystrzegać się przy tym błędów
      www.izolacje.com.pl/artykul/id976,rozwiazania-technologiczno-materialowe-fundamentow-podstawowe-bledy-
    • 29.01.12, 17:07
      Zgadzam się w 100% że najpewniejszy jest beton ułożony w deskowaniu. Deskowanie musi być oczywiście odpowiednio wytrzymałe. My korzystaliśmy z rodzimego systemu szalowania Stal-Form i wyniosło nas zdecydowanie taniej niż w przypadku bloczków. Szalunek wypożyczaliśmy z firmy Rajszal, był tańszy nawet od szalunków drewnianych nie wspominając oczywiście o systemowych takich jak np. PERI jakby co podaje link myślę że się przyda www.rajszal.pl
    • 29.01.12, 17:11
      Zgadzam się w 100% że najpewniejszy jest beton ułożony w deskowaniu. Deskowanie musi być oczywiście odpowiednio wytrzymałe. My korzystaliśmy z rodzimego systemu szalowania Stal-Form i wyniosło nas zdecydowanie taniej niż w przypadku bloczków. Wypożyczalnia szalunków Rajszal dała najlepszą cenę, szalunek był tańszy nawet od szalunków drewnianych nie wspominając oczywiście o systemowych takich jak np. PERI jakby co podaje link myślę że się przyda www.rajszal.pl
      • 03.06.12, 18:02
        Witam jestem kosztorysantem.
        Oczywiście tylko żelbety i np. system szalunkowy "TEKKO-LEGO" wykorzystywany do budowy fundamentów, piwnic, garaży podziemnych, murów oporowych w technologi monolitycznej. System pozwala na zaoszczędzenie betonu o 40% w porównaniu do fundamenów lanych w ziemie, zachowanie proporcji - odwrócona litera T(szeroka ława lub stopa i wysoka ścianka fundamentowa) oraz szybsze wykonanie co skutkuje niższą ceną od technologi deskowanej dechami szalunkowymi o 30 %.
        Nadmienie jeszcze że ten typ fundamentów uznawany jest przez wszystkich konstruktorów jako jedyny - i pozwalający prawidłowo wykonać hydro-termo-izolacje
        Nie polecam wykonywać fundamentów samemu, gdyż nie dysponując sprzętem specjalistycznym typu (niwelator, szalunki systemowe, buława wibracyjna, łata wibracyjna) można co najwyżej zepsuć najważniejszy etap budowy i narazić swój portwel i psychike na załamanie.

U mnie budowała firma z okolic Bielska-Białej Complexbud . Jestem pod wrażeniem usprzętowienia tej firmy, profesjonalizmu i szybkości działania -polecam. Znalazłem ich w internecie www.complexbud.bielsko.pl/realizacje

Ps. Wynajęcie szalunków kosztuje prawie tyle samo co koszt wykonanej przez nich usługi - wpadło 6 chłopa z szalunkami i całym sprzętem i w tydzień miałem gotowe - IGŁA !!!
    • Gość: fox IP: *.devs.futuro.pl 04.06.12, 12:23
      Na portalu www.meble.pl znajdziesz aktualności, wnętrza oraz praktyczny poradnik. W naszych sklepach internetowych kupisz produkty najwyższej jakości bez wychodzenia z domu! Do tego www.forum.meble.pl oraz profil na Facebooku gdzie możesz szukać porady i zadać nawet najprostsze pytanie :) A przy okazji... atrakcyjne nagrody w cyklicznych konkursach!

www.meble.pl#pwid=593b1f878974421695cb599ed6ce5e51
    • 05.06.12, 14:18
      Witam prowadzę bloga i mam pare ciekawych artkułów które mogą ci pomóc w budowie domku serdecznie zapraszam www.rodzinnydomek.blogspot.com]
      • Gość: Eryk IP: *.free.aero2.net.pl 16.06.12, 23:12
        Na fundament polecam ci np. cement Special firmy Lafarge. Jest bardzo wytrzymały i jest też odporny na działanie czynników atmosferycznych i agresję chemiczną, czyli nie będzie ci korodował co jest ważne w przypadku fundamentu. Jeżeli chcesz mieć idealną mieszankę to dopilnuj ekipy aby dawała worek cementu na 2 wiadra pisaku i 5 wiader kruszywa. Do tego ok. 8 litrów wody.
        • Gość: ondo IP: *.play-internet.pl 02.09.12, 18:09
          Jeśli chodzi o dobór cementu do zerobienia fundamentów to znalazłem ostatnio fajny artykuł. Kto jak kto, ale oni wiedzą jak dobrać odpowiedni cement. Podaję linka:
          www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/cement-jak-odpowiednio-go-dobrac_77015.html
    • 04.09.12, 11:41
      Wszystko o płycie fundamentowej można przeczytać tu:

www.ennergo.pl/index.php/jak-zbudowac-dobry-dom-/857-fundamenty.html
      Jest to obecnie najlepszy i najtańszy sposób posadowienia budynku, umożliwiający szczelną termoizolację.
    • Gość: Wiktor IP: *.centertel.pl 29.12.13, 22:32
      Jeśli ktokolwiek zamierza kłaść fundamenty to w pierwszej kolejności powinien się zapoznać z artykułem, który napisali architekci z MGProjekt - www.mgprojekt.com.pl/blog/bledy-na-budowie-fundamenty/#axzz2npfGhWlT . Są w nim wymienione praktycznie wszelkie możliwe błędy, które można popełnić przy pracach ziemnych oraz przy wylewaniu fundamentów. Warto się z nim zapoznać, aby uniknąć różnych nieprzyjemnych niespodzianek.
      • Gość: adam78 IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 16.02.14, 19:05
        ciekawy artykuł. I badania gruntu według mnie są niezbędne. Jeśli ktoś nie chce mieć później popękanych ścian i innych niespodzianek to lepiej wydać te kilka stówek i mieć z głowy. Ja przed budową zgłosiłem się do firmy geoxx z olsztyna i przynajmniej wiedziałem na czym buduje i jak mam budować, żeby było wszystko ok
    • 01.01.14, 13:00
      Bardzo dużo cennych informacji o płycie fundamentowej, znajdziecie na tej stronie:
      www.vega-system.pl
    • Gość: waldemarrasis IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 03.07.14, 11:55
      Faktycznie taka płyta betonowa ma coraz powszechniejsze zastosowanie, ale normalny beton też cieszy się niesłabnącym zaufaniem. Akurat sporo się w mojej okolicy buduje ostatnio, wszyscy jadą na betonie z www.zambetodrzykon.pl, nikt nie używa bloczków ani płyt.
      • 27.07.14, 23:33
        waldemarrasis od lanego betonu odchodzi się na rzecz płyt betonowych. Jest solidniej, szybciej i wygodniej.

Sam jak stawiałem rodzicom dom używałem do tego płyt BetBlok produkowane z betonu B-37. Mega wytrzymały, w ogóle się nie ściera. Do tego wspomniane wcześniej bloczki i chata rośnie z dnia na dzień. Aż miło popatrzeć.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.