odleglosci miedzy plotem a krzewami Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam , mam maly problem z uciazliwymi sasiadami. Czy moglby mi ktos udzielic
    informacji dotyczacej sprawy prawno-budowlanej. Moi sasiedzi wybudowai mi
    jakis czas temu basen pod plotem, odleglosc jest napewno mniejsza niz metr ,
    nie czepialam sie tego, ale teraz jestem zmuszona, bo dostalam od nich "nakaz"
    - co mnie rozbawilo sciecia moich cisow ktore rosna kolo plotu iim
    przeszkadzaja . W jakiej odleglosci musza byc posadzone drzewka??? I wjakiej
    odleglosci powinien byc wybudowany basen??? Z gory dzieki
    • Gość: mif IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.05.06, 23:00
      Basen, jak prawie każda budowla, 3m od granicy.
      Na drzewa, krzewy, nie ma przepisów prawnych.
      • Gość: mmm IP: *.54.19.29.telsat.wroc.pl 23.05.06, 09:08
        dzieki
      • Nie ma przepisów co do odległości, ale wszystko to, co przechodzi na stronę
        sąsiada może ściąć bez pytania się o zgodę, ewentualnie wymóc na nas ścięcie
        tej częście przewieszającej się na jego działkę. Jeśli cisy rosną na Twojej
        działce, to nic nie musisz robić. A poza tym jeśli mają więcej niż 4 m, to
        wręcz nie wolno Ci ich ścinać.
        --
        Pozdrawiam
        Paweł
        • Gość: ewa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.05.06, 17:50
          rispetto ma racje kilkuletnich cisów nie wolno scinać bez odpowiedniego
          zezwolenia, wygląda też na to,że basen to samowola budowlana ponieważ kilka lat
          temu sasiad musiałby mieć twoją zgode aby tak blisko granicy wybudować basen.
          • Gość: mif IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.05.06, 20:30
            Nie pisałem o wycięciu, ale odległości sadzenia :(
            • Gość: mmm IP: *.54.19.29.telsat.wroc.pl 23.05.06, 21:10
              No to mnie pocieszyliscie:)
              • Gość: paralia IP: *.54.19.29.telsat.wroc.pl 25.05.06, 20:06
                Ciekawych rzeczy mozna sie tu dowiedziec
                • Gość: kid IP: *.131.rev.vline.pl 25.05.06, 22:05
                  W jakiej odległości można sadzić drzewa od płotu dzielącego dwie posesje?

Czy jest to zależne od gatunku drzewa? Nie administracyjnych regulacji
                  wskazujących, w jakiej odległości od granicy posesji można sadzić drzewa.
                  Decydujące są tu normy Kodeksu cywilnego.
                  Uprawnia on właściciela jakiejkolwiek rzeczy – w tym nieruchomości – do
                  swobodnego z niej korzystania, jednakże w granicach określonych przepisami oraz
                  zasadami współżycia społecznego. Ograniczeniem takim jest norma wyrażona w art.
                  144 Kodeksu stanowiąca, że właściciel nieruchomości powinien przy jej
                  użytkowaniu powstrzymywać się od działań, które mogłyby ponad przeciętną miarę
                  naruszyć uprawnienia właścicieli sąsiednich posesji.
                  Co do zasady można więc korzystać ze swojej działki - w tym oczywiście sadzić
                  na niej drzewa - zgodnie ze swoją wolą. Prawo to limitowane jest identycznym
                  uprawnieniem sąsiada – oznacza to, że jeżeli nasadzenia nie będą naruszały jego
                  prawa do korzystania z posesji, to mogą być one prowadzone również na samej
                  granicy nieruchomości.
                  Należy pamiętać, że w przypadku gdy korzenie lub gałęzie zasadzonego drzewa
                  przechodzą na grunt sąsiada, może on żądać ich usunięcia, a w przypadku nie
                  zastosowania się do tego żądania, przysługuje mu uprawnienie do usunięcia ich
                  na własny koszt. (art. 150 Kodeksu cywilnego).
                  W przypadku, kiedy granicę działek wyznacza płot czy mur, nasadzenie nie
                  powinno naruszać jego konstrukcji. Sąsiad może również żądać- w przypadku gdyby
                  w przyszłości takie drzewo groziło niebezpieczeństwem dla jego działki (groźba
                  przewrócenia się, oderwania się gałęzi) – usunięcia takiego zagrożenia.
                  • Gość: Antoni IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.05.06, 06:57
                    I to jest właśnie sensowna odpowiedź na zgłoszony problem. Tak wygląda strona
                    prawna. Reszta jest zależna od zgody sąsiada.
                  • Gość: kom-bit IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.05.06, 09:08
                    To prawda , ta podstawa prawna odnosi się do różnego rodzaju uciążliwości
                    sąsiedzkich . Wydawało mi sie że nie ma dla mnei też ratunku przed
                    działaniem mego sąsiada. U niego : stary dom ,stara instalacja grzewcza i
                    zaniedbany wrećz zrujnowany system kominowy. Wiatr zawsze w moją stronę
                    zawiewa ogromne kłęby gęstego smolistego dymu. Moja posesja zawsze
                    spowita w te duszące dymy ( bo sąsiad nawet latem "grzeje" wodę do mycia )
                    .Makabra.Do tego w odległości 2 m od płotu , na starej pile tarczowej
                    całe letnie weekendy piłuje drewno ,rąbie ( zapas na zime) .
                    Z uwagi na to że system kominowy jest niebezpieczny pod względem
                    bezpieczeństwa p -poż.- po wielu nieudanych próbach namówienia sąsiada na
                    naprawę - zgłosiłem to do Nadzoru budowlanego. Sprawa piłowania -
                    zgłoszona na policji ( podstawa prawna : uniemożliwianie mi korzystania z
                    własnej nieruchomości ze względu na nadmierny hałas spowodowany przez
                    sąsiada) . EFEKT : komin naprawiony , drewno nie jest piłowane .Sąsiad
                    obrażony .Ale dla mnie i tak sięliczy mój spokój i bezpieczeństwo .
                  • A jeśli drzewa rzucają cień - jaka max. wysokość?
    • Gość: cromwell IP: *.48.jawnet.pl 26.05.06, 07:42
      ostrzegam przed cisami
      maja skubance w sobie jakas latwopalna substancje
      potrafia w ciagu kilku sekund cale stanac w plomieniach
      dlatego odradzam sadzenia ich blisko domu
      u mnie skonczylo sie tylko na strachu
      i dostalem 2 razy mokra sciera przez plecy;)

pzdr.
      • Gość: tom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.05.06, 08:43
        raczej zwrocilbym uwage na ich owoce i male dzieci...owoce sa trujace..co do latwpalnosci to kazde drzewko moze splonac oblane benzynka;)
      • Gość: beata IP: 217.96.15.* 26.05.06, 22:58
        Cisy są bardzo niezdrowe. Nie należy ich sadzić wokół domu. Jesli chodzi o
        drzewa, to ich konarary nie mogą wystawać ponad 1 metr na działkę sąsiada. A
        owoce z nich spadające po Twojej stronie sa Twoje, a nawet możesz oberwać z tego
        metra, który opada na Twoją działkę. Tak mi powiedziano kiedyś w urzędzie miasta.
    • Gość: wabud IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.05.06, 08:49
      Ogródki działkowe wymagają odległości 3-4m od sąsiada.
    • Gość: Bolek IP: 80.51.186.* 26.05.06, 13:20
      Pozostaje ci odgrodzić się murem, a w przyszłości sprzedać działkę grupie
      notorycznych imprezowiczów i śmieciarzy :)
    • Proponuję zmianę zamieszkania, najlepiej dać ogłoszenie i wybrać najbardziej
      obrzydliwego typa, który zostanie przyszłym sąsiadem Twojej obecnej sąsiedzkiej
      hołoty.
    • Gość: ewa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.05.06, 14:28
      moi sąsiedzi też są okropni , ale nie chce sie z nimi wykłucać czy odwoływać
      do wyższych instancji , przecież nie da sie tak całe życie, ot -traktuje ich
      jak nieuleczalną chorobę z którą trzeba żyć aż do śmierci,
      • Gość: mmm IP: *.54.19.29.telsat.wroc.pl 26.05.06, 22:38
        No tak, ale nie mozna sobie pozwolic zeby oni ciagle cos nam nakazywali, bo
        przeciez mozna zwariowac. Ile mozna przymykac okon na ich wybryki:-) Dzieki
        wszystkim za rady:-)
        Pozdrawiam
    • a duży jest ten basen? bo ile dobrze pamiętam to na basen o powierz. powyżej 30
      m2 potrzebne jest pozwolenie a znając rodaków podejście do prawa to pewnie
      sąsiedzi tego nie dopełnili. zawsze można sie przysłużyć i zgłosić samowolę i
      niech ten basen likwidują:) lub płacą za legalizację samowoli.
    • Gość: wezyr50 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.06, 09:24

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.