Ile KW potrzeba na domek. Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam,

Czy ktoś może powiedzieć ile KW potrzebuję na domek. Nie będzie tam urządzeń
    specjalnych, jedynie piec z płytą ceramiczną,lodówka,pralka,tv,komputer. Czy
    11 KW wystarczy?
    • Sądzę, że w zupełności wystarczy.
    • Gość: fragi IP: *.zebyd.com.pl 23.08.06, 16:42
      Nie będziesz mieć żelazka, suszarki do włosów, mikrofali, frytkownicy, bojlera
      itd ? Mamy przecież XXI wiek.
      • Gość: mif IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.06, 21:18
        Granicą zabeapieczenia 25 A pod zegarem jest chyba 17 kW.
        Moim zdaniem wystarczy na dom 14 kW, ale dobry elektryk musi to porządnie
        rozprowadzić.
    • Jeśli odpalisz wszystkie pola grzejne w płycie elektrycznej, to zapewne już
      będzie 10 KW. Nie daj Boże zacząć odkurzać w tym samym momencie oglądając TV i
      chłodząc piwo w lodówce...;-)
      A tak na serio, to 15 kW powinno być wystarczające. Pod warunkiem, że
      instalacja będzie rozsądnie (czyt.: z głową) wykonana)

pozdrawiam,
      MB
    • W zupełności wystarczy. Mam tyle samo i nigdy nie było problemu, a mam dwie
      duże lodówki, komputer, czajnik elektryczny, mikrofalówkę, płytę ceramiczną (3
      fazy), dwa duże akwaria z osprzętem, dwie pompy w oczku wodnym, pompa obiegowa,
      zasilacze do antenktóre chodzą non-stop lub bardzo często. Ponadto parę
      sprzętów, które uruchamiane są rzadziej typu RTV, żelazko, do tego oświetlenie
      itp
    • Gość: € IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.06, 23:10

dobry przepływowy podgrzewacz wody to ok. 29 kW
    • Gość: 20kW IP: *.globalconnect.pl 23.08.06, 23:26
      Kuchenka z płytą ceramiczna to ok. 10 kW. Chciałam zainstalować w mieszkaniu,
      ale mam aluminiową instalacje elektryczną. Musiałabym ciągnąć (z głównego
      zasilania budynku w piwnicy) kabel wytrzymujący do 20 kW.
      • chyba ktoś Ci się na lewo podłączył, jeśli Twoja kuchenka potrzebuje 10 kW :)
        Sąsiedzi mają przyznane 8 kW i także użytkują płytę cermaiczną. Światło przy
        tym także zapalają.
        • Rzadko zdarza się, że wykorzystuje się płytę z max mocą. Niestety, może się tak zdarzyć. A do tego jest jeszcze od diabła urzadzeń pobierających mnóstwo energii. Przy obliczaniu tego typu obciążeń zdrowo jest, moim zdaniem, przyjąć do obliczenia ekstremalne warunki. Wiadomo, że zabezpiecznie nie wywala od razu, tylko po jakimś czasie. Można mieć farta i przez całe życie nie doświadczyć załączenia zabezpieczenia. Ale....
          Wydaje mi się, że akurat w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne. I już;-)

pozdr,

Magda B
          • Może i masz rację, ale w takim wypadku należy zadbać o to, żeby na czas budowy
            (prąd "budowlany") zapewnić sobie dużo mniejszą moc, a dopiero po zamieszkaniu
            podpisać z zakładem energetycznym nową umowę ze zwiększonym przydziałem mocy.
          • Dmuchanie na zimne to właśnie niższe wartości zabezpieczeń. Istotne jest by nie
            przeciążyć sieci a nie by nie zadziałały bezpieczniki. Moim zdaniem należy
            sprawdzić (inf od elektryka, dobrego) jaka jest norma na Twoje kable, a
            zabezpieczenia dać niższe. Jeśli rzeczywiście będziesz potrzebować więcej to
            zmienisz zabezpieczenia na wyższe ale takie by kable wytrzymały.
            Jeszcze jedno: niech elektryk przyjmie do do obliczenia napięcie niższe niż
            teoretycznie jest w sieci. Czyli nie 230 V tylko 210 albo nawet 200. Pod
            obciążeniem napięcie spada, jak wszyscy w tym samym czasie zaczną gotować na
            płytach grzejnych to napięcie faktyczne będzie bardzo niskie (taką mamy sieć
            energetyczną w większości miejsc w Polsce). Ponieważ urządzenia - np płyta
            grzejna pociągnie tyle mocy ile potrzebuje to przy napięciu 210 V weźmie więcej
            prądu (natężenia - A). Upraszczając wzory można z dużym przybliżeniem przyjąć,
            że 1 W = 1V x 1A
            10 kW : 230V = 43,48A (ok. 14,5 A na fazę)
            a przy
            10 kW : 210V = 47,62A (ok. 15,87A na fazę)

Przy rozruchu, chwilowo płynie większy prąd - płyty są zimne więc opór jest
            mniejszy ale bezpieczniki mają pewną bezwładność.

W tej chwili za przydział każdego kilowata mocy się płaci. Nie sądzę byś
            kiedykolwiek wykorzystała te 11 kW. Ale jeśli nawet to co?
            Przecież ilość prądu pobranego przez ciebie nie zależy tak naprawdę od
            przydziału lecz od jakości sieci. Jesli na tych samych przewodach mogą ci
            podłączyć 14 to lepiej wykupić 11. Będziesz chwilowo potrzebować 14 to tyle
            weźmiesz. Licznik to wytrzyma na pewno (zapewne jest ten sam do obu wartości).
            do spodziewanego poboru mocy musisz jedynie dostosować bezpieczniki.
            • zabezpiecznia zakłada zakład energetyczny w przyłączu. Oczywiście w domowej
              rozdzielni jest także mnóstwo zabezpieczeń. Ale jeśli masz podpisaną umowę na 11
              kW to przy poborze większej ilości wywali zabezpieczenie "w ulicy"
              Mówiłam właśnie o takim bezpieczeństwie. ZE dba o swoje interesy - jeśli chcesz
              zapłacić za 11kW przyłącza, to nie da Ci za free pobierać 14.
              pozdr,
              Magda B
              • Gość: r2d2 IP: 194.181.130.* 10.06.14, 10:53
                a pani Magda to wie czy teoretyzuje bo ja jestem właśnie po rozmowie z elektrykiem z zakladau elektr. i śmiem twierdzic ze jest pani w błędzie. Przy 11kW (jak rowniez prz 14kW) zakladają bezp. 25 A - ten sam- i to on decyduje

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.