Dodaj do ulubionych

uprawnienia budowlane

12.03.07, 13:32
jestem po technikum budowlanym i chciałabym zrobić uprawnienia bud. bym w
przyszłości mogła sprawować kontrolę techniczną utrzymania obiektu,czy samo
technikum wystarczy?od czego zacząć?i gdzie załatwia się takie sprawy?
Edytor zaawansowany
  • Gość: pyton IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.07, 13:37
    Od ok.2 lat po technikum nie można już otrzymać żadnych uprawnień budowlanych.
    Przedtem było inaczej.
    Jeżeli chcesz mieć uprawnienia, musisz skończyć studia.
  • Gość: pyton IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.07, 14:13
    Sorry, małe sprostowanie: Nie od 2 lat, ale od ok. 1 roku.
    Jeżeli interesują Cię szczegóły to:
    www.abc.com.pl/serwis/du/2006/0578.htm
    i głównie art.14 prawa budowlanego:
    Art. 14. 1. Uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:
    1) architektonicznej;
    2) konstrukcyjno-budowlanej;
    2a) drogowej;
    2b) mostowej;
    2c) kolejowej;
    2d) wyburzeniowej;
    2e) telekomunikacyjnej;
    3) (uchylony);
    4) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych,
    wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;
    5) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i
    elektroenergetycznych;
    6) (uchylony).
    2. W ramach specjalności wymienionych w ust. 1 mogą być wyodrębniane
    specjalizacje techniczno-budowlane.
    3. Uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalnościach, o których mowa w ust. 1,
    wymaga:
    1) do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-
    budowlanych:
    a) ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie
    wyższym, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,
    b) odbycia dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
    c) odbycia rocznej praktyki na budowie;
    2) do projektowania w ograniczonym zakresie:
    a) ukończenia wyższych studiów zawodowych, w rozumieniu przepisów o wyższych
    szkołach zawodowych, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub
    ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie
    wyższym, na kierunku pokrewnym dla danej specjalności,
    b) odbycia dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
    c) odbycia rocznej praktyki na budowie;
    3) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
    a) ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie
    wyższym, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,
    b) odbycia dwuletniej praktyki na budowie;
    4) do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:
    a) ukończenia wyższych studiów zawodowych, w rozumieniu przepisów o wyższych
    szkołach zawodowych, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub
    ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie
    wyższym, na kierunku pokrewnym dla danej specjalności,
    b) odbycia trzyletniej praktyki na budowie.
    4. Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na
    bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji
    technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie
    uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod
    kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.
    5. Do osób ubiegających się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń,
    posiadających uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w tej specjalności,
    nie stosuje się przepisów ust. 3 pkt 1 lit. b i c lub ust. 3 pkt 3 lit. b.

  • Gość: przecinek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.07, 17:31
    Bzdury piszesz kolego -nie od żadnego roku tylko min od 5 lat . Nie pisz
    głupot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Gość: pyton IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.07, 17:35
    Gość portalu: przecinek napisał(a):
    > Bzdury piszesz kolego -nie od żadnego roku tylko min od 5 lat . Nie pisz
    > głupot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    To ty głupoty wypisujesz !
    Sprawdź sobie :
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1
    z dnia 28 kwietnia 2006 r.
    w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
    (Dz. U. z dnia 16 maja 2006 r.)


    28 kwietnia 2006 roku to ponoć 5 lat temu ?
    :))))))))
  • Gość: mcelinska IP: *.crowley.pl 13.03.07, 14:17
    Pyton masz rację bo wczoraj czytałam rozporządzenie z 2006 r.I nici z uprawnień:
    ( Niekrórzy to potraią życie utrudnić:(
  • Gość: pyton IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.07, 16:07
    Nie chciałbym robić Ci specjalnych nadzieji, ale ( przynajmniej teoretycznie )
    jest pewna szansa .
    Przeczytaj sobie to :

    Art. 5.
    W stosunku do osób ubiegających się o uprawnienia budowlane, które przed dniem
    wejścia w życie ustawy uzyskały wykształcenie wymagane na podstawie przepisów
    dotychczasowych oraz rozpoczęły odbywanie wymaganej praktyki, stosuje się
    przepisy dotychczasowe.
    Żródło :
    U S T A W A z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o
    zmianie niektórych innych ustaw[1]
    ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/3529_u.htm
    Jeżeli więc skończyłaś technikum i rozpoczęłaś praktykę wcześniej (ok.wrzesień
    2006 ) to - j.w. To bardzo ważne !!!
    ale to będzie ewentualnie "bitwa na noże z draniami w izbie inż.bud." i wtedy
    bez adokata sama sobie nie poradzisz.
  • Gość: mcelinska IP: *.crowley.pl 12.03.07, 15:22
    wiekie dzięki,lipa że tylko do roku:(
  • Gość: pyton IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.07, 16:24
    Gość portalu: mcelinska napisał(a):
    > wiekie dzięki,lipa że tylko do roku:(



    Niestety :(
    Możesz za to "podziękować" poprzednim rządom ( SLD ) + polskiej izbie
    inżyniwrów budownictwa :(.
    To oni przygotowali i postarali się o te zmiany :(

    Gdyby pozostało po staremu, to mogłabyś mieć całkiem niezłe uprawnienia, bo
    uprawniające do kierowania robotami budowlanymi w obiektach ( pełnienia
    funkcji kierownika budowy przy obiektach ):

    a) o kubaturze mniejszej niż 5000 m3,
    b) nie wyższych niż 15 m nad poziomem terenu lub o wysokości do 4
    kondygnacji nadziemnych w odniesieniu do budynków,
    c) zagłębionych nie więcej niż 4 m poniżej poziomu terenu i posadowionych na
    ławach bądź stopach fundamentowych bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym,
    d) zawierających elementy konstrukcyjne o rozpiętości do 12 m, wysięgu do 3
    m lub wysokości dla jednej kondygnacji do 6 m,
    e) mających konstrukcję nośną, zawierającą prostoliniowe belki, słupy i
    płyty płaskie,
    f) nie zawierających elementów konstrukcyjnych poddanych obciążeniu
    zmiennemu technologicznemu większemu niż 8 kN/m2, a także nie wymagających
    uwzględnienia obciążeń zmiennych ruchomych, parcia gruntów, materiałów sypkich
    lub cieczy,
    g) nie zawierających elementów wstępnie sprężanych na budowie,
    h) nie wymagających uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej,
    i) dróg wewnętrznych.
    a to całkiem nieźle... i o wiele więcej niż obecnie możliwe dla inżynierów
    budownictwa ( bez magisterium ).


    + sprawowania kontroli technicznej utrzymania obiektów ( wszystkich )
    + pełnienia nadzoru inwestorskiego
    ( pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego)
    + kontrola wytwarzania konstr.elem.frefabr.+...itd.

    a tak ... teraz ... " KICHA " = ZERO = NIC :(((
  • jarecki_2 12.03.07, 19:19
    A nie jest już tak, że po technikum rejestrowałeś, nazwijmy to książkę pracy, i
    przez pięć lat pracy w zawodzie prowadzisz tę książkę z wpisami o wykonywanych
    pracach, podpisami inżyniera wybranego i po pięciu latach przystępujesz do
    egzaminu na uprawnienia techniczne?? Oczywiście różne od tych inżynierskich w
    swym zakresie, ale zawsze uprawnienia techniczne?? Pamiętam, że kiedyś tak było
    z technikami, weszła zmiana bo wcześniej niemalże z automatu się dostawało
    uprawnienia, ale teraz się nie interesowałem dawno.





    --
    jarecki@zubbau.pl

    www.zubbau.pl/forum
  • Gość: pyton IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.07, 19:30
    Nie, skończyło się.
    Teraz technik budowlany nie dostanie żadnych uprawnień.
    Wcześniej dostawał tzw. w ograniczonym zakresie - te ,o których wspomniałem
    wyżej ( obiekty do 5.000 m3 )- po 5 latach praktyki.

    Teraz nawet inżynier po studiach, ale bez magisterium (!!!), otrzymuje najwyżej
    uprawnienia do 1.000m3, czyli w zasadzie domki jednorodzinne.
  • Gość: piotr2569 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.07, 15:55
    To bardzo dobrze. Przygotowanie techników budownictwa do sprawowania
    samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie było mizerne. Jaki poziom
    wykształcenia prezentują nasze technika - wszyscy wiedzą. Dlatego, aby móc
    podpisać się pod jakimkolwiek projektem należy skończyć studia - i to jest
    właściwa kolej rzeczy.
    Technik budownictwa może być np. majstrem na budowie.

    Pozdrawiam serdecznie
  • Gość: pyton IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.03.07, 16:22
    Gość portalu: piotr2569 napisał(a):
    > To bardzo dobrze. Przygotowanie techników budownictwa do sprawowania
    > samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie było mizerne. Jaki poziom
    > wykształcenia prezentują nasze technika - wszyscy wiedzą. Dlatego, aby móc
    > podpisać się pod jakimkolwiek projektem należy skończyć studia - i to jest
    > właściwa kolej rzeczy.


    Przestań bzdury wypisywać !
    Niejeden technik budowlany po 5 latach praktyki na budowie ( okres wymagany do
    uzyskania uprawnień w ograniczonym zakresie ) miał, ma i będzie miał większą
    wiedzę i doświadczenie niż cała zgraja "pożal się Boże studentów" po "studiach".

    W dodatku Tacy przynajmniej się nie wymądrzają tak, jak ... :)
  • user013 18.03.14, 20:10
    Trochę od tego czasu się zmieniło i teraz to wygląda trochę inaczej. Jak chcesz się dowiedzieć wszystkiego o uprawnieniach budowlanych w Polsce to wskocz na stronę uprawnieniabudowlane.info
    Egzamin na uprawnienia budowlane zdasz z pomoca programu TestMe! Rozwiązuj testy i ucz się do egzaminu. Możliwości programu możesz zobaczyć na Youtube:
    www.youtube.com/watch?v=tPeqAMWcMKAPozdro

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka