stan przedzawałowy, jakie sa objawy? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Jak mozna rozpoznac stan przedzawałowy? czy są jakies symptomy, które
    wyraźnie ostrzegają przed tym?
    malinka
    • Gość: Andrzej IP: *.chello.pl 24.01.04, 18:50
      Nie ma takiej choroby jak stan przedzawałowy. Jest tylko ostra niewydolność
      wiencowa, która nieleczona może często przekształcic się w zawł serca.
      Objawami ostrej niewydolności wieńcowej sa przede wszystkim bóle o charakterze
      wieńcowym ( bóle za mostkiem, często o charakterze ucisku z promieniowaniem do
      żuchwy lub lewej kończyny górnej) występujące podczas wysiłku fizycznego (
      nawet małego), w spoczynku , związane z wyjściem na zimne powietrze lub ze
      zdenerwowaniem.
      Ból wieńcowy jest jednym z najwcześniejszych objawów ostrego niedokrwienia
      mięśnia serca.W sytuacji kiedy to niedokrwienie będzie trwało wystarczająco
      długo moze doprowadzic do nieodwracalnego uszkodzenia ( martwicy) mięśnia serca
      co nazywamy zawałem serca."Stan przedzwałowy " to dawne określenie ostrej
      niewydolności wieńcowej pochodzące z czasów kiedy zwykle prowadziła ona do
      zawału.Obecnie dzięki nowoczesnym metodom leczenia: szybaka rewaskularyzacja
      przezskórna tętnicy wieńcowej i przywrócenie prawidłowego krążenia w obrębie
      serca udaje się niedopuścić do zawału .
      • Gość: Bogdan IP: *.krosno.sdi.tpnet.pl 25.01.04, 12:14
        Czy mógłbyś w skrócie wyjaśnić co to jest szybka rewaskularyzacja przezskórna
        tętnicy wieńcowej i na czym to polega?.
        • Rewaskularyzacja polega na udroznieniu naczynia krwionośnego. Najczęściej jest
          to tzw. balonkowanie - wprowadzenie do naczynia balonika i napełnianie go
          powietrzem (ulegają przy tym spłaszczeniu blaszki naczyniowe zamykające światło
          naczynia) lub założenie stentu - rodzaj rurki stanowiącej trwały szkielet
          wzmacniający ściany naczynia.
          • Gość: Bogdan IP: *.krosno.sdi.tpnet.pl 25.01.04, 13:40
            Dziekuję za wyjaśnienie.Ten rodzaj zabiegu jest mnie znany od dawna tylko dotąd
            nie spotkałem się z takim określeniem.
            Mam wątpliwość czy balonikowanie można nazwać szybkim zabiegiem.Chyba wymaga
            czasu na przygotowanie pacjenta i sali operacyjnej.Wcześniej trzeba wykonać
            koronarografię,aby zlokalizować niedrożne miejca.

• Koronarografię mozna łączyc z koronaroplastyką. Balonikowanie czy zakładanie
              stentów jest zabiegiem bardzo szybkim w porównaniu np. do by-passów. W
              większości dużych miejscowości są stałe dyżury zespołów kardiologicznych
              gotowych w każdej chwili do wykonywania tych zabiegów.
              • Gość: Bogdan IP: *.krosno.sdi.tpnet.pl 25.01.04, 15:20
                Czy należy rozumieć,że każdy stan zawałowy powinien zakończyć się
                balonikowaniem lub bypassem?.
                • Sposób leczenia zależy m.in. od rozległości zawału, i decyzje powinien
                  podejmować indywidualnie, w każdym przypadku lekarz. Niestety moja wiedza
                  medyczna tutaj kończy się, gdyż nie jestem lekarzem, mimo że mam
                  zawód "medyczny":). Poczekaj na odpowiedzi fachowców.
                  • Gość: Andrzej IP: *.chello.pl 25.01.04, 15:57
                    Rewaskularyzacja zamkniętej gałęzi tetnicy wieńcowej odpowiedzialnej za zawał
                    jest obecnie najlepszą metodą leczenia świeżego zawału serca. Niestety, ma ona
                    wiele ograniczeń - przede wszystkim o jej skuteczności decyduje czas w jakim
                    dochodzi do otwarcia tętnicy od chwili jej zamknięcia ( pojawienia sie
                    pierwszych objawów- ból wieńcowy). Czas ten zależy od bardzo wielu czynników
                    zaleznych i niezaleznych od słuzby zdrowia. np. chory mając po raz pierwszy ból
                    wieńcowy nie wie co to jest i mysli, ze dolegliwosci ustąpia same lub
                    po "domowym leczeniu" ( często przy pomocy alkoholu). Kiedy nastapi juz badanie
                    lekarskie ( najczęściej przez lekarza pierwszeo kontaktu lub pogotowia)
                    rozpoznawana jest inna choroba np. ból gardła, nerwoból międzyżebrowy co
                    opóźnia postawienie właściwej diagnozy. W przypadku rozpoznania świeżego zawału
                    serca decyduje czas w jakim mozna zorganizowac transport chorego do osrodka
                    dysponującego pracownia hemodynamiczną pełniącą 24 godzinny ostry dyżur. Takic
                    pracowni, niestey, jest w Polsce bardzo mało i borykają sie z ustawicznym
                    brakiem sprzetu i wykwalifikowanego personelu. W praktyce tylko co 20 lub 30
                    rozpoznany zawał serca może byc leczony rewaskularyzacja przezskórną. Dla
                    pozostałych pozostaje leczenie trombolityczne.
                    • Gość: Bogdan IP: *.krosno.sdi.tpnet.pl 25.01.04, 16:11
                      To jest teoria lub propaganda.Nawet mieszkanie obok kliniki nie gwarantuje
                      możliwości i skuteczności zabiegu.W klince kardiologicznej na obserwacji też
                      dostaje się zawału i odchodzi z tego świata.
                      • Gość: Jasio IP: *.ipt.aol.com 25.01.04, 16:16
                        > Jako ...choleryk, wraz z komplementami chcialbym sie zapytac czy
                        praktycznie zaznajomiles sie z Coenzymem Q10 w Twojej sytuacji z sercem.
                        • Gość: Bogdan IP: *.krosno.sdi.tpnet.pl 25.01.04, 16:25
                          Jestem wieśniakiem.Nie wiem o co mnie pytasz.Używasz wyrazów,których nie
                          potrafię przepisać.
                          • Gość: Jasio IP: *.ipt.aol.com 25.01.04, 17:23

Gość portalu: Bogdan napisał(a):

> Jestem wieśniakiem.Nie wiem o co mnie pytasz.Używasz wyrazów,których nie
                            > potrafię przepisać.

> Zadalem Tobie pytanie, ktore w skutkach moze byc b.waznym dla Ciebie. Z
                            zyczliwosci wyplywajace. Twoja jest kwestia czy je zignorujesz, czy istotnie
                            chcialbys sobie nadal pomagac ...aby zyc.

> Ja tez jestem wiesniakiem. I sie z tym nie wypinam, bo jakis glupiec moze to
                            zrozumiec....

• z debilnym Jasiem wyrzuconym juz z wielu watkow za glupote i chamstwo.

Gość portalu: Jasio napisał(a):

> > Jako ...choleryk, wraz z komplementami chcialbym sie zapytac czy
                          > praktycznie zaznajomiles sie z Coenzymem Q10 w Twojej sytuacji z sercem.
                    • Gość: dradam IP: *.direcpc.com 27.01.04, 04:50
                      Plastyka naczyn wiencowych jest mniej wiecej dwa razy skuteczniejsza ( liczac
                      wedlug liczby zgonow w ciagu pierwszego miesiaca) niz tromboliza.
                      Ale kosztuje o wiele wiecej...

No i trzeba miec pracownie cewnikowania czynna doslownie w ciagu pol godziny...
                      Dzien i noc.
    • Bole, o ktorych wspomina Andrzej, nie wystepuja jednak u wszystkich.
      Jakas tam czesc populacji ni stad ni z owad zaczyna doznawac zadyszki przy
      malym wysilku, u jeszcze innych zaczynaja pojawiac sie palpitacje...
      • Dziękuję za obszerną odpowiedź.
        Domyślam się,że złe odżywanie, prowadzenie nieregularnego trybu życia, silne
        stresy, palenie, wiek po 35 lat u mężczyzny zwieksza ryzyko zawału, ale czy
        symptomem poprzedzającym kłopoty może być np jednostkowa hipoglikemia?
        Jak rozpoznac zblizający się zawał? Czy mozliwe są wymioty?
        Może dla kogoś moje pytania wydadzą sie prostackie, ale jestem laikiem, a
        pogubiłam się w wyjaśnieniach lekarskich.
        malinka
        • Gość: dradam IP: *.direcpc.com 25.01.04, 22:05
          -blisko polowa zawalow nie jest poprzedzana jakimis symptomami (objawami)

-w pozostalej czesci objawy moga byc specyficzne ( na przyklad bole zamostkowe,
          w okolicy szyji lub w lewej rece) lub niespecyficzne ( na przyklad
          objawy "braku powietrza", wystepujace po malym wysilku)

-stan "przedzawalowy" nie wystepuje wiec w wiekszosci wypadkow, przed zawalem,
          wiec lepiej nie polegac na nim, jako na zwiastunie zawalu. Zreszta tak prawde
          powiedziawszy nie uzywa sie w medycynie swiatowej tego okreslenia. Mowi sie, ze
          na przyklad "unstable angina" jest stanem poprzedzajacym zawal. Ale jest to
          okreslenie bardziej (podkreslam = bardziej ) oparte na obrazie
          patofizjologicznym , niz na objawach opisaywanych przez pacjenta .

Obnizenie poziomu cukru nie jest samo w sobie objawem zawalu, choc moze
          zawalowi towarzyszyc ( zwiazane jest to z czesto obserwowanym wyrzutem
          adrenaliny w czasie zawalu).

Otylosc, cukrzyca,palenie papierosow , wysoki poziom cholesterolu ,
          nadcisnienie tetnicze sa czynnikami/stanami zwiekszajacymi prawdopodobienstwo
          wystapienia choroby wiencowej , czy ogolnie rzecz biorac, zaburzen naczyniowych.

Co do nieregularnosci odzywiania sie czy stressow relacja nie jest tak dobrze
          udokumentowana. Mowi sie, ze tzw. "A personality" sklania do zachorowan w tym
          zakresie.

Wymioty wystepuja , w trakcie zawalu, wcale nierzadko. Jest to zwiazane ze
          wstrzasem kardiogennym ( spadkiem wyrzutu sercowego, powodujacego spadek
          cisnienia tetniczego), a takze jest to objaw wystepujacy w zawale sciany dolnej
          serca ( ze wzgledu na mechaniczne podraznienie struktur tej okolicy).

Dla porzadku musze dodac, ze polowa bolow w klatce piersiowej nie jest zwiazana
          z chorobami serca.

No i wreszcie mniej wiecej 20 % zawalow serca nie powoduje powstania zadnych
          wiekszych objawow i wcale nie rzadko pacjent dowiaduje sie dopiero po fakcie,
          na podstawie na przyklad, przypadkowego badania EKG, ze mial on zawal. Czesto
          potrafia wtedy odtworzyc "wstecz" opowiesc, ze kiedys tam czuli sie zle , ale,
          powiedzmy, przypisywali to grypie lub innemu schorzeniu.

Zawal bez objawow bolowych jest o wiele czestszy u osoby, ktora nie ma
          prawidlowo kontrolowanej cukrzycy.

• Gość: Andrzej IP: *.chello.pl 28.01.04, 09:27
            Wszystko to prawda, jednak pisząc o wymiotach należałoby dodać słowo o tzw.
            masce brzusznej zawału. Dają się na nia nabrać także niektórzy lekarze. Polega
            to właśnie na pojawieniu się objawów nietypowych"- bólów brzucha, wymiotów itp.
            Objawy brane są za błąd dietetyczny lub jakąkolwiek inną chorobę przewodu
            pokarmowego, a za jakiś czas okazuje się, że to zawał. Jednak nie oznacza to,
            że należy z każdymi wymiotami do kardiologa biec.......
            • Czyli nieprawidłowy sposób odzywiania, niedosypianie, mnóstwo kawy, papierosy
              i stres jak najbardziej mogą byc przyczyną kilku pojedynczych stanów
              hipoglikemii, wymiotów i zagrożenia zawałem, prawda?
              Jak to wytłumaczyć choremu, który nie chcę się sam przed sobą przyznać,że może
              byc chory i nie za bardzo zmienia tryb życia mimio ostrzeżeń i tych
              symptomów...? A słowa lekarza pamięta tylko przez jakiś czas po złym
              sampoczuciu...
              malinka

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.