jaka to wada serca? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam
    Jestem tu po raz pierwszy i chciałabym aby ktoś mi pomógł .Mój dylemat to; w
    roku 1997 stwierdzono u mnie złożoną wadę serca pod postacia niedomykalności
    zastawek serca ;zastawka mitralna zfala zwrotną +++/++++;zwapnienia i
    zwłóknienia na tej zastawce jak i równiez na niciach ścięgnistych.Zastawka
    aortalna z falą zwrotną ++/+++ ,oraz śladowa fala zwrotna zastawki
    trójdzielnej.Zwężenie ujścia zastawki mitralnej 2,4cm2. Powiększenie lewego
    przedsionka .Co roku wykonywałam badania kontrolne serca W ubiegłym roku
    miałam wykonane badanie w innym szpitalu i co się okazało ze to Tylko
    wypadanie płatka zastawki mitralnej i mała niedomykalnośc tej zastawki .W
    związku z tym pan Doktor stwierdzil że nie ma potrzeby tego kontrolowac i mam
    uznać ze jestem zdrowa .Chciałabym aby mi ktoś pomół to zrozumieć ,czy mam
    szykać innego lekarz co prawda to mój kontakt z kardiologiem to zawsze był
    tylko podczas wykonywania ECHA serca .Badania poprzednie miałam
    przepprowadzane zawsze w tej samej pracowni USK tylko to ostatnie było w
    innej .Czy mam być spokojna czy jednak poszukać sobie jakiegoś
    kardiologa .Prosze o jakies rady .Z góry serdecznie dziękuję.

• Gość: Connie1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.04, 18:56
      Hmmm
      Pierwszy opis wskazuje na zaawansowaną kombinowana wade mitralną plus
      prawdopodobnie kompensacyjna niedomykalnośc aortalna...
      Drugi ma się nijak do pierwszego....
      Trudno przypuszczać ,żebyś nie wyleczyła farmakologicznie ze stenozy
      mitralnej , czyli żeby zniknęły zmiany organiczne płatków zastawki...
      Co zrobić ?
      Te wyniki sa tak rozbieżne ,że niestety trzeba zasięgnąć trzeciej opinii ,ale u
      doświadczonego echokardiografisty z dobrym sprzętem , a następnie skonsultować
      wynik z dobrym kardiologiem lub kardiochirurgiem
      Jesli masz jeszcze jakieś pytanka -chetnei odpowiem , także na priv.
      Pozdrawiam
      Conka
      PS. Sama jestem echokardiografistą ,więc wiem ,że bywają duże rozbieżności w
      badaniach , związane z różnicami sprzętowymi i niedoskonałościa ludzką.
      Trzeba powiedzieć ,że echokardiografia to metoda subiektywna
      • Juz widać mój priv
        • Gość: mała 1 IP: *.zlociniec.sdi.tpnet.pl 20.02.04, 19:35
          Dziękuję bardzo za odpowiiedz .
          Mała .
        • Gość: mała1 IP: *.zlociniec.sdi.tpnet.pl 20.02.04, 19:37
          Dziękuję bardzo za odpowiedz .
          Mała 1
          • Gość: pep IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.04, 13:01
            czesc. nie chce byc prorokiem,ale moze ci grozic wymiana zastawek na sztuczne
            mialem podobne problemy,/lacznie z falami zwrotnymii piwiekszeniem lewej
            komory/ Teraz jestem juz po wszystkim ,czyli mam sztuczna zastawke aortalna i
            jest juz 3 lata po wymianie. Jak narazie nie jest zle da sie zyc. Dlatego
            prosze nie bagatelizuj swojego zdrowia,tylko zacznij dzialac.Wykonaj
            przedewszystkim tzw. cewnikowanie serca . Pozdrawiam cie.Jak chcesz cos wiecej
            wiedziec to odpisz. HEJ.
            • Gość: Connie1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.04, 13:12
              Akurat w tym przypadku z opisu pierwszej echokardiografii wynika raczej
              mozliwość operacji zastawki mitralnej .
              Co do kwalifikacji do zabiegu ;wystarczy kompetentne echo (z reguły
              przezklatkowe) , u osób w wieku "wieńcowym " dochodzi koronarografia.
              I oczywiście obraz kliniczny , bo nie kwalifikuje się do operacji wyniku badań
              tylko chorego.
              Pozdrawiam
              Conka
              • Gość: mała1 IP: *.zlociniec.sdi.tpnet.pl 21.02.04, 16:59
                Witam ponownie .
                Dziękuję za rady . Moj pierwszy list podałam w skrócie i pobieżnie .
                Chciałabym przedstawić moje opisy ECHO -serca tak jak są ;
                I opis
                badanieUSK(SONOS 100CF)
                Lewa kom ;4,52
                przeg.m/kom0,9
                prawa kom;1,56
                EF70%L-przed 2.56Aorta2,46
                Wniosek ;jama lewej kom.niepowiększona .grubości amplituda
                skurczul.kom.prawidłowa.Zastawkamitralna;zmieniona organiczniepod postacią
                drobnych zwapniec i głównie zwłóknień,tylni
                płatekniecousztywniony,przednidobrze ruchomy prolaptyczny.
                Vmax-1,68m/s,MaxPGMv-12,7mmHg,MeanPGMv-7,93mmHg,MVA-3,4cm2.Fala zwrotna mitralna
                (+++).
                Zastawka aortalna;zmieniona organiczniepod postacią drobnych zwapnieńna
                brzegach płatków,V MaxAo-1,2m/s.Waska fala zwrotna aortalna wzdłóż przedniego
                płatka(++). P -kom,P-przedsionek niepowiększony.
                II Opis r.2002
                L-kom-4,69 diastole4,69cm,przeg.m/kom0,92cm,P-kom2,17,EF65%L-przed4,25cm,
                aorta2,27cm.Wniosek;jama l-kom.nieposzerzona,mięsień L-kom.bez cech
                przerostu.Zastawka mitralnaz zwapnieniamii zwlóknieniamiw platkach,tyly płatek
                usztywniony.V maxMV-t-1,57m/s,MaxPGMV-(<*^Hg,MeanPG MVt-3,74mmHg,MVA-2.25-
                2,31cm2 duza fala zwrotna mitralna(+++/++++) Drobne zwapnienia na niciach
                ścięgnistych .Zastawka aortalna ze zwapnieniami na brzegach płatków,ruchomośc
                dobra.V MaxAo1,6m/s umiarkowana fala zwrotnaaortalna(++/+++) Zarejestrowano
                śladowa falę zwrotna trójdzielna/+/
                III
                W ocenie dopplerowskiej napływ mitralny charakterystyczny dla upośledzonej
                czynności rozkurczowej lewej komory .Zmiany zwyrodnieniowe w płatkach
                zastawek.Drobne zwapnienia na brzegach płatka niewieńcowego zastawki aortalnej.
                Bez gradientu przez zastawke aortalną .Fala zwrotna przez zastawke aortalną
                wąskim strumieniem poza przedni płatek mitralny.Tylny płatek z ograniczoną
                ruchomością ,pogrubiały do ok 5 mm.Wypadanie przedniego płatka mitralnego (w
                projekcji4 jamowej do 8 mm w skurczu.Fala zwrotna przez zastawke mitralna poza
                połowę przedsionka +/++, Wniosek ;wypadanie przedniego płatka mitralnego z
                łagodna niedomykalnością mitralna i łagodną niedomykalnością aortaln a.Obraz
                badania wskazuje na brak istotnych obciązeń hemodynamicznych dla serca .
                Connnie przepraszam ze tak duzo napisałam ale skoro się znasz na tym to napisz
                mi po dokładniejszym opisie co Ty na to ?
                Dlatego opisałam to tu bo nie wiem jak to się pisze na priv .A może jeszcze
                kogoś to zainteresuje
                Z góry dziękuję mała .
                • JUz odpisuję.
                  Te opisy nie różnią się az tak bardzo.
                  Wynika z nich ,że masz kombinowana wade serca-niedomykalnośc spowodowaną
                  wypadaniem przedniego płatka mitr.(wg. ostatniego opisu niewielkiego stopnia ,
                  choc fala sięgająca więcej niż połowy przedsionka to niedomykalnośc II lub
                  troche więcej) i niewielkiego stopnia stenoze mitralną lub raczej zmienione
                  organicznie płatki (głównie tylny)-w opisach podobnie.
                  Lewy przedsionek - co jest ważne przy niedomykalności mitralnej co odrobine
                  powiekszony(norma do 4 cm) , lewa komora -w normie , z jej funkcja skurczową w
                  normie.
                  W sumie wg. ostaniego opisu (i poniekąd poprzednich) niewielkiego stopnia wada
                  mitralna, wymagająca na pewno kontroli kardiologicznej i echokardiograficznej
                  co roku.
                  Ale jak pisałam , nie leczy się wyniku tylko człowieka , więc do całokszałtu
                  obrazu klinicznego ważny jest Twój wiek , rytm serca , a przede wszystkim
                  wydolnośc układu krązenia.
                  Co do różnic w opisach -echokardiografia jest mimo norm badaniem szalenie
                  subiektywnym , szczególnie w ocenie niedomykalności, stąd coraz dokładniejsze
                  i bardziej skomplikowane metody pomiarowe.
                  Co radzę ?Nie wiem z jakiego rejonu Polski pochodzisz, ale ja znalazłabym
                  dobrego kardiologa prowadzącego (najlepiej jednocześnie echokardiografistę) ,
                  najlepiej z jednostki prowadzącej diagnostykę wad serca.
                  Ze wszystkich trzech opisów wynika ,że na razie nie jest to wada do korekcji
                  chirurgicznej.
                  Pozdrawiam
                  COnka
                  • Gość: Mała IP: *.zlociniec.sdi.tpnet.pl 23.02.04, 12:58
                    Dzięki Conka za wyjaśnienie mi tych opisów .Chciałam napisać na prv ale coś mi
                    nie wychodzi .Mieszkam w zach -pom ,może mogłabyś mi polecić dobrego lekarza od
                    tych spraw .
                    Gorąco pozdrawiam .
                    Mała

• Gość: Mała IP: *.zlociniec.sdi.tpnet.pl 23.02.04, 13:05
                    Dzięki Conka za wyjaśnienie .Chciałam napisać na prv ale coś mi nie
                    wychodzi .mieszkam w zach -pom moze mogłabyś mi polecić jakiegoś kardiologa a
                    może kto inny mi doradzi .bardzo proszę .
                    Gorąco pozdrawiam
    • Connie1 zaproponowała Ci napisać na priv,oto jej adres internetowy na gazecie:
      connie1@gazeta.pl
    • uważam, że w każdej sytuacji dobrze jest zasięgnąć porady drugiego lekarza.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.