Re:do vecki: TORBIEL jajnika a tycie?

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Czy torbiel na jajniku w wielkosci 38mm powinno sie usunac?Bylam u ginekologa
    i powiedzial mi ze jesli nie rosnie i jest wielkosci do 40mm to nie trzeba
    usuwac.Czy tak rzeczywiscie jest?Czy ktos ma jakies doswiadczenia?Czy torbiel
    sie leczy lekami czy tylko usuwa operacyjnie lub laparoskopem i jak jest
    lepiej usunac?
    Kiedys slyszalam tez ze wlasnie torbiele na jajnikach moga byc przyczyna
    tycia,poprzez niewlasciwa prace hormonów-czy to jest mozliwe?Mam 10 kg
    nadwagi a z pewnoscia nie z powodu nadmiernego jedzenia.Pozdrawiam
    • 30.04.04, 21:59 Odpowiedz
      hej,

mam doswiadczenie z torbielami..Byc moze i sa odpwoiedzialne , ale nie wydaje
      mi sie aby w takim przypadku,bardziej gentyczne lub przyczyna zlego odzywiania
      sie w dziecinstwie...Jezeli od malego bylas pulchan, to juz prawdopodbnie taka
      zostaniesz.., tyaka specyfika komorek tluszczowych..
      Teoretycznie torbiele na jajanikach moga byc czynne hormonalnie, moga wytwarzc
      estrogeny albo testosteron...Jezeli jest za duzo testosteronu obserwuje sie
      tycie, ale w taki speccyficzny sposob, ksiezycowa twarz itd...Jezeli jest za
      duzo estrogenow, to to nie daje raczej zadnych obajwow na zewnatrz..
      Torbiele na jajnikach robia sie najczesciej dltego, ze pecherzyk Graffa nie
      peka w odpowiednum czasie i sie otorbia....Moze sia taka torbiel whclonac po
      np. barniu pigulek antykocepcyjnych, bo wtedy jajaniki sie wylacza z obiegu i
      one nie sa czynne hormonalnie...Zalezy tez jaka to torbiel i co tam ejst>>.Czy
      to np. jest trbiel, cysta albo guz....
      Torbiele wioelkosci 4 cm lub 5 cm usuwa sie juz chirurgicznie lub
      laparoskopowo... Jezeli bedzie sie powiekszac, nie czekac, bo moze peknac, a
      wtedy zakzenie i mozna umrzec...
    • 30.04.04, 22:01 Odpowiedz
      hej,
      jeszcze apropo tycia, to mowi sie o tym o kobietach w okresie menopauzy, kiedy
      jajaniki przesatja pracowac, estrogenu jest za malo i przez to zmienjsza sie
      oglna przemiana materii..,daletgo te kobiety czesto tyja..
      • 30.04.04, 22:17 Odpowiedz
        napisałas: "zalezy czy to jest torbiel,cysta czy guz".Chciałam zapytac czy jest
        badanie ktore to zdiagnozuje co to własciwie jest?np.Usg.CZy jesli nie ma
        zadnych dolegliwosci to tez powinno sie usunac to?Czy jesli jajniki przestaja
        pracowac,estrogenu jest za malo,kobiety wtedy tyja bo zwalania sie przemiana
        materii-to wobec powyzszego czy istnieje jakies leczenie ktore by zwiekszalo
        ilosc estrogenów a zmniejszało tycie-jaki lekarz zajmuje sie leczeniem takiej
        sprawy?Pozdrawiam
        • 30.04.04, 23:13 Odpowiedz
          hej,
          najlepszym badaniem, ktore by zdiagnozowalo doklanie co to jest , jest pobranie
          wycinkow, ale to juz przy laparoskopii lub wycieciu chirurgicznym..., tak nie
          do konca bezdie to pewne..., ale torbiele sa u kobiet bardzo czeste ze wzgledu
          na zaburzenia hormonalne,wiec nie martw sie , ze to jakis rak..., to sie zdarza
          u kobiet czesto...Wystarczy, ze ten pecherzyk Graffa nie peknie w odpowiedniej
          porze i tak sie robi..., ale to moze byc niebezpiezcne, jezli by sie rozlalo w
          brzuchu. Tak jak napisalam, nawet moze byc zgon.
          "Leczeniem" objawow menopazuzy zajmuje sie ginekolog albo
          endokrynolog...najczesciej kobiety dostaja HTZ-hormonalna teraopie zastepcza,
          ale te estrogenty, ktore sa w tych preparatch zastepczych nie do konca dzialaja
          tak jak naturalne estrogeny. Tak czy inaczej jezeli w organizmie kobiety jest
          za duzo estrogenow, to moze dojsc do raka piersi, bo w piersiach sa specjalne
          receptory, ktore wylapuja ten krazacy estrogen..
          Zapewniam cie, ze raczej takiej dolegliwosci nie masz...Tzn, nie wiem ile mazs
          lat..., ale wydaje mi sie, ze jestes mloda...,wiec menopauzy na pewno nie
          przechodzisz jeszcze..., choc zdarza sie, ze i kobiety w wieku 40 lat ja
          przechodza. To tez jest uwaruinkowane genetycznie.
          Mysle, ze zeby cokolwiek zaczac kombinowac z hormonami, to najpierw trzeba
          zrobic ich pomiatr w krwi i jak by cos nie bylo ok, to wtedy ewntulanie zaczac
          to korygowac w spososb sztuczny.
          Apropo tej torbieli, to radze ja bacznie obserwowac i jakby sie opwiekszala, to
          natychmist ja usnac laparoskopowo lub chirurgicznie..., pozdrawiam..

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.