Zwężenie szczeliny L5-S1 Dodaj do ulubionych

• 16.09.11, 11:38
    Witam, mam 21lat i pare dni temu stwierdzono u mnie zwężenie szczeliny L5-S1. Zrobiłem RTG ze względu na ból w okolicach krzyża, po lewej stronie, który pojawił się w momencie, gdy próbowałem się rozciągnąć (niefortunnie).

Dodam, że od kilku lat strzelają mi stawy, czasami zdrętwieją i wtedy muszę się rozciągnąc, by staw strzelił i "wskoczył na swoje miejsce". W tym przypadku było podobnie, odczułem dyskomfort i chcąc rozciągnąć ten odcinek poczułem większy ból, który towarzyszy mi do dziś zresztą, czyli od jakis 2 tygodni. Jest to może bardziej dyskomfort, łaskotanie, które czasami wymusza na mnie dalsze rozciąganie tej częsci pleców, jednak bezskutecznie. Ból nie ustępuje, a ja nie wiem co robić. Próbowałem maści rozgrzewające itp.,ale nie działa, niestety. Po badaniu zaobserwowałem również, że mam problemy z grą w piłkę nożną, a mianowicie, że podczas kopania piłki czuje w tym miejscu ból i grę muszę przerwać. Początkowo myslałem, że to ze względu na kilku miesięczną przerwe, jednak teraz wątpie by było to przyczyną.

Tak jak napisałem wcześniej lekarze na opisie zdjęcia pisali, iż mam zwężenie szczeliny L5-S1. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć na czym to polega? Lekarz powiedział, że nie moge wykonywać prac fizycznych, budowlanych, zalecił basen. Chciałbym się dowiedzieć więcej na temat tego co mi dolega, jak moge temu przeciwdziałać?
    • Zwezenie szczeliny oznacza deformacje(splaszczenie) krazka miedzy kregami L5/S1 ktory poprzez gimnastyke i zmniejszenia ciezaru moze powrocic do pierwotnego ksztaltu.
      • Gimnastyke, czyli np. rozciąganie, basen? Co jeszcze ewentualnie?
        • Ćwiczenia wskazane przez rehabilitanta, unikanie długiego siedzenia przed kompem /rozciąganie po 2 h siedzenia/ dieta - warzywa, owoce, ograniczenie mięsa.
          • Tak jak pisze "kozica111" potrzebny jest fizjoterapeuta aby przeprowadzic rehabilitacje, tzn cwiczac pod jego kierunkiem nauczysz sie X cwiczen ktore bedziesz mogl sam codziennie wykonywac w domu i tym samym zapobiec ewentualnemu powrotowi boli czy nawet samej dyskopati.Teraz daj sobie spokoj z wszelkimi sportami za wyjatkiem plywania,nie podnosic zadnych ciezarow,unikac dlugiego siedzenia zwazajac aby zachowac stale prawidlowa pozycje oraz duzo chodzic,aktualnie bolesne miejsce mozesz rozgrzewac termoforem i najlepiej gdy bedziesz juz wieczorem w lozku.
    • „Przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego (zwanego potocznie dyskiem) to jego patologiczne uwypuklenie lub przemieszczenie poza granice uszkodzonego pierścienia włóknistego. Przemieszczenie może odbywać się we wszystkich kierunkach: ku tyłowi światła kanału kręgowego (przepukliny tylne), ku bokowi w kierunku otworu międzykręgowego (przepukliny boczne), pośrednie (tylnoboczne), w obręb trzonu (przepuklina wewnątrztrzonowa), do przestrzeni przedkręgosłupowej (przepuklina przednia). Najczęstsze umiejscowienie przepuklin to dolny odcinek lędźwiowy na poziomie L4 i L5 i L5-S1, odcinek szyjny, rzadko odcinek piersiowy”.

Obecność przepuklin zawsze manifestuje się bólem wynikającym z różnych postaci ucisku korzeni nerwowych lub ucisku worka opony twardej w zależności od lokalizacji przepukliny.

Obecnie metodą z wyboru w rozpoznawaniu przepuklin jest rezonans magnetyczny danego odcinka kręgosłupa. Neuroortopedzi często zlecają zdjęcie czynnościowe kręgosłupa w pozycji stojącej (rtg-orto).

Poniżej linki na w / w temat:
      drkregoslup.pl/choroba-zwyrodnieniowa/objawy-dyskopatii-ledzwiowej
      drkregoslup.pl/choroba-zwyrodnieniowa/przyczyny-degeneracji-krazka-miedzykregowego
      drkregoslup.pl/choroba-zwyrodnieniowa/etapy-degeneracji-dysku
      drkregoslup.pl/choroba-zwyrodnieniowa/choroba-zwyrodnieniowa-dysku-prawda-i-falsz
      pl.wikipedia.org/wiki/Dyskopatia
    • Generalnie aby nie chorować na kręgosłup trzeba stale wzmacniać mięśnie pleców, które utrzymują kręgosłup we właściwej postawie - w tym przypadku można pływać na grzbiecie i zachować szczuplą sylwetkę.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.