Dodaj do ulubionych

Złamanie awulsyjne kości skokowej.

19.10.11, 15:11
Witam. 29 września mój brat źle stanął i stopę mu wykrzywiło, poczuł przy tym silny ból. Noga zsiniała i napuchła w okolicach kostki po obu stronach. Po wizycie w szpitalu lekarz stwierdził złamanie awulsyjne kości skokowej i założył bratu szynę. 14.10 brat udał się do ortopedy ( lekarz w szpitalu tam go skierował ). Ortopeda zrobił kolejne zdjęcia stopy, stwierdził że nie widzi złamania i musi skonsultować się z radiologiem. I tu moje pytanie, jeśli ortopeda nie widzi złamania to co mogło mu się stać i ile mniej więcej będzie trwało tego leczenie? Chciałam dodać że podczas wykrzywienia tej nogi, brat usłyszał wyraźny dźwięk łamanej kości..
Obserwuj wątek
  • tigerness Re: Złamanie awulsyjne kości skokowej. 19.10.11, 18:02
   "Ortopeda zrobił kolejne zdjęcia stopy, stwierdził że nie widzi złamania i mu
   > si skonsultować się z radiologiem. I tu moje pytanie, jeśli ortopeda nie widzi
   > złamania to co mogło mu się stać i ile mniej więcej będzie trwało tego leczenie
   > ? Chciałam dodać że podczas wykrzywienia tej nogi, brat usłyszał wyraźny dźwięk
   > łamanej kości.."

   Skoro ortopeda nie widział złamania awulsyjnego, które jest tzw. 4 stopniem skręcenia stawu skokowego "w którym następuje rozerwanie więzadeł w miejscu przyczepu i torebki stawowej połączone z oderwaniem kawałka kostnego", to być może nie było tak źle, jak pierwotnie zakładał bo doszło " jedynie" do rozerwanie więzadeł i torebki stawowej bez oderwania kawałka kostnego (czyli tzw. 3 stopień skręcenia). Dlatego też ortopeda na zdjęciu rtg nie mógł zobaczyć złamania, bo go po prostu nie było. A to, co brat usłyszał podczas wykrzywienia nogi, to był dźwięk rozrywającej się torebki stawowej.
   Jeśli chodzi o wspomniany 3 stopień skręceń, to:
   "całkowite rozerwanie więzadeł kompleksu kostki bocznej a często również więzozrostu piszczelowo-strzałkowego wymaga dłuższego unieruchomienia w stabilizatorze na ok. 4 tygodnie. Wskazane jest odciążenie kończyny z niewielką stymulacją zakończeń receptorowych podeszwy dotykaniem do podłoża naciskiem równym 10-15 kilogramów oraz ćwiczenia odbudowująca propriorecepcję".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka