guzki na płucach- wynik z tomografu Dodaj do ulubionych

• 17.11.11, 14:51
    Witam jestem zalamana odebrałam wynik z tomografu płuc i wynik mnie przeraża. Może ktoś potrafi coś mi odpowiedzieć zanim pójde do lekarza. Opis -
    dyskretne ogniska zwóknień i pojedyncze dobrze wysycone guzki - ziarniaki. w szczytach obu pluc arkadowate zgrubienia opłucnej ze skapymi podopłucnmowymi zwłóknieniami. uniarkowana rozedma panlubularna. Jestem chora na POCHP od 6 -7 lat. Czy to Rak?
    • „dyskretne ogniska zwóknień i pojedyncze dobrze wysycone guzki - ziarniaki. w szczytach obu pluc arkadowate zgrubienia opłucnej ze skapymi podopłucnmowymi zwłóknieniami. uniarkowana rozedma panlubularna. Jestem chora na POCHP od 6 -7 lat. Czy to Rak?”

Opisane ziarniniaki w szczytach płuc oznaczają, że wykryto u Ciebie ziarniniak Wegenera, zespół Wegenera.
      „Jest to choroba wielonarządowa o nie znanej etiologii, występuje rzadko, częściej u mężczyzn. Na zespół objawów składają się: 1) zmiany martwiczo-ziarninowe w nosie, zatokach, płucach;2 ) uogólnione zapalenie naczyń; 3) ogniskowe martwicze zapalenie nerek.
      Anatomopatologicznie stwierdza się przewlekły proces zapalny z tworzeniem wielokomórowej tkanki ziarninowej zawierającej komórki plazmatyczne, histiocyty i limfocyty. Ziarninę cechuje duża skłonność do zmian włóknisto-szklistych i martwiczo-rozpadowych. W okresie wczesnym stwierdza się proces zapalny zatok przynosowych i niekiedy uszu. Później pojawiają się różnej wielkości, dość dobrze ograniczone nacieki w płucach, najczęściej obustronne i zwykle w płatach dolnych. Mogą przypominać okrągłe cienie płuc (czyli „symulować” przerzuty nowotworowe do płuc). Okresowo mogą znikać, ale później pojawiają się nowe nacieki, zwykle w większej ilości. Zmianom tym może towarzyszyć ogniskowa niedodma, zawały płuc lub płyn w opłucnej.
      Zasadniczą przyczyną zmian w płucach jest martwica naczyń tętniczych i żylnych”.
    • Co się działo takiego z Twoim zdrowiem, że poszłaś na prześwietlenie?
      • Witam . DZiękuje wszystkim za podpowiedzi ale mam pytanie zasadnicze czy ziarniniak płucny to jest to samo co ziarnica? cZy jest to nowotwór złośliwy ,lub czy nadaje się do wyleczenia.
        • Ziarniniaki płucne (czy to tle na sarkoidozy, czy to na tle zespołu Wegenera) nie mają nic wspólnego z ziarnicą złośliwą, która jest nootworem węzłów chłonnych i stanowi odrębną jednostę chorobową:
          pl.wikipedia.org/wiki/Ziarnica_z%C5%82o%C5%9Bliwa
          www.ziarnica.pl/index.php?tekst=zz_etiologia
        • Ależ skąd!
          Ziarniaki są następstwem Twojej choroby, a ziarnica to rzeczywiście nowotwór złośliwy, ale ZUPEŁNIE nie wiążąca się z tym co opisujesz.
          Nie martw się
          --
          misiedlakazdego.blox.pl/html
    • dziękuje za wsparcie duchowe. Mam jeszcze pytanie prze czwartkiem czy na potstawie wyniku z tomografu lekarz może zacząć leczenie czy konieczny będzie szpital. ? Strasznie się boje szpitali no i warunki domowe nie bardzo mam korzystne na taki" odpoczynek szpitalny". Pozdrawiam.
      • Możliwe, że lekarz nie poprzestanie jedynie na TK klp i skupi się na dalszej diagnostyce - może np. zlecić wykonanie bardziej szczegółowych badań krwi (np. badanie przeciwciam ANCA), moczu, scyntygrafii perfuzyjnej płuc, bronchoskopii, pobranie wycinków błony śluzowej z górnych dróg oddechowych do badania histopatologicznego.

Może też i tak być, że wystarczy mu samo badanie TK i od razu wdroży leczenie – trudno powiedzieć, czy w trybie ambulatoryjnym czy w trybie szpitalnym.
      • Mam wrażenie że martwisz się żeby to tylko nie był rak, zapominając że inne choroby też są równie paskudne. A Wegener jest. Lecz się i to szybko.
    • Witam jeśli poda pani emaila chętnie prześlę ciekawe materiały do przeczytania.może coś pomoze
    • i co powiedział lekarz? Dziś wizyta.

Mam nadzieję, że nie skierował do szpitala, też się boję szpitali, więc rozumiem
      --
      • Jestem niby zadowolona ale nie do końca z tego co powiedziala Pani dok. Ponieważ choruje na POCHP to powiedziala że te guzki są wynikiem tej choroby / oraz inne zrosty itp./
        Niepokoi mnie tylko fakt że cxhoruje już odok 8-9 lat miałam robione prześwietlenia , tomograf też i nie było na nim guzków. ?Bo ich najbardziej się boje/. Teraz się pojawiły i są wynikiem tej choroby. Nie wiem czy nie skonsultuje tego wyniku z innym lekarzem/boje się że może być zła diagnoza a potem może być zapóżno. Jak Państwo sądzicie .Może ktoś miał taki przypadek?
        • Nie znam się na chorobach płuc, ale jestem pewna, że w poważnych sprawach nie mozna polegać na zdaniu jednego lekarza. Nawet, a może zwłaszcza, pewnego siebie...
        • Pani doktor zasugerowała się POCHP i jednym z jej "wiodących" objawów, czyli rozedmą. A przecież sama z pewnością uczyła się o "przyczynach rozsianych zmian śródmiąższowych w płucach, które wymagają wszechstronnych specjalistycznych badań klinicznych i pogłębienia diagnostyki obrazowej:
          Zmiany krążeniowe:
          • obrzęk śródmiąższowy
          • przewlekły zastój w niewydolności krążenia
          • linie Kerley'a w wadzie mitralnej
          • hemosyderoza wtórna
          • blizny pozawałowe
          Zmiany zapalne i pozapalne:
          • zmiany bliznowate, resztkowe po procesach zapalnych swoistych i nieswoistch
          • gruźlica prosówkowa
          • śródmiąższowe zapalenie płuc, zwłaszcza na tle wirusowym
          • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
          • śródmiąższowe zwłóknienie płuc
          Zmiany nowotworowe:
          • przerzuty nowotworowe lymphangitis carcinomatosa, carcinosis miliaris
          • ziarnica złośliwa
          • białaczka
          Inne przyczyny:
          • pylica
          • sarkoidoza
          • choroby układowe, spichrzania
          • na tle immunologicznym (sklerodermia, toczeń trzewny, choroba reumatyczna)".

Moim zdaniem trzeba skonsultować wynik z innym lekarzem, a nawet więcej niż jednym lekarzem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
        • To, że nie było ich wcześniej, to nic nie znaczy, po prostu pojawiły się teraz - w wyniku długotrwałej choroby.

Myślę, że możesz się uspokoić
          --
          • „Myślę, że możesz się uspokoic”.

A ja myślę, ze Baciadancia nie uspokoi się, dopóki nie będzie miała pewności, że zmiany w płucach to skutek postępującej POChP.
            Ja też życzyłabym jej, żeby faktycznie owe guzki okazały się zmianami wyłącznie na tle POChP.
            I oby te dobrze wysycone guzki finalnie nie okazały się współistniejącą, kolejną chorobą płuc, jak sarkoidoza, zespół Wegnera, wcześniej wymienione przeze mnie rozsiane zmiany śródmiąższowe czy nie wymieniony mnogi szkliwiejący ziarniniak płuc (SZP).
          • Myśle że faktycznie panikuje. Przecież byłam u lekarza specjalisty który leczy mnie od kilku lat
            jeżeli były by grożne to tak by pominął
            . Chętnie zrobiłsaby jakieś badanie tych guzków ale nie wiem gdzie i z czego ...............z krwi. Gdzie się zgłosić?
            Mieszkam w Krakowie. Pozdrawiam
        • Zrób sobie badanie w kierunku Wegenera, żeby ewentualnie wykluczyć tę chorobę. Nie zwlekaj.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.