Re: guzki na płucach- wynik z tomografu Dodaj do ulubionych


„dyskretne ogniska zwóknień i pojedyncze dobrze wysycone guzki - ziarniaki. w szczytach obu pluc arkadowate zgrubienia opłucnej ze skapymi podopłucnmowymi zwłóknieniami. uniarkowana rozedma panlubularna. Jestem chora na POCHP od 6 -7 lat. Czy to Rak?”

Opisane ziarniniaki w szczytach płuc oznaczają, że wykryto u Ciebie ziarniniak Wegenera, zespół Wegenera.
„Jest to choroba wielonarządowa o nie znanej etiologii, występuje rzadko, częściej u mężczyzn. Na zespół objawów składają się: 1) zmiany martwiczo-ziarninowe w nosie, zatokach, płucach;2 ) uogólnione zapalenie naczyń; 3) ogniskowe martwicze zapalenie nerek.
Anatomopatologicznie stwierdza się przewlekły proces zapalny z tworzeniem wielokomórowej tkanki ziarninowej zawierającej komórki plazmatyczne, histiocyty i limfocyty. Ziarninę cechuje duża skłonność do zmian włóknisto-szklistych i martwiczo-rozpadowych. W okresie wczesnym stwierdza się proces zapalny zatok przynosowych i niekiedy uszu. Później pojawiają się różnej wielkości, dość dobrze ograniczone nacieki w płucach, najczęściej obustronne i zwykle w płatach dolnych. Mogą przypominać okrągłe cienie płuc (czyli „symulować” przerzuty nowotworowe do płuc). Okresowo mogą znikać, ale później pojawiają się nowe nacieki, zwykle w większej ilości. Zmianom tym może towarzyszyć ogniskowa niedodma, zawały płuc lub płyn w opłucnej.
Zasadniczą przyczyną zmian w płucach jest martwica naczyń tętniczych i żylnych”.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.