Dodaj do ulubionych

Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa...

01.12.11, 11:59
Witajcie!
Czy ktoś mógłby mi trochę przybliżyć opis wyniku badania - prześwietlenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym...brzmi trochę strasznie a wizytę u lekarza mam dopiero za miesiąc (!)
Oto wynik:
"Lewoboczne skrzywienie kr L ze zniesieniem lordozy. Znacznego stopnia zwężenie przestrzeni międzytrzonowej L5-s1. Nieprawidłowy obraz stawów międzykręgowych na poziomie l4-l5-s1 - zmiany zwyrodnieniowe?
Pojedynczy guzki Schmorla w trzonach L2 i l3."

Brzmi jakbym wszystko tam miała "zepsute" a mam dopiero 24 lata :/ czy to rzeczywiście coś złego jak mi się wydaje? Pracuję przy kompie jako grafik a w weekendy dość ciężko fizycznie... tzn już nie, bo odpuściłam ze względu na ból kręgosłupa...
Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź
Obserwuj wątek
  • tigerness Re: Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłu 02.12.11, 20:11
   "Znacznego stopnia zwężenie przestrzeni międzytrzonowej L5-s1. Nieprawidłowy obraz stawów międzykręgowych na poziomie l4-l5-s1 - zmiany zwyrodnieniowe?"
   Fakt jest taki, że na Twoim zdjęciu rentgenowskim odcinka lędźwiowego lekarz radiolog usilnie starał się uchwycić jakieś nieprawdłowości i rzeczywiście "coś" tam znalazł na odcinku L4-S1, a zwłaszcza pomiędzy L5 i S1, ale niestety wskutek stosunkowo niskiej rozdzielczości w porównaniu z wysokopolowym rezonansem magnetycznym opisał to, co widział -czyli zobaczył mniej, niż chciał i mógł zobaczyć.
   Podsumowując - miejmy nadzieję, że jeżeli za miesiąc, kiedy pojawisz się u lekarza (ortopedy?, neurochirurga?), otrzymasz skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego, które to badanie powinno rozwiać wszelkie niejasności w obecnym opisie RTG.
    • kol.3 Re: Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłu 03.12.11, 14:29
     Przede wszystkim idź na rehabilitację, sam rezonans Cię nie uleczy. Mam za sobą epizod z kręgosłupem, najpierw zrobiłam zwykle rtg, rehabilitantka odczytała wszystko co było widać, a czego nawet nie umieszczono w opisie. Wdrożyła rehabilitację. Jednocześnie zrobiłam TK kręgosłupa, który potwierdził to co rehabilitantka wypatrzyła na zdjęciach rtg. Zatem zdjęcia rtg nie są tak zupełnie bez wartości i dobremu diagnoście wystarczą.
     • tigerness Re: Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłu 03.12.11, 20:24
      "Przede wszystkim idź na rehabilitację, sam rezonans Cię nie uleczy".

      Oczywiście, że rezonans nie uleczy ale obecnie spośród wszystkich badań obrazowych kręgosłupa ma najwyższą wartość diagnostyczną, o czym powie każdy, losowo wybrany neurochirurg oraz neuro-ortopeda - czyli lekarze dwóch specjalności, którzy często wspólnie wykonują zabiegi operacyjne tym osobom, którym rehabilitacja nie jest w stanie już więcej pomóc.
      Na Twoim miejscu nie polecałabym TK kręgosłupa, które jest badaniem znacznie bardziej obciążającym niż RM (i wcale nie bardziej dokładnym, chyba że jest to b.rzadki i drogi 128-rzędowy tomograf) ze względu na sporą dawkę promieniowania X. Po co niepotrzebnie obciążać 24-latkę badaniem TK?

      "Zatem zdjęcia rtg nie są tak zupełnie bez wartości i dobremu diagnoście wystarczą".

      Nie twierdzę, że zdjęcia rtg nie są zupełnie bez wartości, ale w XXI wieku, ponad 100 lat po odkryciu promieniowania X jest znacznie bardziej dokładne, obrazujące całe mnóstwo detali badanie - wysokopolowy rezonans magnetyczny.

      A dobrym diagnostą moim zdaniem jest lekarz: neurochirurg-neurotraumatolog, neuroortopeda, neurolog, lekarz specjalista rehabilitacji.
      Twoje zdanie jest inne i ja się z nim nie zgadzam.
      • artur737 Re: Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłu 03.12.11, 21:13
       Rehabilitacja niby uleczy???? Dzialanie p/bolowe i rozluzniajace - czyli glownie leczenie objawowe. Jest to przede wszystkim ogromny byznes dla tysiecy ludzi i ich celem jest leczyc cie tak dlugo jak sie da bo z tego zyja.

       Pomoze: zmiana codziennych nawykow, ktore maja wplyw na kregoslup, codzienna gimnastyka celowana na kregoslup i gorset miesniowy klatki piersiowej, praca na prawidlowa pozycja kregoslupa - na codzien.
       • kradam Re: Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłu 04.12.11, 13:36
        > Zgadzam się, że RM jest najlepszy diagnostycznie, tyle że w ramach NFZ czeka si
        > ę na niego pół roku, prywatnie kosztuje ok 1 tys. zł, a kręgosłup boli i leczy
        > ć się trzeba.
        Pewnie, że się czeka. Przecież wyedukowany na forum pacjent, już wie, że ma wymóc skierowanie na rezonans. A to, że coś go pobolewa, dużo siedzi, o rehabilitacji z prawdziwego zdarzenia nie słyszał, to nieistotne. Inny pacjent ze zbliżonymi objawami, którego neurolog sam skierował z podejrzeniem np. nowotworu już sobie poczeka na tego "wyedukowanego".
        • kol.3 Re: Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłu 04.12.11, 15:19
         Pomarzyć sobie można, że się cokolwiek wymusi. Ja nie dostałam nawet skierowania na rtg w ramach NFZ, za wszystko musiałam zapłacić sama - rtg, TK, wizyty u lekarza rehabilitanta, rehabilitacja. Odwiedziny u lekarzy w ramach NFZ- ortopeda i neurolog skończyły się szybkim spławieniem mnie i komentarzem, że połowa populacji ma krzywy kręgosłup.
          • tigerness Re: Interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłu 05.12.11, 14:02
           "Objawy: pobolewanie, godne uwagi leczenia zachowawcze
           > : brak. Rezonans, a jakże, na NFZ".

           Kogo stać, ten płaci za rezonans, a kogo nie stać i / lub może poczekać, ok.3 miesięcy na bezpłatne badanie - ten czeka...

           A godne uwagi leczenie zachowawcze powinno odbywać się w realu, nie w necie, ponieważ:
           "Forum nie zastępuje lekarza. Nie traktuj rad jak diagnozy".

           Jeśli o informacje na temat chorób kręgosłupa, istnieją bardziej "ukierunkowane" (które również nie powinny zastępować lekarza) strony, jak ta poniżej (którą jakiś czas temu linkowałam):

           drkregoslup.pl/
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka