Soda oczyszczona - bezpieczna?

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Zastosowanie:
    Wodorowęglan sodowy, znany pod synonimową nazwą jako kwaśny węglan sodu jest nieorganicznym związkiem, wodorosolą kwasu węglowego i sodu. Związek jest wrażliwy na podwyższoną temperaturę, ulega intensywnemu rozkładowi, wydzielając dwutlenek węgla. Otrzymywany syntetycznie, m.in. jako produkt pośredni przy otrzymywaniu węglanu sodu (sody kalcynowanej) metodą Solvaya.

Poza lecznictwem wodorowęglan sodu jest stosowany powszechnie w przemyśle spożywczym, w pożarnictwie, fotografice, do zmiękczania wody, jako środek osuszający, odwaniający i in.

Surowiec przeznaczony do celów farmaceutycznych odznacza się wysokim stopniem czystości chemicznej.

Wodorowęglan sodowy po podaniu doustnym zobojętnia kwaśną treść żołądka z wydzieleniem dwutlenku węgla. W efekcie wywołuje hipersekrecję żołądka. Ponadto wywołuje alkalizację płynów ustrojowych, wyrównuje kwasicę metaboliczną, alkalizuje mocz i działa moczopędnie. Wzmaga wydzielanie gruczołów śluzowych dróg oddechowych (umiarkowanie), wywiera słabe działanie przeciwwymiotne. Stosowany jest jako antacidum przeważnie w preparatach złożonych, jako środek alkalizujący w kwasicy metabolicznej (per os et intravenosum), rzadko pomocniczo jako diureticum, expectorans, antiemeticum (pro infantibus), w celu zalkalizowania moczu w okresie podawania sulfonamidów oraz w zatruciach, np. barbituranami.

Zastosowany zewnętrznie w postaci roztworów ułatwia oczyszczanie ran, działa miejscowo przeciwzapalnie dzięki zmianie odczynu zapalnie zmienionych tkanek. Wchodzi w skład wielu preparatów do stosowania miejscowego w dermatologii, laryngologii i niekiedy ginekologii oraz okulistyce. Ponadto stanowi surowiec pomocniczy w praktyce farmaceutycznej przy wytwarzaniu wielu postaci leków (np. granulaty, proszki musujące, proszki do przygotowywania roztworów) itd.
    Więcej tu: www.pharma-cosmetic.com.pl/?strona,doc,pol,glowna,1341,0,218,1,1341,ant.html

*****************************************************************************************

Myślę, że warto wiedzieć.
    Sama bardzo często w kuchni/domu używam, czasami piję na żołądek.
    I tak się zastanawiam czy jest bezpieczna?
    Bo służy także do: wybielania, czyszczenia itp. Więc?
    Jest też (co prawda) składnikiem wielu kosmetyków. Sama nie wiem.

A ostatnio słyszałam o kobiecie, której pękł żołądek.
    Wedle jej interpretacji od stosowania sody - bo dużo jej spożywała na kaca.
    A swoją drogą (ponoć) dużo piła, więc myślę że alkohol był/ mógł być główną przyczyną :)
    Plus okropne odżywianie itp. :/

Jakie macie zdanie/ doświadczenie w temacie?
    Przyznam, że bardzo mnie to interesuje.
    • 15.12.11, 20:17 Odpowiedz
      No i ta tania, sklepowa soda zawiera substancje konserwujące.

A na YT są dostępne takie rewelacje:
      www.youtube.com/watch?v=NR_z2HEpy44&feature=player_embedded
      ?
      Sama nie wiem. Skuteczne?
      Właściwie, czemu by nie ?
      Ludzie mają opór (ja też) aby wierzyć, że coś taniego/ogólnodostępnego może pomóc lub nawet wyleczyć poważną chorobę.
      • 16.12.11, 07:00 Odpowiedz
        Kompletna bzdura że sklepowa soda oczyszczona zawiera substancje konserwujące.
        --
        Irasiad jest bardzo zdenerwowany na tę małpę w czerwonym...
        • 16.12.11, 15:37 Odpowiedz
          Mam na opakowaniu info, że zawiera E 500.
          To nie konserwant jakiś? Na to wygląda.
          Zaraz sprawdzę bliżej, jak się da znaleźć;]
        • 16.12.11, 16:01 Odpowiedz
          vasilip napisał:

> Kompletna bzdura że sklepowa soda oczyszczona zawiera substancje konserwujące.

No tak ;]

@@@@@@@@@@
          E500 (Węglan sodu)

E500 Węglany sodu E500 (i) Węglan sodu
          E500 (ii) Wodorowęglan sodu
          E500 (iii) Półtorawęglan sodu Pochodzenie:
          Produkowane z wody morskiej lub soli. Są naturalnymi minerałami. Funkcje i cechy charakterystyczne:
          Regulator kwasowości, związek zasadowy oraz środek spulchniający. Produkty:
          Wiele różnych produktów.
          Dopuszczalne dzienne spożycie: Nie określono.
          Efekty uboczne: Nie są znane.
          Ograniczenia żywieniowe: Brak.

E500 mogą spożywać wszystkie grupy religijne oraz weganie i wegetarianie
          @@@@@@@@@@

Tak podają.

• 16.12.11, 14:15 Odpowiedz
      Przy ropniach, zakażeniach i tym podobnych ranach soda jest nieoceniona. Również na bolące gardło świetnie działa - i nie wysusza śluzówki jak wynalazki typu strepsils, neoangin czy cholinex.
      • 16.12.11, 17:47 Odpowiedz
        Zgadza się, jest dobra do stosowania zewnętrznego. Ale z piciem to bym jednak uważała. Kiedyś wypiłam wodę z elektrycznego czajnika, wcześniej czyszczonego sodą. Widocznie nie został dostatecznie wypukłany, może tej sody było za dużo. Wylądowałam u gastrologa z bólami żołądka i jakiś czas się leczyłam. Lekarka powiedziała mi, że miała wielu pacjentów w szpitalu, którzy w ten sposób rozwalili sobie żołądek.
        • 16.12.11, 23:54 Odpowiedz
          > Ale z piciem to bym jednak uważała.
          Ale gardło trzeba płukać wodą z sodą, a nie pić. Też picia nie polecam.
          • 17.12.11, 00:29 Odpowiedz
            Oczywiście że tak. Sama nie raz płukałam gardło sodą. Ale autorka wątku napisała, że czasem pije sodę na żołądek i do tego się odniosłam.
            • 17.12.11, 18:05 Odpowiedz
              Można pić, ale nie więcej niż 2 x dziennie po 1/2 łyżeczki na 1/2 szklanki wody i nie codziennie, tylko czasami, jak się przesadzi z jedzeniem.
              Pomaga na zgagę i mdłości.

Jest dużo zdrowsza niż środki na zgagę sprzedawane w aptece, bo w przeciwieństwie do nich nie zawiera aluminium, a sodę one też mają w swoim składzie.
              • 19.12.11, 07:02 Odpowiedz
                Nie aluminium a wodorotlenek magnezu (aluminium = magnez).
                --
                Irasiad jest bardzo zdenerwowany na tę małpę w czerwonym...
                • 19.12.11, 18:04 Odpowiedz
                  Aluminium to nie magnez.
                  Aluminium to glin.
                  A np. manti (środek na zgagę bez recepty) zawiera wodorotlenek glinu i wodorotlenek magnezu.
                  Tyle, że magnez jest w organizmie pożądany, aluminium zaś nie bardzo, a to, że jest w postaci wodorotlenku i tak niczego nie zmienia.
                  Podejrzewa się, że nadmiar aluminium w diecie jest jedną z przyczyn alzheimera.
      • 18.12.11, 17:51 Odpowiedz
        i na zgagę jest ok
        • 18.12.11, 19:01 Odpowiedz
          Myśle że mozesz kupić sobie w aptece skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki na zgagę np Ranigast, Controloc. W dzisiejszych czasach takie leki to już przeżytek. Kiedyś, jak nic nie było to tak ludzie robili.
    • 18.12.11, 19:25 Odpowiedz
      pl.wikipedia.org/wiki/Soda_oczyszczona
      Wodorowęglan sodu – nieorganiczny związek chemiczny, wodorosól kwasu węglowego i sodu.

W temperaturze pokojowej jest to biała substancja krystaliczna. Rozkłada się w temperaturze powyżej 60 °C. Rozpuszcza się w wodzie: w temp. 20 °C 9,6 g/100 cm³. Stosowany jest głównie jako jeden ze składników proszku do pieczenia i dodatek do żywności regulujący pH (symbol E 500b). Niegdyś był też stosowany do wyrobu napojów musujących, w lecznictwie (przy nadkwasocie), gaśnicach pianowych (jako środek pianotwórczy), jako substancja pochłaniająca zapachy i wilgoć oraz do zmiękczania wody.

Wodorowęglan sodu bywa też nazywany sodą oczyszczoną lub kwaśnym węglanem sodu. Ta ostatnia nazwa jest bardzo myląca, gdyż w rzeczywistości wodny roztwór wodorowęglanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada. Z kwasami reaguje z wydzieleniem dwutlenku węgla i wody:

NaHCO3 + HCl → NaCl + H2O + CO2↑
      NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + H2O + CO2↑

Niebezpieczeństwa:

Temperatura zapłonu niepalny
      Numer RTECS VZ0950000
      Dawka śmiertelna LD50 4220 mg/kg (doustnie, szczur)

Czyli można przedawkować wg danych Wikipedii.
      • 18.12.11, 21:01 Odpowiedz
        No ..., faktycznie można przedawkować!!!!
        4220mg/kg czyli więcej niż 4g na kilogram wagi to wychodzi dla człowieka ważącego 60 kg 240g.
        Jedna przeciętna torebka sody waży 100g, czyli żeby przedawkować ze skutkiem śmiertelnym trzeba by zjeść ze trzy torebki!
        Smacznego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sól też można przedawkować - wystarczy zeżreć szklankę soli.
        • 18.12.11, 21:59 Odpowiedz

Dzięki za te obliczenia ;) Serio.
          Mnie się n ie chciało dzisiaj liczyć :)

A swoją drogą trzy torebki to wcale nie tak dużo tej sody do przedawkowania jest .... ;]
        • 18.12.11, 22:01 Odpowiedz

> Sól też można przedawkować - wystarczy zeżreć szklankę soli.

Sól kuchenną też, to nie wiedziałam? ;]

Ale już takiej witaminy C nie przedawkujesz.
          Istnieją substancje najzupełniej bezpieczne.
        • 19.12.11, 00:38 Odpowiedz
          e-kasia27 napisała:

> No ..., faktycznie można przedawkować!!!!
          > 4220mg/kg czyli więcej niż 4g na kilogram wagi to wychodzi dla człowieka ważące
          > go 60 kg 240g.
          > Jedna przeciętna torebka sody waży 100g, czyli żeby przedawkować ze skutkiem śm
          > iertelnym trzeba by zjeść ze trzy torebki!
          > Smacznego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To jest dawka śmiertelna. Dawka szkodliwa jest mniejsza. Masz ochotę, to sprawdź jaka ona jest. Jedna torebeczka sody powinna wystarczyć.

S.
          --
          Polen, Polen, über alles! (pol. Polska jest najważniejsza!)
          Polen, erwache! (pol. Polsko, obudź się!)
          • 19.12.11, 17:43 Odpowiedz
            Dzięki, sam spróbuj jeśli chcesz sprawdzać.
            Ja się na to nie piszę.
            Myślisz, że ktoś nieświadomie, nie wiedząc, że może sobie zaszkodzić, byłby w stanie zjeść torebkę sody?

• 19.12.11, 19:53 Odpowiedz
              Trującym goryczakiem żółciowym nie da się otruć, bo jest potwornie gorzki /często myli się go z borowikiem czy podgrzybkiem/. Chyba podobnie jest z sodą:) Nie da się otruć nieświadomie i przypadkiem:)
              --
              A ja myślę, że całe zło tego świata bierze się z myślenia.
              Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji.
              Andrzej Sapkowski
              • 19.12.11, 21:12 Odpowiedz
                easyblue napisała:

> Trującym goryczakiem żółciowym nie da się otruć, bo jest potwornie gorzki /czę
                > sto myli się go z borowikiem czy podgrzybkiem/. Chyba podobnie jest z sodą:) N
                > ie da się otruć nieświadomie i przypadkiem:)

Wiesz co :)
                Temat ciężkawy, ale wydaje mi się, że można jak najbardziej.
                Nie wiedziałam, że jedna torebka sody może być szkodliwa - - skoro jest zalecana (patrz info na torebce).
                U mnie w rodzinie był przypadek takiego przypadkowego zatrucia.
                Brat prababki (lub ktoś w tym stylu) zatruł się czymś nieświadomie. Nie pamiętam co to było.
                • 19.12.11, 23:24 Odpowiedz
                  maggpie napisała:
                  >
                  > Wiesz co :)
                  > Temat ciężkawy, ale wydaje mi się, że można jak najbardziej.
                  > Nie wiedziałam, że jedna torebka sody może być szkodliwa - - skoro jest zalecan
                  > a (patrz info na torebce).

Jedna torebka? Cała? Do czego jest zalecana?
                  Na torebce, która mam w domu są zalecenia, od szczypty do łyżeczki sody do użytku spożywczego.
                  Do czego chciałabyś użyć całą torebkę na raz?

Całą torebkę, to ja wsypuję do pralki, jak chcę ją oczyścić z mydlin, kamienia i niemiłych zapachów. Albo pół torebki na miskę wody do mycia lodówki.

> U mnie w rodzinie był przypadek takiego przypadkowego zatrucia.
                  > Brat prababki (lub ktoś w tym stylu) zatruł się czymś nieświadomie. Nie pamięta
                  > m co to było.
                  • 20.12.11, 14:43 Odpowiedz
                    e-kasia27 napisała:

> maggpie napisała:
                    > >
                    > > Wiesz co :)
                    > > Temat ciężkawy, ale wydaje mi się, że można jak najbardziej.
                    > > Nie wiedziałam, że jedna torebka sody może być szkodliwa - - skoro jest z
                    > alecan
                    > > a (patrz info na torebce).
                    >
                    > Jedna torebka? Cała? Do czego jest zalecana?
                    > Na torebce, która mam w domu są zalecenia, od szczypty do łyżeczki sody do użyt
                    > ku spożywczego.
                    > Do czego chciałabyś użyć całą torebkę na raz?

To był skrót myślowy.
                    Nie użyłabym całej doustnie :)
                    Chodziło mi ogólnie o to, że można sobie zaszkodzić biorąc większe dawki niż powiedzmy 1-2 łyżki stołowe na szklankę itp.
                    Vide ta kobieta od kaca i żołądka.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.