jaki materac ? przeciążony kręgosłup ? pomóżcie !! Dodaj do ulubionych

• 20.11.12, 08:31
    Proszę poradźcie mi jaki materac kupić ( firma, model) dla osób, które przeciążają kręgosłup. Oczywiście prosto powiedzieć- nie róbcie tego ale niestety nie mamy możliwości. Ja pracuję jako nauczycielka- niestety nieraz muszę dźwignąć dziecko z ,,dziwnej" pozycji, partner jest mechanikiem samochodowym....Dodatkowo ja pracuję przy komputerze. Tragedia...

Nie mam już siły, kolejna noc z bólem....Łóżko mamy beznadziejne, bo śpimy na zwykłej starej kanapie więc chcemy teraz w koncu coś zmienić
    • Materacem nie wyleczysz 8h przy komputerze. Tzn jesli spisz na jakims badziewiu to z pewnoscia to nie pomaga, ale wszelkie reklamiarskie pienia gdzie "cudowny materac leczy" mozna miedzy bajki wlozyc. Wazne tylko aby materac byl odpowiednio twardy, bo na poduchowatej grubej gabce rzeczywiscie mozna nabawic sie wypadniecia dysku.

A zanim kupisz materac zainwestuj w prosta rure do podciagania sie np taka jaka mozna zalozyc miedzy drzwiami. Nie musisz sie podciagac ale zawieszaj sie na rekach religijnie rano i wieczorem.
      www.exercisegoals.com/hanging-stretches.html
      • no 8 godzin przy komputerze nie siedzę ale z 3-4 godziny tak + 5 godzin pracy z dziećmi, które nieraz trzeba dźwignąc. Moj facet to praca mechanika ok 10 godzin dziennie. Zamiast tej rurki to chodzę codzienne ( lub 5 razy w tygodniu na basen). No partner jest w sumie tak wykońvzony po pracy ze na sport nie ma siły... Chodzi mi o dobry materac. Prosze jakiś firm polecic.
        • Nie ma jednego,idealnego modelu.
          Doboru trzeba dokonać według swoich oczekiwań. Dotyczą one twardości, możliwości,,przyjaznego" dopasowania do ciała,znacznej różnicy wagi śpiących, gwarncji- im dłuższa tym większa pewność że materac szybko się nie odkształci no i co ne jest bez znaczenia możliwości finansowych.
          Na początek proponuję zapoznać się z teorią przykładowo na tej stronie

materace-online.eu/materace-kolo-sklep?gclid=CMWg46LM3bMCFc2R3godiWwABw
          Po wstępnej selekcji i wyborze kilku najbardziej odpowiednich propozycji w sklepie dokonać praktycznego dopasowania. W sklepach specjalistycznych jest możliwość położenia się na materacu, sprawdzenia stopnia twardości.
          Ja od ponad 8 lat śpię na modelu

materace-online.eu/materace-kieszeniowe-7-stref/materac-estrella-lux-7-stref-169.html
          opcja zima/lato
          Biorąc pod uwagę zaawnasowane problemy z kręgosłupem jest dla mnie idealny, stan użytkowania po tym okresie nie różni się od nowego.
          Mniej więcej co pól roku odwarcam materac na druga stronę również w płaszczyźnie głowa/nogi

Dla mnie (kobieta) optymalna twardość to H2-średnia.
          Przy zakupie materaca dla dwóch osób zwróć uwagę na rozmiar. Chyba trzeba startować od minimum 160/200.
          Ja wybrałam obłożenie latex ze względu na trwałość i przytulność.
          Tak jak wspomniał poprzednik-materac to tylko zwieńczenia dzieła w zakresie dbałości o kręgosłup.
          Jeżeli problem leży w odcinku szyjnym to wskazana dobrze wyprofiliwana poduszka ortopedyczna, raczej nie z gąbki tylko tworzyw termoelastycznych-lepiej dopasowują się do krzywizn.
          Basen jak najbardziej wskazany ale w odpowiednim stylu nie przeciążającym kręgosłupa,najlepiej na plecach,unikać żabki.
          Do zakupu materaca zainwestować w kilka spotkań z dobrym fizjoterapeutą w celu poznania ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu,brzuch, karku,obręczy barkowej.
          Potem można je wykonywać samodzielnie ale trzeba nauczyć się poprawnego ich wykonywania

• Wieszanie sie na rurce po 15-30s to nie jest sport po pracy tylko "zabieg higieniczny" trwajacy krocej niz szczotkowanie zebow. Poza jakimis zwyrodnieniami stawow etc. albo scianami o wytrzymalosci tektury ciezko znalesc racjonalne przyczyny dlaczego ktosc z pobolewajacym kregoslupem mialby sie bronic rekami i kopytami przed kiloma zwisami.

Plywanie bywa niezle na kregoslup ale nie nalezy udawac ze to zalatwia sprawe. Jesli mnie pamiec nie myli to np. skrzywien kregoslupa nie koryguje sie wylacznie plywaniem a raczej ze proporcje cwiczenia / plywanie sa zdecydowanie na korzysc tych pierwszych i to nie jedynie z powodu mniejszej na ogol dostepnosci basenow.

Sprobuj kiedys zamiast na basen wybrac sie na joge albo idz na silownie i powiosluj troche na wioslace, np 2km w 10-12min. To znakomicie leczy z zespolu pt. "plywanie wystarcza aby miec silne miesnie stabilizujace kregoslup".

• No jak mi dasz na wszystko pieniądze i wydłużysz dobę to chetnie będę to robiła :) Nad drążkiem się zastanowię, bo to dobry pomysł
            • Przy problemach z kręgosłupem drążek to raczej zły pomysł. Siłownia i wioślarz na pewno zły. Joga - dobry. Jeszcze lepszy tai chi (wypróbowałam). Równie dobry _porządny_ fizjoterapeuta, który dobierze indywidualnie ćwiczenia i pomoże w korygowaniu sylwetki i prawidłowym ich wykonywaniu.

Jeśli chodzi o czas: to byłoby to jakieś jedne zajęcia tygodniowo (minimum) + kilkanaście minut codziennie w domu. Można znaleźć czas rezygnując z paru basenów ;)

Nowy materac to dobry pomysł, ale jako dodatek do zmiany trybu życia (nawet siedzieć trzeba umieć i przede wszystkim mieć w tym dobry trening).

Pozdrawiam
              Jola
              • relievebackpain360.com/goto/http://cdn.intechopen.com/pdfs/36704/InTech-Exercises_in_low_back_pain.pdf
                str 249:
                """
                Early on, exercises with the patient being hung from pulleys are also possible.
                """

To by bylo o wieszani ludzi z ostrym bolem kregoslupa ledzwiowego. Ale co tam takie gluptoki z kliniki moga wiedziec w porownaniu z anonimowym internetowym losiem rodzaju zenskiego...
                • Z tego co pamiętam, to "wieszanie" nie jest jakieś-tam-sobie na drążku, ale kontrolowane.
                  Nie proponuję, aby ktoś dobrał sobie sam doskonałe techniki, np. z mckeziego. Na pewno znajdziesz jakieś opisy w podręczniku lub skrypcie.

Przekazuję tylko to, czego dowiedziałam się od specjalisty: z rozciąganiem na drążku w warunkach domowych ostrożnie.

Tak, wiem, wiesz lepiej ;)
                  Mi Twoje poczucie wyższości w niczym nie przeszkadza. Jak masz taką potrzebę? :))))

(joga lub tai chi są o tyle lepsze, że są to z założenia techniki kontrolowane przez specjalistę mającego jakie-takie doświadczenie w korygowaniu pozycji, czasem naprawdę niemal drobna korekta zmienia sens ćwiczenia, a my często jesteśmy tak zakorzenieni w naszej złej sylwetce, że odbieramy błędne sygnały z naszego ciała - "stoję prosto" gdy tak nie jest)

W mojej poprzedniej wypowiedzi skorygowałabym tylko jedno: naprawdę najlepszy jest kontakt z dobrym fizjoterapeutą. Mam jednak świadomość, że czasem bardzo trudno takiego znaleźć ...

Pozdrawiam
                  Jola
              • Rozumiem że tylko przeciążony, bez drastycznych zwyrod/uszkodz.

jola_ep napisała:

> Przy problemach z kręgosłupem drążek to raczej zły pomysł. Siłownia i wioślarz
                > na pewno zły.

Zły o tyle że łatwo popełnić poważne błędy bez nadzoru specjalisty jak niżej napisałaś.
                Ponadto trzeba mieć świadomość że plecy pracują na codzień i wzmacniać trzeba przód
                .
                Jeszcze lepszy tai chi (wypróbowałam).

przy poważniejszych schorzeniach/uszkodz. dobrze jest stosować właśnie podstawowe zasady tai chi wykonując w odziążeniu różne inne ćwiczenia.

>
                > Jeśli chodzi o czas: to byłoby to jakieś jedne zajęcia tygodniowo
                / .../ +
                > kilkanaście minut codziennie w domu.
                ...
                >
                > Nowy materac to dobry pomysł, ale jako dodatek do zmiany trybu życia (nawet sie
                > dzieć trzeba umieć i przede wszystkim mieć w tym dobry trening).
                >

• Ja polece wszystko z firmy TEMPUR tylko niestety cena jest baaaaaaaaaaardzo wysoka. Osobiscie jestem juz po jednej operacji kregoslupa i nie wyobrazam sobie spac na czymkolwiek innym. Najlepiej widze (czuje) to jak jestem np. na urlopie czy w ogole spie gdzie indziej.
      • wiesz co, rzeczywiście basen może świetnie pomóc, ale materac jednak też dużo daje. ja mogę ci polecić futony, materace japońskie, które dopasowują się do krzywizn ciała, przez co stanowią podparcie dla kręgosłupa, mają bardzo dobrą wentylację, co w praktyce oznacza, że w zimie grzeją a latem chłodzą. no i są wykonane w 100% z naturalnych składników, więc nie ma mowy o żadnych alergiach czy coś. no i najważniejsze- nie są wcale drogie :D
        ja kupowałam przez stronę słodkich snów i mam ten model: www.slodkichsnow.com/materac-futon-klasyczny-90x200 .
        bardzo ci polecam, ale ważne jest też ćwiczenie na co dzień - basen, joga czy rozciąganie.
        • Też do początku tego roku spałam z mężem na wersalce . Kręgoslup mam chory i często to odczuwałam , a mąż dopiero po wypadku jak musiał leżeć całymi dniami w łóżku . Od tego czasu nagwałt szukaliśmy materacy i ... Zajechaliśmy do Jyska i tam dużo materacy na ekspozycji , położyłam się na każdym ,a piątym z kolei był materac z pianki termoelastycznej dwustronny. Normalnie bajka ! to był dwustronny , a za chwilę położyłam się na jednostronnym i stwierdziłam ,że też może być , bo był tańszy i w promocji . to była firma wellpur . Wiem ,że oni co jakis czas mają promocje na te materace , może warto popolować .
          Acha , co najważniejsze , na tym materacu kręgosłup boli mniej . Ta pianka układa się pod krzywiznami ciała . Warto jednak zajechać do sklepu i po prostu wypróbować .
    • Znam ten ból, mój kręgosłup też krzyczy o pomoc. Jestem na etapie zbierania informacji o materacach, bo chcę zmienić swoje obecne łóżko, ale nie mogę się na nic zdecydować, w jysku jest spory wybór, ale żaden mi nie przypadł do gustu.
      Póki co ratuję się sportem żeby trochę wzmocnić mięśnie kręgosłupa i chodzę na fitness, gdzie instruktorka kładzie nacisk na wzmocnienie mięśni pleców. Przyznaję, ze widzę poprawę, ale spanie na niewygodnej wersalce nie pomaga, więc zakup nowego materaca jest koniecznością, a w sieci jest tyle sprzecznych informacji, co do materacy, że mam tylko mętlik w głowie :(
    • po wielu latach eksperymentowania z materacami sprezynowymi, "spoczelam" zupelnie przypadkiem (syn zwolnil pokoj) na materacu z pianki termocostam, w kazdym razie dostosowujacej sie do ksztaltu ciala. materac zostal razem z lozkiem zakupiony w znanym sklepie szwedzkim (cena konkurencyjna do innych znanych mi marek). od 2 lat nie wiem co to bol kregoslupa:)
      ps. materac jest bardzo ciezki.
      --
      "Gdyby nie internet nie wiedziałbym,że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.