pytanie do specjalisty - zawroty głowy - błędnik? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Bardzo prosze o odpowiedz: mam wynik badania błednika:
    oczopląs spontaniczny: ruchy nystagmoidalne przy oczach zamkniętych
    odczyny przedsionkowe w próbach kalorycznych obustronnie zachowane w granicy
    symetrii VP: 19,9%
    i nie wiem czy to on jest przyczyną moich zawrotów głowy.
    Moja kierująca laryngolożka jest na urlopie niestety do 30 lipca, wiec nie
    mam się kogo zapytać.
    Nie wiem czy szukać dalej, bo wykluczam to co możliwe: badanie okulistyczne,
    tomografia głowy z kontrastem, neurologiczne ogólne, morfologia, ob, wszystko
    ok. i co dalej? badać kręgosłup? bo boli mnie lewa strona głowy, pleców i
    drętwieje ręka i ból lokuje sie przy szyi także +zawroty. czasem drętwieje mi
    połowa twarzy. mam wyciek z nosa z jednej dziurki i czasem boli mnie oko (jak
    pisałam okulistyczne - cisnienie, pole widzenia, dno oka - Ok.) Na razie
    żaden z lekarzy mnie nie pokierował do rtg kręgosłupa. padło na migrenę, tak
    orzekł neurolog, ale nie badałam innych rzeczy, a chyba migrenę można orzec
    jak sie wykluczy inne schorzenia? a mi sie jakoś wierzyć nie chce, że to
    migrena. co dalej? help
    i gracja wielka z góry
    kasia
    • Gość: Marzena IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.07.04, 14:07
      Moja mama ma prawie wszystkie objawy o ktorych piszesz. Nie miala TK. Jak
      znajde wynik badania blednika to napisze (ewentualnie porownamy). W jakim
      jestes wieku? Moja mama ma 52 lata (wiec i menopauza) i niestety od wielu lat
      cierpi na nerwice (jest bardzo podatna na kazdy stres a tych ma niemalo).
      Pisalam moje zapytania co to jest juz doslownie wszedzie i opinie byly rozne
      (migrena, blednik, menopauza, guz mozgu, hormony, czasem pisano o kilku
      przyczynach). Acha, mama ma tez problemy z kregoslupem, a Ty? A te objawy
      trwaja od kilku lat, przy czym nie wszystkie ale kolejne pojawialy sie
      stopniowo i w roznym nasileniu. Niestety nic nie potrafie Ci doradzic bo wiem
      tyle samo co Ty, ale moze ktos tu trafi i cos podpowie. Pozdrawiam :-)
    • Gość: kasia IP: *.autocom.pl 20.07.04, 14:56
      mam 27 lat. wiec to razcej nie menopauza:)
      a może to hormony?
      a guz to chyba by mi wyszedł w tomografii? i w ciesnieniu oka? bo się
      zmartwiłam..
      • Gość: Marzena IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.07.04, 15:48
        cos mi sie kiedys obilo o uszy w zwiazku z tarczyca, ale nie mam pojecia czy to
        faktycznie moze miec jakis zwiazek. Skoro badanie TK nie wykazalo guza to o to
        mozesz byc spokojna.Moja mama nie miala Tk wiec zawzse jest jakas niepewnosc co
        tam moze w tej glowie byc. Kiedys przez strone Onkolink nawiazalam kontakt z
        Pania ktora miala 32 lata i takie objawy (ale i u niej i u mojej mamy dodatkowo
        dochodza problemy z rownowaga - ciagniecie na lewa strone), badania byly ok.
        I nagle te objawy ustapily, byc moze dzieki lekom. Poza tym miala od dawna
        problemy z tarczyca i hormonami.
        Co to za licho sie przyplatalo, nie wiadomo.
        • Gość: kasia IP: *.autocom.pl 20.07.04, 16:03
          dzieki za rady. Pojutrze ide do rodzinnej lekarki i może wymuszę skierowanie na
          badania hormonów. Choć wiem, że to drogie badanie i lekarka nie bardzo chce
          kierowac. A musze znaleźć przyczynę bo szlag mnnie trafia powoli, bo nie wiem
          co to jest. w rtg kręgosłupa inwestuję sama i ide dziś fotnąć prywatnie. choć
          szczerze mam dość juz wedrówek po gabinetach bo nic mi nie dają:(((((( jak na
          dziś okazuje się żem zdrowa bo każde badanie wychodzi OK. chyba nie oszalałam,
          mam nadzieje
          • Gość: gg IP: *.sympatico.ca 20.07.04, 16:09
            a moze zatoki?
            jakiego typu masz zawroty?wirujesz czy Ci sie tylko kreci lekko?
            czy mozesz schylac glowe w przod,tyl,na boki?
            czy masz odruchy wymiotne?musisz sie poobserwowac
            pozdrawiam
    • Gość: Basia IP: *.cg.shawcable.net 20.07.04, 16:31
      Kasiu, czy bierzesz regularnie jakies leki??? Zawroty glowy sa czesto skutkiem
      uboczym wielu lekow, m.in. antydepresyjnych, przeciwartretycznych itd.
    • Gość: Ewa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.07.04, 18:23
      Moja mama ma podobne objawy ale moze nie tyle zawroty glowy co sciaga ja na
      jedna strone-takie jakby zachwiania.Jest to okropne bo nawet moze ktos odebrac
      z. jest nietrzezwa.Zauwazyla tez ze jej jedna reka lekko drzy.Byla u lekarza
      ale powiedzial jej ze to zmiany miazdzycowe.Czy ktos wie co to moze byc bo
      jestem zaniepokojona.Pozdrawiam
      • Gość: kasia IP: *.autocom.pl 20.07.04, 21:20
        z leków to biorę Isoptin niby na serce jest wskazany, ale mi lekarz na migrenę
        przepisał. biorę nie wiem po co, bo nie pomaga, a tak to nic. Ale dzis robiłam
        rtg i wyniki mam w czwartek. rtg zatok robiłam i nic. słuch też mam super, bo
        miałam audiogram, który nic nie wykazał. czuje sie jak kosmita, bo nic mi nie
        wychodzi w badaniach tylko zdrowie. Coś jednak czuję, że to kręgosłup, bo ból i
        zawrtoty sie nasilają przy długim siedzeniu przy komputerze i np. wstawaniu,
        tj. zmianie pozycji. dam w każdym razie znać w czwartek co wyjdzie.
        acha, kłopotów z ciśnieniem też nie mam 120/80 stałe.
        ściąganie na jedną stronę moze byc wynikiem chorego błednika.
        • Gość: kasia IP: *.autocom.pl 20.07.04, 21:24
          a, jeszcze - odruchów wymiotnych nie mam, mój żołądek jak na razie dobrze
          funkcjonuje, choć ze stresu przed niewiadomą to nie wiem jak długo jeszcze.
          zawroty - mam lekkie, daja żyć, ale bardzo dyskomfortowo się zyje, nie mogę
          skupić się na jednym punkcie,czuje się jak po alkoholu, swiat mi nie wiruje,
          ale czuje się niestabilna.
    • Gość: toja IP: *.netg.pl / 213.17.193.* 20.07.04, 21:51
      No właśnie te zawroty głowy mnie również utrudniają życie, dodatkowo mam taką
      przypadłość, że wchodząc po schodach , muszę to robić stosunkowo wolno patrząc
      na schodki i najlepiej trzymając się poręczy, bo inaczej potykam się- dziwne ,
      nieprawdaż?
      Nie wiem czemu to przepisywać, myślę że właśnie może to być związane z
      błędnikiem, czy ktoś ma podobny problem, bo nie wiem jak się tego pozbyć,
      ewentualnie leczyć
    • Gość: gg IP: *.sympatico.ca 20.07.04, 23:41
      www.mediweb.pl/symptoms/wyswietl_s.php?id=14.....poczytaj moze Ci sie
      przyda ta inf..pozdrawiam
      • Gość: kasia IP: *.autocom.pl 21.07.04, 00:32
        już znam odpowiedz co do błednika - wyniki są OK. norma jest 20 i mieszcze się
        w normie, czyli nie od niego owe zawroty. wiedza od lekarza laryngologa.
        • Gość: gg IP: *.sympatico.ca 21.07.04, 00:34
          kasiu...jakie mialas badanie blednika?
          • Gość: kasia IP: *.autocom.pl 21.07.04, 01:02
            miałam ENG czyli wlewanie wody ciepłej i zimnej na przemian do uszu. Paskudne
            badanie, ale da się przeżyć. bada się oczopląs spontaniczny i odczyny
            przedsionkowe coś tam (:))nie jestem specjalistką), potem się nieco kręci w
            głowie bardziej niż zwykle (i w trakcie badania samego równiez. Ale warto
            zrobić, co by przynajmniej wykluczyć.
            pozdrówki ciepłe
            ide wreszcie spać
          • Gość: Basia IP: *.cg.shawcable.net 21.07.04, 06:01
            Zawroty glowy MOGA byc skutkiem ubocznym brania Isoptinu ( Verapamilu):

"ADVERSE REACTIONS
            Serious adverse reactions are uncommon when VERAPAMIL therapy is initiated with
            upward dose titration within the recommended single and total daily dose. See
            WARNINGS for discussion of heart failure, hypotension, elevated liver enzymes,
            AV block, and rapid ventricular response. Reversible (upon discontinuation of
            verapamil) non-obstructive, paralytic ileus has been infrequently reported in
            association with the use of verapamil. The following reactions to orally
            administered verapamil occurred at rates greater than 1.0% or occurred at lower
            rates but appeared clearly drug-related in clinical trials in 4,954 patients.

Constipation 7.3% Fatigue 1.7%
            DIZZINESS 3.3% Dyspnea 1.4%
            Nausea 2.7% Bradycardia(HR <50/min) 1.4%
            Hypotension 2.5% AV Block-total (1°, 2°, 3°) 1.2%
            Headache 2.2% 2° and 3° 0.8%
            Edema 1.9% Rash 1.2%
            CHF/Pulmonary Flushing 0.6%
            Edema 1.8%
            Elevated Liver Enzymes (see WARNING )

In clinical trials related to the control of ventricular response in
            digitalized patients who had atrial fibrillation or atrial flutter, ventricular
            rates below 50/min at rest occurred in 15% of patients and asymptomatic
            hypotension occurred in 5% of patients.

The following reactions, reported in 1.0% or less of patients, occurred under
            conditions (open trials, marketing experience) where a causal relationship is
            uncertain; they are listed to alert the physician to a possible relationship.

Cardiovascular: angina pectoris, atrioventricular dissociation, chest pain,
            claudication, myocardial infarction, palpitations, purpura (vasculitis),
            syncope.

Digestive System: diarrhea, dry mouth, gastrointestinal distress, gingival
            hyperplasia.

Hemic and Lymphatic: ecchymosis or bruising.

Nervous System: cerebrovascular accident, confusion, EQUILIBRIUM DISORDERS,
            insomnia, muscle cramps, parathesia, psychotic symptoms, shakiness, somnolence,
            extrapyramidal symptoms.

Skin: arthralgia and rash, exanthema, hair loss, hyperkeratosis, maculae,
            sweating, urticaria, Stevens-Johnson syndrome, erythema multiforme.

Special Senses: blurred vision, tinnitus.

Urogenital: gynecomastia, impotence, galactorrhea/hyperprolactinemia,
            increased urination, spotty menstruation."

• Gość: Marzena IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.07.04, 09:06
              Moze ktos umie rozszyfrowac te wyniki badania blednika? Dot. mojej mamy.
              Rozpoznanie: Vertigo paroxysmalis ad obs.
              Badanie ENG:
              - oczopląsu samoistnego nie stwierdza sie,
              - proby polozeniowe pojedyncze wychylanie nystegmoidalne, przechodzace w
              intensywny oczoplas poziomo-obrotowy w strone prawa i do dolu w pozycji lezacej
              na lewym boku i w pozycji Rosego,
              - manewry Hallpike'a, oczoplas poziomo-obrotowy w str. prawa i do dolu,
              - proby kaloryczne, niedowlad kanalowy 1,3%, przewaga kierunkowa 1,3%.
              Pobudliwosc blednikow w probach kalorycznych symetryczne. Positionalis
              nystagmus IE.
              Nie wpisalam audiometri tonalnej, przewodnictwo powietrzne i kostne (bo same
              cyfry)?
              Lekarz dlugo myslal i jakos nie nie wymyslil. Nic konkretnego nie powiedzial
              poza tym zeby przyjsc do kontroli i powtorzyc badania za 3 mies. No i
              ewentualnie do neurologa (ten z kolei uwaza ze wszystko jest ok).
    • Wreszcie spotykam kogoś kto, zye tak jak ja. Moje zawroty zaczely sie jakis 4
      lata temu. Okropnosc. Przez pierwsze kilka miesiecy, trudno mi bylo
      funkcjonowac w codziennym zyciu. Zawroty glowy przez 24 godziny na dobe. Nawet
      w nozy jak spalam i przewracalam sie boku na bok, lub nagle ataki silnych
      zawrotow nawet w trakcie snu, gdy spalam na plaskim materacu, bez poduszki. Za
      zawrotami glowy szly mdlosci, lecz nigdy nie wymiotowalam. Ciezko mi bylo
      wytrzymac kilka godzin na uczelni, gdzie musialam siedziec i skupiac sie nad
      tym co do mnie mowiono. A gdy wykladowca chodzil od sciany do sciany, to mialam
      juz dosyc, bo nie moglam skupic na nim wzroku. Nie moglam isc srodkime
      chodnika, tylko zawsze musialam isc przy scianie, bo wtedy czulam sie
      bezpieczniej. Caly swiat wirowal mi przez okolo 7 miesiecy bez przerwy. Lekarze
      nie wiedzieli co to jest. Wykluczono zaburzenia blednika, wszystkie badania
      krwi i moczu byly idelane. Tomografia tez nic nie wykazal. Po kilku miesiacach
      zmeczenie i przymusowej zmianie trybu zycia (nie bylo burzliwe), zazelam
      oddychac innym poiwtrzem - wiejskim. W miare mych mozliwosci, kazda wolna chile
      staralm sie spedzac w ciszy i zieleni. Zawroty glowy zmniejszyly sie. Przyznam,
      ze ucieklam tez do niekonwencjonalnej metody leczenia. Co chyba mi w pewnym
      stopniu pomoglo. Po wyciszeniu organizmu i odciazeniu go od nadmiernego
      przesiadywania przed monitorem komputera, zredukowania oswietlenia pokoju, w
      ktorym czesto przebywalam, spowolnione zycie towarzyskie. To jakos pomoglo mi
      krok po kroku wracac do rownowagi. Oczywiscie zawsze muszee zamykac oczy, gdy
      widze kogos lub cos skaczacego mmi przed oczyma, lub patrze przez jakas siatke,
      lub prz podrozy samochodem, zbyt szybko zmieniaja mi sie widoki za oknem - to
      robi mi sie nie dobrze. Po tym dlugim okresie znalazlam chyba przyczyne tych
      zawrotow. Ta historia zaczela sie od momentu mego naglego i bardzo "silnego"
      zdenerwowania - cos w rodzaju szoku. Teraz, gdy tylko znjade sie w jakiejs
      nerwowej sytuacji i nie jestem w stanie zapanowac nad swymi erwami i nie
      kontroluje tego, to momentalnie zaczynaja sie zawroty. Wiec staram sie panowac
      nad swym oddechem, analizuje kazda stresowa sytucje i przemawiam do swego
      rozsadku. Zauwazylam, ze oddech jest bardzo wazny prz tych zawrotach. Cale
      szczescie (puk, puk) nie mam juz nocnych atakow, ktore byly okropn i
      utrzymywaly sie prze kolejny caly dzien. A lekarze - coz, moze gdybym miala
      pieniadze, to pojechalabym na zachod na jakies konkretne badania i leczenie,
      ale poki co nie stac mnie na to, wiec jak mi powiedziano - musi Pani z tym zyc -
      no musze w Polsce. Wiec chyba tylko dzieki Bogu i nalblizszym zyje. Pozdrawiam
      i mam nadzije, ze te zawroty stopniowo beda ustepowac. Musich duzo spacerowac i
      staraj sie nie meczyc oczu. bo oczy graja tu duza role. POzdrawiam.
      Ach i jeszcze jedno, nurolog powiedzial ze mam oczoplas fiksacyjny prawego oka,
      fakt, ze tym zawrotom glowy towarzyszylo dziwne skakanie okaza - mimowolne i
      nie kontrolowane tak przez 4 sek.
      • I jeszcze jedno, bardzo czesto mialam takie dziwne napady, np; siedzac na
        krzesle czulam, ze spadam z krzesla i wtedy chwytalam si szybko za stol, zeby
        poczuc sie stabilnie. Wzbudzalo to czsem lekkie zdziwienie u osob
        towarzyszacych. Ale po takich napadach zawsze musialam sie klasc. Jesli teraz
        mam takie zawroty glowy, staram sie klasc, czasem w pracy na podlodze, ale to
        bardzo pomaga. No to chyba tyle. Pozdrawiam.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.