czego nie jeść?- kamica nerkowa Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Jestem załamana, rok temu miałam rozbijany kamień, niby z dużego około 1 cm
    został 3 mm i teraz okazuje się,że w tym samym dolnym kielichu nerki mam
    znowu 8mm kamień, miałam kolkę, byłam w szpitalu na kroplówkach.
    Chcę się za siebie zabrać, wprowadzić jakiś rygor w jedzeniu i piciu, bo
    wiele osób twierdzi,że z nerkami nie ma żartów.
    Nie wiem, czy herbata szkodzi, a tej piję sporo (woda tylko mineralna),
    co z kawą, jem dużo pomidorów też nie wiem czy powinnam.
    Doradźcie proszę!
    • Gość: aga IP: 5.5.* / 80.58.35.* 01.08.04, 15:53
      wiem, ze nie powinnas jest rzeczy ktore zaweiraja szczawiany i wapn, bo to te
      dwa skladniki sie lacza i tworza kamienie. oczywiscie wapnia potrzeba Ci dla
      dobra kosci, ale unikaj jego nadmiaru czyli nadmiaru nabialu glownie. Co do
      szczawianow to juz gorzej, wiem tylko ze w cytrusach czai sie jakies
      niebezpieczenstwo. Co jakis czas pijaj piwo, a jeszcze lepiej grzane (tez bez
      przesady)...
    • - wg opinii dietetyków
      najważniejsza w zapobieganiu kamicy nerkowej jest dieta
      oto opinia z ksiązki J,Robbinsa Diet for a New America
      w krótkim fragmencie dotyczącym kamicy - jako literaturę z której m.inn
      zaczerpnłął fachowwe opinie autor podaje:
      Derrick, F. "Kidney Stones Disease: Evaluation and Medical Management"
      Postgraduate Medical Journal 66:115, 1979
      oraz
      Roberstosn "Dietary Changes and the Incidence of Irinary Calculi"
      Journal of Chronic Disease 32:469, 1979

" Ponad 99% przypadków kamicy nerkowej można by uniknąc , przez zastosowanie
      diety o niskiej zawartości białka, tłuszczu, z duża ilościa błonnika która
      dostarcza bardzo mało cholesterolu, tłuszców nasyconych i pustych kalorii.
      Powstawanie kamieni nerkowych zwiżane jest z reguły z dietą obfitująca w
      białko zwierzęce. Im wiećej białka zwierzcego zjadamy tym wiecej wapnia musza
      wydalić nasze nerki. Gdy mocz obfituje w wapń, to ma on tendencję do
      wydzielania się w postaci kryształków. To wokół tych kryształków wapnia
      zaczynają rosnąc kamienie nerkowe.
      Poziom wapnia w moczu jest tak silnie zależny od spożycia białka zwierzęcego
      ze gdy zjemy posiłek niskobiałkowy , to poziom wapnia w moczu obniża się w
      ciągu kilku godzin. "

• Gość: kaja IP: *.ostrow-wielkopolski.sdi.tpnet.pl 01.08.04, 21:06
        Dzięki za podpowiedzi, czy mam rozumieć, że najlepiej nie jeść mięsa?
        Aga i Brumbak pozdrawiam serdecznie.
        • Gość portalu: kaja napisał(a):

> Dzięki za podpowiedzi, czy mam rozumieć, że najlepiej nie jeść mięsa?
          > Aga i Brumbak pozdrawiam serdecznie.
          .............
          tak , najlepiej nie jeść miesa
          jak ktoś niepotrafi sie obejśc - to baaardzo ograniczyc - do minimum

podobnie ograniczyć tluszcz zwierzęcy a wieć masło tłsute sery
          także jaja

osoby podatne na kamicę nerkowa - zapewne taką jesteś - powinny starac się by
          dieta była zasadotwórcza a nie kwasotórcza
          - wtedy metablizm wapnia jest najmniejszy - przez nerki przechodzi najmniej
          wapnia- zmniejsza się intensywnosc tworzenia kryształków wapnia i rozbudowy
          kamieni
          jak pisza w w /w artykule specjalisci ważne jest też by ograniczyc spożycie
          cholesterolu
          wiadomo że cholesterol to mieso i jaja
          • Gość: kaja IP: *.ostrow-wielkopolski.sdi.tpnet.pl 01.08.04, 22:29
            Dieta zasadotwórcza?- może coś więcej na jej temat.
            • Gość portalu: kaja napisał(a):

> Dieta zasadotwórcza?- może coś więcej na jej temat.
              ......................
              na forum podawłem liste pokarmów zasadotwórczych
              jak nie znajdziesz - podam jutro
              pzdrv
              • Gość: nina IP: 212.160.172.* 02.08.04, 08:38
                ja mam kamicę od 8 lat, kamyk 1 cm tworzy mi się na raz na pół roku, więc
                szybko. Podstawą jest skłonność organizmu do tworzenia kamieni i dieta ma tutaj
                znaczenie, ale minimalne. Żeby było śmieszniej, ja naturalnnie nie jadam potraw
                kamieniotwórczych, gdyż nie są w moim guście, a kamicę mam bardzo nasiloną.
                Ostatnio czytałam także artykuł, iż niebezpieczne jest wapno, ale przyjmowane w
                sposób "sztuczny". Przede wszystkim wcale nie piszesz jaki masz rodzaj kamyka.
                Najlepszym sposobem jest picie dużej ilości wody np. Jana. Poza tym należy
                zbadać poziom wapnia we krwi i stan prztarczyc. generalnie jeśli masz taką
                skłonność, to będziesz ją miała. Poza tym,, jeśli chcesz sobie doczytać to np.
                wrzuć do google "kidney stones", wyskoczy ogrom artykułow, część z dietą. Nie
                ma jednakże jednej uniwersalnej diety dla wszystkich i najlepiej cudownej -
                wtedy nikt nie miałby km, a z moich częsytych wizyt na urologii na taki cud się
                nie zapowiada.
    • > także inne dane literaturowe wskazuja że dieta jest podstawowym czynnikiem
      ryzyka w kamicy nerkowej:
      Similarly, the loss of calcium was demonstrated in a low-carbohydrate diet
      study at the University of Texas.
      Utrata wapnia była zbadana u osób stosujacych dietę nikoweglowodanową przez
      Uniwersytet w Texasie.
      In the maintenance phase of the diet, urinary calcium losses were 55% higher
      than normal.
      W fazie "podtrzymania" utrata wapnia z moczem była o 55% wyższa niż normalnie.

The researchers concluded that the diet presents a marked acid load to the
      kidney, increases the risk for kidney stones,
      > Naukowcy stwierdzili,że dieta powoduje duże obciążenie nerek w wyniku
      zakwaszenia(krwi), co podwyższa RYZYKO KAMICY NERKOWEJ.
      27. Reddy ST, Wang CY, Sakhaee K, Brinkley L, Pak CY. Effect of low-
      carbohydrate high-protein diets on acid-base balance, stone-forming propensity,
      and calcium metabolism. Am J Kidney Dis 2002;40:265-74.

3.

However, reason for concern comes from studies of the general population, in
      which diets high in animal protein are associated with reduced kidney function
      over time.
      Badania na populacjach odzywiających sie dietą o dużej zawartości białka
      zwierzęcego wskazują że długoterminowym skutekim takiej diety jest pogorszenie
      funkcjonowania nerek.
      Harvard researchers reported that animal protein intake is associated with
      decline in kidney function, based on observations in 1,624 women participating
      in the Nurses’ Health Study.21 The good news is that the damage to the kidneys
      was found only in those who already had reduced kidney function at the study’s
      outset. The bad news is that as many as one in four adults in the United States
      may already have reduced kidney function,
      ... 1/4 mieszkańców USA może mieć obniżona sprawnośc nerek...
      and the percentage is considerably higher for those over forty or who have
      hypertension.
      ..a procent ten znacznie zwieksza się u osób w wieku ponad 40 lat.
      Mild kidney impairment is also found in approximately 40% of individuals with
      diabetes.22 This suggests that many people who have kidney problems are unaware
      of that fact and do not realize that high-protein diets may put them at risk
      for further deterioration.
      WAZNE !
      The kidney-damaging effect was seen only with animal protein.
      Efekt uszkadzania nerek był zauważany tylko przy diecie z białkiem pochodzneia
      zwierzćegeo.
      Plant protein had no harmful effect.
      Białko roslinne nie wykazuje szkodliwego działania na nerki.
      21. Knight EL, Stampfer MJ, Hankinson SE, Spiegelman D, Curhan GC. The Impact
      of Protein Intake on Renal Function Decline in Women with Normal Renal Function
      or Mild Renal Insufficiency Ann Int Med 2003;138:460-7.
    • Gość: kamyczek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.08.04, 18:03
      Ja mam kamicę od 1972 roku, kamień urodziłem jakieś 6 lat temu. Nie
      przestrzegam żadnej diety, jem i piję wszystko tylko nie alkohol.
      • Gość: kaja IP: *.ostrow-wielkopolski.sdi.tpnet.pl 03.08.04, 21:46
        Dzięki za odpowiedzi.
        Nina pytasz,jaki rodzaj kamyka mam, tego nie wiem, lekarz sugerował, że może
        być wapienny, bo było go dość wyraźnie widać na zdjęciach z urografii.
        Sądziłam, że po rozbijaniu kamienia jakoś go wydalę (urodzę), ale nic takiego
        nie nastąpiło.
        Nina czy stosowałaś może kurację cytrynami (na czczo), jakie leki stosujesz?
        Co sądzisz o Ginjalu? Ostatni atak miałam właśnie po stosowaniu Ginjalu, więc
        może on rozpuszcza te paskudne kamloty?
        • Gość: nina IP: 212.160.172.* 04.08.04, 08:17
          Może być wapmienny, tzn. sa one najczętsze. Dobrze, iz miałas urografię,z
          niewiadomych przyczyn lekarze się często wzbraniają przen nią, a dużo wyjaśnia,
          choć jeśłi maiąłś ESWL to było to pewnie konieczne. Może tych rozbitych
          kawałków po prostu nie przechwyciłaś? mogą jheszcze "leżakować" w pęchezru.
          Pewnie miałaś częstomocz, więc część piasku mogła Ci umknąć.
          Ja kuracji cytrynami nie stosowałam - ale Ginjal stosuje - tzn. u mnie ciężko z
          systematycznością, za co urolodzy mi głowęsuszą - dla mnie jest on dobry -
          działa moczępędnie i rozkurczowo, jak coś tam pobolewa to go biorę. Jeśli nic
          nie boli, to ja w ogólenie biorę leków - mam trochę "zjechany" żołądek. Jeśli
          zaczyna pobolewać to oczywiście Theopaverin - jako mój pierwszy ulubiony lek,
          Ginjal, termofor, czopki z Pyraliginy (ten żołądek!!!). Ginjal nie rozpouszcza
          kamieni, tylko poprzez działania moczopędne i rozkurczowe pobudza kamyk do
          wyjaścia. Jedynymi kamykami rozpuszczalnym są - bodajże - moczanowe - ropuszcza
          je taki lek Allopurinol. Poza tym jeśli chcę zwiększyć działania moczędne biorę
          Furosemid (bądź można wypić piwko lub dwa - z tym, że w pracy ciężej) - ale
          trzeba pamiętać, iż wszystkie leki moczopędnepowoduja wypłukiwanie elektolitów,
          co może być np. przyczyną kołatania serca. Wtedy bez recepty potas_magnez i
          gotowe.
          Aha - theopverin, jeśli się go dłużej bierze to niestety pojawiają się
          biegunki. Nie wiem co jeszcze napisać, jak masz jakieś pytania to pisz.
          A poz atym to co napisano w powyższych postach odnośnie diet też jest na pewno
          ok!
    • dieta która wpływa negatywnie na bilans wapnia to dieta zakwaszająca
      organizm a więc zawierająca duzo białka pochodzenia zwierzęcego i tłuszczu
      zwierzecego,
      - odpowiednie tabele podaja jakie produkty maja działanie zakwaszajace a
      jakie sa zasadotwórcze ( ma tu także znaczenie stosunek wapnia i fosforu w
      tych produktach)
      przykłady podane w jednostkach: m-equiv.per 100g)
      wątroba cielęca minus 46,9 (efekt zakwaszający)
      kurczak pieczony minus 25,4
      befsztyk minus 23,5
      szynka gotowana-minus 22,3
      jajka - minus19,7
      ryba smazona- minus14
      ser cheddar -minus 5,4

groszek zielony - plus 1,2 (efekt zasadotwórczy)
      jabłko surowe plus 3
      pomidory surowe plus 5,6
      marchewka surowa 9
      ziemniaki pieczone ze skórką - plus 10,0
      migdały plus 18,3
      szpinak gotowany plus 39,6

( ogólnie: własności zasadotwórcze maja warzyw szczególnie w wpostaci surówek)
    • kaja;
      To co mogę polecić to artykuły, przepisy oraz linki z poniższych stron
      internetowych:
      www.surawka.republika.pl
      www.vege.pl/
      Pozdro.
      Jędruś
    • Tyle mówi się o kamieniach, ale nie mówi się o ich RODZAJACH.
      Przez niedoinformowanie dietetycznymi modyfikacjami można sobie jeszcze
      bardziej zaszkodzić. Dlatego warto temu tematowi przyjrzeć się bliżej.

W zależności od rodzaju pożywienia, kamienie mogą być - szczawianowe,
      fosforanowe, moczanowe i inne. Najczęściej występują kamienie szczawianowe
      (73%), rzadziej kamienie fosforanowe (18%)
      Przyczyny nie zostały dotychczas w pełni wyjaśnione. Uważa się, że
      najważniejsze są zaburzenia przemiany materii, prowadzą one do wzrostu
      stężenia w moczu substancji składowych kamieni, przy jednoczesnym
      niedoborze czynników chroniących przed krystalizacją.

W kamicy szczawianowej złogi są związkami szczawianu wapnia.
      W diecie zaleca się unikanie szczawiu, szpinaku, rabarbaru, fig, szparagów,
      ziemniaków, grochu, fasoli, rzepy, czekolady, kakao, mocnej herbaty, mleka i
      jego przetworów.

W kamicy moczanowej złogi nie zawierają jonów wapnia i łatwiej rozpuszczają
      się w środowisku alkalicznym. W diecie zaleca się unikanie:
      wątróbki, nerek, móżdżku, makreli, tuńczyka, sardynek, śledzi, kakao,
      czekolady, mocnej herbaty, alkoholu. Stosuje się leki alkalizujące mocz.

W kamicy fosforanowej złogi zawierają sole wapnia, które łatwiej
      krystalizują się w środowisku zasadowym. W tej formie kamicy zaleca się
      unikanie przetworów mlecznych i ziemniaków, stosuje się leki zakwaszające
      mocz.

1. Dieta wysokobiałkowa (znaczne ilości siarki) może prowadzić do kwasicy
      metabolicznej, ponieważ dostarcza więcej kwasów niż zasad.
      2. Natomiast dieta wegetariańska (spożywane spore ilości mleczanów i
      octanów) w wyniku przemian metabolicznych prowadzi do wytworzenia nadmiaru
      zasad.
      3. O diecie wysokotłuszczowej/niskobiałkowej/niskowęglowodanowej w kontekście
      kamieni nie ma żadnych medycznych informacji.
      -----------------------------
      Produkty ZASADOTWÓRCZE - ziemniaki, owoce słodkie, warzywa, cebula,
      czosnek, mleko świeże, śmietana, żółtko jaja, herbata ziołowa, przyprawy:
      koper, kminek, papryka, liście laurowe, biały pieprz, majeranek, wanilia.

Produkty NEUTRALNE - orzechy, zielone rosliny, masło, oleje

Produkty KWASOTWÓRCZE - mięso, wędliny, ryby, jaja, twaróg, ser, podroby,
      produkty pieczone/smażone, cukier, mąk, kawa, czekolada, napoje gazowane,
      alkohol
      -----------------------------

Tak więc warto abyś przeanalizowała swoją dotychczasową dietę pod tym kątem i
      ZMIENIŁA dotychczasowe nawyki żywieniowe. Bez tego kamienie będą się tworzyć
      nadal.

Ja ze swej strony mogę tylko dodać, że kiedyś, kiedy jadłam mało tłuszczu,
      sporo białka i węglowodanów - w moczu ZAWSZE miałam liczne szczawiany wapnia.
      Natomiast na diecie optymalnej - mocz jest BEZ ZMIAN.

Pozdrawiam
      Krystyna
    • Gość: kaja IP: *.ostrow-wielkopolski.sdi.tpnet.pl 15.08.04, 20:35
      Ciągnąc ten wątek chciałabym jeszcze zapytać co wiecie o piciu odwaru z rdestu
      ptasiego przy dolegliwościach nerek?
      Kiedyś ktoś wspomniał również o tabletkach rozpuszczających kamienie (chyba
      chińska nazwa), ale gdzie je kupić?
      • Gość: kaja IP: *.ostrow-wielkopolski.sdi.tpnet.pl 25.08.04, 22:41
        Obiecałam ,że się odezwę na temat lekarstwa o nazwie nieron s, niestety nie ma
        go w polskich rejestrach leków, w jednym się pojawił, ale bez żadnego opisu,
        tak więc rezygnuję z poszukiwań, zaczynam kurację Rovatineksem- też ponoć
        rozpuszcza, czy go znasz?
        Pozdrowienia
        • Gość: Nina IP: 62.233.192.* / 62.233.192.* 30.08.04, 13:06
          Witam, przepraszam za późną odpowiedź, ale byłam na urlopie. Rovatinex-
          pamiętam, iz kiedyś - parę lat temu - jakis znajomy przywiózł mi to z Niemiec -
          takie żółte kaspułki, ale nic sie nie działo - prawdę mówiąc nawet nie wiem
          jakie jest jego działanie..ciekawe czy rozpuszcza wszystkie rodzaje kamienia.
          poszukam coś w Internecie. O ile pamietam to był on chyba na bazie ziól. wiesz,
          nota bene, ja miałam ogrom kamieni stwierdzonych na USG + RTG, kilka z nich
          były po ok. 1 cm i urolodzy zaklinali się, że za licha ich nie urodzę, i dwa z
          tych największych znikły - bez żadnych bóli - ostatni rodziałam trzy
          miesiąc..ale mój wybór, bo nie dałam się zacewnikować, brrrr straszne. czyli
          jednak nie jest tak do końca, że albo rodzenie albo ESWL, coś je jdnak
          rozpuszcza, czy pomaga im wyjśc
      • Gość: Ela IP: *.spa.sc.charter.com 28.08.04, 21:54
        Jak zapobiec kamieni nerkowych zalezy od typu/skladu chemicznego kamienia.
        Takze warto by to bylo wiedziec.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.