Dodaj do ulubionych

Skutki dzielenia tabletek powlekanych

09.08.16, 14:41
Leki w postaci tabletek powlekanych mają działać dopiero na jakimś etapie połknięcia w przewodzie pokarmowym. Po to są powlekane aby nie zaszkodziły/nie "zepsuły" się zbyt wcześnie.
Tak mi to wyjaśniła farmaceutka gdy spytałem o dzielenie jednego z producentów leków sildenafilu (lek na potencję, ale powlekanych jest też masa innych leków np. znana Aspiryna Bayeru której w odróżnieniu od innych polopiryn też dzielić ani rozpuszczać w szklance nie wolno).
Natomiast na powyższą opowieść, mój urolog przepisał mi sildenafil pod inną nazwą komercyjną (inna firma), twierdząc, że podwójną dawkę mogę sobie dzielić po pół tabletki.
Problem w tym że tabletki również są powlekane.
Co o tym sądzicie? Czy połykanie dzielonych tabletek powlekanych jest szkodliwe?
Obserwuj wątek
  • wadera3 Re: Skutki dzielenia tabletek powlekanych 09.08.16, 16:52
   Pani farmaceutka chyba z łapaki, albo nie uważała na lekcjach.
   Tabletki po to powleka się aby ich działanie rozpoczęło się tam, gdzie zaplanował to producent - na ogół w jelicie. Albo tabletki powleka się po to aby nie drażnić przełyku itd.itp.
   W wielu przypadkach nie ma to aż takiego znaczenia, ale w wielu - ma. Ponieważ istnieją leki, które są opracowane na powolne wydalanie do organizmu substancji czynnej, inaczej mogą zaszkodzić, bo zamiast przez np. 8 czy 10 godzin lek wchłonie się przez godzinę.
   W przypadku leków na potencję(a nie lepiej próbować innych sposobów?) musiałbyś bardzo dokładnie, wraz z mądrym farmakologiem przeczytać instrukcję obsługi owej tabletki, inaczej ryzyko, że bardziej "stanie Ci" serce niż inny narząd, robi się spore.

   --
   www.facebook.com/przetworybabcijoasi/
    • jamni Re: Skutki dzielenia tabletek powlekanych 23.08.16, 17:57
     Trzeba rozróżnić dwa pojęcia: 1) powlekane; 2) o zmodyfikowanym uwalnianiu (dojelitowe, o przedłużonym uwalnianiu itp.). Powlekanie nie wpływa na działanie leku, ani na sposób i miejsce jego działania, to po prostu otoczka, która ułatwia połknięcie, chroni przed nieprzyjemnym smakiem. Te tabletki można na ogół dzielić. Są natomiast specjalne formy powlekania, które modyfikują sposób, miejsce i szybkość rozpadu tabletek i tych na ogół dzielić nie można (to przypadek 2). Ale i tu są wyjątki - zależy od budowy konkretnych tabletek. Tak więc samo powlekanie nie jest przeszkodą do dzielenia.
     • andrzej.gbs Re: Skutki dzielenia tabletek powlekanych 24.08.16, 13:37
      Brzmi fachowo, ale skąd wiedzieć jak jest z konkretnym lekiem skoro w ulotce nic nie jest napisane o tym? W opisanym przypadku chodzi konkretnie o Sildenafil Teva (nazwa handlowa) które urolog proponuje dzielić (100 na 2x 50 mg). Z kolei dość często farmaceuci podkreślają, że Aspiryny Bayera nie należy dzielić, rozgryzać jak robiło się to np. z Polopiryną S itp. ...
      • jamni Re: Skutki dzielenia tabletek powlekanych 24.08.16, 14:23
       Sildenafil Teva ma zwykłą otoczkę i można go dzielić. Aspirynę też można, ona także ma zwykłą otoczkę: "to powlekana tabletka o gładkiej powierzchni, która nie rozpada się od razu w ustach, ale dopiero po połknięciu – dzięki temu łatwiej jest ją połykać". Otoczka ułatwia połknięcie, tabletka rozpada się zaraz po połknięciu, a nie w jelitach. Natomiast Polopiryna w wersji MAX ma postać tabletek dojelitowych, co zaznaczono na opakowaniu i w jej przypadku podzielenie sprawi, że przestanie być dojelitowa, czyli zadziała jak każda, ale nie oszczędzi żołądka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka