13.02.17, 14:37
Witam. Czy tropikalna choroba Denga przenosi się tylko przez komara czy istnieje jakaś inna możliwość? Np. Przez płyny ustrojowe?
Edytor zaawansowany
  • 13.02.17, 15:18
    marcinekmarcinek1 napisał(a):

> Witam. Czy tropikalna choroba Denga przenosi się tylko przez komara czy istniej
    > e jakaś inna możliwość? Np. Przez płyny ustrojowe?

Denga przenosi się przede wszystkim przez komary. Można się zakazić także poprzez preparaty krwiopochodne lub przez wszczepiony narząd. Zanotowano przekazanie choroby z matki na dziecko w czasie ciąży lub porodu.

S.
    --
    Ten kraj
  • 13.02.17, 17:15
    > a przez spermę np?

Baaardzo mało prawdopodobne, ale chyba możliwe
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5118590/
  • 14.02.17, 00:03
    Nie wiem dlaczego to cię interesuje, ale tak, jak w większości chorób zakażnych
    pl.wikipedia.org/wiki/Denga
    "Denga może się także przenosić poprzez preparaty krwi i dawstwo narządów[33][34]. W krajach takich jak Singapur, gdzie denga występuje endemicznie, ryzyko szacuje się na pomiędzy 1,6 i 6 na 10.000 transfuzji[35]. Opisana została także transmisja pionowa (z matki na dziecko) podczas ciąży bądź porodu[36]. Inne sposoby przeniesienia dengi z człowieka na człowieka także zostały odnotowane, ale należą do rzadkości[18]."
  • 14.02.17, 01:19
    trochę to głupie ale chodzi o to że miesiąc temu wyleciałem na Kubę i pogryzły mnie komary, po powrocie do Polski dostałem gorączki i wylądowałem w szpitalu. lekarze stwierdzili że to grypa i wypisali do domu. wyzdrowiałem i teraz już jest wszystko okej ale było ze mną kiepsko. ostatnio widziałem się z moją dziewczyną i tam się trochę obściskiwaliśmy i doszło do wytrysku, niby w chusteczkę ale i tak się pobrudziliśmy. moja dziewczyna wcześniej naczytała się o chorobach tropikalnych i przestraszyła się że ona teraz też jakoś może się zarazić
  • 14.02.17, 01:28
    dodam że przedtem nie pomyśleliśmy o tym bo przecież pisali że z człowieka na człowieka się nie przenosi ale teraz jak widać tak
  • 14.02.17, 09:30
    Nie miałeś dengi, nie zaraziłeś ani siebie ani nikogo innego.
    Ale uważaj, bo hipochondrią można się zarazić :)))
  • 14.02.17, 11:28
    Ja nie była bym tak pewna, ani nie wykluczam, ani potwierdzam. Akurat na Kubie nie dało się słyszeć o Dendze ale wraz z masowymi migracjami ludzi, zwierząt i produktów choroby już nie są endemiczne, zwłaszcza wirusowe. A większość chorób zakaźnych objawia się w swoich początkach w postaci objawów grypopodobnych.
    Miałam żółtaczkę a i przez 2 tyg. byłam leczona na grypę....
    Dlaczego podejrzenie padło akurat na dengę nie wiem bo stawonogi są w stanie przenieść dużo chorób.
  • 14.02.17, 14:21
    koziorozka napisała:

> Nie miałeś dengi, nie zaraziłeś ani siebie ani nikogo innego.
    > Ale uważaj, bo hipochondrią można się zarazić :)))

A i leczenie jest cholernie trudne.

S.
    --
    Kantyczka z lotu ptaka
  • 15.02.17, 12:14
    Moja dziewczynę zaczęły bolec okolice oka i gardło słabo jej. :( coraz mniej fajnie to wyglada. :(
  • 15.02.17, 13:26
    Przede wszystkim niech mierzy temperaturę ciała, najlepiej termometrem rtęciowym.
  • 15.02.17, 14:19
    wiadomo to niekoniecznie musi byc denga tylko inne paskudztwo ;/ ale czy takie cos jest wgl mozliwe? zeby tak od spermy to trzeba miec wielkiego pecha ;/ wyczytałem że to się nie przenosi z człowieka na człowieka i na nic nie uważaliśmy gdybym wiedział to dałbym sobie spokój ze spotkaniem
  • 15.02.17, 14:21
    poza tym minęło już parę tygodni od pobytu ;/ mam nadzieje ze to zwykla grypa po prostu albo z tego strachu juz
  • 15.02.17, 16:37
    portal.abczdrowie.pl/plyny-ustrojowe-w-organizmie-czlowieka
    Płyny ustrojowe to nie tylko sperma.
  • 15.02.17, 18:56
    > Moja dziewczynę zaczęły bolec okolice oka i gardło słabo jej.

Może grypą ją zaraziłeś.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.