Dodaj do ulubionych

uzupełnienie witaminy B12

26.04.17, 19:54
zrobiłem badanie i mam 153 przy normie 180-914. Przez n/w 1,5 roku nie uzupełniałem ani nie badałem poziomu B12 bo wcześniej pare lat przyjmowałem ją w zastrzykach a zaczynałem od poziomu poniżej 130. W czasach suplementacji też szału nie było i ledwo przekraczałem 200 ale też czułem się lepiej, dzieki większej ilości energii zrzuciłem parę kg itd.
I tu dochodze do sedna i w związku z tym mam pytanie do bardziej obeznanych. Może od zawsze ten poziom miałem na zbyt niskim poziomie i powinienem dobić do przynajmniej powiedzmy 400 jednostek? Mam od dłuższego czasu chyba wszystkie objawy neurologiczno - psychiatryczne jakie występują przy niedoborze a najbardziej to parestezje, brak energii i stany depresyjne.
Poszukiwałem przyczyny parestezji, leżałem na oddziale neurologicznym gdzie miałem sporo badań, miałem robioną gastroskopię w celu wykluczenia celiakii i złęgo wchłaniania B12, sprawdzałem tarczycę i brałem pod uwagę boreliozę, dostawałem leki na parkinsona i zespół niespokojnych nóg ( ale nie stosowałem długo bo nie znoszę skutków ubocznych) Do niczego to nie doprowadziło
Zostałem 40 paro letnim hipochondrykiem z nasilającymi się objawami i na dłuższy czas dałem sobie spokój z szukaniem przyczyny. Niestety jest trochę gorzej, zacząłem brać magnez skurcz i objawy jakby się nasiliły. Zrobiłem badanie B12 i znów pojawiła się nadzieja że może to ten kierunek?
Jak suplementować, bo dostałem 10x 1000 mcg w iniekcjach ze wskazaniem, żeby najpierw 4 razy co tydzień a potem nastepne co miesiąc ale to chyba mało? Kupić metylokobalaminę? Jakieś pomocne forum czy strona jest może?

Edytor zaawansowany
  • koziorozka 26.04.17, 20:30
    1. "miałem robioną gastroskopię w celu wykluczenia celiakii i złęgo wchłaniania B12"
    - z jakim wynikiem?
    2. O niedoborach wit. B12 i jak ją uzupełniać dużo wiedzą wegetarianie, rozejrzyj się na ich forach
    3. Wpisz w google B12 i Tomakin - może on coś mądrego ci wymyśli
    4. Łykasz jakąś B complex? Bo te z grupy B lubią swoje towarzystwo.
  • kyrob 26.04.17, 21:43
    koziorozka napisała:

> 1. "miałem robioną gastroskopię w celu wykluczenia celiakii i złęgo wchłaniania
    > B12"
    > - z jakim wynikiem?

celiakii nie stwierdzono

> 2. O niedoborach wit. B12 i jak ją uzupełniać dużo wiedzą wegetarianie, rozejrz
    > yj się na ich forach
    > 3. Wpisz w google B12 i Tomakin - może on coś mądrego ci wymyśli
    > 4. Łykasz jakąś B complex? Bo te z grupy B lubią swoje towarzystwo.

dzięki, poszukam a z suplementów do łykania to łykam obecnie helamag skurcz, zielony jęczmień, jakąś omege 3, z magnezem troche wapnia i ostatnio koenzym Q10
    i oczywiście proszę o dalsze rady
  • margolcia_63 27.04.17, 12:29
    Jeśli po uzupełnianiu poziom kiepsko wzrasta to można założyć, że to problem z wchłanianiem. Wszystkich możliwych wariantów nie wykluczyłeś. Przeanalizuj co jeszcze może wchodzić w rachubę.
    pl.wikipedia.org/wiki/Niedob%C3%B3r_witaminy_B12
  • kyrob 27.04.17, 14:48
    poczytałem, niedokrwistości i to od lat raczej nie mam, z układem trawiennym też nie mam problemów a alkoholu spożywam raczej umiarkowane ilości ;)
  • koziorozka 27.04.17, 13:36
    Po co ci ten magnez bez dobrego magnezu i inne wynalazki - nie wiem.
    Brakuje ci witaminy B12, to ją bierz a nie dokładaj inne cuda wianki.
    Oglądałeś skład tego helamag? Zamiast tlenku magnezu możesz łykać dwutlenek krzemu - przyswajalność mają taką samą (czyli żadną) a piasek jest tańszy.

Chcesz łykać magnez? Nie tak dawno było
    forum.gazeta.pl/forum/w,22,151938371,151938371,magnez_jaki_najlepszy.html
    Znajoma z niedoborami B12 na stałe łyka B complex. Zaczynała od B 50, teraz podtrzymuje na B 25. Tylko uważaj, bo niacyna potrafi dopiec (czerwona, swędząca skóra, to nie jest uczulenie)

Spirulina, jęczmień - już lata temu sprzedawcy nakręcali koniunkturę
    zdrowiej.vegie.pl/printview.php?t=1045&start=0&sid=1ac0773cc59b00a423c33adfd390c080
    Generalna rada. Najpierw dużo czytaj, sprawdzaj po trzy razy, potem kupuj i stosuj.

• kyrob 27.04.17, 14:35
    koziorozka napisała:

> Po co ci ten magnez bez dobrego magnezu i inne wynalazki - nie wiem.
    > Brakuje ci witaminy B12, to ją bierz a nie dokładaj inne cuda wianki.
    > Oglądałeś skład tego helamag? Zamiast tlenku magnezu możesz łykać dwutlenek krz
    > emu - przyswajalność mają taką samą (czyli żadną) a piasek jest tańszy.

normalnie łykałem inne magnezy ale że ktoś napisał, że mu pomogło na parastezje to teraz helatyt nabyłem ( swoją drogą czytałem, że też się nieźle wchłania)

> Chcesz łykać magnez? Nie tak dawno było
    > forum.gazeta.pl/forum/w,22,151938371,151938371,magnez_jaki_najlepszy.html
    > Znajoma z niedoborami B12 na stałe łyka B complex. Zaczynała od B 50, teraz pod
    > trzymuje na B 25. Tylko uważaj, bo niacyna potrafi dopiec (czerwona, swędząca s
    > kóra, to nie jest uczulenie)
    >
    > Spirulina, jęczmień - już lata temu sprzedawcy nakręcali koniunkturę
    > Generalna rada. Najpierw dużo czytaj, sprawdzaj po trzy razy, potem kupuj i sto
    > suj.
    jęczmień zauważalnie hamował kiedyś mój ciąg na słodycze i możliwe, że dodawał energii. Teraz do niego wróciłem

>
  • koziorozka 27.04.17, 16:33
    1. Parestezje. Podejrzewano Parkinsona
    Jedna noga, dwie ręce, twarz?
    Skurcze czy uczucie lód/wrzątek?
    Często?
    Nagle się stało czy narastało stopniowo?
    Zakładam, że poziom wapnia i potasu masz prawidłowy.

Istnieje teoria, że to magnez wywołuje skurcze mięśni, gdy organizm nie może sobie poradzić z wydalaniem jego nadmiaru. Ale o magnezie, chelacie właśnie napisałam w odpowiednim wątku

2. Stany depresyjne - natężenie, długość trwania, tryb życia, aktywność fizyczna, nagle spadły na sangwinika czy pogłębiły się u melancholika? Spadły jak grom z nieba czy po jakimś kryzysowym wydarzeniu?

Wszystkie wyniki badań krwi i moczu - poza B12 - masz w normie?
    Jak tak, to załóż watek o swoich objawach - coś poza skurczami (?) i deprechą?
    Może ktoś coś poradzi, bo o samej B12 już chyba nic nie wymyślimy

• kyrob 27.04.17, 18:53
    koziorozka napisała:

> 1. Parestezje. Podejrzewano Parkinsona
    > Jedna noga, dwie ręce, twarz?
    > Skurcze czy uczucie lód/wrzątek?
    > Często?
    > Nagle się stało czy narastało stopniowo?

pieczenie, mrowienie stóp, dłoni i twarzy. Wystąpiło nagle i silnie, najpierw stopy a 3 dni potem dłonie a twarz parę miesięcy później. Na stopach widać poruszające się samoczynnie małe mięśnie czy też nerwy. trwa to prawie już 3 lata, objawy się zmieniają i przy sytuacjach stresowych się nasilają. Stąd uznałem, że to nerwica i dałem spokój z leczeniem. Od jakiegoś czasu objęło mi nogi mw do kolan. Osłabienia mięśniowego nie odczuwam

> Zakładam, że poziom wapnia i potasu masz prawidłowy.
    ostatnie badania rok po wystąpieniu objawów to wapń minimalnie przekroczony całkowity 10,06 ( 8,6- 10,2) a zjonizowany 1,226 (1,12-1,32 czyli w normie) , reszta biochemii ok
    >
    > Istnieje teoria, że to magnez wywołuje skurcze mięśni, gdy organizm nie może
    > sobie poradzić z wydalaniem jego nadmiaru. Ale o magnezie, chelacie właśnie na
    > pisałam w odpowiednim wątku

magnez zacząłem łykać od 2 tygodni więc nie to

> 2. Stany depresyjne - natężenie, długość trwania, tryb życia, aktywność fizyczn
    > a, nagle spadły na sangwinika czy pogłębiły się u melancholika? Spadły jak grom
    > z nieba czy po jakimś kryzysowym wydarzeniu?

obecnie trudno to nazwać stanami depresyjnymi, jestem szczęśliwy i jedynie momentami nerwica przeszkadza. Kiedyś, jeszcze przed parestezjami miałem stwierdzoną dystymię i to trwająca od długich lat. Głównie przeszkadza mi zmęczenie, brak energii i napędu do tego co planuje głowa

> Wszystkie wyniki badań krwi i moczu - poza B12 - masz w normie?

na ostatnich badaniach z końca 2015 to tak, HGB 14,9 (13,7-17,5) a jedynir rdw-sd przekroczone minimalnie o 0,4 (wtedy przyjmowałem B12 w zastrzykach)
    Badania TSH, ft3,ft4 a-tpo też swego czasu miałem w normach aczkolwiek po podawaniu wyników na forum były głosy, że nie są ok

> Jak tak, to załóż watek o swoich objawach - coś poza skurczami (?) i deprechą?
    > Może ktoś coś poradzi, bo o samej B12 już chyba nic nie wymyślimy

kiedyś aktywnie poszukiwałem przyczyn moich dolegliwości i mimo paru wątków nie udało się nic wyszukać ( piszczy mi także w uszach od ponad dekady)
    Ignoruję objawy i cieszę się życiem, fajnie by było się ich pozbyć ale nie za wszelką cenę.
    Wpadłem teraz ponownie na trop braku witaminy B12 i ją chcę uzupełnić. Może to przez to?

No i którą B12 w postaci metylokobalaminy nabyć? W aptekach jej nie mają a chciałbym ją łykać jako uzupełnienie iniekcji z B12, które wkrótce rozpoczynam.

• koziorozka 27.04.17, 19:27
    Uff, czyli prosty niedobór B12

Niszczy ją wysoka temp. alkohol, cukier, światło. Rozpuszczalna w wodzie.
    Słabo się wchłania z suplementów, więc duże dawki potrzebne
    Zwiększają wchłanianie: A, B1, B6, kwas foliowy, C i H, potas, wapń. Alternatywni zalecają też TMG (trimetyloglicynę)
    Each large egg contains 0,44 micrograms of vitamin B-12, or 7 percent of the DV. This makes eggs the most concentrated source of vitamin B-12 by weight when compared to milk and chicken
    Metylokobalamina - kupujesz za granicą lub przez net w Polsce. Ja bym wolała (te same źródła zakupu) nie czystą B12, ale B complex - tu masz przegląd możliwości
    pl.iherb.com/c/vitamin-b-complex
    Na allegro itp. sam znajdziesz
    Tylko sprawdzaj, czy B12 jest w formie metylokob
  • margolcia_63 27.04.17, 23:22
    www.doz.pl/leki/p2628-milgamma_n
    Jeśli nie ma pewności, jak wygląda wchłanianie dobrym rozwiązaniem jest Milgamma N zwłaszcza, że jest z lidnokainą i nie jest chyba bolesna, iniekcje można robić 1x tygodniowo. Potrzebna tylko recepta i zlecenie. Ja brałam z Debecyliną więc do końca nie jestem pewna jak wygląda iniekcja z samej Milgammy ale nawet w takim zestawie ujdzie.
  • kyrob 28.04.17, 07:59
    następnym razem o to poproszę bo nigdy nie brałem a na razie mam 20 iniekcji B12
  • sw.stefan 29.04.17, 13:38
    Nie ma co gadać tylko się ratuj,ładuj te zastrzyki, kup na allegro czy w jakimś sklepie internetowym metylko 5000 mcg i doładuj w ten sposób, nawet jak masz upośledzone wchłanianie to powinno nastąpić wchłanianie bierne
  • snajper55 30.04.17, 00:06
    sw.stefan napisał:

> Nie ma co gadać tylko się ratuj,ładuj te zastrzyki, kup na allegro czy w jakimś
    > sklepie internetowym metylko 5000 mcg i doładuj w ten sposób, nawet jak masz u
    > pośledzone wchłanianie to powinno nastąpić wchłanianie bierne

Zastrzyki i lewatywa. Nie wolno zapomnieć o lewatywie. Niech tamtędy też się wchłania.

S.
    --
    Modlitwa o wschodzie słońca
  • sw.stefan 30.04.17, 09:58
    Jakbyś ogarniał temat tumanie to wiedziałbyś ,że człowiek też a właściwie bakterie w jego jelicie grubym produkują b12 i z jelita grubego się nie wchłania, tak że daruj sobie te biedne komentarze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka