Dodaj do ulubionych

Obustronna implantacja- jak myślicie, warto?

09.03.18, 16:43
W tamtym roku przeszłam zabieg wszczepienia implantu ślimakowego. Z tygodnia na tydzień robię coraz większe postępy w rehabilitacji i lekarze są zadowoleni z rezultatów. I to mnie oczywiście bardzo cieszy.
Na razie mam tylko jeden implant, a ponieważ drugie ucho też nie jest w 100% sprawne zastanawiam, się nad wszczepieniem drugiego implantu. Chodzi mi głównie o lokalizację dźwięku, która jest bardzo trudna mając tylko jedno sprawne ucho.

Jak sądzicie, czy warto walczyć o drugi implant? Są tu jakieś osoby, które zdecydowały się na obustronną implantację?

--
"To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia"
Edytor zaawansowany
  • ecostudentka 11.03.18, 12:47
    Witaj! Moja przyjaciółka była w podobnej sytuacji co Ty. Niestety od urodzenia miała problemy ze słuchem. Początkowo nosiła aparaty słuchowe, a następnie, gdy wada bardziej się pogłębiła, zdecydowała się na implant najpierw jednostronny, a po około dwóch latach został jej wszczepiony implant na drugie ucho. Niestety nie znam szczegółów zabiegu oraz kwalifikacji do zabiegu, ponieważ jakoś niezręcznie było mi o to pytać, ale jeśli chcesz mogę poprosić ją o jakieś szczegółowe informacje. Myślę, że chętnie pomoże osobie w takiej samej sytuacji, bo pamiętam że swego czasu również szukała pomocy na różnych forach. Wiem natomiast, że ona na pewno nie żałuje wszczepienia drugiego implantu, bo dopiero teraz tak naprawdę dobrze słyszy. Na Twoim miejscu nie czekałabym zatem i nie odwlekała decyzji, bo wada może się pogłębić, tylko starałabym się już teraz o drugi implant. Jeśli jest coś konkretnie co chciałabyś wiedzieć to pisz, a ja postaram się o wszystko dopytać. :)
  • savannah0102 13.03.18, 15:14
    No właśnie słyszałam, że najlepiej jest, gdy od razu wszczepi się dwa implanty, wtedy podobno efekty są najlepsze. Nie wiem czy rok przerwy między jednym, a drugim implantem to dużo czy mało i czy właśnie taka przerwa nie powoduje, że drugi implant nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dlatego pytam :) Czyli nie orientujesz się, czy długo czekała na drugi zabieg?

--
  • ecostudentka 21.03.18, 18:33
    Z tego co się dowiedziałam to to, czy będziesz miała wszczepiany implant tzw. dwuuszny czy tylko na jedno ucho zależy od tego jak głęboka jest wada w każdym uchu – innymi słowy czy cierpisz na obustronną głuchotę lub niedosłuch, czy wada ma charakter niesymetryczny. W Twoim przypadku myślę, że rozsądne będzie jak najszybsze wszczepienie drugiego implantu. Moja przyjaciółka między jednym a drugim implantem miała dwa lata przerwy i słyszy teraz bardzo dobrze. Jednak na Twoim miejscu nie czekałabym z wszczepieniem drugiego implantu, aby wada w drugim uchu nie daj Boże się nie pogłębiła. Najlepiej jak najszybciej skonsultuj się z laryngologiem, on Cię skieruje na odpowiednie badania. Nie ma sensu odkładać tego na później.
  • savannah0102 28.03.18, 23:11
    To co mówisz ma jak najbardziej sens. Skonsultuję to z moim lekarzem, bo ciekawa jestem również czy otrzymałabym ten sam implant/ procesor, który już mam, czy dostałabym np. nowszy model procesora. W tym momencie mam „szóstkę” od cochlear i zastanawiam się czy dostałabym ten sam procesor, czy może jednak już N7. Mogę jeszcze zapytać, czy wiesz może czy przyjaciółka ma dwa te same procesory czy jeden nowszy, drugi starszy? pozdrawiam

--
  • ecostudentka 29.03.18, 20:17
    Moja przyjaciółka po obu stronach ma ten starszy model. Taki jej wówczas zaoferowano i w sumie nie dopytywała się nawet o możliwość wszczepienia w drugim uchu nowszej wersji, bo mówi, że z szóstki jest bardzo zadowolona, a za niecałe dwa lata, będzie się starała o wymianę obydwu implantów na nowszy model. Jeśli zależy Ci na tym, żeby mieć nowszy model, to myślę, że nie powinno być ku temu przeciwskazań. Niestety nie jestem ekspertem, więc to tylko moje przypuszczenie. :)
  • savannah0102 20.04.18, 15:38
    Dziękuję za odpowiedź! Trochę w międzyczasie próbowałam się dopytać, jak to jest z tymi obustronnymi wszczepami i czy mam szansę na drugi implant i okazało się, że jak najbardziej tak. Problem jest jedynie w ilości osób, które oczekują na zabieg, a wiadomo jak to z narodowym funduszem bywa. Niemniej jednak lekarz powiedział, że drugi implant jest u mnie wskazany, bo mimo że pierwszy b.dobrze się spisuje, to drugie ucho (tylko z aparatem) niestety coraz gorzej w badaniach wychodzi i niedługo mogę całkowicie przestać na nie słyszeć. Powiedziano mi, że skoro mam na jednym uchu implant Cochlear, to z dużą pewnością otrzymam taki również na drugie ucho. Co do procesora, to jeszcze nie wiadomo.

--
  • ecostudentka 22.04.18, 20:02
    czyli rozumiem, że nie ma przeciwwskazań do tego, żeby wszczepiono Ci w drugim uchu nowszy model? Dopytałam także koleżanki o to, jak długo czeka się na zabieg wszczepienia implantu na drugim uchu. Z tego co mówi, to na pierwszy implant czekała około 1,5 miesiąca od kwalifikacji. Z drugim było w jej przypadku trochę gorzej i czas oczekiwania wydłużył się do około 5 miesięcy, ale myślę, że nie ma na to żadnej reguły i różnie to wygląda w zależności ile pacjentów na daną chwilę czeka na taki zabieg. Masz już ustalone terminy badań kwalifikacyjnych? Bo z tego, co wiem procedura wszczepienia drugiego implantu przebiega analogicznie do pierwszego zabiegu. Trzeba znowu przejść serię badań logopedycznych itd. a następnie czekać na decyzję. Ile czekałaś na wszczepienie pierwszego implantu?
  • savannah0102 07.05.18, 14:36
    Za pierwszym razem czekałam kilka miesięcy. Uprzedzono mnie, że tym razem może to potrwać trochę dłużej. Jest dużo chętnych i domyślam się, że Ci którzy czekają na pierwszy implant mają priorytet. W sumie dla mnie to logiczne. Na razie czekam na termin badań, ale tak jak już wspomniałam według mojego lekarza kwalifikuję się więc nie powinno być z tym problemu. W tym momencie mam n6 i jest to całkiem nowy model więc na jeszcze nowszy raczej się jeszcze nie załapię. Chociaż kto wie, jeśli cały proces kwalifikacji i oczekiwania na zabieg potrwa dłużej, to możliwe, że jednak dostanę Nucleusa 7, ale jeśli będzie to mój starszy model cochlear`a to też nie będę rozpaczać. Najważniejsze to otrzymać drugi implant :) A ze swojego „starego” i tak jestem zadowolona.

--
  • ecostudentka 07.05.18, 21:02
    Nawet jeśli trochę będziesz musiała poczekać, to i tak na pewno warto. KOleżanka też jest bardzo zadowolona z szóstki, więc jeśli znów dostaniesz właśnie ten procesor, to też będzie super. Mam nadzieję, że dostaniesz drugi implant jak najszybciej. Tym czasem życzę Ci dużo uśmiechu, radości i tego, byś po zabiegu mogła cieszyć się nienagannym słuchem i czerpała garściami z życia. :)
  • savannah0102 29.06.18, 23:10
    Dziękuję bardzo za miłe słowa. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po mojej myśli i już niedługo będę mogła się pochwalić moją nową siódemką, bo ostatnio lekarz powiedział mi, ze prawdopodobnie dostanę ten nowszy model od cochlear. Nie trzeba mieć tych samych procesorów więc to nie będzie problem :) Wiem, że powinnam się cieszyć, że już chociaż jeden mam i tak oczywiście jest. Dzięki niemu w końcu słyszę, ale nawet lekarz mówił, że taki naprawdę prawidłowy słuch można osiągnąć tylko przy sprawnych obu uszach, dlatego tak bardzo mi na tym zależało. Dziękuję jeszcze raz za wszystkie Twoje porady i pomoc. Pozdrawiam cieplutko

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.