Dodaj do ulubionych

Refluks czy ktos choruje

15.06.19, 19:22
Witam
Od kilku tygodni ma zdiagnozowany refluks ale o nietypowym ciężkim przebiegu Napewno żołądkowo przełykowy i krtaniowy oraz dwunastniczy z żócią (nadżerek i innych nie mam) . Duże nasilenie objawow w tej chwili (były tygodnie że miałam silne bóle mostkowe i brak możliwości jedzenia)

Czy ktoś choruje na refluks? Jak długo u Was przebiega terapia i napiszcie czy mogliście odtsawić leki i po jakim czasie.
Wymieńmy sie informacjami.
Edytor zaawansowany
  • sp9tcu 16.06.19, 08:35
    ja mam przepukline rotoru przełykowego
    zdignozowane 10 lat temu
    nie robie nic
    wróć pije sobie ramigas i zyje
    wim ze to upierdliwe bóle za mostkiem itd
    ale wiem co to jest itd
  • agnie44 20.06.19, 16:48
    Do japoneczki. A czy ty chorujesz na gerd i.piszesz z wlasnego doswiadczenia o tej wodzie czy gdzies cos bylo napisane.
  • agnie44 20.06.19, 16:51
    Z tego co piszesz widac ze masz lagodna postac . Super ze nie musis brac ipp bo to wiecej szkody jak pozytku. Ja na razie faszeruje ipp i czekam na ustapienie objawow.
  • horpyna4 16.06.19, 09:46
    1. Zaobserwować, które potrawy nasilają refluks i unikać ich. Może trochę potrwać, zanim się ustali, czego nie należy jeść, ale naprawdę warto. I nie sugerować się tym, że coś jest "zdrowe"; może być to zdrowe dla innej osoby, ale dieta powinna być dobrana indywidualnie. Coś nasila refluks - wyeliminować to z jadłospisu (dla mnie przestał istnieć np. szczypiorek, ale nie tylko).
    2. Ostatni posiłek nie później, niż o 18. I nie obżerać się, zwłaszcza na kolację.
    3. Spać w pozycji półleżącej - najgorszy jest refluks w nocy, podczas snu, bo można się nieźle zachłysnąć treścią żołądkową.
  • vermieter 16.06.19, 10:15
    ad 1) To już zaobserwowano i opisano. Alkohol, kawa, woda gazowana, lemoniady, tłuste i panierowane mięsa, ciasta, torty, tłuste wędliny jak salami, wątrobianka, frytki, krokiety, chleb gruboziarnisty, pieczywo tostowe, słodycze, papryka, kapusta kwaszona, maliny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki...

Można jeść i pić imbir, herbata rumiankowa, banany, gruszki, brokuły, kalafior, dynię, marchew.

Wskazane jest odchudzenie się, dużo ruchu.
  • sp9tcu 16.06.19, 12:18
    Nie zwracam na diety
    jem wszystko
    a najwiecej niestety na noc
  • horpyna4 25.06.19, 11:43
    Vermieter, nie należy trzymać się ściśle tego, co zaobserwowano i zapisano. Trzeba zaobserwować u siebie efekty zjedzenia rozmaitych potraw.

Ja mogę jeść chleb gruboziarnisty z wędzoną słoniną i nic mi nie jest. Ale wystarczy, żebym zjadła plasterek chudej wędliny krojonej i paczkowanej w folii, to od razu refluks jak cholera. Chyba tam jest jakiś paskudny środek konserwujący, którego mój żołądek nie toleruje. Tak samo nie mogę jeść rozmaitych mielonek, zwłaszcza konserwowych. No i konserw rybnych.

Generalnie rzecz biorąc, jadam produkty mało przetworzone i w ten sposób mogłam zapomnieć o lekach przeciw zgadze. No i oczywiście jem mało, a ostatnio dobrze mi zrobiło ograniczenie węglowodanów.
  • agnie44 16.06.19, 17:20

Witaj. Ja mam ścisłą dietę na jakieś 2-3 miesiące i ogólnie jem tylko gotowane i miksy dla niemowląt (deserki). Wiem że nie wolno mi smażonego . W nocy spię na połleżąco ale mimo to w poł nocy posiłek mam pod gardłem (tak jakbym dopiero przełknęła i czasem mega duszności .

Czy ty już odstawiłaś leki czy stale na IPP .
  • agnie44 16.06.19, 17:28
    Powiedzcie czy ktoś z was mimo ciężkiego przebiegu refluksu kiedyś mógł całkowicie odstawić leki IPP i po jakim czasie i czy choroba nie wróciła. Ogólnie jak wasza choroba przebiega cięzko z nawrotami czy łagodnie

Ja mam w tej chwili duże dawki IPP 40mg x 2 dobę na 3 mce a dalej to niewiadomo . I martwię się czy kiedyś będę mogła to odstawić i wrócić do normalnego życia. W sumie u mnie nie ma nadżerek w przełyku tylko były silne bole mostkowe i cofanie pokarmu do przełyku .
  • vermieter 16.06.19, 17:44
    Musisz odstawić zupełnie alkohol.
  • japoneczka01 20.06.19, 15:22
    Próbowałaś zaczynać dzień na czczo od wypicia szklanki przegotowanej letniej wody z sokiem z 1/2 cytryny? Za pol godziny mozesz jesc normalnie. Ta woda ustawia trawienie na caly dzien. Sprobuj.
  • evee1 22.06.19, 11:05
    Pochodze z rodzine "zoladkowcow" i choruje na refluks od paru lat. Cale szczescie wykryto u nie "tylko" nadzerki przelyku, natomiast niegdy nie mialam wrzodow. Od kilku lat biore IPP (20mg rano) i kazde ich odstawienie konczy sie powrotem okropnej zgagi i boli przelyku. Wtedy dojscie do siebie zajmuje mi kilka dni (na IPP). Nie jem duzo, ani tlusto. W zeszlym roku schudlam 10 kilo, ale to nic nie zmienilo.
    Jak narazie jest kilka rzeczy, ktore NIE powoduja objawow, na przyklad surowe i duszone warzywa ;-). Ale bardzo wiele rzeczy ten refluks wywoluje, nawet wypicie wody.
    Nie moge znalezc zadnych informacji co konkretnie powoduje dlugotermninowe branie IPP, poza pewna korelacja ze zwiekszonym ryzykiem ataku serca, oraz zwiekszonym ryzkiem rozwoju raka zoladka. Z kolei aktywny refluks powoduje zwiekszenie ryzyka raka przelyku, czyli jak sie czlowiek nie obroci to d... z tylu ;-).

--
    Internet... You start reading about sequoias and two hours later you know everything about Russian Revolution
  • agnie44 23.06.19, 10:38
    To jeszcze masz łagodny refluks sądząc po dawce. Ja aktualnie biorę 40mg z 2 na dobę więc zaostrzenie. U mnie objawy są pozaprzelykowe tylko mocny ból mostka i duszenie w tej chwili i mało tego współistnienie z astma więc leki na astme zaostrzaja refluks i błędne koło. Co do skutków ubocznych to pewnie dużo zależy od dawki itp i czasu brania. 20mg to sladowa ilość więc pewnie bezpieczna . Znam osobę która przy silnym refluksie bierze 40mgx2 od kilku lat i nie ma skutków mało tego nie musi przestrzegać diety je wszystko i dobrze się czuje
  • evee1 25.06.19, 06:22
    Ja w czasie zaostrzenia biore 20mg rano i wieczorem, do czasu jak mi sie nie polepszy. Wtedy przechodze na dawke podtrzymujaca 20mg. Ale to nie ma znaczenia ;-).
    A czy IPP w ogole Ci pomagaja, to znaczy czy widziesz roznice miedzy okresem jak je bierzesz i jak ich nie bierzesz? Bo moze musisz szukac innych lekow, ktore Ci pomoga.
    Co do skutkow ubocznych, to mi chodzilo raczej o takie dlugoterminowe, czyli 10-20 lat. Ja tez biore IPP juz ladnych pare lat i tez jest OK... na razie.

--
    Internet... You start reading about sequoias and two hours later you know everything about Russian Revolution
  • agnie44 27.06.19, 14:27
    Do evee1
    Masz malenka dawke wiec pewnie mniejszy refluks. Ja mam b.duza dawke i mam watpliwosci czy nie za duza przy mojej niedowadze. Tzn mam 54kg a dostalam 2x40 mg na 2 miesiace potem 1x40mg. Ogolnie to poprawilo sie przelykanie pokarmow i mniejsze cofanie ' mniejszy bol mostka ale jest nadal al. Nie wiem czy od lekow ipp czy inna przyczyna jestem oslabiona senna zawroty glowy codziennie. A z tego co czytalam przy braniu controlocu nawet duzej dawki 40 inni nie maja oslabienia. Robie badania i zobacze co wyjdzie.
  • farmaceutkazielarka 27.06.19, 18:12
    :)
  • farmaceutkazielarka 27.06.19, 18:15
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
  • agnie44 29.06.19, 06:39
    Do farmaceutozielarka. Ziola mozna pic ale wspomagajaco a jak rozwalony przelyk i pokarm cofa sie do gardla to skuteczna operacja i czesciowo leki
    Co do ziol to leczylam sie nimi na astme ostatnio i dostalam po paru minut obrzeku krtani wiec ziola przy silnych alergiach sa niebezpieczne podobnie jak inne alergeny typu orzeszki ziemne.
  • farmaceutkazielarka 20.07.19, 15:49
    Wynika to z braku wiedzy na ten temat .. Problemy z alergia jesli jest to alergia pokaromowa to powodem sa zaburzenia watrobowe i zoladkowe (najczesciej wysuszona sluzowka zoladka ) Nie ma chorob skory ! Sa choroby narzodow wewnetrznych min slaba wysiolka zoladka .. gdzie przedostaja sie alergeny wszelkie wysypoki tradziki obrzeki stany zapalne astma problemy oodychaniem itd .
  • koziorozka 20.07.19, 19:17
    farmaceutkazielarka napisała:
    > Wynika to z braku wiedzy na ten temat
    ------------------
    Tiaaa, tylko ty masz wiedzę a reszta to głupki.
    Nie wiem czy znasz się na ziołach, wiem, że nie jesteś farmaceutką, że nie znasz się na medycynie, anatomii oraz że słaba jest twoja polszczyzna.
  • farmaceutkazielarka 22.07.19, 19:08
    Prosze wybaczyc , ale nie rozmawiam z osobami ktore nie mają wiedzy podstawowej a co dopiero mowic o medycznej.. . Prosze udac sie na farmacje- kierunek medyczny i nie wypisywac głupot .!!!!
  • farmaceutkazielarka 22.07.19, 19:13
    Problem leczenia refluksu zoladkowego jest bardzo prosty ale trzeba wiedzieć co jest przyczyną i jak poprawnie leczyć !!!
  • evee1 23.07.19, 01:37
    Czy przyczyna jest uniwersalna, czy moze byc inna w przypadku kazdego cierpiacego na refluks? I jezeli to drugie, to jak mam stwierdzic co jest przyczyna u mnie?
    A, ja nie mam zadnych problemow skornych, tylko mam problemy z zoladkiem, refluksem konkretnie. Jak biore esomeprazol to wszystko jest ok, nic mi nie dolega i moge jesc absolutnie wszystko, a jak przestaje to sie zaczyna, mimo ze nie jem smazonego, tlustego, a wszystko inne "zakazane" w sladowych ilosciach. Jedynym "wykroczeniem" jest jeden kubek kawy z mlekiem dzienie, czasem dwa. A, ja mam zgage nawet po wypiciu zwyklej wody.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.